Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cata valabilitate mai are domeniul?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
MarianSoare

MarianSoare

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.06.2015
Hello!

Mi-am cumparat un domeniu acum ceva timp. Domeniul este pe ro.

Era valabil toata viata.

Acum nu mai e.

Nimic nou.

Intrebarea este: Pe rotld nu-mi arata cand expira. Sau n-am gasit eu. Asa ca am intrat pe whois, loc unde imi arata "Created on 2012-02-14".

Ce inseamna asta ? Cand trebuie sa-l platesc ca sa nu expire ?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 MarianSoare, on 12 iunie 2015 - 00:50, said:

...........
Acum nu mai e.
...........

spune cine?

#3
eerik

eerik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.06.2010

 MarianSoare, on 12 iunie 2015 - 00:50, said:

Hello!

Mi-am cumparat un domeniu acum ceva timp. Domeniul este pe ro.

Era valabil toata viata.

Acum nu mai e.

Nimic nou.

Intrebarea este: Pe rotld nu-mi arata cand expira. Sau n-am gasit eu. Asa ca am intrat pe whois, loc unde imi arata "Created on 2012-02-14".

Ce inseamna asta ? Cand trebuie sa-l platesc ca sa nu expire ?
Nu expira. Intra pe rold, setezi ns-urile, adaugi la host si va functiuna. Presupun ca a expirat hostingul si nu mai raspunde siteul. Domeniul e al tau.

Edited by eerik, 12 June 2015 - 07:44.


#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
L-or fi speriat unii dintre disperatii astia: http://forum.softped...6#entry15350884 (si nu e singurul mai sint cel putin vreo 4-5 threaduri, incluzind unul de anul asta).

Care cred ca o sa faca mare afacere daca:

- o sa bage taxa anuala
- cel cu domeniul magnific pe care il asteapta ei o sa-l lase sa expire fara sa isi dea seama de valoarea domeniului pe care de altfel l-a cumparat
- o sa reuseasca sa il ia chiar ei, nu altcineva care asteapta ca ei

#5
eerik

eerik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.06.2010
Asa e, insa legea respectiva inca nu a fost adoptata - a fost retrimis la comisii de specialitate de catre amera deputatilor, asta inseamna ca inca dureaza muuulte luni pana cand eventual o sa fie votat. Detalii AICI

Edited by eerik, 12 June 2015 - 08:05.


#6
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Mi se pare o magarie teribila sa cumperi domeniul apoi sa vina un gainar sa iti spuna ca de maine trebuie sa platesti taxe, este ca si cum ar veni cineva si ne-ar pune taxe pe case si apartamente, nu impozit! taxa de folosire, ca stau in casa mea dar trebuie sa platesc taxa de folosire la stat, ca e mare si are muschi!

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Adevarul e undeva la mijloc. E o intrare intr-o baza de date administrata de ei, deci pot sa faca ce vor. Pe de alta parte taxa mare (mai ales in comparatie cu situatia economica a Romaniei) care a fost platita de multi ca s-a inteles ca e o plata one-time, plus faptul ca astia primesc la greu bani de la stat face cam dubioasa moral treaba.

#8
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

 sammydo, on 12 iunie 2015 - 09:47, said:

Mi se pare o magarie teribila sa cumperi domeniul apoi sa vina un gainar sa iti spuna ca de maine trebuie sa platesti taxe

Mi se pare o magarie sa-ti fie lene sa citesti pe ce dai banii. Am si eu doua domenii .ro luate in ultimii zece ani si sunt 100% sigur ca era specificat faptul ca domeniile sunt pe durata nedeterminata, dar ca RoTLD isi rezerva dreptul de a introiduce taxa anuala.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Mie mi se pare o magarie sa EXISTE clauze de-astea si sa mai fie si legale. Asta e standard in orice contract, in teorie nu-ti convine nu semnezi, cine te-a pus sa semnezi ca putem sa modificam preturile cind vrem noi - in practica stai fara curent, apa, internet, telefon, cont de banca pentru ca toate contractele sint asa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate