Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

PFA - trebuie sa platesc VAT pentru un serviciu?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
Salut,

Am PFA cu norma fixa, nu sunt platitor de TVA in romania si vreau sa achizitionez un
serviciu din afara tarii (web hosting).

Mi se percepe o taxa VAT (tva) de 23% pentru acest serviciu. Sunt obligat sa o platesc?

Daca da, de ce?

Daca nu, credeti ca o copie dupa certificatul de inregistrare al PFA-ului m-ar scapa de
aceasta taxa?

Am facut 4 ani de liceu ca sa invat despre ion, moara cu noroc si alte bullshit-uri, in loc
sa invat ceva util.

#2
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Pai da... Cam da.Posted Image
Mai fa si o facultate ca poate te dumireste cu TVA-ul.
Nu te obliga in mod expres (pe tine) nimeni sa platesti acea taxa. Te-ai intrebat de ce platesti TVA la salamul de-l halesti la pranz.
Ai incercat sa prezinti la magazin  ceferticatul de inregistrare a lu' PFA si sa-ti scada 24%?
Trebuie sa te inregistrezi in registrul operatorilor intracomunitari pentru a nu plati TVA la achizitiile din UE(doar UE!)
Da' poti face asta? incearca....

Edited by brin, 11 June 2015 - 22:36.


#3
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

Quote

Am facut 4 ani de liceu ca sa invat despre ion, moara cu noroc si alte bullshit-uri, in loc
sa invat ceva util.
Asta asa e, dar despre functionarea persoanelor juridice ar trebui sa fie la ora de birocratie, asta pe langa faptul ca 90% din colegi nici nu stiu ce e ala TVA.

#4
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View Postbrin, on 11 iunie 2015 - 22:34, said:

Trebuie sa te inregistrezi in registrul operatorilor intracomunitari pentru a nu plati TVA la achizitiile din UE(doar UE!)
Da' poti face asta? incearca....

Sunt deja inregistrat. Deci cu acel VAT ID pe care il am as scapa de aceasta taxa. Cool :)

Quote

Mai fa si o facultate ca poate te dumireste cu TVA-ul.

Doar ce am abandonat-o. Nu a fost utila la mai nimic. Sa fac o facultate doar ca
sa invat cum functioneaza un sistem fiscal nu e fezabil.

#5
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Pai vezi ca stii.....
Ce mai pui intrebari aiuristice.  Bafta!

#6
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006

View Postpuya4ever, on 11 iunie 2015 - 22:40, said:

Sunt deja inregistrat. Deci cu acel VAT ID pe care il am as scapa de aceasta taxa. Cool Posted Image

Nu scapi de taxa. Doar ca nu trebuie sa le platesti lor tva-ul, trebuie sa-l platesti in Romania.

#7
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View PostTheUglyOne, on 11 iunie 2015 - 23:23, said:


Nu scapi de taxa. Doar ca nu trebuie sa le platesti lor tva-ul, trebuie sa-l platesti in Romania.
In romania TVA-ul este inclus in acea norma pe care o platesc, cred.

#8
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Nu prea cred. Da' faci cum crezi.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
neplatitor de tva inseamna doar ca nu adaugi tu tva la produsele/serviciile pe care le comercializezi. cand cumperi ceva de la un platitor de tva, el adauga tva.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpuya4ever, on 11 iunie 2015 - 23:26, said:

In romania TVA-ul este inclus in acea norma pe care o platesc, cred.
Norma reprezinta un impozit. TVA-ul e alta taxa. Cum alta e si CAS (pensii) ori CASS (sanatate). Nu le amesteca.

View Postpuya4ever, on 11 iunie 2015 - 22:15, said:

Daca nu, credeti ca o copie dupa certificatul de inregistrare al PFA-ului m-ar scapa de
aceasta taxa?
Furnizorul e din UE, esti inscris in ROI ? Daca da, schimbi certificatul de TVA (nu de inregistare de la Registrul Comertului).

View Postpuya4ever, on 11 iunie 2015 - 22:15, said:

Am facut 4 ani de liceu ca sa invat despre ion, moara cu noroc si alte bullshit-uri, in loc sa invat ceva util.
Nu amesteca varza si capra. Ai avut si acolo economie. Dar detaliile acestea tin de fiscalitate iar codul fiscal il poate consulta oricine.

#11
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011

View Postneagu_laurentiu, on 12 iunie 2015 - 05:02, said:

Nu amesteca varza si capra. Ai avut si acolo economie. Dar detaliile acestea tin de fiscalitate iar codul fiscal il poate consulta oricine.
Economie 14 ore in 4 ani de liceu, si alea optionale.

Dar mai bine 14 ore pe saptamana despre conditia taranului din satul din romanul Ion.

#12
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014

View PostTheUglyOne, on 11 iunie 2015 - 23:23, said:


Nu scapi de taxa. Doar ca nu trebuie sa le platesti lor tva-ul, trebuie sa-l platesti in Romania.
Nu vorbi fara sa cunosti. Il platesti doar daca vinzi acel produs .

#13
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nimeni nu e scutit de plata TVA-ului aplicat produselor achizitionate. Indiferent daca e PFA, SRL, SA sau cumparator in Kaufland.
Cum spunea si neagu_laurentiu mai sus, TVA e o taxa, iar norma e un impozit si nu trebuie amestecate.
Concluzie: mai bine platesti 23% afara decat 24% in Romania. La acelasi pret, evident.

#14
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View Postneagu_laurentiu, on 12 iunie 2015 - 05:02, said:


Furnizorul e din UE, esti inscris in ROI ? Daca da, schimbi certificatul de TVA (nu de inregistare de la Registrul Comertului).
Da, sunt inscris in ROI/VIES iar furnizorul e din UE. Care ar fi diferenta de taxare in acest caz?

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Daca vrea furnizorul, poate sa-ti factureze fara TVA (cerand de la tine certificatul VAT).

#16
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View Postneagu_laurentiu, on 12 iunie 2015 - 09:15, said:

Daca vrea furnizorul, poate sa-ti factureze fara TVA (cerand de la tine certificatul VAT).
Cum adica daca vrea? De ce nu ar vrea? Nu e obligat?

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Asa e legea. Doar daca vrea exista posibilitatea de a nu factura intre tari din UE, se cheama taxarea inversa (se intampla o decontare/compensare la nivel UE).

Tu poti informa furnizorul ca esti o entitate comerciala, platitor de TVA (in UE dar nu conteaza) si poate-ti schimba regimul.

Edited by neagu_laurentiu, 12 June 2015 - 09:27.


#18
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Pe unii nu-i avantajeaza sa-ti vanda fara TVA,ca se mai recupereaza. N-am avut probleme cu achizitionarea fara VAT.
Le-am cerut asta,am dat datele,au verificat in secunda urmatoare si totul ok.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate