Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Drum - localități din Valea Oltului - întrebare

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Rene1984

Rene1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 01.11.2011
Salutare tuturor,

Am o întrebare-lapsus-nedumerire-curiozitate, spuneți-i cum vreți.

Știu că la un moment dat, din DN7 (drumul de pe Valea Oltului) se desprinde o ramificație spre vest, stânga cum ar veni în urcare spre Sibiu, dreapta în coborâre spre Cozia.

Știu că pe panoul respectiv de intersecție erau trei localități, scria 11 km parcă, și era trecută și existența unui schit-biserică sau mânăstire.

Google Earth nu mă ajută deloc să identific despre ce e vorba. Am restrâns un pic aria de căutare, și cred că zona pe care o vizez este între Brezoi și Lazaret. Dar pe hartă nu văd deloc acel drum și acele localități. Mai mult, am căutat și pe hărțile cu mânăstiri și schituri, nu identific nimic acolo.

M-ar putea lumina cineva?

Alte amănunte pe care mi le amintesc - intersecția respectivă e în apropierea unui viraj măricel, nu e într-o localitate, chiar la 5 metri de DN e o măsuță cu scaune unde se poate mânca, aștepta un autobuz. Pădurea e aproape, la fel și Oltul. Deci nu vorbesc de drumul de Voineasa, nici de cele spre Lotrioara sau Paltin. Dar ce să fie?

Mulțumesc anticipat!

#2
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Tu nu cumva zici de drumul spre Voineasa si nu iti aduci aminte bine?
Eu nu prea sunt cu bisericile si nu stiu daca o fi vreuna pe acolo dar sate sunt vreo 4 parca.https://www.google.r...47139,13z?hl=en
Ar mai fi aici unul cu satul Muereasca si derivatele .

https://www.google.r...58141,13z?hl=en

Edited by Seteh, 11 June 2015 - 15:58.


#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
O fi in localitatea Gura Vaii drumul care face stanga spre Muiereasca si Manastirea Frasinei?

#4
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
pai ce treaba are zona Brezoi-Lazaret cu Cozia ?!
Tu explici ca si cum mergi dinspre Valcea spre Sibiu ?

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Intre Brezoi si LAzaret e distanta mare, posibil sa te referi la zona Racovita ? E pe partea care zici tu, dar te duce sa traversezi Oltul.

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Da, la podul ăla de la Schitul Cornetu cred că se referă. Așa e, intersecția e derutantă, ai impresia că drumul duce undeva în munte, de fapt trece peste șosea și peste Olt.
https://www.google.r...PPA!2e0!6m1!1e1

#7
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
da, e drumul spre Perisani, Racovita, Titesti 100%. drumul intra putin prin padure, apoi se trece pe pod peste DN si Olt si merge in Muntii Fagaras, in Tara Lovistei.
Apropo, a trecut cineva recent muntele pe acel drum spre Perisani si apoi spre Salatrucu in Arges ?

Edited by tablagiu_xxx, 11 June 2015 - 17:05.


#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Merg saptamanal in zona si va doresc drumuri bune - nu va aventurati in depasiri riscante pe V. Oltului !
Se mananca bine la Motel Class la Brezoi (pe europeana pe stanga cum te duci la Valcea). Cereti pizza la cuptor pe lemne, eu zic ca e in Top 5 in Romania.

#9
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Apropo, a trecut cineva recent muntele pe acel drum spre Perisani si apoi spre Salatrucu in Arges ?
Eu, asta toamna. De la Perisani ai 2 variante, pe drumul forestier poti merge spre calimanesti si tot pe acolo poti ajunge la muntele cozia, sau perisani-salatrucu unde ai nevoie de ceva masina cu garda inalta, eu m-am dat cu un a4 b5, abia am facut fata. Drum de tara, gropi, pante, noroaie etc.

#10
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postxkos, on 11 iunie 2015 - 17:26, said:

Drum de tara, gropi, pante, noroaie etc.

In concluzie nu se merita sa mergi in Arges pe acolo.

#11
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ptr distractie, funn, aventura, peisaje= merita. Ptr orice altceva NU.

Edited by xkos, 11 June 2015 - 19:26.


#12
Rene1984

Rene1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 01.11.2011
Mulțumesc de lămuriri. Cu siguranță asta încercam să identific! Nemergând pe drum, nu mi-am dat seama că trece Oltul pe pod, eram convins că urcă în Lotrului, la munte, și eram contrariat că nu găsesc pe nicio hartă lămuriri și localități.

Multe mulțumiri încă o dată pentru elucidarea unui caz care mă sâcâia grav. :))

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Ramane eventual o varianta daca e blocata V Oltului, cum se intampla multe accidente, din pacate.

#14
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,924
  • Înscris: 29.04.2006
cum se prezinta drumul de la rm valcea la sibiu in perioada asta, e prima oara cand fac traseul asta si nu sunt tocmai un sofer experimentat, e asa dificil? mai ales ca o sa il fac mai spre seara, sper ca la lasarea intunericului sa fiu la sibiu

#15
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
drumul e foarte bun, doar ca se merge incet din cauza tirurilor ... la nivelul tau, sa mergi corect, fara excese, si o sa fie o experienta placuta, peisajul e foarte frumos.

#16
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007
Dacă nu ai experiență , mergi pur și simplu în spatele unui TIR pina la Sibiu , drumul e foarte aglomerat tot timpul anului ..TIR -istul știe drumul cu ochii închiși , drumul durează cam 1 1/2 ore , l-am făcut de zeci de ori

#17
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,924
  • Înscris: 29.04.2006
multumesc, am cam 8300 km la bord pana acum, traseul va fi mai lung, dar asta stiu ca era partea mai grea, adica voi plecat din bucuresti- alexandria- pitesti-rm valcea-sibiu-medias.
o sa merg linistit, mai ales ca o sa fiu cu inca 3 persoane in masina.

mai sunt portiuni unde se circula alternativ pe o singura banda?

#18
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
pai majoritatea drumului e cu o banda pe sens, oricum sper ca nu il faci dintr-o bucata :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate