Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alternativa nazala la Allergodil, in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Puteti sa-mi indicati alternative la sprayul nazal Allergodil, care se gasesc pe piata romaneasca? Nu il mai gasesc in farmacii si nici una dintre cele in care am intrebat in orasul meu nu poate sa-mi dea un termen cand va fi la vanzare. Prefer acest antihistaminic, deoarece are actiune imediata, se poate administra la nevoie si nu este pe baza de corticosteroizi. Antihistaminicele tablete, bazate de desloratadina sau loratadina, nu isi prea mai fac efectul la mine.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Allergodil este singurul ce contine Azelastinum disponibil pe piata romaneasca.
Insa ce te deranjeaza?

#3
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Eu folosesc Xyzal(cand imi curge nasul, iau zilnic) si byorinil ce se gaseste tot mai rar. Nu am probleme de vreo 3 ani. Pilule si spray. Ma ajuta cam la 5 minute. Desi se recomanda 2x2 de 3 ori pe zi si apoi pauza, eu il folsoesc la nevoie.
Pe langa Xyzal mai e Aerius, cel din urma avand un efect mai slab la mine. Mai erau vreo 2, dar nu m-au ajutat.

#4
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Ma deranjeaza rinita alergica, am alergie la polen, praf, acarieni, par de pisica + astm bronsic pe care il tratez, la nevoie, cu Symbicort.

@Orange09: acel Xyzal pare , totusi m-as feri de Biorinil din cauza corticosteroizilor. Allergodilul ma interesa din cauza ca este spray nazal, actioneaza direct la receptori, si ca nu este pe baza de corticosteroizi.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Hai sa-ti dau o veste proasta: antialergice fara corticosteroizi nu sunt altele in afara de Allergodil si Alergorom :)
Mai era Nafazol dar nu mai e. ( si nici altele care contineau levocabastina )

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

View Postlex404, on 11 iunie 2015 - 16:36, said:

Hai sa-ti dau o veste proasta: antialergice fara corticosteroizi nu sunt altele in afara de Allergodil si Alergorom Posted Image
Mai era Nafazol dar nu mai e. ( si nici altele care contineau levocabastina )

Pai si ce antialergice (spray) ne recomanzi in cazul rinitei alergice?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 11 June 2015 - 16:45.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Daca nici unul din cele 2 nu-l gasiti ( desi mi-e greu sa cred ca nu se mai gasesc deloc, oricum, se pot aduce pe comanda ) mai raman cele care nu va plac.

Avamys-ul/ Alisade e destul de ok.

Sau, mai este varianta combinata cu Azelastinum si fluticasonum ( ce are Avamys-ul )= Synaze


+ o vizita la aleorgolog sa-l informati daca aveti de gand sa schimbati medicatia.


Eu am rinita cronica...nici nu stiu cum mai e sa respiri normal. Nu trag pe nas dar am zis ca-mi fac curaj sa ajung pe la chirurgie. Uite ca n-am avut destul :lol:

Edited by lex404, 11 June 2015 - 16:54.


#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
ACC Nasal spray, solutie salina hipertona 3% cu N-acetil-cisteina > este bun de ceva?Posted Image

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Poti incerca, dar e mai mult pentru igienizare :)

#10
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Daca iei xyzal regulat, nu vei mai avea nevoie de batista :)

#11
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Voi incerca sa comand Allergodil la o farmacie, dar la alta mi-a spus ca ar fi probleme la importator, ca ar fi fost loturi expirate pe care le-au retras si nu s-a mai comandat ca a fost cererea mica. Mie imi "miroase" a sapaturi ale concurentei...

#12
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Am reusit sa intru in posesia ultimului flacon de Allergodil gasit la depozitele din tara (depozite la care are acces farmacia respectiva, bineinteles. Probabil ca alte farmacii lucreaza si cu alte depozite, dar nu s-au sinchisit sa caute). Deocamdata sunt la primele pufuri, efectele sunt acceptabile, nu mai simt mancarime nazala care imi provoca o cascada de stranuturi.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Farmexpert sau Farmexim? :lol:

In functie de farmacie+depozit, luna viitoare cauti la concurenta care sa aiba, evident, furnizorul diferit :harhar:


Vezi ca la farmexpert e posiil sa mai aiba destule stocuri. Daca e o farmacie serioasa, colaboreaza cu un furnizor serios. Nu tii intr-un depozit de 20.000m² un flacon de Allergodiol.

#14
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Dona.

La partea cu cautarea, am avut noroc fiindca farmacista s-a oferit sa caute la furnizori. La alte farmacii am primit doar raspuns negativ. E posibil sa nu se mai importe Allergodilul. Altfel nu imi explic cum de nu se ma gaseste in acele depozite unde a cautat farmacista. Totusi e posibil sa fie in depozitele de unde se aprovizioneaza alte farmacii, dar nu am acces la stocul acelor depozite, doar daca farmacista suna direct la depozit - o mare corvoada pentru majoritatea.

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Da, stiu cum e la Dona. Din partea mea au nota 10+
Dona are acces la cel mai mare depozit.

Vezi la HelpNet ca lucrează cu Farmexim. Poate il au si aia...

#16
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
http://www.sensiblu....IS~7472465.html chestia asta merge?

#17
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
@lex404: helpnet nu am in oras.

@Orange09: am sunat la cateva farmacii Sensiblu din acea lista, la unele au la altele nu. Deci, cine mai cauta poate sa sune la farmacia Sensiblu din orasul sau (daca exista), poate are noroc.

#18
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Pana la sensiblu am vreo 4 farmacii in drum si cam de fiecare data ajung la ea sa cumpar o reteta pentru o banala raceala..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate