Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cresterea rezistentei la alergat in timp foarte scurt

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007

View Postbonding, on 10 iunie 2015 - 11:19, said:

este totusi tarziu pentru o discutie cu un nutritionist si nu cred ca as vrea sa duc chestia asta atat de departe.
Daca sunt niste sfaturi pe care mi le poti da aici... gen mananca salata sau nu manca cu 3 ore inainte de alergat ar fi super

Cat despre incalzire... adevarul este ca am alergat cu 0 incalzire... cam cate minute crezi ca sunt suficiente  ?



again... nu stiu daca as duce lucrurile atat de departe sa-mi cumpar accesorii diverse. Ai cumva idee despre ele ? Gen cat costa si daca se gasesc in Decathlon?



Ceea ce inteleg este ca acesta cursa te-a motivat foarte mult. Crezi ca ai fi putut alerga 5 Km daca erai singua/a ?
Daca eram singur nu alergam mai mult de 2 km. Nu  voiam sa-mi descurajez colegii de echipa asa ca mi-am continuat alergarea in ritmul meu. Am pastrat un ritm constant, adaptat posibilitatilor organismului meu.

#20
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Eu ma opream din alergat cand nu mai aveam suflu , nu cand ma dureau picioarele .

Eu cred ca acolo pe undeva la 3-4 km e un prag psihologic pe care trebuie sa-l depasesti .

#21
bonding

bonding

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 06.01.2010

View Postoverseas, on 10 iunie 2015 - 11:35, said:

Ziua de pauza e esentiala. Less is more. Be smart

Exista o explicatie pentru chestiunea aceasta  ?
gen ca in ziua aia se reface muschiul sau ceva de genu.

#22
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
alearga tu in fiecare zi pe asfalt si intr-o saptamana nici in picioare n-o sa mai poti sta.

#23
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Nu mai ai timp pentru progrese majore. Fa alergarea  ca pana acum 3-4 km . Nu forta pentru ca secatuiesti organismul in cateva zile si nu  mai ai timp de recuperare . In  zilele  ramase probabil ca vei mai  cizela cate ceva din tehnica de alergare si asta te va ajuta sa termini traseul  . In functie de cum te simti in preziua cursei poti face o alergare usoara ( doar pentru mentinere ) sau chiar pauza.
Inaintea cursei - la incalzire - nu trebuie sa te  faci  una ca "profesionstii "  cu 1,5-2 km  +  lansate .  Te vor obosi degeaba si  oricum tu nu trebuie sa ai un start rapid  ca nu te ajuta cu nimic.  O alergare usoara de pana 1 km   + ceva  gimnastica  e suficient.
Daca alergi de unul singur jumatate din  distanta  eu zic sa nu-ti faci  probleme ca nu vei termina cursa .  Evita ruperile de ritm si alearga in ritmul tau . Daca prinzi un pluton care are un ritm convenabil ramai acolo si lasa sprinturile doar pentru finish.

Edited by ggelu, 10 June 2015 - 12:00.


#24
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
NIste informatii despre eficienta enzimelor pentru sportivi si nu numai Posted Image

Edited by NelsonMandela, 10 June 2015 - 12:03.


#25
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Ce pantofi folosesti ?
S-ar putea sa ai nevoie de ceva usor, special pt alergare, gasesti ieftini la Deca...
si eu incerc sa cresc distanta de alergare, am ajuns intr-o luna de la 3 la 5 km, mai mult nu am reusit ca nu ma lasau muschii, dar tre' sa las tigara ...
cert e ca e chestie de vointa, daca vrei poti si asculta muzica in casti si asa trece timpul mai usor...

Edited by d-ardeleanu, 10 June 2015 - 12:23.


#26
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Despre efectele alergatului pe asfalt! http://www.cabral.ro...rgati-pe-asfalt

#27
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt mai multe lucruri care se pot lua in considerare:

1. Alergatul 6 km ( 12 statii ), nu este comun pt. majoritatea oamenilor.
Nici macar mersul 6Km nu este comun pt. multi oameni.

2. Ce motivatie ai sa alergi ? Poate ai nevoie de o motivatie, financiara, de job, de sport, etc.

3. Exista un tip care alearga zilnic pe asfalt sute de km, de ex. 250 km intr-o directie, si apoi se intoarce alegand tot drumul si inapoi, inca 250 km..., deci omul poate sa faca multe, si este realativa treaba cu asfaltul si alergatul.

4 Ia incaltari bune.
   Daca asfaltul te oboseste, ia cu talpa care are strat intermediar de spuma, sau cu perna de aer, dar sa fie comozi si in general.

5. Daca ai adaugat 500m intr-o zi, pastrand ritmul asta, in 5 zile mai adaugi inca 2,5 km, fie cate 500m pe zi, fie si mai multi odata.

6. Daca nu alergi ca la olimpiada, 6km nu este o distanta care sa te oboseasca cu adevarat, deci a doua zi esti OK.
Poti lua si zile de pauza, daca iti iese socoteala cu tot cu ele.

Edited by loock, 10 June 2015 - 13:00.


#28
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

View Postleventebest, on 10 iunie 2015 - 11:19, said:

Raspunsul e simplu, alergi 6 km in ritmul tau. Daca poti sa mergi 6 km pe jos, poti sa i si alergi. Tine frecventa cardiaca undeva sub 150 si o sa termini cursa

1. Are dreptate omul. Poti sa alergi si 20 km / zi. Totul este sa tii ritmul pe care il ai. Antrenamentele la distante lungi se fac la imbunatatirea vitezei, nu la cresterea distantei.
2. Alearga numai seara.
3. Nu conteaza pe ce alergi daca ai incaltaminte buna, dar daca nu esti profesionist, nu forta nota.

#29
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Iti trebuie si pauze, ia o zi la fiecare 2 zile de alergat

Alimentatie, cat mai usoara, peste alb, albus de ou, incearca sa nu mai mananci dulce.

Nu te opri dupa 2km sau 3km cat poti.
iti recomand sa alergi 3 minute, un minut mers, apoi alte 3 min samd, pentru 8km

urmatoarea zi DUPA PAUZA, micsorezi perioada de mers la 45 de secunde, vezi cum raspunde organismul

program de somn, minim 8h

taie alcoolul complet

#30
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postitzi-bitzi, on 10 iunie 2015 - 12:35, said:

Despre efectele alergatului pe asfalt! http://www.cabral.ro...rgati-pe-asfalt

Foarte correct, dar nimeni nu asculta. Aproape toti pe care ii cunosc si alearga constant au dureri destul de mari de genunchi si altele, dar nu au dat un ban pe un supliment specific ceva. Este trendy sa iesi la maratoane & shit, pui poza pe FB si apoi nu stie nimeni de ligamentele tale.
Oricum Cabral recomanda cartea lu' supermaratonistu deci nu e antialergat dar nu conteaza.
Bagati fratilor pe asphalt si apoi la operatie.

Nota: Nu e valabil pentru initiator, pentru 1-2 curse.

#31
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005

View Postloock, on 10 iunie 2015 - 12:56, said:

Sunt mai multe lucruri care se pot lua in considerare:

1. Alergatul 6 km ( 12 statii ), nu este comun pt. majoritatea oamenilor.
Nici macar mersul 6Km nu este comun pt. multi oameni.

2. Ce motivatie ai sa alergi ? Poate ai nevoie de o motivatie, financiara, de job, de sport, etc.

3. Exista un tip care alearga zilnic pe asfalt sute de km, de ex. 250 km intr-o directie, si apoi se intoarce alegand tot drumul si inapoi, inca 250 km..., deci omul poate sa faca multe, si este realativa treaba cu asfaltul si alergatul.

alearga 500km intr-o zi? ia pune si tu un link

4 Ia incaltari bune.
   Daca asfaltul te oboseste, ia cu talpa care are strat intermediar de spuma, sau cu perna de aer, dar sa fie comozi si in general.

5. Daca ai adaugat 500m intr-o zi, pastrand ritmul asta, in 5 zile mai adaugi inca 2,5 km, fie cate 500m pe zi, fie si mai multi odata.

LOL

6. Daca nu alergi ca la olimpiada, 6km nu este o distanta care sa te oboseasca cu adevarat, deci a doua zi esti OK.
Poti lua si zile de pauza, daca iti iese socoteala cu tot cu ele.


#32
bonding

bonding

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 06.01.2010

View Postggelu, on 10 iunie 2015 - 11:55, said:

Nu mai ai timp pentru progrese majore. Fa alergarea  ca pana acum 3-4 km . Nu forta pentru ca secatuiesti organismul in cateva zile si nu  mai ai timp de recuperare . In  zilele  ramase probabil ca vei mai  cizela cate ceva din tehnica de alergare si asta te va ajuta sa termini traseul  . In functie de cum te simti in preziua cursei poti face o alergare usoara ( doar pentru mentinere ) sau chiar pauza.
Inaintea cursei - la incalzire - nu trebuie sa te  faci  una ca "profesionstii "  cu 1,5-2 km  +  lansate .  Te vor obosi degeaba si  oricum tu nu trebuie sa ai un start rapid  ca nu te ajuta cu nimic.  O alergare usoara de pana 1 km   + ceva  gimnastica  e suficient.
Daca alergi de unul singur jumatate din  distanta  eu zic sa nu-ti faci  probleme ca nu vei termina cursa .  Evita ruperile de ritm si alearga in ritmul tau . Daca prinzi un pluton care are un ritm convenabil ramai acolo si lasa sprinturile doar pentru finish.
Merci !

View Postd-ardeleanu, on 10 iunie 2015 - 12:21, said:

Ce pantofi folosesti ?
S-ar putea sa ai nevoie de ceva usor, special pt alergare, gasesti ieftini la Deca...
si eu incerc sa cresc distanta de alergare, am ajuns intr-o luna de la 3 la 5 km, mai mult nu am reusit ca nu ma lasau muschii, dar tre' sa las tigara ...
cert e ca e chestie de vointa, daca vrei poti si asculta muzica in casti si asa trece timpul mai usor...
Folosesc niste adidasi de la Decathlon... nu stiu exact firma.. dar sunt destul de usurei.
Progresul tau de la 3 la 5km intr-o luna ma cam ingrijoreaza

View Postloock, on 10 iunie 2015 - 12:56, said:

Sunt mai multe lucruri care se pot lua in considerare:

1. Alergatul 6 km ( 12 statii ), nu este comun pt. majoritatea oamenilor.
Nici macar mersul 6Km nu este comun pt. multi oameni.

2. Ce motivatie ai sa alergi ? Poate ai nevoie de o motivatie, financiara, de job, de sport, etc.

3. Exista un tip care alearga zilnic pe asfalt sute de km, de ex. 250 km intr-o directie, si apoi se intoarce alegand tot drumul si inapoi, inca 250 km..., deci omul poate sa faca multe, si este realativa treaba cu asfaltul si alergatul.

4 Ia incaltari bune.
   Daca asfaltul te oboseste, ia cu talpa care are strat intermediar de spuma, sau cu perna de aer, dar sa fie comozi si in general.

5. Daca ai adaugat 500m intr-o zi, pastrand ritmul asta, in 5 zile mai adaugi inca 2,5 km, fie cate 500m pe zi, fie si mai multi odata.

6. Daca nu alergi ca la olimpiada, 6km nu este o distanta care sa te oboseasca cu adevarat, deci a doua zi esti OK.
Poti lua si zile de pauza, daca iti iese socoteala cu tot cu ele.

2. nu o sa-mi faca firma statuie la intrare daca la asta te gandesti si nici nu o sa primesc o prima de 2000 euro pentru ca am participat la acest maraton. Voiam doar sa particip sa-mi demonstrez mie ca pot sa fac asta.
5. Daca am adaugat 500m de la o zi la alta nu cred ca o sa pot face asta constant cu inca 2500m. Teoretic as avea timp sa adaug 500m la 2 zile, doar ca nu cred ca e fezabil

View Posttsunnami, on 10 iunie 2015 - 13:21, said:

Iti trebuie si pauze, ia o zi la fiecare 2 zile de alergat

Alimentatie, cat mai usoara, peste alb, albus de ou, incearca sa nu mai mananci dulce.

Nu te opri dupa 2km sau 3km cat poti.
iti recomand sa alergi 3 minute, un minut mers, apoi alte 3 min samd, pentru 8km

urmatoarea zi DUPA PAUZA, micsorezi perioada de mers la 45 de secunde, vezi cum raspunde organismul

program de somn, minim 8h

taie alcoolul complet

O sa incerc asta cu 3 min alergat si 1 min pauza la urmatorul antrenament.

#33
bonding

bonding

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 06.01.2010
Revenind si rezumand:
Mai am 9 zile pana la Crosul Companiilor, cross de 6KM.
Am inceput tarziu rau antrenamentul dar situatia sta cam asa:
  • ziua 1. 3km - gafaind tot
  • ziua 2. 3.5km - gafaind cu 10% mai putin
  • ziua 3  4 km - am fost chiar OK la final.

Deci aseara am alergat 4 km si la final am fost chiar ok, ceea ce ma face sa cred ca antrenamentele din zilele precedente au avut un mic sens. Cred ca as mai fi putut alerga.
Marea diferenta a fost ca ieri am facut o incalzire, recunosc ca a fost extrem de scurta (~2 minute), dar abia acum am inteles cat de importanta este.
Scria cineva mai sus sa alerg in propriul ritm si sa-mi mentin ritmul inimii la 150bpm. Dupa 2 minute de alergat am ajuns la 160bpm si a ramas destul de constant primii 2 km, dupa care a urcat undeva la 170bpm. Avand in vedere ca nu e diferenta mare fata de 150, cred ca este OK.

Insa acum am alte 2 probleme
1. am inceput sa simt antrenamentul de zilele trecute in care am fortat si ma cam dor genunchii. Am cumparat astazi un unguent 'Sindolor' si o sa-l aplic deseara.
2. alerg totusi destul de incet, avand o medie de 9km/h si 6min30/secunde / km.

Avand in vedere durerile de genunchi pe care deja le am, recomandati odihna astazi sau antrenament in continuare si doar masaj cu acest unguent ? As merge pe varianta de odihna... dar astept totusi si o parere.

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Lasa unguentele. Ia supliment cu collagen, magneziu si enzyme - Artrohelp Forte, in perioada asta baga 2 plicuri pe zi. Totul natural.

#35
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Si in zi de odihna iti recomand sa faci incalzire. Si nu 2 minute ci 30. E necesar sa incalzesti toti muschii

#36
Dacoart

Dacoart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 02.06.2011

View Postleventebest, on 10 iunie 2015 - 11:19, said:

wow, cate idei bune, unul mai mistocar decat altul.
Raspunsul e simplu, alergi 6 km in ritmul tau. Daca poti sa mergi 6 km pe jos, poti sa i si alergi. Tine frecventa cardiaca undeva sub 150 si o sa termini cursa

Eu pot să merg 6 km pe jos, dar sub nici o formă nu pot să alerg 6 km. De mers merg în ritm alert, dar mă depășesc cam toți care chiar au treabă. Posted Image Să mai zic și că am 108 kile?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate