Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Psihologia poporului roman

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014
Salutare!

Mi s-a parut interesanta initiativa profesorului Daniel David de la UBB Cluj sa cerceteze psihologia poporului roman, asa ca voi adauga aici cateva link-uri. In acest video discuta atat despre aceasta tema, punctand atat calitati, cat si despre latente:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_eacJL5q9UM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iata doua articole de prof. David, postate pe blog-ul sau: Întrebări și răspunsuri cu referire la lucrarea despre psihologia românilor (FAQ) si Răspuns la unele comentarii și critici cu referire la lucrarea legată de psihologia românilor.

Sper sa gasiti materialele la fel de captivante! Posted Image Eu unul astept cu interes cartea sa monografica (va aparea in aceasta luna).

P.S. Am atasat doua imagini despre modelul teoretic (Big Five) utilizat in cercetarea personalitatii.

Attached Files


Edited by Victor2311, 10 June 2015 - 00:05.


#2
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

View Postnacura, on 10 iunie 2015 - 00:07, said:

multumim, ne-ai dat Lucrare mare de control, iti voi raspunde peste 3 saptamini
Nu testez pe nimeni Posted Image Modul in care se exprima prof. David este accesibil inclusiv unei persoane care nu are cunostinte de psihologie. Tema e faina si cred ca merita timp investit (de catre cei interesati, evident).

Edited by Victor2311, 10 June 2015 - 00:11.


#3
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Cititi aici si lasati toti zurbagii:  https://archive.org/...n_02___djvu.txt

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am crezut ca iar a facut Galeo un topic :D

Psihologia poporului roman? Hmm, greu si imposibil subiect.

#5
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Stiu ca în anii 90 a fost publicată o carte cu exact titlul ăsta. L-am găsit atunci foarte arogant

#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Cea mai bună lucrare pe tema asta rămâne Psihologia poporului român a lui Constantin Rădulescu Motru.

#7
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Pai si eu ce am spus...nu ai citit mai sus Neur0?

Edited by _Dadi_, 10 June 2015 - 09:04.


#8
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
De citit am citit dar titlul se observă doar dacă dai click pe link.

#9
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

View Post_Dadi_, on 10 iunie 2015 - 06:40, said:

Cititi aici si lasati toti zurbagii:  https://archive.org/...n_02___djvu.txt
Ma intreb daca macar ai dat vreo sansa celor spuse de D. David sau daca doar stii totul in prealabil. De unde stii ca e un "zurbagiu"? In plus, nu e decat un atac la persoana; relevant e ce spune, nu cine este.

View Postserginho74, on 10 iunie 2015 - 08:23, said:

Am crezut ca iar a facut Galeo un topic Posted Image
Psihologia poporului roman? Hmm, greu si imposibil subiect.
Greu, da.. cu siguranta! Imposibil? Ma indoiesc.

View PostCazimi, on 10 iunie 2015 - 08:30, said:

Stiu ca în anii 90 a fost publicată o carte cu exact titlul ăsta. L-am găsit atunci foarte arogant
Hm, cine era autorul? Nu stiam de aceasta carte din '90.

View Postneur0, on 10 iunie 2015 - 08:47, said:

Cea mai bună lucrare pe tema asta rămâne Psihologia poporului român a lui Constantin Rădulescu Motru.
Cu siguranta ca si lucrarea lui Constantin Radulescu Motru merita citita, fiind una clasica. Pe de alta parte, aceasta lucrare ce va aparea luna asta o va completa frumos: Motru nu utiliza, pe vremea sa, instrumente psihometrice de evaluare a personalitatii bine cercetate (si normal din moment ce nu fusesera create inca); neavand inventare serioase de personalitate, ramane discutabil in ce masura a descoperit personalitatea romanilor sau a scris mai mult despre cum crede ca sunt romanii.

In orice caz, daca nu ai citit cartea lui D. David (fiindca n-a aparut inca), de unde stii ca cea a lui Motru este cea mai buna?

Edited by Victor2311, 10 June 2015 - 09:41.


#10
Arkenton

Arkenton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 04.01.2015

View Postneur0, on 10 iunie 2015 - 08:47, said:

Cea mai bună lucrare pe tema asta rămâne Psihologia poporului român a lui Constantin Rădulescu Motru.
A fost contestata de D. Staniloae in lucrarea sa Ortodoxie si romanism.

imi amintesc ca am citit reactia lui Staniloae in urma cu vreo 18 ani, dar nu mai retin exact cum isi argumenta punctul de vedere.
chiar ieri am dat de cartea lui Staniloae pe care am mutat-o prin biblioteca.
O sa ma mai uit inca o data sa ma dumiresc.

in orice caz, fara sa urmaresc clipul lui  David, ( pe care il cunosc si-l apreciez desi nu-i impartasesc toate ideile) eu cred ca psihologia poporului roman e ombilical legata de gandirea si spiritualitatea ortodoxa care .... genereaza iresponsabilitate si coruptie in societate.
poporul roman e corupt nu datorita comunismului ci datorita ortodoxiei.
am si argumente, dar imi imaginez ca destul de greu sa dezvolti o discutie in directia asta.

cel mai la indemana exemplu pentru a arata ca specificul religios al unei tari determina  "psihologia" si comportamentul moral al oamenilor este polarizarea crestinismului in Europa. Tarile protestante - dupa reforma lui Luther - au "produs" un anumit tip de societate . ( vezi Etica protestanta si spiritul capitalismului al lui Max Weber). Catolicismul si Contrareforma un alt tip..
In tarile ortodoxe insa nu s-a intamplat nimic. Ortodoxia a ramas incremenita in idei si practici de ev mediu. Cele mai corupte tari din Europa sunt tarile ortodoxe. Tipul de om "produs" sub influenta ortodoxa e, cel mai adesea, iresponsabil si inconsistent.

#11
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 29.12.2006

View Postneur0, on 10 iunie 2015 - 08:47, said:

Cea mai bună lucrare pe tema asta rămâne Psihologia poporului român a lui Constantin Rădulescu Motru.

Mai e una, cea a lui Dumitru Drăghicescu, "Din psihologia poporului român", o carte de 500 de pagini, pe care am citit-o cu o plăcere deosebită. Deşi lucrarea a fost scrisă în anul 1907, parcă vorbeşte despre societatea actuală. La început se tratează asemănările şi deosebirile dintre psihologia neamului românesc şi a altor neamuri europene. Ba chiar se ajunge să se abordeze influenţa manelelor...în 1907 !

Edited by lupini, 12 June 2015 - 12:22.


#12
karum

karum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 12.04.2007
"sa moara si capra vecinului"

sau, mai nou: "sa moara vecinul ca sa-i iau capra"

#13
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006

View PostArkenton, on 11 iunie 2015 - 19:13, said:

eu cred ca psihologia poporului roman e ombilical legata de gandirea si spiritualitatea ortodoxa care .... genereaza iresponsabilitate si coruptie in societate.
poporul roman e corupt nu datorita comunismului ci datorita ortodoxiei.
am si argumente, dar imi imaginez ca destul de greu sa dezvolti o discutie in directia asta.

Eu sunt curios care sunt argumentele tale. Le poti expune aici ?

#14
Arkenton

Arkenton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 04.01.2015

View Postpro-e, on 13 iunie 2015 - 20:43, said:

Eu sunt curios care sunt argumentele tale. Le poti expune aici ?
le pot expune, dar n-am timp, din pacate.

am sugerat insa o directie in postul de mai sus.
e suficient deocamdata. daca esti istet o sa intelegi.

Quote

cel mai la indemana exemplu pentru a arata ca specificul religios al unei tari determina  "psihologia" si comportamentul moral al oamenilor este polarizarea crestinismului in Europa. Tarile protestante - dupa reforma lui Luther - au "produs" un anumit tip de societate . ( vezi Etica protestanta si spiritul capitalismului al lui Max Weber). Catolicismul si Contrareforma un alt tip.
In tarile ortodoxe insa nu s-a intamplat nimic. Ortodoxia a ramas incremenita in idei si practici de ev mediu. Cele mai corupte tari din Europa sunt tarile ortodoxe. Tipul de om "produs" sub influenta ortodoxa e, cel mai adesea, iresponsabil si inconsistent.


#15
Arkenton

Arkenton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 04.01.2015
https://chisineu.fil...italismului.pdf
http://ro.wikipedia...._capitalismului

Edited by Arkenton, 14 June 2015 - 11:26.


#16
doctorulx

doctorulx

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.06.2015
Poporul roman, un miracol și-o enigma istorica.

Recunoașterea inexorabilului, supunerea in fata sortii.

Alternanța deal-vale pe unde trec păstorii cu turmele. Veșnicia născută la sat. Țăranul - romanul absolut.

Misticism, uniune cu natura, cu ritmurile cosmice.

Noica, Tutea, Vulcănescu, Motru, Blaga.

#17
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostVictor2311, on 09 iunie 2015 - 23:59, said:

Sper sa gasiti materialele la fel de captivante! Posted Image Eu unul astept cu interes cartea sa monografica (va aparea in aceasta luna).
Prof. David a avut o intervenție telefonică în cadrul unui talk show zilele trecute și, datorită topicului deschis de tine, Victor, am urmărit-o. M-a fascinat suficient de tare încât să vreau cartea.
Dar mi-ar fi extrem de dificil să intru în posesia ei și atunci te întreb: ai cumva idee dacă va exista și o ediție electronică a lucrării?
Mulțumesc

#18
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

View PostCazimi, on 11 iulie 2015 - 20:15, said:

Prof. David a avut o intervenție telefonică în cadrul unui talk show zilele trecute și, datorită topicului deschis de tine, Victor, am urmărit-o. M-a fascinat suficient de tare încât să vreau cartea.
Ha, ma bucur ca ai devenit interesat de cercetarea sa!

View PostCazimi, on 11 iulie 2015 - 20:15, said:

Dar mi-ar fi extrem de dificil să intru în posesia ei și atunci te întreb: ai cumva idee dacă va exista și o ediție electronică a lucrării?
Mulțumesc
Nu cred ca exista o varianta electronica. Voi cumpara cartea (inca nu cred ca a aparut). Tinem legatura. Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate