Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Efectele adverse ale Diclofenacului

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Acum câteva zile m-a apucat o durere de mijloc foarte nasoală, de abia mă ridicam din pat, mai ales că eu merg și cu un cadru. Am maladie Lobstein, am mai avut astfel de probleme, atunci am fost și la medic și am fost degeaba, au zis că este de la boala de oase (scolioză) și nu prea am ce face decât să iau Diclofenac. Zis și făcut și acum. Am luat pastile și gel plus Omeprazol pentru stomac. După nici două zile am început să fac scaune moi, până am ajuns la diaree și o stare de rău. Culmea că în prospect nu scrie despre acest lucru, doar că face rău la stomac, arsuri, ulcere. Am căutat pe net, în câteva locuri zice și de diaree dar nu peste tot. Și mai curios, duminică noaptea am adormit și peste puțin timp m-am sculat cu o durere de deget, de fapt pe la metatarsianul penultimului deget. Știu că am Lobstein însă boala s-a ameliorat destul de mult (am 37 de ani) și nu aș fi avut cum să-mi rup osul nefăcând nimic. Pur și simplu am dormit pe partea dreaptă, spre marginea patului, iar durerea este la piciorul stâng, deci acea parte a stat în sus, nici măcar nu am stat pe el sau ceva de genul.
Nu pot lua absolut nici un medicament pentru oase deoarece dacă iau, în scurt timp mi se întâmplă ceva. De exemplu calciu, vitamina D3 sau alte medicamente pentru osteoporoză, îmi fac rău și nu, nu e coincidență. Când am luat, mi s-a rupt ceva. Când nu am luat, nu am avut nimic. (Aici e vorba doar de la adolescență în sus deoarece în copilărie aveam fracturi din nimic). Având în vedere acest lucru, nu cumva și diclofenacul conține ceva care nu îmi priește și din această cauză să mi se fi fisurat degetul din senin? Prea mare coincidența și de această dată.
În altă ordine de idei. Pastile nu mai iau dar m-am mai dat cu gel pe picior. Acesta poate produce diaree? Întreb deoarece și azi am avut, deși azi nu am mai luat pastile. Am trecut la Imodium.
Deci vă dați seama în ce cerc vicios mă învârt - ba mă durea coloana și luam diclofenac, apoi începea diareea și acum cu degetul bolnav când de abia merg să mă duc la wc de mai multe ori. Trai pe vătrai nu alta. De abia scăpasem de o frică, un fel de atac de panică când mergeam de tremuram tot, acuma iar de abia merg și mi-e că iar o să cad psiholgic și ma ia frica. Când calc pe picior nu mă doare însă am o chestie ciudată, parcă mă ia o panică și imediat degetul cu pricina se mișcă (nu știu dacă chiar se mișcă dar parcă așa simt) foarte forțat și mă seacă la ficați durerea. Și dacă mă ating pe acel deget, tresare, ca și cum m-aș gâdila și acest lucru face să mă doară.
Știu că pe aici nu sunt doctori, dar cine știe poate a mai auzit cineva ceva despre acest Diclofenac care m-a pus pe gânduri. Și m-am și descărcat un pic că simțeam că înebunesc.

Edited by gerbil, 09 June 2015 - 20:04.


#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-eu am spondilita anchilozanta si iau diclofenac de cativa ani in fiecare zi,iau si omez,omeran pt protectia stomacului
-mai am diaree dar de la mancare,fructe,...nu de la diclofenac
-eu zic sa iei inainte de masa de pranz cu o jumatate de ora omeran,omez,mananci bine si apoi iei diclofenacul,eu asa fac si nu am probleme,si am si gastrita,ulcer la stomac

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Așa am făcut și eu dar se pare că la mine a dat în diaree.

#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-ce sa zic,trebuie sa mananci bine,consistent,sa nu bei alcool deloc,e contraindicat la diclofenac
-acum depinde si de stomacul tau,organism...

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Nu beau. Mai mult ca sigur sunt mai sensibil.

Edited by gerbil, 09 June 2015 - 21:32.


#6
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
Incearca varianta Diclofenac Duo- nu prea are efecte secundare, chiar luat pe stomacul gol! in plus, efectul este mai prelungit..

#7
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Ultima data cand am avut probleme cu zona lombara am luat Vimovo, se pare ca e mult mai bun si nu ataca stomacul ca alte produse.
Bune au fost si supozitoarele Voltaren, desi unguentul la mine nu avea nici un efect.

#8
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Și eu iau diclofenac aproape zilnic pentru dureri de picioare în special genunchi,dar nu am simțit vreun efect advers,deși am ceva probleme cu un început de gastrită.Posted Image

#9
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 30.12.2010
In cazul diclofenacului pastile sau al celui injectabil, pe langa abtinerea de la alcool, trebuie eliminata sarea din alimentatie. Combinarea diclofenacului cu sarea duce la acumularea apei in organism, umflarea articulatiilor, etc.
Si, precum au zis colegii de mai sus, este indicat sa iei cu vreo jumatate de ora inainte de prima masa a zilei o pastila de Omez (sau conform indicatiilor medicului).
P.S. Nu sunt medic/farmacist ci doar un pacient.

#10
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003
Diclofenacul poate da diaree, mai putin cel conditionat sub forma de gel/crema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate