Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Istoric rovinieta

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
bfn

bfn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.04.2008
Salut,

Am o intrebare simpla. Daca am primit amenda pentru rovinieta anul trecut (abia acum a venit) cum pot verifica daca era valabila la momentul respectiv? Din ce stiu expira abia cateva zile mai tarziu.

#2
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Poti reformula? Cum sa expire ceva peste cateva zile cand ea era expirata ieri?

Pai verifici simplu. Ai primit instiintarea ca in data X, la ora Y, ai circulat pe un DN oarecare. Te uiti pe chitanta de la "robineta", cum spunea cineva acum cateva luni si verifici ziua si ora la care a fost emisa.

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Valabilitatea rovinietei se poate verifica la: http://www.cnadnr.ro/
Ai nevoie de numarul de inmatriculare si de seria sasiului.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
el nu mai are chitantele si nu stie daca la data respectiva avea sau nu avea rovigneta valabila... si mai banuie ca expira la cateva zile dupa ce a expirat si dupa ce a expirat a doua oara mai are cateva zile pana expira a treia oara.

#5
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Poate expirase doar un pic, nu de tot. :)

#6
bfn

bfn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.04.2008
Probabil nu m-am exprimat prea bine.
Am primit amenda cum ca pe 7 dec 2014 am circulat fara. Din ce stiu expira dupa 10 dec 2014. Nu mai am chitanta. Cum dovedesc/verific asta? Pe site-ul cnadr pot verifica doar rovinieta actuala care e valabila pana la sfarsitul lui 2015

Ma gandesc ca e o situatie destul de des intalnita mai ales de cei care isi fac pe o zi/saptamana/luna si primesc amenzi vechi.

La nr de telefon de la cnadr nu a raspuns nimeni azi la 5 min dupa terminarea programului, mai incerc maine. La mail probabil tot dupa 7 luni voi primi raspuns.

#7
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
In ultimul timp am facut rovinieta online ca sa imi ramana pe mail pdf-ul in caz de ceva...oricum chitantele de la "peco" se decoloreaza :D

#8
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Pai pe rovinieta scrie sa o pastrezi un an dupa expirare, probabil pentru situatii de genul acesta.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
bfn, de unde ai primit amenda? Daca de la CNADNR, contravenția s-a prescris după 6 luni de la săvârșire, și o poți contesta. Dacă ai primit-o de la primărie, e deja în executare și nu mai ai nevoie să dovedești dacă aveai sau nu rovinietă.

#10
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 cristiandrei, on 09 iunie 2015 - 16:14, said:

Pai pe rovinieta scrie sa o pastrezi un an dupa expirare, probabil pentru situatii de genul acesta.
Pai, sa-i bag eu pe aia care arunca cu amenzi in stanga si in dreapta! Ei n-au acces la baza LOR de date?

Normal, ii bag undeva...

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 e_bulu, on 09 iunie 2015 - 18:04, said:

Pai, sa-i bag eu pe aia care arunca cu amenzi in stanga si in dreapta! Ei n-au acces la baza LOR de date?

Normal, ii bag undeva...

Evident ca au, doar ca baza lor de date spune ca nu ai avut atunci. Si baza e in general buna; nu zic ca nu mai sint erori dar nu am auzit sa ploua cu amenzi la toate masinile care merg corect pe strada; si la 1% si tot ar iesi un scandal infinit.

#12
bfn

bfn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.04.2008
Am primit raspuns de la [email protected] cu un tabel frumos care imi arata ca rovinieta a expirat pe 5.12.2014, deci sunt bun de plata. Timp de contestatii nu am. Probabil urmatoarea va fi facuta online, n-am talent la pastrat chitante.

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
si chiar daca ai avea timp de contestatii, contesti in baza a ce daca n-ai chitanta?

Edited by Fane, 10 June 2015 - 13:49.


#14
bfn

bfn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.04.2008
Zicea cineva ca s-ar prescrie dupa 6 luni, n-am verificat daca asa e.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Zicea. Și mai zicea că e necesar să spui și de unde ai primit-o. Dar dacă e secret, poți să-l păstrezi liniștit numai că nu trebuie să te aștepți la ajutor decât în limita informațiilor pe care le oferi.

#16
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010
daca merg in Praktiker Militari  trebuie rovignieta? sau doar -pentru Carefour militari ?

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 dreaQ, on 09 iunie 2015 - 16:12, said:

In ultimul timp am facut rovinieta online ca sa imi ramana pe mail pdf-ul in caz de ceva...oricum chitantele de la "peco" se decoloreaza :D
Cel mai simplu prin internet banking. Ramane si pe extrasul de cont..  mailul vine optional. Daca insisti sa descarci cu factura in pdf.

Si cat era amenda aia?

#18
danbooks23

danbooks23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.06.2012
cel mai ok este sa iti cumperi rovinieta de pe https://www.roviniete.ro/ , acolo ai si posibilitatea de a verifica online valabilitatea rovinietei. acum, inteleg ca, in cazul tau, e vorba despre o rovinieta mult mai veche, si daca nu mai ai chitanta, cam greu sa identifici data de expirare :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate