Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Dezbatere idee de afacere.

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015

 Petrecristi, on 09 iunie 2015 - 10:49, said:

Cu reclama cat mai agresiva o sa mearga. Dar trebuie si aplicatia sa te minta ceva zilnic nu sa vina cu 2 vorbe intr- jumatate de an (daca am inteles eu bine despre ce e vorba).
reclama agresiva nu valoreaza nici 2 lei, pe de alta parte daca produsul e bun poti sa nici nu faci reclama si oamenii se cheama intre ei
nu e nicio diferenta intre horoscop si aplicatia asta

Edited by NoJoke, 09 June 2015 - 10:52.


#20
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

 NoJoke, on 09 iunie 2015 - 10:48, said:

viata este extrem de complexa
factorii externi multi si la tot pasul, socoteala de acasa rar se potriveste cu cea din targ;

e imposibil sa prezici cu acuratete de 50% ce se va intampla cu persoana y intr-o circumstanta complexa in care n-ai cum sa cunosti toate datele
Mda... Si te mai lauzi ca te uiti la horoscop. Era o gluma, nu stiu daca-l urmaresti sau nu.
Daca vine cu formulari vagi precum horoscopul...

#21
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
si daca nu se intampla ce prezice aplicatia, putem sa-i dam in judecata pe dezvoltatori pentru daune morale? Cred ca pot demonstra usor ca mi-a influentat viata si am pierdut nu-stiu-ce si nu-stiu-cat....

#22
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015
aplicatia ar putea valora ceva daca in fiecare zi ti-ar zice ceva amuzant si personalizat - insa la modul profesionist, nu sa se repete.
as fi dispus sa dau un euro-doi pe luna pentru niste predictii amuzante si originale

Edited by NoJoke, 09 June 2015 - 11:07.


#23
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 NoJoke, on 09 iunie 2015 - 11:01, said:

as fi dispus sa dau un euro-doi pe luna pentru niste predictii amuzante si originale
de genul asta?
[ http://doamnastela.ro/wp-content/uploads/2015/06/Berbec11.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Ideea e la nivelul "Ce idee geniala mi-a venit. Daca tot se plange lumea ca e scumpa benzina de ce nu inventam o masina care sa nu consume benzina?".
Tu-ti faci probleme daca e buna sau nu ideea ta si cat te costa sa-ti faca cineva "aplicatia" dar defapt daca chiar ai descoperit algoritmul prin care prezici cu o zi inainte ca o sa dea masina peste mine esti zeu.
Pana una alta aia cu bani multi gen Apple se feresc sa prezica inclusiv daca maine va ploua, asa sigure is prezicerile astea.

#25
Abe_Oddysee

Abe_Oddysee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.06.2015

 Michidoo, on 09 iunie 2015 - 10:56, said:

si daca nu se intampla ce prezice aplicatia, putem sa-i dam in judecata pe dezvoltatori pentru daune morale? Cred ca pot demonstra usor ca mi-a influentat viata si am pierdut nu-stiu-ce si nu-stiu-cat....

Nu incalc nici o lege. E ca si cum ai spune unui user de pe un forum ca-l dai in judecata pe motiv ca te-ai simtit lezat de ce o scris despre tine acolo. Totusi, aplicatia va avea butoane pentru a alege ce fel de informatii doresti sa primesti : pozitive/ negative
/ambele/ importante/ minuscule.

 AlexEn, on 09 iunie 2015 - 10:48, said:

psychic-closed-due-to-unforeseen-circumstances.jpg
Cam asa si tu, nu?
Nu imi spune care e metoda prin care aplicatia aia va putea prevedea ce urmeaza sa se intample, spune-mi doar de ce permisiuni va avea nevoie la instalare (mai exact ce acceseaza din telefon, gen agenda, conturi de mail etc).
Banuiesc ca e o aplicatie pentru mobil, nu vad la ce mi-ar folosi pe desktop.

Ca sa beneficiezi de serviciul "event prediction", aplicatia iti va cere data nasterii, locatia unde te afli ( tara si orasul ), cateva indicii cum te descrii tu ca persoana, statutul tau actual, cu cate persoane iti desfasori cel mai adesea activitatea de zi cu zi cat si statutul lor si cel mai vital lucru , sa adaugi content pe acea aplicatie. Cu cat mai mult content si la timp, cu atat vei primii mai multe predictii si la timp.

 NoJoke, on 09 iunie 2015 - 10:52, said:

nu e nicio diferenta intre horoscop si aplicatia asta

Nu conteaza ce e, rezultatul vorbeste.

#26
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 Abe_Oddysee, on 09 iunie 2015 - 10:42, said:

Nu te va costa nimic. Aplicatia va fi free pentru o perioada nedeterminata. Banii vor venii din alte servicii care se vor dezvolta odata ce aplicatia va devenii populara si de ce nu, prin vanzarea ei altei entitati.
N-ai inteles... tu tre' sa ma platesti pe mine ca sa-mi incarc telefonul cu asemenea prostii.

Eu am alta curiozitate, acum: dac-ai realizat tu un algoritm atat de performant ca sa ghiceasca / deduca viitorul (bine, ar trebui sa pierd cam 100 de puncte la IQ ca sa cred asta), de ce nu l-ai folosit ca sa vezi cati prosti clienti vei gasi ?

#27
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Bun.Ai luat ceva aproape imposibil de realizat ca pe o afacere.Prost start.Pe langa asta,nu ai cum sa prezici ce se va intampla,indiferent de ce algoritm te vei folosi.Doar cei de la Microsoft au reusit intr-o oarecare masura asta,cu Cortana,dar ia gandeste-te cine si cati sunt cei din spatele proiectului. Posted Image

#28
Abe_Oddysee

Abe_Oddysee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.06.2015

 Barboso, on 09 iunie 2015 - 13:02, said:

N-ai inteles... tu tre' sa ma platesti pe mine ca sa-mi incarc telefonul cu asemenea prostii.

Prima data cand am citit intrebarea ta "Depinde... cat platesti ca sa instalam asa ceva ?" am crezut ca ai vrut sa scrii  "platim" in loc de "platesti" , dar se pare ca tu chiar vorbeai serios. Eu te intreb, tot serios :  daca mergi la magazin sa-ti cumperi o paine , astepti ca vanzatoarea sa te plateasca pe tn ca tu esti clientul care vine la ea si face consumatie ?

Este o tara libera, nu te obliga nimeni sa incerci / folosesti produsul sau serviciul care iti este pus la dispozitie.Tu alegi ce consumi/ folosesti/ descarci.

 Barboso, on 09 iunie 2015 - 13:02, said:

Eu am alta curiozitate, acum: dac-ai realizat tu un algoritm atat de performant ca sa ghiceasca / deduca viitorul (bine, ar trebui sa pierd cam 100 de puncte la IQ ca sa cred asta), de ce nu l-ai folosit ca sa vezi cati prosti clienti vei gasi ?


De ce ma intrebi ceva ce nici tu nu vei stii ca iti raspund drept ? Pot sa zic ca am testat algorithmul si a mers pe 7/10 oameni.Cu ce te ajuta informatia asta? Incearca sa vii cu adaugiri sau intrebari mai constructive ca ceilalti si nu deschide cai de a intra in polemici sau discutii inutile.


In urma unor evenimente traite si apoi impartasite cu altii, am dedus ca oamenii prin tot ceea ce fac ei de zi cu zi cat si ce li se intampla uneori fara sa se astepte, se poate reduce la un numar finit toate aceste evenimente iar pentru a prezice cand vor urma si ce eveniment , nu e decat o problema de "searching" mai ampla. Oamenii care cred ( si eu am crezut ) ca fiecare individ e unic prin felul cum gandeste si ce face, nu e nimic mai fals.

Totodata, urmatorul pas pe care stiinta il va face in timp e dezvoltarea de aplicatii/ simulari care poate sa ofere o perspectiva de viitor a ceea ce va urma plecand de la un eveniment actual. Aceasta actualitate m-a determinat sa gandesc la o posibila solutie ( zic posibila si nu absoluta) si voiesc sa o transpun in forma unei aplicatii la indemana omului de rand. In opinia mea, sansele ca sa mearga sunt pentru inceput ( cand are putini utilizatori ) de sub 50% dar daca exista un public larg si activ care foloseste aplicatia , sansele incep si ele sa creasca. De a o dezvolta, nu-mi trebuie decat un server de hosting si 2 sau 3 programatori cu cunostinte de a dezvolta si a sorta o baza de date larga.

Dar fireste, inainte sa dai drumul la o afacere , trebuie facut un sondaj de opinie. Am nevoie de parerile voastre cu privire la acest serviciu de care va spun, lasand pentru un moment scepticismul deoparte si plecand de la premisa ca aplicatia va functiona.

Edited by Abe_Oddysee, 09 June 2015 - 15:21.


#29
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

 Abe_Oddysee, on 09 iunie 2015 - 15:16, said:

Prima data cand am citit intrebarea ta "Depinde... cat platesti ca sa instalam asa ceva ?" am crezut ca ai vrut sa scrii  "platim" in loc de "platesti" , dar se pare ca tu chiar vorbeai serios. Eu te intreb, tot serios :  daca mergi la magazin sa-ti cumperi o paine , astepti ca vanzatoarea sa te plateasca pe tn ca tu esti clientul care vine la ea si face consumatie ?

Este o tara libera, nu te obliga nimeni sa incerci / folosesti produsul sau serviciul care iti este pus la dispozitie.Tu alegi ce consumi/ folosesti/ descarci.



De ce ma intrebi ceva ce nici tu nu vei stii ca iti raspund drept ? Pot sa zic ca am testat algorithmul si a mers pe 7/10 oameni.Cu ce te ajuta informatia asta? Incearca sa vii cu adaugiri sau intrebari mai constructive ca ceilalti si nu deschide cai de a intra in polemici sau discutii inutile.


In urma unor evenimente traite si apoi impartasite cu altii, am dedus ca oamenii prin tot ceea ce fac ei de zi cu zi cat si ce li se intampla uneori fara sa se astepte, se poate reduce la un numar finit toate aceste evenimente iar pentru a prezice cand vor urma si ce eveniment , nu e decat o problema de "searching" mai ampla. Oamenii care cred ( si eu am crezut ) ca fiecare individ e unic prin felul cum gandeste si ce face, nu e nimic mai fals.

Totodata, urmatorul pas pe care stiinta il va face in timp e dezvoltarea de aplicatii/ simulari care poate sa ofere o perspectiva de viitor a ceea ce va urma plecand de la un eveniment actual. Aceasta actualitate m-a determinat sa gandesc la o posibila solutie ( zic posibila si nu absoluta) si voiesc sa o transpun in forma unei aplicatii la indemana omului de rand. In opinia mea, sansele ca sa mearga sunt pentru inceput ( cand are putini utilizatori ) de sub 50% dar daca exista un public larg si activ care foloseste aplicatia , sansele incep si ele sa creasca. De a o dezvolta, nu-mi trebuie decat un server de hosting si 2 sau 3 programatori cu cunostinte de a dezvolta si a sorta o baza de date larga.

Dar fireste, inainte sa dai drumul la o afacere , trebuie facut un sondaj de opinie. Am nevoie de parerile voastre cu privire la acest serviciu de care va spun, lasand pentru un moment scepticismul deoparte si plecand de la premisa ca aplicatia va functiona.

Vad ca o idee ai despre ce trebuie sa faci. Dar mi se pare imposibil de pus in practica. Daca reusesti sa faci ce scrie ami sus.. bv tie tot respectul si cred ca o sa si fie instalata aplicatia tinand cont ca e gratuita. Dar mi se pare imposibil de adunat atatea informatii utile incat sa prezici un eveniment. Si chiar sa le aduni nu poti prezice ceva sigur oricate informatii vei avea.

Edited by Petrecristi, 09 June 2015 - 15:43.


#30
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 Abe_Oddysee, on 09 iunie 2015 - 15:16, said:

Prima data cand am citit intrebarea ta "Depinde... cat platesti ca sa instalam asa ceva ?" am crezut ca ai vrut sa scrii  "platim" in loc de "platesti" , dar se pare ca tu chiar vorbeai serios. Eu te intreb, tot serios :  daca mergi la magazin sa-ti cumperi o paine , astepti ca vanzatoarea sa te plateasca pe tn ca tu esti clientul care vine la ea si face consumatie ?
[...]
Dar fireste, inainte sa dai drumul la o afacere , trebuie facut un sondaj de opinie. Am nevoie de parerile voastre cu privire la acest serviciu de care va spun, lasand pentru un moment scepticismul deoparte si plecand de la premisa ca aplicatia va functiona.
Era modul meu de-ati spune cat de utila si interesanta socotesc aplicatia respectiva.
Painea aia "stiu ce face" si stiu ca-mi trebuie.
Aplicatia ta... e doar un mod de-a strange date (statistice / anonime sau personalizate) pe care sa le vinzi.  Pt mine, ca si client ipotetic, o aiureala, in cel mai bun caz usor amuzanta.


 Abe_Oddysee, on 09 iunie 2015 - 15:16, said:

De ce ma intrebi ceva ce nici tu nu vei stii ca iti raspund drept ?
Retoric.  Si in aceeasi nota de sarcasm in care-am inceput si-n care tratez orice povesti de genul asta.


 Abe_Oddysee, on 09 iunie 2015 - 15:16, said:

Totodata, urmatorul pas pe care stiinta il va face in timp e dezvoltarea de aplicatii/ simulari care poate sa ofere o perspectiva de viitor a ceea ce va urma plecand de la un eveniment actual. Aceasta actualitate m-a determinat sa gandesc la o posibila solutie ( zic posibila si nu absoluta) si voiesc sa o transpun in forma unei aplicatii la indemana omului de rand. In opinia mea, sansele ca sa mearga sunt pentru inceput ( cand are putini utilizatori ) de sub 50% dar daca exista un public larg si activ care foloseste aplicatia , sansele incep si ele sa creasca. De a o dezvolta, nu-mi trebuie decat un server de hosting si 2 sau 3 programatori cu cunostinte de a dezvolta si a sorta o baza de date larga.
Da da... am vazut.  A prevazut toate apocalipsele de pana acum, cutremure, tsunami... chestii unde se baga bani grei in tehnologie si chiar stau oamenii de stiinta (inclusiv matematicieni si statisticieni) sa studieze.
Pana mea... prognoza meteo abia o nimereste pe la 50%, si asta pe termen foarte scurt.

#31
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
De fapt, daca ai gasit algoritmul necesar pentru a calcula cu o precizie de macar 60% viitorul, problema ta nu mai este daca populatia e interesata de asemenea aplicatie pentru ca o sa fie interesate guvernele lumii, care au si mai multi bani ca populatia si care au si datele necesare alimentarii algoritmului. Gandeste-te cate informatii au/pot afla serviciile secrete.

#32
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai aplicatia ce-ti (pre)zice? Va prinde sau nu?

Mai bine faci una care-ti prezice numerele de la loto si o tii pt tine.

Edited by underb, 09 June 2015 - 17:29.


#33
Abe_Oddysee

Abe_Oddysee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.06.2015

 underb, on 09 iunie 2015 - 17:29, said:

Pai aplicatia ce-ti (pre)zice? Va prinde sau nu?

Mai bine faci una care-ti prezice numerele de la loto si o tii pt tine.

O lista cu ce poate sa prezica aplicatia :

Categoria "first time" ( actiunea ce ai facut-o constient pt. prima data ) :  cand ai parasit tara ta de origine ; cand ai intalnit prima ta pereche ; cand te-ai casatorit ; cand ai avut prima operatie si care o fost cauza ; cand te-ai mutat la prima ta casa ; cand ai facut prima data sex ; cand ai obtinut primul tau job; cand ai facut prima ta investitie ; cand ai castigat/pierdut un proces juridic ; cand te-ai apucat de studiat ceva nou ; cand ai inceput  sa faci ceva nou ; cand ai adoptat primul tau animalut ;  cand ti-ai facut urmatorul cel mai bun prieten; cand ai salvat viata cuiva ;

Categoria "daily life" ( actiunile pe care le faci de zi cu zi ) : despre ce topic(subiect) vorbesti acum ; cu cine vorbesti/petreci timpul  acum ( aici se va raspunde statutul persoanei si nu se va da nici un nume ); ce activitate faci acum ; la ce te gandesti acum ; ce urmaresti/ citesti/ asculti acum ;

Categoria "unexpected" ( actiunile de care ai avut parte fara sa te astepti ) : accidentul suferit ; boala diagnosticata ; evenimentul cauzat de catre o persoana(e) cunoscuta(e)/necunoscuta(e);  contactul cu o persoana straina ; castig/ pierdere ;  

Cam astea mi-au venit in minte pana acum. Toate actiunile din cele 3 categorii cand vor fi selectate, il va pune pe utilizator sa ofere cat mai multe detalii despre acel eveniment. Odata terminat raportul , aplicatia iti poate oferii pe moment cate persoane au avut parte de acelasi eveniment, ce faceau inainte de eveniment si mai tarziu cand aplicatia va avea mult content si activitate , urmatoarea data cand vrei sa introduci alt eveniment, aplicatia te intreaba daca ai avut parte de evenimentul X mai inainte .

Edited by Abe_Oddysee, 09 June 2015 - 20:03.


#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Folosesti impropriu sensul cuvintelor si timpul verbelor.

A prezice, se refera exclusiv la cunoasterea in avans, unor chestiuni care nu s-au intamplat inca.

La ultima postare, dupa felul in care ai utilizat timpul gramatical, se intelege ca ai enumerat lucruri care fie deja s-au intamplat, fie se intampla in prezent; nu se incadreaza la prevestire.

Edited by loock, 09 June 2015 - 20:42.


#35
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
"la ce te gandesti acum" really? Si vrei sa te luam in serios?

#36
Abe_Oddysee

Abe_Oddysee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.06.2015

 loock, on 09 iunie 2015 - 20:41, said:

Folosesti impropriu sensul cuvintelor si timpul verbelor.

A prezice, se refera exclusiv la cunoasterea in avans, unor chestiuni care nu s-au intamplat inca.

La ultima postare, dupa felul in care ai utilizat timpul gramatical, se intelege ca ai enumerat lucruri care fie deja s-au intamplat, fie se intampla in prezent; nu se incadreaza la prevestire.

Aplicatia iti va cere sa relatezi ce ti se intampla in prezent doar , iar predictia va fi facuta tot in prezent cu cateva ore sau minute inainte  ( depinde de diferentele de fus orar a locatiilor unde te aflii tu si alt individ care va fi selectat de aplicatie ).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate