Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

recomandare configuratie geam antifonic 40mm

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
Salut

Va rog sa ma ajutati cu cea mai buna configuratie de geam (max 40mm) dpdv al izolarii fonice. Momentan am un tripan 4-14-4-14-4 (era deja in momentul achizitiei) si intentionez sa-l schimb cu Laminat Lowe 3.3.1mm + Stadip Silence 4.4.2mm + 4 Anotimpuri 6mm.
Exista o varianta mai buna dpdv fonic (iau in calcul inclusiv termopan nu neaparat tripan)?

Multumesc frumos

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Nu. In variantele expuse.

Ideea e sa fie de grosimi diferite geamurile si interspatiile asemenea ( diferite ).

Edited by Super Chief, 08 June 2015 - 22:04.


#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
N-are treabă distanța dintre sticle(la termopan), doar grosimea sticlei și tipul sunt relevante.

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Si interspatiile. Ajuta cu apx 10 procente in reducerea propagarii zgomotelor cu frecvente mici.

#5
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
Din noua configuratie rezulta niste interspatii foarte mici (8~10mm). Este aceasta o problema pentru izolarea fonica?
Exista alte configuratii mai potrivite in opinia voastra in cei 40mm?

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Spațiul dintre sticle contează doar dacă acesta poate ajunge la 100-200 mm, ceea ce nu e cazul la geamul termopan, unde distanțele între sticle sunt de 10-20 mm decât dacă se pun două rânduri de tâmplărie.

Studiile de acustică arată că în zona 10-20 mm dacă se crește distanța între sticle, se înrăutățește izolarea fonică.

Attached Files



#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
De aia spuneam că la termopan, unde golurile sunt mici, nu contează distanța între sticle prea mult. Curba e destul de liniară. Doar când se crește mult distanța între sticle se obține îmbunătățire, dar atunci nu mai avem de-a face cu termopanul obișnuit.

Aici poți să îți stabilești singur configurația dorită: http://www.yourglass...rator/main.html

Aici un articol despre izolarea fonică: http://termopan-blog...nteresante.html

Edited by Digix, 09 June 2015 - 10:20.


#8
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
@Digix pe acel configurator daca introduc configuratia noua nu imi afiseaza reducerea decibelilor. Am incercat in mai multe randuri.
Articolul l-am citit deja, multumesc.

In opinia ta este ok configuratia mentionata mai sus, sau crezi ca se poate imbunatati ?

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
N-am mai intrat de mult pe acolo să mai încerc și acum nu prea am timp.

Oricum, reține că la un termopan obișnuit, dacă se introduce o a treia foaie între, nu se obține nicio îmbunătățire dpdv fonic, adică dacă nu te deranjează diminuarea izolării termice, poți merge pe termopan, nu pe tripan.

Ai chiar și acolo în articol o configurație mai bună: 66.2 -16 - 66.2 termopan 40 mm cu sticlă dublă laminată antifonică - 50 dB atenuare.
Acuma depinde și cât ești dispus să cheltui, plus că trebuie să ai și o combinație tâmplărie/armătură/feronerie cu adevărat bună să poată susține un astfel de geam.

Contează enorm și modul cum etanșează geamul. O mică problemă de închidere/etanșare poate compromite efortul de a plăti un geam așa de scump.

Edited by Digix, 09 June 2015 - 10:59.


#10
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
@Digix, pe mine ma intereseaza in special sa izolez cat se poate un bass de la un club din apropiere.
Din schema inteleg ca in zona 10-20 mm daca se crește distanta intre sticle, se imbunatateste izolarea fonica pentru sunetele joase. Este corecta interpretarea mea?
Un termopan aduce imbunatatiri (fata de tripan) in acest caz (sunete joase) avand in vedere cresterea spatiului intre foi?

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Păi cam dimpotrivă reiese din schemă. Ce apare acolo e atenuarea fonică funcție de distanța dintre foi. După cum se vede, ea scade de la 0 până la 20 mm și crește de la 20 mm în sus. Cum baghete de la 24 mm în sus sunt mult mai rare și geamul tău nu cuprinde decât 40 mm, creșterea distanței nu e o soluție bună pentru tine, ci creșterea grosimii sticlei.

Pentru frecvențe joase cum sunt bașii, e nevoie de geam foarte gros, deci soluția ar fi în opinia mea un termopan cu două foi foarte groasă de sticlă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate