Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

SAH. Partide, turnee, istorii, linkuri interesante. Discutii.

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
desezon

desezon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 23.05.2015
Am observat ca nu exista o arie dedicata sahului. O deschid eu pe aceasta si ii doresc viata lunga si bogata. :)

#2
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Mișto, sunt o pasionata a acestui joc.
Mi-am umplut timpul liber rejucând partidele marilor maeștri.
Sa vedem continuarea inițiatorului.

#3
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Pentru incalzire, cateva fragmente dintr-un articol interesant peste care am dat ieri in Adevarul.

Marele maestru internaþional la ºah Florin Gheorghiu despre momentele speciale petrecute la masa de joc cu celebrul Bobby Fischer, pe care l-a învins la Olimpiada de la Havana, din 1966, despre marea lui dragoste, Doina Gheorghiu, dar ºi despre ºansa ratatã de a ajunge campion mondial la seniori.
Eu am jucat în cariera mea cu nouã campioni mondiali, însã Bobby Fischer era special. Peste Karpov sau Kasparov. Când jucam cu ceilalþi, aveam sentimentul cã e o luptã omeneascã, cu ºanse de o parte ºi de alta. Cu Fischer, aveai impresia cã în faþa ta e o forþã care vrea sã te omoare, sã te facã praf. Juca tot timpul la victorie ºi emana o forþã senzaþionalã. Era cu totul aparte. Americanii, care aveau obiceiul sã facã tot felul de cercetãri despre inteligenþa oamenilor din diferite domenii, au calculat cã Fischer avea un IQ în ºah mai mare decât Einstein în fizicã. S-a întâmplat sã-l bat. A fost o partidã deosebitã din punct de vedere ºahist, în care el a nimerit într-o analizã pe care o ºtia pânã într-un anumit punct, iar eu am cunoscut câteva mutãri în plus. A fost riscant pentru el, dar a jucat ºi am câºtigat.

#4
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Memorabila acea partida, o sa postez si eu materiale interesante din istoria șahului.
Sper sa facem un topic interesant, plăcut.
.

#5
desezon

desezon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 23.05.2015
Sa incep prin invitatia la vizionarea unui film interesant

https://m.youtube.co...h?v=XUDHv7lwXQA

Ps. Credeti ca administratorii softpedia ne pot aranja vizionarea unor pgn-uri chiar aici? :)

#6
desezon

desezon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 23.05.2015
De ce zici "boschetar"? Pentru ca avea barba!?

#7
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Interesant e ca doamna Polihroniade il considera pe Tal drept cel mai mare jucator al tuturor timpurilor.

De nouă ori medaliată la Olimpiada şahului, Elisabeta Polihroniade a jucat mii de partide în carieră. Nu le mai ştie numărul şi nici nu le-a contabilizat. ”Oficial joc de la 14-15 ani, la campionatele şcolare, la campionate naţionale. Dar aş lua ca reper Campionatele Mondiale din 1966, atunci consider că am început şahul adevărat”, spune cea care este şi membră a Uniunii Scriitorilor. Pe campionii mondiali, i-a cunoscut pe toţi, începând cu sovieticul Mikhail Tal, pe care îl consideră cel mai mai mare din istorie. ”Tal a fost uriaş, juca intuitiv. Şi Bobby Fischer a fost un geniu, dar nu a avut constanţă şi nici longevitate. Eu am reuşit să fac un interviu cu el într-o perioadă în care nu prea vorbea cu presa. Eu eram mică atunci, nu mă puteam compara cu el, iar eu întotdeauna le-am acordat bărbaţilor respectul cuvenit. Celor care l-au meritat”.

Despre actualul campion mondial, norvegianul Magnus Carlsen, spune doar că este o maşinărie: ”El l-a avut antrenor pe Kasparov, plătit cu milioane de norvegieni, şi probabil că acesta i-a spus nişte secrete, pentru că dintr-o dată s-a ridicat. I-a indicat o strategie care s-a pliat pe calităţile lui. Pentru el nu contează negrul sau albul, ceea ce spune multe”.

Dintr-un recent reportaj din ProSport.

Edited by Dares, 08 June 2015 - 22:27.


#8
desezon

desezon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 23.05.2015
O filmare interesanta cu marele Bobby Fischer. Cu barba si deloc boschetar.

http://m.youtube.com...h?v=-S4BU_AYJEs

#9
desezon

desezon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 23.05.2015
Si acum, Kasparov. O filmare interesanta.

http://m.youtube.com...h?v=SMe-hvCwTRo

#10
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
E foarte târziu acum, dar o sa intru sa vad. O sa postez si eu cate ceva din istoria șahului, etc.
Surorile Pologar mi-au placut, au reprezentat cu cinste femeile in acest sport.
Dar nu numai ele, vom vorbi.


#11
desezon

desezon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 23.05.2015

View PostTerierul, on 09 iunie 2015 - 04:58, said:


nu numai d-asta(si nu e orice barba, e total neingrijit), a purtat aceeasi camasa de blugi si pantaloni de blugi in ultimii ani de viata. Cand arati si vorbesti ca un boschetar inseamna ca esti un boschetar.

altceva:

nu vad de ce cineva si-ar petrece timpul intr-un domeniu in care un bot(o masina) ii va fi totdeauna superior...

Pai asa pot sa spun si eu ca dpdv intelectual tu ai putea fi un "boschetar" pe langa Bobby Fischer.

altceva:
Tocmai ca Bobby Fischer a ales sa iasa din sistem si din cauza acestui fapt. Sau, nu chiar cum ai prezentat tu lucrurile, dar pe aproape. Oricum, faptul ca un om poate face fata unui computer care analizeaza milioane de mutari per secunda si care are o baza de date completa, cu toate partidele jucate vreodata de profesionisti, inseamna, pe de-o parte, ca omul e o fiinta extraordinara si ca jocul de sah e o cununa a capacitatilor sale mentale, intuitive, artistice, iar pe de alta, ca un astfel de computer e o jalnica masinarie.

Dupa ce Kasparov il invinge pe Deep Blue intr-o partida, este intrebat cum a reusit.
- Computerul analizeaza un milion de mutari intr-o secunda. Eu analizez doar trei...dar pe cele mai bune...

#12
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

View PostTerierul, on 09 iunie 2015 - 04:58, said:


nu numai d-asta(si nu e orice barba, e total neingrijit), a purtat aceeasi camasa de blugi si pantaloni de blugi in ultimii ani de viata. Cand arati si vorbesti ca un boschetar inseamna ca esti un boschetar.

altceva:

nu vad de ce cineva si-ar petrece timpul intr-un domeniu in care un bot(o masina) ii va fi totdeauna superior...



Candva, vor fi roboti ce vor juca fotbal. Cu siguranță, cândva, vor bate cea mai buna echipa de fotbal umana.
Nu vor mai fi suporteri pe stadioane?
Am văzut masinarii ce joaca tenis de masa exceptional.
In curând omul va fi învinsfara drept de apel in acest sport.
Nu se va mai juca ping- pong? Ești in eroare.  
Daca vrei sa trollezi spor!,


Hitler, de ar fi fost geniu șahist, l-așfi admirat pentru ceea ce ar fi ffăcut la tabla de sah.
Am mai discutat in alt topic, despre opere literare sau de arta, ori in cercetare, etc, dar autorii au calcat strâmb in viață.
Realizările nu pot fi șterse cu buretele.


#13
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Se primesc pe aici si pasionati de sah, dar fara experienta prea mare? Stiu sa joc, dar nu prea le am cu strategiile si-as vrea sa-nvat mai multe :) .

#14
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Judit Polgár din Ungaria a devenit Grandmaster la doar 15 ani şi a demontat mitul potrivit căruia doar bărbaţii pot excela. A învins nouă campioni mondiali la şah: Anatoli Karpov, Garry Kasparov, Boris Spassky, Vasily Smyslov, Veselin Topalov, Viswanathan Anand, Ruslan Ponomariov, Alexander Khalifman şi Rustam Kasimdzhanov.

[ http://i1349.photobucket.com/albums/p747/Sarrah333/7_zps1kd5ylvf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am rejucat multe din partidele ei, un joc stralucut, combinatii indraznete.

Vârsta nu este un obstacol în calea succesului. Americanul Samuel Reshevsky câştiga concursuri importante de şah la doar 8 ani, fiind considerat un geniu

[ http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/2/2/7088/10924011/8/8.jpg?height=351&width=460 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si, fiindca pisicile sunt la moda pe aici:

[ http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/2/2/7088/10924011/16/sahul.jpg?width=470 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
desezon

desezon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 23.05.2015

View PostGlontzZz, on 09 iunie 2015 - 20:28, said:

Se primesc pe aici si pasionati de sah, dar fara experienta prea mare? Stiu sa joc, dar nu prea le am cu strategiile si-as vrea sa-nvat mai multe :) .

Pe-astea le stii?

In pozitii linistite, cea mai puternica piesa este Regina, deoarece poate muta oricate patrate in orice directie. Calul este aproximativ egal ca putere cu Nebunul, dar Turnul este mai puternic decat Nebunul si clar superior unui Cal.

Doi Cai si un Nebun sunt aproximativ egali cu o Regina, dar doi Nebuni si un Cal sunt ceva mai puternici decat o Regina.

Doua Turnuri sunt mai tari decat o Regina, dar numai daca sunt plasati in pozitii active iar actiunile lor sunt coordonate.

Pe scara valorii pieselor, trei pioni valoreaza aproximativ un Cal, patru pioni un Nebun, cinci pioni un Turn, si noua pioni o Regina. Regele are valoare infinita – el nu poate fi capturat (sah-mat la Rege reprezinta sfarsitul partidei).

Edited by desezon, 09 June 2015 - 20:46.


#16
ion156

ion156

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.03.2014
Sahul era considerat un joc de elita de catre  nobilii evului mediu.
De altfel, izvoarele istorice atesta faptul ca in sec. VI, in Persia se juca sah.

Iata ce spune Omar Khayam intr-un poem al sau in Persia secolului XI:

Un joc de şah e viaţa. Destinul singur joacă.
lar noi suntem pionii. Vrând de urât să-i treacă,
Ne mută, ne opreşte, un timp ne mută încă
Şi apoi în cutia neantului ne-aruncă.

#17
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Şah-mat!

A istovit degrabă văpaia raţiunii
Şi nimicind splendoarea din clipa de apoi
Îmi lasă-n suflet golul ştiut numai de unii
Mai bine decât mine... mai bine decât noi...

E ca un joc de şah pe-o tablă incoloră
Noi suntem doar pionii... tu, negru... albul, eu.
Spre nu ştiu ce final ne adâncim în oră
E negrul tău de vină sau poate albul meu?

Iar somnu-i umbra care ne-aruncă-n jocul rece
Şi rând pe rând vom pierde ţărâna de sub paşi
Căci viaţa asta ştie răbdarea să ne-o sece
Transfigurând vicleană, ultimii ani rămaşi

Tot căutând scăpare, un univers de umbre
Ni se deschide-ntins pe-al vieţii umed pat
Pe care-am adormit cuprinşi de jocuri sumbre
În timp ce soarta crudă ne tot şoptea: şah-mat!

poezie de Mariana Eftimie Kabbout

#18
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Regina de alb

Privesc la viaţa mea ca la o tablă de şah
invadată de nebuni şi de cai sălbatici.
Trimit numai gândul la înaintare
şi aflu că au fost nimiciţi de propria nebunie.
Pe tabla mea de şah se mai bat încă pioni nevinovaţi
trimişi la moarte "sigură" de regele negru.
Nebunia - boală molipsitoare a cuprins tot regatul
dar carul "reginei de alb" se înfiinţează la palat.
Şi ce mândru era regele negru!
Ştia cât urăsc nebunii dar şi cât îmi plac caii sălbatici...

poezie de Ioana Voicilă Dobre



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate