Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

BancPost - cardul de credit WizzAir

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
356 replies to this topic

#1
JohnnyD2

JohnnyD2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 22.12.2006
Salutare,

Luna trecuta, am reusit sa devin posesorul unui astfel de card, dupa ce incerasem asta si anul trecut, dupa vreo 4 incercari nereusite.

Toate bune si frumoase. Dupa ce mi-au venit prima oara PIN-urile, prin posta,  iar cardurile la o satpamana dupa, la banca.
Fac prima plata, pe site-ul wizzair.com, totul extraordinar, incantat.

Apoi, aflu ca programul de relatii cu clientii este intre 09-20 (un mare - (minus) pentru o Banca).

O alta chestie care m-a ''frapat'' - BANC POST nu are serviciul 3D Secure.

Adica daca am nroocul sa-mi fie furat/pierd cardul, ''posesorul'', isi face treaba cu el, fara nicio problema.

Cum e posibil ca o banca, care emite carduri sub SIGLA ''MasterCard'' sa nu aibe acest serviciu?

Inainte sa am aceasta experienta, nu credeam ca exista banca, care sa NU ofere acest serviciu.
Mentionez ca am carduri la (BCR, ING, BRD).

Traiasca BancPost! :)

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
N-am inteles ce te doare. De ce vrei sa suni noaptea la banca? 3D secure e frectie la piciorul de lemn, chiar daca ar fi inrolat, nu ti-l cere nici dracu' la plati externe ca ebay, siteuri chinezesti etc.

#3
masstransit

masstransit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.05.2015
Poti sa faci ceva pe el de 3d secure. Am patit in Romania, procesator gecad, sa imi acepte plata cu parola gresita.

#4
JohnnyD2

JohnnyD2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 22.12.2006
@masstransit, fac multe plati online @Ro, dar niciodata nu mi-a acceptat plata cu o parola gresita...

View Postrumegus, on 06 iunie 2015 - 11:14, said:

N-am inteles ce te doare. De ce vrei sa suni noaptea la banca? 3D secure e frectie la piciorul de lemn, chiar daca ar fi inrolat, nu ti-l cere nici dracu' la plati externe ca ebay, siteuri chinezesti etc.

Pai te doare...ca e card Wizz. Ai nevoie sa iei un bilet la wizz urgent, si vrei sa transferi punctele.... iar de dimineata, cand se trezesc astia, iti creste pretu' ... :)
Nu fac plati externe...decat la wizzair, de obicei, iar aici mi-l cere de fiecare data!

#5
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 24.05.2006

View PostJohnnyD2, on 06 iunie 2015 - 11:31, said:

@masstransit, fac multe plati online @Ro, dar niciodata nu mi-a acceptat plata cu o parola gresita...



Pai te doare...ca e card Wizz. Ai nevoie sa iei un bilet la wizz urgent, si vrei sa transferi punctele.... iar de dimineata, cand se trezesc astia, iti creste pretu' ... Posted Image
Nu fac plati externe...decat la wizzair, de obicei, iar aici mi-l cere de fiecare data!

Foloseste la ceva cardul ala? Eu am platit 20 de euro, parca, si am ceva client favorit pentru un an. S-a dovedit a fi foarte avantajos.

#6
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007

View PostJohnnyD2, on 06 iunie 2015 - 11:31, said:

Ai nevoie sa iei un bilet la wizz urgent, si vrei sa transferi punctele.... iar de dimineata, cand se trezesc astia, iti creste pretu' ...

Punctele le poti transforma in bani in contul Wizz doar incepand cu data de 1 a lunii urmatoare. Nu iti poti transfera punctele de pe o zi pe alta.

In plus, pt orice tranzactie care depaseste 100 RON,primesti SMS. Daca nu ai facut tu tranzactia, poti suna sa iti blocheze cardul. In afara orelor de program ale Bancpost, cardul se blocheaza de procesatorul lor.

Edited by kimi_ro, 06 June 2015 - 11:59.


#7
JohnnyD2

JohnnyD2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 22.12.2006
Treaba cu mesajul, o stiam..Si mai stiu ca au un nr. pentru 'urgente carduri'. Sper sa n-am nevoie de el.

Nu stiam insa, ca punctele le poti cere doar pe 1 a lunii. Nasoala treaba. Eu am avut inainte cardul Wizz de la BCR. Am fost foarte multumit de el.
Punctele puteau fi transferate IMEDIAT ce tranzactia era decontata de comerciant.
Am crezut ca s-au pastrat in mare parte ''serviciile'', insa se pare ca nu...

View Postwiseguy76, on 06 iunie 2015 - 11:35, said:


Foloseste la ceva cardul ala? Eu am platit 20 de euro, parca, si am ceva client favorit pentru un an. S-a dovedit a fi foarte avantajos.

Da foloseste... Ce zici tu e wizz Xclusive. E 29.99 EURO (150 ron). Cu acest card, ai gratuit aceasta optiune. Eu zic ca se merita... + ca mai ai si alte beneficii... :)

#8
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Dar nu ziceam ca poti cere doar pe data de 1 a lunii. Ziceam ca, indiferent de ziua in care faci cererea pt transferul punctelor, acestea se vor transfera abia pe data de 1 a lunii urmatoare.

Si da, si eu consider ca mai bine iti faci cardul asta decat sa platesti 150 RON direct la Wizzair. Presupundand ca nu vrei sa folosesti cardul deloc, singura cheltuiala ar fi comisionul de administrare de 45 RON/an. Asadar, la cardul asta platesti 45 RON/an in timp ce, pt aceleasi beneficii, la Wizzair, platesti 150 RON/an.

Edited by kimi_ro, 07 June 2015 - 21:10.


#9
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 24.05.2006

Quote



Da foloseste... Ce zici tu e wizz Xclusive. E 29.99 EURO (150 ron). Cu acest card, ai gratuit aceasta optiune. Eu zic ca se merita... + ca mai ai si alte beneficii... Posted Image

Se cheama wizz discount club, si am platit 20 de euro. SI daca le mai dau inca 100 de lei, mi-l extind pentru pana la 5 persoane care zboara impreuna cu mine.

Quote

WIZZ Discount Club Standard membership offers  guaranteed minimum discount of €10 on each flight on all fares* from €19.99, anytime during your membership for you and your travel companion. Moreover you can enjoy €5 saving on each large cabin bag and checked-in baggage purchased online.

Quote



#10
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007

View Postwiseguy76, on 07 iunie 2015 - 22:58, said:

Se cheama wizz discount club, si am platit 20 de euro. SI daca le mai dau inca 100 de lei, mi-l extind pentru pana la 5 persoane care zboara impreuna cu mine.

In Romania, Wizz Discount Club, Abonamentul de membru tip Standard, costa 149 RON/an si este valabil pt titular si inca o persoana. Cardul Wizz Bancpost ofera aceleasi beneficii.
In Romania, Wizz Discount Club, Abonamentul de membru tip Grup, costa 249 RON/an si este valabil pt titular plus inca 5 persoane.

19,99 EUR din citatul pus de tine, nu este valoarea abonamentului ci se refera la faptul ca reducerea oferita de abonament, se aplica pt toate biletele al caror pret depaseste 19,99 EUR/ 99 Lei (daca alegi moneda RON).

Pretul de 149 RON e valabil de ani de zile. Prin urmare, nu aveai cum sa platesti 20 EUR. Si chiar daca plateai 20 EUR, tot e mai ieftin cu cardul Posted Image

Edited by kimi_ro, 08 June 2015 - 09:50.


#11
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
In concluzie e mai avantajos cardul Bancpost decat discount club?? Doar 45 lei/an e taxa pt cardul wizz??

#12
inu123

inu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 16.07.2006
De la 3 octombrie 2016 comisionul de administrare card wizz bancpost e 60 RON/an.

#13
AnielaX

AnielaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 01.09.2007
Stie cineva cum se transfera punctele?Mai nou nu se mai poate sa vorbesti cu operatorul merge doar din meniul interactiv dar nu reusesc

#14
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Se poate transfera in continuare prin telefon, dar sincer acum nu-mi amintesc numarul meniului. Stiu ca nu era numit "transfer puncte" sau asa ceva, ci mai straniu (foloseste punctele?)

#15
Danielms

Danielms

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 10.02.2013
Salutare,
Ma intereseaza Cardul de credit Wizz Bancpost, doar ca sunt putin nedumerit, si va spun de ce:
Pe mail am primit o instintare ca exista un card de credit Wizz Bancpost, unde cu cardul beneficiez de:
- 90  lei reducere pe zbor dus-intors pentru mine si inca 5 prieteni (in sucursala am fost informat ca este 45 lei reducere pentru mine si inca o persoana).
- Reducere la bagaje achizitionate online 23 lei (sincer nu am retinut ce informatie am primit in sucursala)
- + alte servicii si oferte cu acumulare puncte pentru plata biletului, 0% dobanda pentru o perioada de gratie de 55 zile si plata pana in 6 rate fara dobanda, oriunde in lume.
Dintre cei care au acest card poate reusiti sa ma luminati si pe mine. Multumesc

#16
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Ma gandesc si eu sa iau cardul acesta cu scopul de a-l folosi zilnic si de a castiga puncte cu care sa merg un zbor pe an gratis cu Wizz Air. Vi se apre fezabil? Cati bani trebuie sa rulez intr-un an sa castig puncte cat de un zbor?

#17
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

View Postyndy, on 17 mai 2017 - 15:25, said:

Ma gandesc si eu sa iau cardul acesta cu scopul de a-l folosi zilnic si de a castiga puncte cu care sa merg un zbor pe an gratis cu Wizz Air. Vi se apre fezabil? Cati bani trebuie sa rulez intr-un an sa castig puncte cat de un zbor?

Salut,

Este buna ideea, eu am mers cu reducere de mai multe ori (il am de ceva ani, inclusiv inainte cand era la BCR). La 1000 Lei cheltuiti ai 20 Lei puncte, iar la 1000 Lei cheltuiti pe site-ul WizzAir ai 40 lei puncte, astfel ca daca il folosesti pentru cumparaturile uzuale si pui banii la loc pe el poti strange banii de un bilet sau chiar mai multe daca le prinzi f ieftin, gen 150 dus-intors in cateva luni.

#18
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Multumesc, in iulie cred ca fac miscarea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate