Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

cu salariul minim in germania

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

paul_pablo

paul_pablo

Active Member

• Grup: Members
Eu cred ca nu m-am facut prea bine inteles...cu 50 euro/saptamana luam mancare...adica tot ce imi vroia inimioara sa mananc + dulciuri + bere, suc si apa minerala cu baxurile. Poti sa strangi si bani da nu asa usor...De curiozitate sa stiti ca primul meu salar in De a fost de 808 euro...da eu NU plateam chirie si cheltuieli...doar papa + transport + mofturi.
La 800 euro cat iti da, avand in vedere ca nu iti asigura chiria si cheltuielile, e efectiv bataie de joc! Si nu mai incurajati aiurea omul ca la banii astia lucra de ii sar capacele...daca ar avea chirie+cheltuieli asigurate s-ar merita...in timp mai creste si salarul

-Thales-

-Thales-

Junior Member

• Grup: Junior Members
Discutia este una singura, cat vrei sa economisesti pe luna?

afh

afh

Active Member

eu cred că nimeni dintre cei care au răspuns nu stă în Germania...

Edited by afh, 05 June 2015 - 20:39.

florin011

florin011

Active Member

am zis 50 de euro in scenariul cel mai trist, normal ca sper la un pic mai mult.  acum (daca) economisesc pana in 100 de lei... e vara si e cheltuiala... trebuie sa dai pt azotat la porumb, sa stropesti cartofii, via, rosiile, toate din gradina... nici prunii nu se mai fac daca nu ii stropesti! cheltuieli iti vin mereu, mai iti vaccineaza gainile, vaca... mai se imbolanaveste un porc... mai patesti vreun necaz ( de curand mi-a ars routerul un traznet). sa nu mai zic daca te imbolanavesti sau si mai rau, vrei sa iti cumperi haine...

Topp, e rentabil ce zici tu, dar iarna ce faci? e la fel ca la constructii, muncesti vara ca sa strangi pt la iarna!
sunt din prahova, de la tara, si numai transportul la munca ma costa ceva. nu ma vait, chiar ma descurcam cand aveam servici dar acum nu am si nici prin alte parti deocamdata nu gasesc.

paul_pablo

paul_pablo

Active Member

Eu cred ca nimeni din cei care au raspuns nu au habar de ce inseamna sa treaca prin mainile unui singur om intr-o singura tura 20 de tone de carne...ca daca ar avea habar si-ar da seama ca salarul e mult prea mic

f300

f300

30k si ma duc

• Grup: Senior Members

afh, on 05 iunie 2015 - 20:38, said:

eu cred că nimeni dintre cei care au răspuns nu stă în Germania...

Eu sint convins ca toti cei care spun ca poti sa stringi 50 euro si in Romania ... stau in Romania.

florin011

florin011

Active Member

Topp, on 05 iunie 2015 - 19:42, said:

Pleci in Germania ca sa muncesti la abator,  cu gandul sa faci economie lunara de 50 E ?!
De unde esti ? Ai cazier ?  Esti singur, fara familie, obligatii ?
nu am cazier si nu am familia mea! locuiesc cu parintii

Edited by florin011, 05 June 2015 - 20:45.

Topp

Topp

Senior Member

Topp, e rentabil ce zici tu, dar iarna ce faci? e la fel ca la constructii, muncesti vara ca sa strangi pt la iarna!
sunt din prahova, de la tara, si numai transportul la munca ma costa ceva. nu ma vait, chiar ma descurcam cand aveam servici dar acum nu am si nici prin alte parti deocamdata nu gasesc.
  Iarna e mai usor, activitati adecvate anotimpului.
   Grija la zapada, degajezi drumul de acces si zapada de pe acoperis,  faci focul in soba, te odihnesti.
  Poti sa-mi trimiti un PM, daca vrei sa discutam serios.

xkos

xkos

Senior Member

daca tu zici ca ramai cu 50 euro in mana dupa o luna de munca poti sa cauti altceva. Sa fii sclav la abator ptr 200 lei...e aberatie.

superior

superior

Senior Member

Topp, on 05 iunie 2015 - 19:42, said:

Pleci in Germania ca sa muncesti la abator,  cu gandul sa faci economie lunara de 50 E ?!
De unde esti ? Ai cazier ?  Esti singur, fara familie, obligatii ?
Am eu casuta parinteasca la tara si n-are cine sa aiba grija de ea. Curent electric, apa curenta, totul mobilat rustic.
  Ai implicit cazare. Nu am animale, nu am pasari. Doar sa ai grija de casa si gradina, cca 17 ari in total.
   Munca de intretinere, treaba in gradina, straturi de zarzavat, etc.
Desigur, ti-as oferi  mai mult de 50 E, banii tai deoparte.
   Cauta astfel de anunturi pe net, eu n-am pus inca...vei ramane in Tara, te vei simti mai bine si vei avea mai multi bani.

FELICITARI!

Sper sa ai noroc sa gasesti o persoana cinstita si muncitoare.

Topp

Topp

Senior Member

Sper sa ai noroc sa gasesti o persoana cinstita si muncitoare.
   D'apoi, muieti is posmagii ?
  http://www.neamt.ro/..._lenesului.html

walye

walye

Member

Ar trebui sa castigi in jur de 10 eur pe ora, la inceput. Munca e ca la banda, robotel, la inceput vei face muncile mai grele, pana te obisnuiesti va fii greu, febra, dureri de spate. Mancarea costa cam cat in ro, unele alimente cv mai putin. Chiria depinde de oras, zona, greu de zis un pret, sa zic in medie 500 eur / ap cu 2 cam. Probabil vei avea nevoie si de masina, munca la abator incepe noaptea.

Harris

Harris

Junior Member

florin011, on 05 iunie 2015 - 20:41, said:

am zis 50 de euro in scenariul cel mai trist, normal ca sper la un pic mai mult.  acum (daca) economisesc pana in 100 de lei... e vara si e cheltuiala... trebuie sa dai pt azotat la porumb, sa stropesti cartofii, via, rosiile, toate din gradina... nici prunii nu se mai fac daca nu ii stropesti! cheltuieli iti vin mereu, mai iti vaccineaza gainile, vaca... mai se imbolanaveste un porc... mai patesti vreun necaz ( de curand mi-a ars routerul un traznet). sa nu mai zic daca te imbolanavesti sau si mai rau, vrei sa iti cumperi haine...

Florine,hai sa punem toate gandurile in acelasi cos si sa socotom frumos si asezat.
Salar Germania abator (macelar) 800 euro,cheltuieli chirie 200 euro.Mai ramai cu 600 euro.
Cheltuieli cu mancarea in varianta magazinelor discount gen Edeka , Lidl, Aldi etc:
-paine sau alte produse de panificatie gen impletituri aprox. 1euro/zi
-salam/parizer aprox. 2.5 euro/zi in functie de gramaj/speciatitate
-10 oua 5 euro
-ulei 4 euro
-cartofi aprox. 1 euro/kg
-o punga de napolitane 4 euro/350 gr

Total 17.5 euro/zi inmultit cu 30 =525 euro/luna.Deci 800 salar -200 chiria-525 hrana=75 euro economie.Totusi nu cred ca folosesti 1 kg de ulei pe zi si nici cele 10 oua.Orice cent va conta la economie.

Deci astea sunt prturi grosiere si foarte orientative,dar totul se schimba in functie de ce gasesti la fata locului si de pretentiile tale referitoare la mancare si conditii de trai si preturile din magazine.

Dar daca gasesti printre colegi pe cineva cu card Metro atunci se schimba radical problema sau poate ai un magazin Metro prin apropiere si cand ai nevoie sa iti faci cumparaturi te rogi de receptionista de la intrare sa iti faca un card de o zi :) - sa ai buletinul la tine ca altfel nu poate.

the_northpole

the_northpole

Active Member

Harris, on 06 iunie 2015 - 07:52, said:

Deci astea sunt prturi grosiere si foarte orientative,dar totul se schimba in functie de ce gasesti la fata locului si de pretentiile tale referitoare la mancare si conditii de trai si preturile din magazine.

preturile ale sînt grosiere la fel de mari ca si minciunile politicienilor, "asa in mare economia sta bine".

cum sa manance 31 de kg de cartofi pe luna(apropo, vezi ca la emisiunea ora de business era un bon cu pret. 54 centi parca un kg )? 1l de ulei pe zi, 10 oua pe zi. pai asa într-o săptămîna da ortu popi.

asa mananci tu?

f300

f300

30k si ma duc

Cheltuieli cu mancarea in varianta magazinelor discount gen Edeka , Lidl, Aldi etc:
-paine sau alte produse de panificatie gen impletituri aprox. 1euro/zi
-salam/parizer aprox. 2.5 euro/zi in functie de gramaj/speciatitate
-10 oua 5 euro
-ulei 4 euro
-cartofi aprox. 1 euro/kg
-o punga de napolitane 4 euro/350 gr

Total 17.5 euro/zi inmultit cu 30 =525 euro/luna.Deci 800 salar -200 chiria-525 hrana=75 euro economie.Totusi nu cred ca folosesti 1 kg de ulei pe zi si nici cele 10 oua.Orice cent va conta la economie.

SERIOS nu bei un litru de ulei pe zi? Nu consumi vreo 10 000 calorii numai din ulei in fiecare zi? Sint socat!
Preturile de mai sus sint complet aberante pentru magazinele ieftine, altminteri mentionate explicit (ma rog, Edeka e un pic mai scump). Sint de fapt comparabile cu cele din Romania (exceptie:piinea), ba chiar un pic mai mici la unele chestii (notabil era chiar uleiul mult mai scump in Romania desi de cind cu n supermarketuri nemtesti s-a mai schimbat situatia). Ouale, uleiul sint 1.x euro nu 4-5 cum se spune mai sus.

Dar daca gasesti printre colegi pe cineva cu card Metro atunci se schimba radical problema sau poate ai un magazin Metro prin apropiere si cand ai nevoie sa iti faci cumparaturi te rogi de receptionista de la intrare sa iti faca un card de o zi Posted Image - sa ai buletinul la tine ca altfel nu poate.

Asta e fals, la fel ca si la noi nu umbla cateii cu covrigi in coada la Metro.

akmstriker

akmstriker

Junior Member

Am un amic care a ajuns sa lucreze in Germania la un abator, cand a plecat din Romania avea aprox 100kg si cand a revenit in tara avea aproximativ 70kg (a ramas doar mustata de el)  asta in doua luni de munca in abator. Am inteles ca programul este foarte solicitant si nu ai pauza deloc (lucra la banda de transat porci). Nu a spus nimic de castigurile de acolo. Gandeste-te bine inainte de a te baga la munca intr-un abator. Si nu stiu cat de rentabil este sa ai patron roman acolo. Daca totusi faci pasul asta tine-ne la curent.

Aleppo

Aleppo

Member

Eu zic ca daca nu poti economisi macar un 4-5 sute de euro / luna , nu merita sa mergi la munca afara.

f300

f300

30k si ma duc

Mdea, merita mai mult sa stai in Romania pe 250 euro tot salariul, daca il gasesti si pe ala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate