Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

cu salariul minim in germania

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

florin011

florin011

Active Member

• Grup: Members
va salut. am gasit de lucru ca muncitor in abator in germania pe salariul de 800 de euro. cazarea este de 200 de euro. am inteles ca traiul ar fi scump acolo, dar pot economisi macar 50 de euro pe luna? nu sunt genul cheltuitor, nu fumez, iesiri nu am avut pana acum deci nici nu acolo nu voi avea, de la o bere pot sa ma abtin... precizez ca patronul este roman. a mai plecat cineva ca macelar, ce imi puteti spune?

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

• Grup: Senior Members
daca ai cheltuieli totale de 750 de euro pe luna, iti raman 50 de euro pe care-i poti pune deoparte.

Super Chief

Super Chief

Senior Member

Nu stiu care e situatia ta, dar daca tot iesi din tara de ce cauti sa ai de a face tot cu romani?
Esti pe meserie sau incerci marea cu degetul?

Aleppo

Aleppo

Member

50 de euro pe luna poti economisi si in Romania.

sammydo

sammydo

PATRIOT ROMAN

Aleppo, on 05 iunie 2015 - 19:26, said:

50 de euro pe luna poti economisi si in Romania.

Dar ar fi lipsit de frumoasa limba germana, si poate invata bine meseria, si se muta la un abator unde va primi un salariu decent, banii aia ii faci in Romania daca te straduiesti un pic

atupi

atupi

Senior Member

Suma este neta, impozitele, asigurarile le plateste angajatorul? Chiria de 200 include toate cheltuielile locuintei ? Ai nevoie sa te deplasezi de la locuinta la locul de munca, ptr ca transp in comun nu e f ieftin.

Asa in linii mari din 600 cu care ramai poti sa-ti asiguri un trai minim decent cu 400 euro cumparand mancare din Aldi sau Lidl dar nu cred ca o sa fie usor.

Aleppo

Aleppo

Member

sammydo, on 05 iunie 2015 - 19:26, said:

Dar ar fi lipsit de frumoasa limba germana

Buna gluma.

Topp

Topp

Senior Member

Pleci in Germania ca sa muncesti la abator,  cu gandul sa faci economie lunara de 50 E ?!
De unde esti ? Ai cazier ?  Esti singur, fara familie, obligatii ?
     Am eu casuta parinteasca la tara si n-are cine sa aiba grija de ea. Curent electric, apa curenta, totul mobilat rustic.
  Ai implicit cazare. Nu am animale, nu am pasari. Doar sa ai grija de casa si gradina, cca 17 ari in total.
   Munca de intretinere, treaba in gradina, straturi de zarzavat, etc.
     Desigur, ti-as oferi  mai mult de 50 E, banii tai deoparte.
   Cauta astfel de anunturi pe net, eu n-am pus inca...vei ramane in Tara, te vei simti mai bine si vei avea mai multi bani.

paul_pablo

paul_pablo

Active Member

Am muncit in abator in Germania pentru 1200-1350 euro pe luna si greu de strans bani... Mancarea ma costa aprox 50 euro/saptamana, deplasari 5 euro/saptamana, chirie si intretinere NU plateam. Asa am reusit sa strang un banut....da greu. Daca trebuia sa platesc si chirira si cheltuielile mai strangeam nema.
De iesiri mergeam in fiecare weekend cu baieti pe la vreun bar/ discoteca cheltuit in medie 20-30 euro si cam o data pe luna la...fete...50 euro. Mai cheltuiam si eu pe cate un aparat foto, cate un tricou, etc. Per total economiseam undeva intre 500-800 euro pe luna.
La banii aia nu se merita sa lucrezi pentru ca munca in abator...e munca! Nu jucarie!

I2O

I2O

Guru Member

O sa economisesti cam 500.
Stiu persoane care au plecat la abator si dupa ani de zile si-au facut casa.

Edited by I2O, 05 June 2015 - 19:52.

paul_pablo

paul_pablo

Active Member

Nu are cum sa economiseasca 500 daca ia 800 si 200 ii da numai pe chirie! La mancare nu te poti zgarci pentru ca acolo lucrezi nu o freci, iar la altele....el stie...

Cap-shoot

Cap-shoot

Un fel de doua feluri

Cu 800euro traiesti la limita existentei in germania... de strans bani nici nu se pune problema.

SST

SST

Junior Member

As avea si eu doua intrebari:

1.Pot gasi in zona Dresden chirii de 200-300 E/luna? Cam cum ar arata o asemenea locuinta ?
2.Tot in zona asta, cam cit m-ar costa cheltuielile de intretinere (apa,curent,internet,etc.) ?

Bine, imi dau seama ca nimeni n-o sa-mi spuna niste preturi exacte, dar ceva informativ, atit...

Merci mult.

alexandru_1988

alexandru_1988

Member

Nu te risca cu romanii din strainatate. Sunt cei mai mari excroci peste care poti da. Cel mai bine angajeaza-te la o firma serioasa nemteasca si asa ai posibilitatea sa si avansezi daca muncesti serios. La romanas o sa stai mult si bine pe banii astia....

wiseguy76

wiseguy76

just don't

Mancarea in germania e mai ieftina decat in Ro, reveniti-va...cu 200 de euro pe luna mananci bine. Daca nu iti place sa stai in bar, sau sa iei droguri, ai sanse sa pui si bani deoparte. Dar, sa lucrezi pentru romani, cam riscant.

I2O

I2O

Guru Member

wiseguy76, on 05 iunie 2015 - 20:09, said:

Mancarea in germania e mai ieftina decat in Ro, reveniti-va...cu 200 de euro pe luna mananci bine. Daca nu iti place sa stai in bar, sau sa iei droguri, ai sanse sa pui si bani deoparte. Dar, sa lucrezi pentru romani, cam riscant.
Exact...stiu oameni care au facut treaba cu macelaria...
In plus de asta cred ca dupa un timp ii mareste si salariu...

Edited by I2O, 05 June 2015 - 20:12.

sirgoofy

sirgoofy

Senior Member

isi bat joc de tine cu 800e pt asa munca.

Edited by sirgoofy, 05 June 2015 - 20:13.

-Thales-

-Thales-

Junior Member

• Grup: Junior Members

florin011, on 05 iunie 2015 - 19:17, said:

va salut. am gasit de lucru ca muncitor in abator in germania pe salariul de 800 de euro. cazarea este de 200 de euro. am inteles ca traiul ar fi scump acolo, dar pot economisi macar 50 de euro pe luna? nu sunt genul cheltuitor, nu fumez, iesiri nu am avut pana acum deci nici nu acolo nu voi avea, de la o bere pot sa ma abtin... precizez ca patronul este roman. a mai plecat cineva ca macelar, ce imi puteti spune?
Si nu poti sa economisesti 50 de euro? In Romania? 200 de lei romanesti?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate