Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Acte inmatriculare provizorie auto - 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Tocmai am trecut prin aceasta distractie, asa ca iata rezumatul:


1. Originale si copii dupa actele masinii (talon si Carte identitate sau echivalentul lor strain).
2. Copie si Original CI/ Copie CIF
3. Imputernicire pt PJ.
4. taxa de 13 lei la CEC - nr provizorii (se plateste la orice CEC)
5. taxa de inmatriculare provizorie la Consiliul Local de care apartineti cu domiciliul - 9 lei!
6. Copie dupa actul de dobandire (Contract V-C, Factura).
Daca e cumparata din strainatate, acestea trebuie traduse! Pe documentele traduse, trebuie sa fie si data primei inmatriculari; daca nu este, se va traduce SI "talonul".
7. Copie dupa Asigurare RCA valabila o luna!
8. Cerere pentru numere provizorii completata (atasata )
9. 40 lei pretul placutelor. Se plateste la ghiseu.
10. Declaratie vamala pt auto importate non-UE!

Acestea se depun la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor din cadrul Prefecturii judetului unde doriti sa inmatriculati autovehicolul, iar numerele se dau pe loc!

Attached Files


Edited by Adm, 05 June 2015 - 09:11.
clarificari


#2
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna

Exista persoane care se ocupa de asa ceva, nu merita sa va bateti capul. Mie mi-a luat 300 de lei pt primul set si 200 pentru cel de-al 2lea, i-am lasat c.i. si peste cateva ore mi-a adus toate hartiile si numerele.

#3
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

 moldoveanca2001, on 04 iunie 2015 - 23:38, said:

Buna

Exista persoane care se ocupa de asa ceva, nu merita sa va bateti capul. Mie mi-a luat 300 de lei pt primul set si 200 pentru cel de-al 2lea, i-am lasat c.i. si peste cateva ore mi-a adus toate hartiile si numerele.

Eu n-as fi dat nici macar 100 de lei pe treaba asta. Daca faci calculele iesi mult mai ieftin sa le faci tu. Dar, poate, unii dintre noi sunt mai comozi...

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 Ahasverus, on 04 iunie 2015 - 23:04, said:

Tocmai am trecut prin aceasta distractie, asa ca iata rezumatul:

1. Copii dupa actele masinii (talon si Carte identitate sau echivalentul lor strain).
2. Copie CI/CIF
3. Imputernicire pt PJ.
4. taxa de 13 lei la CEC - nr provizorii (se plateste la orice CEC)
5. taxa de inmatriculare provizorie la Consiliul Local de care apartineti cu domiciliul - 9 lei!
6. Copie dupa actul de dobandire (Contract V-C, Factura).
Daca e cumparata din strainatate, acestea trebuie traduse! Pe documentele traduse, trebuie sa fie si data primei inmatriculari; daca nu este, se va traduce SI "talonul".
7. Copie dupa Asigurare RCA valabila o luna!
8. Cerere pentru numere provizorii completata (atasata )
9. 40 lei pretul placutelor. Se plateste la ghiseu.
10. Declaratie vamala pt auto importate non-UE!

Acestea se depun la ghiseul Directiei de circulatie din judetul unde aveti domiciliul, iar numerele se dau pe loc!

Pentru actele de la punctele 1 si 6 este nevoie si de originale,nu doar de copii.Bininteles, originalele se restituie.

 moldoveanca2001, on 04 iunie 2015 - 23:38, said:

Buna

Exista persoane care se ocupa de asa ceva, nu merita sa va bateti capul. Mie mi-a luat 300 de lei pt primul set si 200 pentru cel de-al 2lea, i-am lasat c.i. si peste cateva ore mi-a adus toate hartiile si numerele.


Moldoveanco

Am platit exact 161 de lei (taxe + asigurare + placute) pentru primul set de numere rosii si "am pierdut" exact doua ore si cinci minute in data de 26.05.2015.

Pentru intregistrarea la primarie (impozit) am stat cam 15 de minute.Aici este nevoie de traducerea autorizata a CV-lui sau a facturii.

#5
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Unii nu au timp sa stea pe la cozi, pentru ca lucreaza sau considera ca nu merita, altii nu au altceva de facut decat de stat la cozi cu orele sa depuna actele si inca o data sa le ridice (daca nu e vb de numere provizorii).
Cei care muncesc si nu au timp nu ii judeca pe cei care stau la coada pentru ca nu au timp sa faca asta si foarte putin ii intereseaza ce face altul.
Cel care are prea mult timp si economiseste banii, are timp si sa judece.
Cred ca fiecare ar trebui sa isi vada de treaba lui.

#6
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Din ce stiu eu, daca esti PF, trebuie s aimputernicesti pe cineva la notariat ca sa alerge pt acte.

In cazul meu asa fac, doar ca acum am domiciliul in alta localitate si am de facut N drumuri, intre Rezidenta, Domiciliu si Minicipiul de Judet... Posted Image

Acum astept sa fac RAR (nu las masina scumpa pe mana altuia), apoi sa merg la ANAF sa cer certificat fiscal si "tx de polutie" (timbru de mediu).
Mai trebuie sa gasesc si timbre fiscale de 2 lei de la posta...

#7
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Exista taxa pe POLUTIE?

#8
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
De aia era in ghilimele; inveti lucruri noi :D

http://dexonline.ro/...initie/poluție

Edited by Ahasverus, 05 June 2015 - 09:23.


#9
raceman

raceman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 11.03.2008
Daca cineva are o masina cu toate 3 randurile de numere provizorii expirate si vreau sa o cumpar sa o inmatriculez, ce pasi trebuie sa urmez?

#10
buntom

buntom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 11.02.2011
Aceasta lista de acte mai este de actualitate si in 2016 in cazul in care vreau sa scot al doilea set de placute rosii?

#11
Muncitorul

Muncitorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.01.2009
Va salut,
Lista se presupune ca inca mai este valabila dar trebuie precizat ca:

1. La CEC nu se mai plateste decat taxa de 9 RON.
2. Taxa de 13RON se plateste la Posta Romana si costa in total 18RON, ca de... trebuie sa manance si gura lor.

In plus, la posta trebuie sa va duceti inarmati cu multa rabdare si un pix nou. Nu neaparat nou, dar musai plin; ca aveti de scris, iar daca se consuma mina va pune sa completati un formular nou. Cica nu se accepta formulare completate cu pixuri diferite.

3. Pe site-ul "Institutia Prefectului Municipiului Bucuresti" ( http://www.prefectur...zare_provizorie ) datele nu mai sunt actualizate din 20-11-2013.

4. http://www.drpciv.ro...m=true&menuId=2
Aici o sa gasiti trei puncte intre paranteze drepte. Presupun ca este un test psihologic.

Succes!

#12
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
Daca va ajuta am pus pe site o versiune TRIAL complet functionala pentru programul de acte auto pentru o perioada de 30 de zile.
Linkul direct este:
http://acterapide.ro/AAPRO.zip
Cei interesati pot testa programul fara restrictii pentru o perioada de 30 de zile si il pot distribui liber.
Inainte de a instala programul trebuie avute in vedere cerintele de sistem:
http://www.acterapid...ML/resurse.html
In special trebuie instalat MySql .NET connector 6.9.7 (http://www.acterapid...r-net-6.9.7.zip) si .NET framework 4.0 (https://www.microsof...s.aspx?id=17851).

#13
Damiunnickname

Damiunnickname

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.10.2008
Ultima modifcare aparuta.
In Bucuresti nu se  mai elibereaza decat un  singur set de numere  rosii. Saptamana trecuta am incercat sa scot al doilea set de numere  rosii si nu am putut. Aveti idee de ce? A mai patit cineva asta?
Am gasit un articol recent pentru cei inca interesati de actele care sunt necesare pentru numerele rosii http://autocubix.com...sii-provizorii/

#14
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
mie mi-a spus dealerul sa nu ma obosesc sa incerc ca nu mai scot decat primul rand fara timbrul de mediu

oh well
ce sa facem, platesc timbrul si poate il recuperez dupa aia

#15
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Ce nu prea se specifica pe internet este că : numerele provizorii se elibereaza pe loc daca toata documentatia este in regula si asigurarea RCA trebuie sa fie valabilă din  ziua in care se scot numere rosii, nu se accepta valabilitatea dupa o zi daua sau trei, se vine pentru numere in perioada de valabilitate a politei RCA pentru prima inmatriculare.

Edited by iuli0078, 31 May 2017 - 08:32.


#16
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Ca o completare ,pentru cei care au masina inmatriculata pe bulgaria cum era si cazul meu ,a fost necesară procura intre bulgar si primul proprietar roman( tradusă  si legalizată, 95 lei) si contract de vanzare-cumparare intre primul proprietar roman si mine, costa 5 lei cel cu 5 exemplare colorate , la acte auto cer 50 lei si fac aceeasi treabă. In procura mi sa zis ca trebuie scris : să ma reprezinte ,si incepe sa inșiruiasca cazurile in care romanul poate sa il reprezinte pe bulgar ,procura trebuie sa fie pe termen nelimitat.
Pe copia de buletin se trece numarul de telefon iar pe cererea pentru numerele provizorii se trece pe la mijloc : sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal. Cel putin asa se cere in Constanta.
Vad ca diferă formularul de cerere pentru inmatriculare față de ce se gaseste pe net ,am luat unul de la xeroxul de langa si l-am completat si pe acesta sa nu mă trimita după el in caz de nu le placea forularul după net.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate