Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Despre storno

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Nnicu

Nnicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.11.2013
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri despre ceva numit "stornare", factura storno, ceva de genu...
Iata contextul: Am achizitionat un produs cu garantie 2 ani, l-am folosit un an si i s-a stricat softul din senin, l-am trimis la service, a expirat perioada maxima de 15 zile alocata rezolvarii, nu m-au anuntat nimic, i-am contactat si mi-au spus ca nu se poate rezolva si ca s-a "stornat" si am doua posibilitati, sa cumpar altceva cu mentiunea ca am o factura storno(dar ei nu mi-au trimis nici o factura storno sa vad si eu ca au emis asa ceva) sau sa-mi dea banii inapoi. M-am hotarat ca vreau banii inapoi. Acum intrebarile, pt. ca angajatii lor sunt "scumpi la vorba":
1. Se restituie suma facturata initial integrala sau partiala?
2. Se restituie si TVAul?
3. Se poate furniza un alt cont diferit unde sa transfere banii sau trebuie ca acel cont sa fie pe numele detinatorului facturii initiale (adica pe numele meu)?
4. In cat timp sunt obligati de lege sa faca acest transfer?
5. Poate fi metoda asta o manevra de pacaleala, ce probleme pot sa apara?
Multumesc mult anticipat!

#2
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Factura storno este factura de retur. Identica cu factura initiala, dar cantitati negative. Se restituie integral, inclusiv TVA.

Termenul este de obicei de 30 zile, nu este nicio pacaleala.

#3
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
Exact cum  a spus TLGsoft,factura de storno este una de retur.Se restituie intreaga valoare initiala platita.
Ceea ce e ciudat in cazul e ca spui ca ai utilizat produsul 1 an si din cei 2 cat aveai garantie.In acest caz de cele mai multe ori ,garantia prevede ca in  caz de defectiune daca produsul nu poate fi reparat ,sa fie inlocuit si doar  in caz contrar sa se restituie banii.Nu se specifica nimic despre inlocuirea cu alt tip de produs.
Ai  putea da mai multe detalii ca sa putem vorbi la subiect?

Factura se storneaza doar pe numele celui pe care a fost facuta initial.

Edited by light_flame, 04 June 2015 - 17:06.


#4
relive

relive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 31.05.2015
In ziua de astazi, progresul tehnologic face ca un anumit produs sa aiba stocuri zero in scurt timp de la data incetarii fabricatiei . si nu scrie nicaieri ca un anumit produs trebuie sa fie in fabricatie 14 ani . De multe ori sunt produse cu viata f., f. scurta ., care totusi au termen de garantie 2 ani .

#5
Nnicu

Nnicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.11.2013

 light_flame, on 04 iunie 2015 - 17:08, said:

...garantia prevede ca in  caz de defectiune daca produsul nu poate fi reparat ,sa fie inlocuit si doar  in caz contrar sa se restituie banii.Nu se specifica nimic despre inlocuirea cu alt tip de produs.
Ai  putea da mai multe detalii ca sa putem vorbi la subiect?
Nu mi-au spus nimic despre inlocuirea cu un alt produs deoarece mai mult ca sigur nu mai au acel produs in stocul lor.

#6
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Au garantie 2 ani pentru ca asta prevede legislatia romaneasca. Oricum ai avut noroc ca au acceptat asa usor storno. De cele mai multe ori te duc cu zaharelul mult peste 15 zile daca nu esti tare-n cojones sa suni la anpc. Eu de exemplu am primit storno la un telefon de 3300lei cumparat de 4luni de zile abia la a7a intrare in service cand pur si simplu numai suportam sa ma tot plimb saptamanal... Dupa 7 interventii numai era nimic din telefonul cumparat de mine (pana si capacul din spate il schimbasera) si dupa ce m-am rastit la ei au acceptat storno.

#7
Nnicu

Nnicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.11.2013

 Cap-shoot, on 04 iunie 2015 - 17:30, said:

Au garantie 2 ani pentru ca asta prevede legislatia romaneasca.

Legislatia romaneasca este construita pe cadrul legislatiei europene deoarece facem parte din Comunitatea Europeana.

#8
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Anul trecut am trecut printr-o experienta similara cu a ta, cu un PC.
Intr-adevar service-ul a durat 15 zile. Mi-au trimis si fisa tehnica a serviceului efectuat la PC, cu toate detaliile.
Mi-au comunicat pe mail, ca PC-ul nu mai poate fi reparat si ca-mi vor storna suma, sa le dau un nr. de cont bancar unde sa vireze banii, insa am ales un alt PC in limitele sumei vechiului PC, mai performant, avand in vedere ca au trecut aproape 2 ani de la achizitionarea primului PC.
Nu au fost scumpi la vorba. Au fost amabili cei de la e-m...., de la care am achizitionat PC-ul.
Noul PC, pana-n prezent merge brici, inclusiv cu softul de editare foto-video Pinnacle S 17. pe care-l folosesc.

#9
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 Nnicu, on 04 iunie 2015 - 17:54, said:


Legislatia romaneasca este construita pe cadrul legislatiei europene deoarece facem parte din Comunitatea Europeana.
s-o crezi matale, de exemplu in uk garantia este in general un an si astia tot din ue fac parte

#10
Nnicu

Nnicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.11.2013

 dan210, on 04 iunie 2015 - 21:06, said:

s-o crezi matale, de exemplu in uk garantia este in general un an si astia tot din ue fac parte
Te cred, cei din UK sunt ceva m-ai diferiti, au intrat in Uniune dar cu o puternica suveranitate, isi pastreaza o gramada de politici doar a lor pt. ca sunt un imperiu cu traditie, prin urmare nu accepta sa le impuna altii tot felul de treburi care poate le deregleaza usor jocurile proprii.

#11
Olivia_n

Olivia_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.04.2012
Daca vreau sa returnez un telefon mobil, cumparat online, folosit cateva zile, e normal sa imi deduca taxe pt ca a fost desigilat si folosit?Prezinta doar semne normale de uzura, de genul zgarieturi pe folie.
La ce suma/procent se pot ridica aceste taxe, in termeni legali?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate