Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Splaiul Independenței 313A

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#109
istelica

istelica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.05.2008
An rezolvat deja. Merci!

#110
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
1. Mai sunt apartamente de 3 camere disponibile si cand se livreaza?
2. Nu mi-e foarte clar amplasamentul blocurilor construite si viitoare.
3. Cat costa un loc de parcare?

Edited by sovu, 04 July 2016 - 12:13.


#111
rciurea

rciurea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.08.2016
Buna,

Mai aveti alte informatii? Cand va fi gata santierul, aveti idee?

mersi!

#112
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Salutare,
O intrebare pentru cei care si-au cumparat apartamente acolo: Nu va deranjeaza ca in curand o sa va treaca ditamai podul (strapungerea de pe splai spre autostrada) prin fata balconului? Hai poate nu in 1-2 ani dar sigur o sa il termine.
In ultima jumatate de an au aparut piloni ca ciupercile, semn ca avanseaza bine constructia. Eu ma gandesc la zgomotul si vibratiile si praful care vor fi din cauza masinilor, tirurilor, camioanelor etc...

Edited by Maryus89, 29 August 2016 - 12:15.


#113
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View PostMaryus89, on 29 august 2016 - 12:09, said:

Salutare,
Vezi ca faci confuzie cu blocul de la semanatoarea....

#114
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008

View Postnonameshadow, on 29 august 2016 - 12:28, said:

Vezi ca faci confuzie cu blocul de la semanatoarea....

aaa, am cautat 313A dar maps mi-a aratat doar 313 care e vis a vise de sema. Intr-adevar, 313A e inspre grozavesti :D

#115
paulokaziii

paulokaziii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 15.07.2009
Pana la urma cand va fi finalizata construirea celui de-al doilea bloc?

#116
paulokaziii

paulokaziii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 15.07.2009
A mai fost cineva la vizionare?Cum vi se par apartamentele?Ma intereseaza cu precadere cele de doua camere.

#117
rciurea

rciurea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.08.2016
Cel de-al doilea bloc, din ce zic ei, va fi finalizat jumatate acum in octombrie si cealalta jumatate, anul viitor in martie.
Totodata se vor apuca de construit al 3 lea bloc care are termen, anul viitor in august.

Eu am vizionat apartamente de 2 camere si mi se pare ca arata foarte bine, dar petul e cam mare. Totodata, in unele camere, tevile de gaz nu sunt mascate si arata inestetic.

#118
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Tevile de gaz nu se mascheaza in nicio situatie... Daca ai vazut in alta parte mascate atunci sa stii ca acolo nu era ok..

#119
paulokaziii

paulokaziii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 15.07.2009
A mai vizitat cineva complexul?Ceva pareri noi?

#120
girafar

girafar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.09.2017
Ceva update-uri? A cumparat cineva?

#121
aleahim_ilac

aleahim_ilac

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.04.2016
Hello everyone,
Stau in Novum de un an si 3 luni. O sa incerc sa fac o imagine de ansamblu asupra situatiei de acolo, recomandarea mea finala fiind sa NU cumparati apartament acolo.
PRO:

-pozitie excelenta, parc, universitate (se presupune ca se va inchiria usor) ati inteles ideea

-finisajele: chiar sunt finisaje extrem de scumpe si de calitate premium (ca idee, treaba verificata in magazin, 1mp de faianta porcelanosa 250 de lei era acum 2 ani)

-spatiul verde de pe langa blocuri pe care ei il amenajeaza arata de asemenea foarte bine

Si cam atat, asta e tot ce mi se pare mie avantajos la aceata achizitie.

CONTRA (asezati-va, o sa dureze):

-daca stati la etaje intermediare, avand vecini stanga-dreapta, se aude TOT. Prin tot ma refer la zgomote de genul: vecinul isi baga incarcatorul in priza auzi ca si cand l ai bagat tu, discutii normale fara tipete intre oameni se aud ca si cum ati fi in aceeasi casa, trageti concluziile pentru situatii gen muzica, latrat de caini, etc. Peretii par din foaie de ceapa. Am mai multe nopti dormite pe canapeaua din living decat in pat pentru ca am ghinionul sa am niste studenti in chirie langa mine intr-un apartament de 3 camere. Care petrec. Cu manele. Mereu. Luni, marti, miercuri, pentru ei nu conteaza. Viata mea e un calvar Posted Image

- daca aveti apartament cu bucataria interna si evacuare hota pe coloana comuna(nu afara), pregatiti va sa va treziti in miros de tigari, carnati, peste, etc la voi in casa chiar daca se gateste 3 etaje mai jos. Acelasi lucru pentru cei care nu au bucataria interna, am auzit ca le intra mirosuri prin baie. Not cool, cel mai nasol lucru ever este sa intri in casa sau sa te trezesti dimineata si sa simti asa ceva. Vara e mai ok, fumeaza lumea pe balcon, se mananca mult prin oras pe la terase, se gateste mai putin. Iarna trecuta am experimentat senzatiile de greata dimineata fara sa fiu gravida...

- taxa de mentenanta de complex: cea mai discutata problema: este 40,50 sau 60 de euro pe luna in functie de dimensiunile apartamentului, momentan se plateste la jumatate (motiv: nu este inca gata complexul). Marea problema este ca desi e la jumatate, se plateste degeaba. Curatenia pe scari este o bataie de joc, marmura scarii s-a zgariat atat de rau incat s-a matifiat complet si in plus sta plina de praf, aspectul fiind de jeg nesters cu lunile. Se da totusi zilnic cu un mop cu apa (atat, doar apa), plimbandu se jegul dintr o parte in alta. Cand se usuca e la fel sau mai rau. Nici vorba de curatenie profesionala asa cum veti auzi la vizionare. Paznicii sunt degeaba din punct de vedere al locatarului: nimeni nu te intreaba unde mergi, daca esti locatar sau vizitator, in plus exista bariera cu cititor de numar pentru cei cu locuri de parcare, exista usi cu telecomenzi la garajul cu locurile de parcare, exista interfon, exista camere de supraveghere. Paznicul are simplul rol de a ridica bariera pentru utilajele Novum. Cine credeti ca il plateste pentru asta? Ati ghicit. Toate promisiunile de genul: veti avea o platforma web unde va puteti accesa contul pentru a vizualiza consumul de gaz, apa, curent in timp real, facturile, un avizier virtual tot in aceasta pagina web, piscina in complex, curatenie cu firma profesionala si aparatura automata, sunt momentan la stadiul de promisiuni. Cea mai grava este insa atitudinea Novum. Ne-au bagat pe gat un administrator care, ca toata lumea din Novum, vorbeste frumos si promite multe, dar nu face nimic. Si el platit, ati ghicit, tot de noi. Le-am cerut un desfasurator al cheltuilelilor din bloc ca sa stim si noi pe ce se duc cele 3-4000 de euro care intra in buzunarul lor lunar doar din taxa de mentenanta. Ni s-a refuzat aceasta cerere, ni s-a spus ca firma nu este obligata sa justifice acesti bani. Am facut plangere la ANPC privind mai multe aspecte, au primit amenzi, insa asta e tot ce poate face anpc. Nu este organ juridic, nu le poate anula taxa din contract.

- locurile de parcare: costa 10.000 de euro un loc acoperit si descoperit.. NU exista. Asadar, se vand doar locuri in garaj, chair daca toti ar avea bani sa isi cumpere, nu ar fi suficiente. Va veti trezi ca parcati masina undeva prin regie daca nu aveti un astfel de loc cumparat sau inchiriat.

- drumul de acces: fratilor, aici e groasa. Se intra pe un drum ingust unde, din motivul expus mai sus + clienti piranha + clienti vanity sunt masini parcate pe ambele parti, facand accesul pentru o masina mica destul de greu. Interventiile in caz de urgenta sunt compromise. NU au loc o masina de pompieri sau o ambulanta in conditiile expuse. Asta dupa doar un bloc si jumatate date in folosinta! 2-300 de locatari maxim. Imaginati-va ca vor fi 8 blocuri. Stiti cazul greefield residence? Daca nu, cautati pe net. Vom fi sufocati de masini, ne va fi viata pusa in pericol.

- Ca sa para ca rezolva problema drumului de acces, stiti ce a facut Novum? A chemat politia rutiera sa instaleze semne de stationarea interzisa pe acea strada, de unde rezulta ca, daca va veti gandi sa va lasati masina parcata pe strada aceea, pentru ca e imposibil de parcat altundeva in apropiere, ganditi-va cum ar incepe o dimineata cu o amenda in parbriz. Da, sunt oameni care au luat 3 amenzi in 3 zile. Tot Novum cheama Politia pentru ca nu au loc utilajele de constructii... E ceva de vis!

- Zgomotele de la Pirahna si Vanity mai ales in weekend sunt sarea si piperul manelelor de la vecini. Sunt restaurante, se fac nunti, petreceri, e zarva multa. La piranha mai sunt si paunii care iti dau trezirea in mare fel dimineata (pe post de cocosi pentru nostalgicii care au copilarit la tara)

Cred ca ar mai fi multe de spus, o sa revin pe parcurs ce imi aduc aminte. In concluzie, NU va mutati aici daca vreti o viata linistita. Eu ma frustrez de fiecare data cand gasesc factura de mentenanta in cutia postala. Voi reveni si cu o poza a ceea ce Novum numeste factura. Alta bataie de joc. Complexul ideal, NOT!

#122
exigent1

exigent1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.10.2016
Confirm aspectele de mai sus. Mai adaug ca s-au facut plângeri la Garda de Mediu pentru munții de praf din atmosfera si de pe drumul de acces. Organele legii au fost unse si Novum nu a primit nici o amendă.

Se lucreaza mai ales noaptea și camioanele circulă non stop noaptea făcând gălăgie. Claxoneaza la bariera, etc.

Acest complex Novum va fi un ghetou cu blocuri la distanta de 10metri unul de altul si cu taxa de mentenanță de 50euro plus TVA! Blocurile sunt FOARTE inghesuite la numai 1500euro pe metru patrat.

#123
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Dar inainte sa cumparati,nu ati vazut aceste neajunsuri?
Nu ma refer la calitatea constructiei,ci la aglomeratie,galagie,drum de acces..
Acele terase sunt acolo de ani de zile,nu au aparut acuma.

#124
keystone

keystone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2018
Din ce am inteles se va renunta la apartamentele de 3 camere incepand cu blocul 4.

Un update mai recent din partea celor care locuiesc deja acolo? Zgomotul intre apartamente este o problema universala in acest complex?

#125
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce oare? Toate apartamentele lor cu 3 camere de pana acum sunt vandute.

#126
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View Postpaulokaziii, on 04 noiembrie 2016 - 14:31, said:

A mai vizitat cineva complexul?Ceva pareri noi?

Da, am vizitat eu.
Accesul auto este foarte prost. Atat sa intri cat si sa iesi din complex.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate