Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Refuzul platii cu bancnote de 200 si 500 E?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Excellent link-ul ca suntem pe Softpedia.fr

Fa și tu un rezumat sa înțeleagă și anglofonii

#74
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Pe scurt unii vad ca li se afecteaza libertatile, uita ca banii oricum sunt ai guvernului, tu ii inchiriezi doar.

Edited by andreic, 16 June 2015 - 21:42.


#75
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014
In Italia de exemplu nu am vazut pe nimeni sa-ti refuze bancnota de 200 euro, eventual daca iti cumperi ziarul si ala considera ca faci misto de el.  Aia de 500 euro o refuza multi de frica(fals sau jaf,cu o banconta de 500 euro testezi daca tipul de la benzinarie are cash in buzunar) desi nu e legal, daca ajungi la un impas serios si trebuie neaparat sa platesti poti chema politia,de obicei ajunge guardia di finanza si ii face sa ti-o accepte,95% dintre posesorii de bancnote de 500 cand aud de astia fug ca dracu de tamaie:).

#76
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005
Am primit azi cateva bancnote de 500,stiam ca voi avea probleme la  comercianti,am mers la un bancomat ce avea si functia de alimentre cont.Am introdus bancnotele si au ajuns instant in cont de unde as fi putut retrage orice alta suma in bancnote mici.
Sper sa nu imi bata fiscul la usa :)

#77
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
si in sua e aceeasi problema cu bancnote mari
in washington la metrou automatele nu accepta hartii mai mari de 50$ si daca ai doar o hartie de 100 risti sa nu mai poti iesi (plata se face la iesire) si sa petreci o noapte la inchisoare Posted Image
dar exista "negriciosi" care se ofera "sa schimbe" bancnota.. habar nu am ce anume primesti in loc :)
la un magazin (mic) am platit cu o hartie de 100 pentru ~25$; m-a surprins ca vanzatoarea a facut niste ochi mari, panica, a chemat un fel de sef, s-au uitat amandoi la bancnota, a venit si o a treia persoana, au verificat-o apoi la un aparat.. in final au acceptat-o, dar mi s-a parut aiurea situatia, mai ales ca din spate ma priveau interesant cativa cumparatori care stateau la coada
la un alt magazin am cumparat niste haine (ceva mai mult de 200$); nu a vrut sub nici o forma sa accepte bancnote de 100$, numai card sau bancnote mici
pare a fi o moda

#78
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Am mai spus, se opereaza cu bancnote de 50 sau mai mici, la restul sunt riscuri :)

#79
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
Mai sus intreba cineva cum este legislatia in EU. Nu stiu cum este in restul EU, dar eu va pot spune cum este in Germania. Eu sunt jurist german. Sorry pentru una alta greseli, romana mea nu mai este perfecta.

In principiu, tot ce se vinde si se cumpare se face pe baza de drept privat. Deci nimeni nu poate sa oblige pe cineva sa vinda sau sa cumpere ceva sau cuiva (in Germania cu mici exceptii, de ex transportul in comun, livrarea de energie elektrica si inca cateva). Deci daca vanzatorul nu accepta decat bancnote de 5 euro, asta este dreptul lui, numai ca trebuie sa spuna/afiseze asta. In general sunt multe locuri, magazine sau benzinarii, care nu accepta anumite bancnote (in general pe cele de 200 sau 500 euro) sau anumite carti de credit.

Dar: acesti vanzatori afiseaza asta. De ex la benzinarie scrie asta, si nu pe usa sau la casa, ci pe pompa de benzina. Si scrie mare. Se poate intampla ca de ex aparatul de carti de banca sa fie stricat. Si asta scrie. Atunci trebuie sa mergi la benzinaria urmatoare. Daca cumva nu scrie pe pompa (ceea ce nu po sa-mi inchipui!), atunci poti sa pretinzi ca vrei sa platesti cu ce ai in buzunar, chiar si cu bancnota de 500 (desigur numai moneda valabila in tara). Atunci vor nu vor, greseala lor.

Care exact este motivul, banuiesc siguranta. Dar motivul este irelevant. Important este daca esti in momentul acela in drept sau nu.

In Germania exista si "inversul". Legal este comerciantul (vanzatorul) obligat sa accepte maximal 50 de monede. Daca vrea el, poate sa accepte si un million, obligat este pana la 50.

Si morala: daca nu mergi cu capul prin nori si esti atent la afise, ai dreptul de partea ta.

#80
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
E ciudata treaba, am vazut si eu astfel de afise si mi s-a refuzat o data o bancnota de 500 de euro. Din ce am inteles se intampla din cauza falsurilor. O prostie dar asta e... Probabil ca si-au luat destule tepe...

O data mi-au verificat si bancnotele de 100 de euro ca stiau ca sunt roman. De rahat maxim mi s-a parut dar n-am zis nimic.

#81
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

View Postemil_sv, on 11 octombrie 2015 - 00:17, said:

O data mi-au verificat si bancnotele de 100 de euro ca stiau ca sunt roman. De rahat maxim mi s-a parut dar n-am zis nimic.

Te asigur ca nu are de a face de unde vi sau de ce natie esti, valabil cel putin ptr Germania. De cativa ani incoace este standard verificatul bancnotelor de 50€ in sus la multe supermarkturi.
By the way: din experience mea, justitia germana este confrontata aproape zilnic cu bancnote false de 20-50€ si nu de 500€. De cand sunt printerele asa de bune si nu mai costa mai nimic asa ca oricine isi poate cumpara, a devenit o problema. Sunt nu stiu cate milioane de euro false pe piata germana, majoritatea bancnote de 20€ si 50€. Poti sa primesti de la Lidl, Real etc. aproape oricand asa ceva ca rest. Asta se intampla mult mai des decat cred si afla oameni care nu au de a face cu asa ceva. Din partea mea, ar trebuii controlate absolut toate bancnotele la magazin la casa. Mai ales de cand exista in Germania de catva timp ceva nou: la multe supermarkturi daca cumperi de cel putin nu stiu cati euro, parca 20 sau 50, poti sa ridici bani de la casa. Prima data cand am fost intrebat, si asta a cam devenit standard, daca doresc si bani, am crezut ca ori nu am auzit bine, ori ca face misto de mine. "Doriti si ceva bani?" Da, vreo trei saci...Posted Image

Edited by Passenger001, 13 October 2015 - 14:53.


#82
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014

View PostPassenger001, on 13 octombrie 2015 - 14:49, said:



Te asigur ca nu are de a face de unde vi sau de ce natie esti, valabil cel putin ptr Germania. De cativa ani incoace este standard verificatul bancnotelor de 50€ in sus la multe supermarkturi.
By the way: din experience mea, justitia germana este confrontata aproape zilnic cu bancnote false de 20-50€ si nu de 500€. De cand sunt printerele asa de bune si nu mai costa mai nimic asa ca oricine isi poate cumpara, a devenit o problema. Sunt nu stiu cate milioane de euro false pe piata germana, majoritatea bancnote de 20€ si 50€. Poti sa primesti de la Lidl, Real etc. aproape oricand asa ceva ca rest. Asta se intampla mult mai des decat cred si afla oameni care nu au de a face cu asa ceva. Din partea mea, ar trebuii controlate absolut toate bancnotele la magazin la casa. Mai ales de cand exista in Germania de catva timp ceva nou: la multe supermarkturi daca cumperi de cel putin nu stiu cati euro, parca 20 sau 50, poti sa ridici bani de la casa. Prima data cand am fost intrebat, si asta a cam devenit standard, daca doresc si bani, am crezut ca ori nu am auzit bine, ori ca face misto de mine. "Doriti si ceva bani?" Da, vreo trei saci...Posted Image

Mai nou ti le controleaza si pe alea de 20 euro.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate