Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cel mai bun rol intr-un film romanesc

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostX41Xu1, on 02 iunie 2015 - 23:03, said:

Lefter Popescu în Două loturi (...i se mai spunea și Grigore Vasiliu).

De Birlic voiam sa spun si eu. A fost unul din cei mai mari actori comici romani, poate chiar cel mai mare.

#20
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Da! Și Liviu Ciulei cu frumoasa și talentata Irina Petrescu au făcut roluri bune în Valurile Dunării.

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Ai urmărit ceva teatru cu Beligan cînd era tînăr ?!

Foarte spontan şi natural.

Ion Dichiseanu.
Coca Andronescu şi sînt atît de mulți/multe...

http://enciclopediar...Coca_Andronescu

Postez şi eu frînturi de amintiri.

Cine nu are un @djl să îşi cumpere  :D

https://m.youtube.co...h?v=aFADJbf0Cus

#22
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmyshyk, on 03 iunie 2015 - 00:09, said:

Ai mari lacune in cinematografia romaneasca, nu te mai da zglobiu. De Baltagul, Moara cu noroc, filmele lui Birlic, Valurile Dunarii, stii ceva?
Cat despre Arsinel, ce zici de rolul jucat in transplantul de rinichi peste rand?
Prietene mediocru, stai calm ca stiu despre filmele romanesti mai multe decat crezi tu... dar ma intreb de ce trebuie sa apara mereu cate un "fudul" de genul tau, care sa pozeze in mare "g/curu" al subiectului?! Daca ai ceva de zis, zi intr-un mod civilizat, spune-ti parerea asupra filmelor/rolurilor care te-au impresionat si lasa prostiile cu "rinichii" si "transplanturile", ca nu ne intereseaza aici barfele babesti despre cum a sarit Arsinel peste rand ca sa ia organu'.

View Postcrisstonne, on 03 iunie 2015 - 00:09, said:

L.E. De George Mihăiță în Reconstituirea ce zici ?!

Ca joc actoricesc, rolul lui, nu importă că era cu tovarăşi şi alte bălării.
Tovarasii din "Reconstituirea" erau mai mult ca balast de trecere, Mihaita a fost foarte bun pe rolul sau... dar si filmul asta a intrat in atentia cenzurii comuniste; cum ziceam intr-un post anterior: tot ce iesea din tiparele aprobate de comunisti ajungea sa fie interzis.

Oricum, se pare ca multi nu inteleg ca discutia ar fi trebuit sa se desfasoare in jurul unor roluri cu adevarat memorabile. Adica, sa nu ajungem la Amza in Nea Marin, la BD-uri, sau altele de genul asta, care nu aveau deloc valoare artistica. Acu', ce sa zic: discutia e libera, o mai dam si in diverse, nu-i problema, dar daca mai nimerim doi-trei "isteti" facuti gramada (ca ala cu "rinichii") o sa transformam thread-ul asta in rubrica de barfe si can-can-uri.


LE:

View Postcrisstonne, on 03 iunie 2015 - 00:30, said:

Cine nu are un @djl să îşi cumpere  :D
E a treia oara cand il pomenesti pe bietul djl, cred ca sughita in cascada la ora asta.  :)
Eu nu-l stiam pe djl a fi cinefil, posturile lui sunt axate pe electronice vechi, pe tramvaie, muzica...  mai putin pe literatura si film.

Edited by Dares, 03 June 2015 - 00:44.


#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Roluri memorabile a făcut şi Birlic şi Ogăşanu şi Piersic şi Amza şi Tamara şi Cocea şi...

... mă banează un s.m. că am făcut cel mai lung post de pe Softpedia şi am blocat serverul  :D dacă continui.

Nu cred că există un cel mai bun cel mai bun universal.

Lumea o sa vină cu diverse variante şi nu ai de ce să te superi.

L.E. Văd că nu zici nimic de Amza în filmele istorice.

Calboreanu.

https://m.youtube.co...h?v=L-IbqMzaX54

#24
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcrisstonne, on 03 iunie 2015 - 00:47, said:

Roluri memorabile a făcut şi Birlic şi Ogăşanu şi Piersic şi Amza şi Tamara şi Cocea şi...
Au facut, dar care ti s-a parut tie a fi cel mai bun rol... asta e intrebarea care "ne doare". Daca ne apucam doar sa enumeram mari actori si filmele lor de referinta o putem tine asa pana maine.

View Postcrisstonne, on 03 iunie 2015 - 00:58, said:

L.E. Văd că nu zici nimic de Amza în filmele istorice.
Eu am o problema cu filmele "istorice" romanesti, care au fost masacrate fara mila de Nicolaescu.
Daca zic de Amza, as zice mai degraba de "Osanda".

Edited by Dares, 03 June 2015 - 01:07.


#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Păi hai să o scurtăm  :D

Eu zic Calboreanu, vezi mai sus link-ul.

Tu ai spus deja.

Cum o scoatem la capăt, că mai vin o sută cu alte variante.

Eu nu am înșirat fără noimă nume ci ca să se înțeleagă ceva  :)

Edited by crisstonne, 03 June 2015 - 01:16.


#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu te mai infoia atata, din ce-ai prezentat tu, nu rezulta ca ai intr-adevar o cultura generala in domeniu.Pentru ca marile roluri din filmele romanesti, nu au fost interpretarile si regiile de film de dupa 90.Mediocritatea intregului sistem cinematografic, la nivel mondial, a facut ca filme de trei lulele ale unor regizori asisderea sa ia "mari premii, la mari competitii" internationale.Poti cita niste filme, din noul val, care vor atinge varsta unui "Celebrul 702", sau "Steaua fara nume"? Ca banuiesc ca de astea nu stiai ca exista in filmografia romaneasca. Sa vorbesti de filme romanesti si sa nu pomenesti de Radu Beligan,Giugaru, Birlic, Dina Cocea,Ilarion Ciobanu si multi multi altii, dar sa-l pomenesti pe Arsinel, denota o crasa lipsa de cunostinte in acest domeniu.

#27
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcrisstonne, on 03 iunie 2015 - 01:09, said:

Eu zic Calboreanu, vezi mai sus link-ul.

Tu ai spus deja.

Cum o scoatem la capăt, că mai vin o sută cu alte variante.
Nu conteaza, nu e concurs de gasit rolul suprem... doar sa vedem cam ce prefera romanu', daca sunt mai apreciati actorii din generatiile trecute sau cei din noul val.


@myshyk - te repeti, scrii mult si prost. Lasa consideratiile fara rost si nu mai incerca sa te dai cunoscator ca nu impresionezi pe nimeni. Nominalizeaza unul din actorii care crezi ca a facut un rol memorabil, sau scuteste-ma de oracaiala ta puerila. Daca vrei iti dau eu intreg catalogul de filme romanesti, de la inceputuri pana in prezent...  ca sa mai citezi de acolo titluri cu adevarat "absconse", mediocrule, nu "Steaua fara nume", care e pe youtube. Posted Image

Edited by Dares, 03 June 2015 - 01:28.


#28
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Bravo, Giugaru, Ilarion Ciobanu...

Ce roluri memorabile a avut I.Ciobanu, merită un loc în Panteonul cimatografiei românești.

Uite, pot să găsesc un rol unde eu cred că a fost cel mai bun într-un rol din toată cinematografia noastră, după gustul meu.

Este greu de ales.

View PostDares, on 03 iunie 2015 - 00:59, said:

Eu am o problema cu filmele "istorice" romanesti, care au fost masacrate fara mila de Nicolaescu.
Daca zic de Amza, as zice mai degraba de "Osanda".

Păi vorbeam de jocul actoricesc, nu despre credibilitatea și acuratețea regiei referitoare la izvoarele istorice.

Să zicem că a fost cel mai slab S.F. dar cu cel mai bun joc al unui actor  :D

Edited by crisstonne, 03 June 2015 - 10:13.


#29
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcrisstonne, on 03 iunie 2015 - 01:29, said:

Păi vorbeam de jocul actoricesc, nu despre credibilitatea şi acuratețea regiei referitoare la izvoarele istorice.
In cazul filmelor "istorice" se impunea ca domnitorul cutare sa aiba toate calitatile posibile, sa fie sobru, dur, sa portretizeze tipul de "roman adevarat", dupa cum dicta propaganda vremii... de aici se ajungea la un joc plat, anost. Chiar si in cazul personajelor fara importanta, de ex. taranii, se vedea o tenta artificiala imprimata cu obstinatie in asa-zisele filme istorice romanesti... nu erau personaje credibile, se potriveau ca nuca in perete.

Edited by Dares, 03 June 2015 - 01:44.


#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
A, nu am de unde să ştiu, nu am trăit pe timpul domnitorilor să ştiu fix cum se purtau ei ori țăranii.

#31
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Pai ia vezi aici: https://www.youtube....VFPLkE#t=29m27s
Sa-mi zici daca tu chiar crezi gogosile alea gretoase. :)

#32
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Un regizor are o viziune proprie pe lîngă povestea din manualele de istorie.

De aia se numeşte《artă》

Revin, parcă vorbeam de cel mai bun joc într-un rol, nu despre altceva.

Putea să fie un S.F. cu cel mai bun rol al unui actor/actrițe.


#33
sinsero

sinsero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 31.05.2015
Beligan mergea cit a fost tinar, dar de cind a imbatrinit chiar nu mai intelegi nimic din ce scoate pe gura, prea nazal si cu dictia in virful limbii, nu deschide gura

#34
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
"Diplomatul" Gheorghe Dinica in filmul "Prin cenusa Imperiului".

#35
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cel mai bun actor roman de film e Florin Piersic, de departe - problema lui a fost ca nu avea voce buna (cum avea Calboreanu). Buni de folosit in anumite roluri ar mai fi fost: George Vraca, Amza Pellea, Gheorghe Dinica, Marcel Iures.
Cea mai buna actrita romana de film a fost Elvira Popescu, urmata de Gina Patrichi. Bune de folosit in anumite roluri ar mai fi fost: Maia Morgenstern, Oana Pellea, Monica Davidescu.

Cea mai mare problema a actorilor romani de film e ca jucau mult prea teatral, ceea ce e o imensa greseala... in film problema se pune altfel.
Cand vad actori ca Stela, Arsinel, Rodica Bitanescu, Draga Olteanu, Ileana S. Ionescu, Mircea Diaconu, Jean Constantin, Maria Buza etc si etc, care joaca orice rol ca tate mahalagioaice de 2 bani, imi vine sa vars.

Lui Arsinel i-au pus stea pe strada saptamana trecuta Posted Image

#36
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Care strada? :)
Are pe faleza Mangalia din anul 2000.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate