Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Opel Astra K, primele imagini și informații oficiale cu noua generație de Astra

- - - - -
  • Please log in to reply
263 replies to this topic

#253
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Focus se mai face in Germania sau la noua fabrica din Thailanda ?

#254
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Pentru mine personal un maaaare plus la Astra e Android Auto. Nu ma misc in oras fara Waze/Google Maps daca nu vreau sa mor in trafic, la drum lung Waze e sfant.
Aberatia e evident ca trebuie sa te milogesti de dealer sa activeze Android Auto, ca la Ford cu Sync. "Inca nu e disponibil in Romania" e textul penibil.

#255
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
l.e. pare-se  ca la Radio 4.0 e deja disponibil si Android Auto. My bad.

#256
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
La plastice si dotari Astra este contemporana cu trendul. Dar la 130km/h sa fasaie in halul ala vantul incat sa crezi ca are geamurile deschise..  izolatia fonica a ramas la nivelul Astra G.. sau mai jos.

#257
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Am facut si eu testdrive cu noua Astra Innovation cu luminile Led matrix.
Nu mi s-a parut o idee prea buna.
Desi sunt inteligente farurile, bateau pana sub numarul masinii din fata.
Daca masina era la 5 metri in fata, tu aveai vizibilitate doar 5 metri.
Sau daca lasai o distanta de 20m si farurile bat numai 15m ( numere teoretice ), aveai o gaura de umbra de 5m.
Nici nu baga faza lunga din cauza ca il vedea pe cel din fata, nici faza scurta nu batea prea departe.

Boxele mi s-au parut jalnice. Deja distorsionau de la 50% si nici nu se auzeau cine stie ce.
Motorul intr-adevar, tragea cum trebuie. Varianta de 150 CP.

Pentru un Innovation de 150 cu majoritatea dotarilor, gen Matrix LED, HUD, etc am primit o oferta de 19.5K, de la pret de lista de 24k.

Asta pe loc, fara sa intreb pe la alti dealeri.

#258
bibiastrak

bibiastrak

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2020

View Postbmariusss, on 28 martie 2016 - 10:38, said:

Salutare colegii, probabil am cei mai multi km facuti in Romania cu noul Opel Astra K ( diesel, 1,6 Automata 136 cp ), asa ca dupa 15.000 km pot sa va spun ca:

Plusuri:

- consum: 5,1 % - traseu mixt: zilnic 160 km Ploiesti- Bucuresti - Ploiesti, in weekend numai Ploiesti.
- cutia automata - ceva mai lenta decat la Golful plus automat pe care l-am condus acum 3 ani, dar cand simti ca a intrat in treeapta a 3-a - ii da un aer foate sportiv. Foarte utila, mai ales ca traversez tot Bucurestiul.
- interiorul foarte confortabil - scaunele foarte odihnitoare comparativ cu J ( pe care l-am folosit 3 ani in acelasi scop - naveta ) - e important pentru mine, fiindca petrec 3 ore zilnic in masina. Touch - screenul a inglobat toate butoanele de pe J, cu care te obisnuiesti in timp, dar de care te cam sperii cand te urci prima oara in ea.
-pozitia la volan mai comoda - mana stanga se sprijina natural de usa / manerul usii, ceea ce nu se intampla la modelul vechi

Minusuri

- mai zgomotoasa la interior decat vechiul model. Uneori am senzatia ca e vreun geam putin lasat
- portbagajul mult mai mic.
- nu pot sa cred ca in continuare capota se sprijina tot in tija aia.
- nu am indicator care sa anunte ca se termina parbrizolul Posted Image
- nu pot sa stau cu clima pe automat pe 23 grade vara/iarna, asa cum ma onbisnuisem cu J -ul. Un aer rece/cald iti bate tot timpul in ochi, asa ca am redus volumul la 2 liniute.

Scuze pentru exprimarile usor stangace, sunt prima oara pe un forum - si nici la masini nu ma pricep cine stie ce. Mentionez ca masina este de la firma, nu este a mea. Eu posed principalul concurent - se pare ca sunt fan hatchback Posted Image

In principal am intrat aici pentru ca voiam sa va lamuresc in privinta consumului. Daca pot sa ajut pe cineva cu vreo informatie - nu ezitati sa intrebati.


Salut,
mai detii acest model ? de curand sunt posesorul acestui model (an 2017), mi am facut o programare la service pentru schimb ulei motor + cutie.
poti sa-mi spui cate ceva despre cutie? dintr o discutie avuta cu un mecanic, mi-a spus ca, cutiile astea de pe opel au lag cand schimba vitezele, nu stiue daca el m-a inteles f bine dar mie mi se pare ca se infraneaza putin cand schimba vitezele.. o sa ajung si la service sa o pun pe tester...
despre filtrul de particule ? cum e ? cum isi face regenerarea ? am cc1000km cu ea si nu am bagat de seama sa faca vre o regenerare...


Multumesc, orice parere, idee, este binevenita.

#259
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019
arata la fel ca aia din nainte.

deja , astra , a devenit asa de banala , nici nu mai merita luata in consideratie. Vauxhall.... bleah!

#260
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Toate mașinile de volum sunt banale :) contează doar sa ii placa posesorului

#261
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

View PostMicroEdge, on 11 ianuarie 2020 - 17:55, said:

Toate mașinile de volum sunt banale Posted Image contează doar sa ii placa posesorului

ok … nu mi place. DELOC.

nu spun ca e masina rea. multe din masinile banale is super ok. insa vad un frigider cand vad o astra...

#262
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,331
  • Înscris: 22.10.2007

View Postbibiastrak, on 11 ianuarie 2020 - 10:31, said:

Salut,
mai detii acest model ? de curand sunt posesorul acestui model (an 2017), mi am facut o programare la service pentru schimb ulei motor + cutie.
poti sa-mi spui cate ceva despre cutie? dintr o discutie avuta cu un mecanic, mi-a spus ca, cutiile astea de pe Opel au lag cand schimba vitezele, nu stiue daca el m-a inteles f bine dar mie mi se pare ca se infraneaza putin cand schimba vitezele.. o sa ajung si la service sa o pun pe tester...
despre filtrul de particule ? cum e ? cum isi face regenerarea ? am cc1000km cu ea si nu am bagat de seama sa faca vre o regenerare...


Multumesc, orice parere, idee, este binevenita.
schimb de ulei din cutie? cati km are?
nu are nici un lag la schimburi, cand motorul e rece se simte oarecum infranata din cauza sistemului start stop ce incarca bateria, alternatorul produce sarcina mare pt a incarca rapid ce s-a consumat.
cand e calda aproape ca nu se simt schimburile, cu butonul sport apasat schimba mai tarziu si tine motorul mai turat pt a sta in zona de cuplu a turbinei.
kickdown-ul e ca la restul, nu e dsg dar e ok.

Edited by _-livio-_, 12 January 2020 - 10:13.


#263
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010

View Postbibiastrak, on 11 ianuarie 2020 - 10:31, said:




Multumesc, orice parere, idee, este binevenita.

Nu cred ca-l mai are, daca e cine cred eu ca e, l-a facut dauna totala, cel putin asa arata in baza de date.

#264
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006

View Postpielea, on 12 ianuarie 2020 - 11:32, said:

Nu cred ca-l mai are, daca e cine cred eu ca e, l-a facut dauna totala, cel putin asa arata in baza de date.
As dori niste pareri  despre Astra K 1.6 CDTI ST 160 CP de la cunoscatori posesori de asa ceva,deoarece unicele referiri la minusuri sunt dintr-un post din 2016 legate de insonorizare,tija sprijin capota .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate