Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RPL2021: Instructiuni auto-recenzare

Info Coronavirus/Vaccin vs. Fake News

Ajutor pentru refugiatii ucraineni

Energie cu apele reziduale
 La multi ani @BlueKing-69!

La multi ani @CostyNn96!

The importance of being an archit...

City break de 3-4 zile ce locatie...
 10 porunci

Mission: Impossible – Dead ...

Amenajare parcare interioara

Trotineta electrica noua cu 0,7 k...
 Netflix despagubeste statul itali...

Unde depun declaratia 230 redirec...

Reset la Windows 10 si reinstalar...

Redline T30 DVB T2/C

Opel Astra K, primele imagini și informații oficiale cu noua generație de Astra

- - - - -
  • Please log in to reply
263 replies to this topic

overseas

overseas

Guru Member

• Grup: Senior Members
Focus se mai face in Germania sau la noua fabrica din Thailanda ?

danX

danX

Senior Member

Pentru mine personal un maaaare plus la Astra e Android Auto. Nu ma misc in oras fara Waze/Google Maps daca nu vreau sa mor in trafic, la drum lung Waze e sfant.
Aberatia e evident ca trebuie sa te milogesti de dealer sa activeze Android Auto, ca la Ford cu Sync. "Inca nu e disponibil in Romania" e textul penibil.

danX

danX

Senior Member

l.e. pare-se  ca la Radio 4.0 e deja disponibil si Android Auto. My bad.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

La plastice si dotari Astra este contemporana cu trendul. Dar la 130km/h sa fasaie in halul ala vantul incat sa crezi ca are geamurile deschise..  izolatia fonica a ramas la nivelul Astra G.. sau mai jos.

Nenea Zap

Nenea Zap

Zuperman

Am facut si eu testdrive cu noua Astra Innovation cu luminile Led matrix.
Nu mi s-a parut o idee prea buna.
Desi sunt inteligente farurile, bateau pana sub numarul masinii din fata.
Daca masina era la 5 metri in fata, tu aveai vizibilitate doar 5 metri.
Sau daca lasai o distanta de 20m si farurile bat numai 15m ( numere teoretice ), aveai o gaura de umbra de 5m.
Nici nu baga faza lunga din cauza ca il vedea pe cel din fata, nici faza scurta nu batea prea departe.

Boxele mi s-au parut jalnice. Deja distorsionau de la 50% si nici nu se auzeau cine stie ce.
Motorul intr-adevar, tragea cum trebuie. Varianta de 150 CP.

Pentru un Innovation de 150 cu majoritatea dotarilor, gen Matrix LED, HUD, etc am primit o oferta de 19.5K, de la pret de lista de 24k.

Asta pe loc, fara sa intreb pe la alti dealeri.

bibiastrak

bibiastrak

New Member

• Grup: Candidate Members

View Postbmariusss, on 28 martie 2016 - 10:38, said:

Salutare colegii, probabil am cei mai multi km facuti in Romania cu noul Opel Astra K ( diesel, 1,6 Automata 136 cp ), asa ca dupa 15.000 km pot sa va spun ca:

Plusuri:

- consum: 5,1 % - traseu mixt: zilnic 160 km Ploiesti- Bucuresti - Ploiesti, in weekend numai Ploiesti.
- cutia automata - ceva mai lenta decat la Golful plus automat pe care l-am condus acum 3 ani, dar cand simti ca a intrat in treeapta a 3-a - ii da un aer foate sportiv. Foarte utila, mai ales ca traversez tot Bucurestiul.
- interiorul foarte confortabil - scaunele foarte odihnitoare comparativ cu J ( pe care l-am folosit 3 ani in acelasi scop - naveta ) - e important pentru mine, fiindca petrec 3 ore zilnic in masina. Touch - screenul a inglobat toate butoanele de pe J, cu care te obisnuiesti in timp, dar de care te cam sperii cand te urci prima oara in ea.
-pozitia la volan mai comoda - mana stanga se sprijina natural de usa / manerul usii, ceea ce nu se intampla la modelul vechi

Minusuri

- mai zgomotoasa la interior decat vechiul model. Uneori am senzatia ca e vreun geam putin lasat
- portbagajul mult mai mic.
- nu pot sa cred ca in continuare capota se sprijina tot in tija aia.
- nu am indicator care sa anunte ca se termina parbrizolul Posted Image
- nu pot sa stau cu clima pe automat pe 23 grade vara/iarna, asa cum ma onbisnuisem cu J -ul. Un aer rece/cald iti bate tot timpul in ochi, asa ca am redus volumul la 2 liniute.

Scuze pentru exprimarile usor stangace, sunt prima oara pe un forum - si nici la masini nu ma pricep cine stie ce. Mentionez ca masina este de la firma, nu este a mea. Eu posed principalul concurent - se pare ca sunt fan hatchback Posted Image

In principal am intrat aici pentru ca voiam sa va lamuresc in privinta consumului. Daca pot sa ajut pe cineva cu vreo informatie - nu ezitati sa intrebati.

Salut,
mai detii acest model ? de curand sunt posesorul acestui model (an 2017), mi am facut o programare la service pentru schimb ulei motor + cutie.
poti sa-mi spui cate ceva despre cutie? dintr o discutie avuta cu un mecanic, mi-a spus ca, cutiile astea de pe opel au lag cand schimba vitezele, nu stiue daca el m-a inteles f bine dar mie mi se pare ca se infraneaza putin cand schimba vitezele.. o sa ajung si la service sa o pun pe tester...
despre filtrul de particule ? cum e ? cum isi face regenerarea ? am cc1000km cu ea si nu am bagat de seama sa faca vre o regenerare...

Multumesc, orice parere, idee, este binevenita.

C8H11NO2

C8H11NO2

Member

• Grup: Members
arata la fel ca aia din nainte.

deja , astra , a devenit asa de banala , nici nu mai merita luata in consideratie. Vauxhall.... bleah!

MicroEdge

MicroEdge

Senior Member

Toate mașinile de volum sunt banale :) contează doar sa ii placa posesorului

C8H11NO2

C8H11NO2

Member

View PostMicroEdge, on 11 ianuarie 2020 - 17:55, said:

Toate mașinile de volum sunt banale Posted Image contează doar sa ii placa posesorului

ok … nu mi place. DELOC.

nu spun ca e masina rea. multe din masinile banale is super ok. insa vad un frigider cand vad o astra...

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

bibiastrak, on 11 ianuarie 2020 - 10:31, said:

Salut,
mai detii acest model ? de curand sunt posesorul acestui model (an 2017), mi am facut o programare la service pentru schimb ulei motor + cutie.
poti sa-mi spui cate ceva despre cutie? dintr o discutie avuta cu un mecanic, mi-a spus ca, cutiile astea de pe Opel au lag cand schimba vitezele, nu stiue daca el m-a inteles f bine dar mie mi se pare ca se infraneaza putin cand schimba vitezele.. o sa ajung si la service sa o pun pe tester...
despre filtrul de particule ? cum e ? cum isi face regenerarea ? am cc1000km cu ea si nu am bagat de seama sa faca vre o regenerare...

schimb de ulei din cutie? cati km are?
nu are nici un lag la schimburi, cand motorul e rece se simte oarecum infranata din cauza sistemului start stop ce incarca bateria, alternatorul produce sarcina mare pt a incarca rapid ce s-a consumat.
cand e calda aproape ca nu se simt schimburile, cu butonul sport apasat schimba mai tarziu si tine motorul mai turat pt a sta in zona de cuplu a turbinei.
kickdown-ul e ca la restul, nu e dsg dar e ok.

Edited by _-livio-_, 12 January 2020 - 10:13.

pielea

pielea

Active Member

bibiastrak, on 11 ianuarie 2020 - 10:31, said:

Nu cred ca-l mai are, daca e cine cred eu ca e, l-a facut dauna totala, cel putin asa arata in baza de date.

ticomatic2003

ticomatic2003

Junior Member

View Postpielea, on 12 ianuarie 2020 - 11:32, said:

Nu cred ca-l mai are, daca e cine cred eu ca e, l-a facut dauna totala, cel putin asa arata in baza de date.
As dori niste pareri  despre Astra K 1.6 CDTI ST 160 CP de la cunoscatori posesori de asa ceva,deoarece unicele referiri la minusuri sunt dintr-un post din 2016 legate de insonorizare,tija sprijin capota .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate