Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Digi One - R.C.S.&R.D.S. atacă piața TV cu un nou post de televiziune.

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#37
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Pai atunci ori este milionar ori miliardar sefu' de la RDS? :)

#38
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
Inca nu m-am lamurit cu niste chestii, sper sa primesc detalii atunci cand vor mai aparea informatii noi:

1. Va fi disponibil in toate retelele (adica va fi introdus in must carry) sau doar in reteaua Digi? Sper sa fie prima varianta, altfel au investit bani degeaba.

2. Va fi un post creat de la zero sau unul cumparat (gen Look TV) si rebranduit? Dupa toate semnele RCS a cumparat Look-urile, asa ca nu vad de ce s-ar chinui sa o ia de la capat. Chiar daca Zoli vrea sa mute sediul la Bucuresti (desi nu vad de ce n-ar putea emite si din Cluj), asta ar insemna mai multi bani dar poate le-ar fi mai usor invitatilor sa ajunga pana acolo. Banuiesc ca stiu ei ce fac.

3. 3000 mp pentru un sediu de televiziune generalista mi se pare al naibii de putin. La stiri mai merge, ca ai 1 studio, rotesti invitatii in timpul pauzei publicitare, oiti sa dai si stirile de acolo etc. Dar pentru o TV generalista e foarte mic. Ma gandesc ca RAI are studiouri de 1000 mp bucata, dar pe langa studiouri mai trebuie redactii, spatii tehnice, vestiare etc.

Si cel mai important: vom regasi faimoasele emisiuni de scandal sau va fi ceva mai curat, care sa nu insulte inteligenta telespectatorului? Cumva aici am ceva dubii, dar vom vedea in momentul lansarii.

#39
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
In primul rand trebuie sa spun ca si eu am fost tentat sa pun aceasta "stire" aici la zvon sau realitate in primele minute de la aparitia ei DAR am vazut sursa.... cele doua site-uri nu sunt de incredere nici macar pentru zvonuri(e doar parerea mea).

In al doilea rand poate ceva din articol sa fie adevarat dar un lucru e cert acel slogan "pentru tine, pentru Romania" nu are cum sa fie, de ce? pentru simplu motiv ca acela e sloganul ultimul;ui promo la stirile pro TV lansat in aprilie, nu am la indemana sa va arat dar mi-a mai atras atentia cineva ca asa e deci.... cum facem?

Dar imi doresc sa fie adevarata stirea si sper ca RDS sa vina cu altceva cu un post de televiziune la care sa ai ce sa vezi nu seriale din ani '90, nu filme redifuzate a 100 oara, nu emisiuni ieftine, etc.

LE. Inca ceva, RDS nu a depus nici o cerre la OSIM pentru inregistrarea marcii DigiOne cel putin pana la aceasta data, singurele cereri de marci depuse la OSIM anul acesta de catre RDS sunt: "DIGI 24HD Raport de Tara", "Vezi ce vrei", "Tu alegi ce vrei sa vezi" si "DIGI FM".

Edited by danielavram, 01 June 2015 - 22:01.


#40
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,834
  • Înscris: 07.07.2009
Digi Info are licenta de luni bune si inca nu emite. Digi One mi se pare o facatura (vom vedea in viitor) asta la prima vedere (cred ca acel logo e facut in paint pentru deomonstratie probabil)
Ca sa se bata cu Pro TV sau Antena 1 trebuie sa difuzeze programe similare pentru ca la alea se uita cei mai multi si alea fac rating. Pentru a ajunge in must carry ar avea drum lung de parcurs pentru ca se ia in considerare audienta pe anul precedent. Daca vin cu emisiuni de calitate si filme bune atunci e destul de clar ca nu o sa se bata cu alte canale generaliste pentru ca e destul de clar ce se urmareste la noi si ce canale sunt in top 10. Ar fi ok sa schimbe putin preferintele oamenilor prin calitate dar asta nu se va intampla in viitorul apropiat. Scandaluri, crime, violuri, batai in direct, can can, gunoaie de reality: cam astea se vad pe canalele generaliste combinate cu filme vechi sau de duzina. Chiar si Pro TV renunta din filme, vor avea in proportie de numai 20%, asta inseamna ca emisiunile lor au succes. Daca dorim filme avem alte posturi, dar Pro TV pastreaza un procent si pentru filme ca sa ramana generalist.

Edited by Kalman2007, 01 June 2015 - 23:38.


#41
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006
Si unde intentionati sa il urmariti in 1080p? Ca pe cablu/satelit sigur nu. Asta daca nu cumva le-am luat-o inainte americanilor.

#42
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Unii dintre români sunt dornici și de altceva. Dovadă fiind creșterea audienței Digi 24 în defavoarea celorlalte posturi de ”știri”. Sigur, va fi nevoie de timp, dar RDS când a gândit acest (posibil) proiect a știut de la bun început că rezultatele nu vor fi imediate. În primii 2-3 ani până va intra în lista must-carry nu va avea un mare impact dar apoi dacă va fi ceva calitativ va crește pe zi ce trece. Și mai avem și ”antecedentele” cu refuzul preluării Digi 24 în grila altor operatori (UPC/T/AKTA nu vor introduce în grilă DIGI ONE fără să fie obligați, probabil la operatorii mai mici va intra). Cel puțin momentan trebuie tratat ca un zvon, să avem indicii concrete că acest proiect se va realiza și apoi să ne întrebăm ce conținut va avea. RDS ar putea veni cu un comunicat prin care să confirme/infirme această știre, dar la noi se pune prea puțin preț pe relația cu clienții și aici mă refer în general și nu la o anumită companie.

Edited by Cristi_77, 02 June 2015 - 15:36.


#43
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012

Quote

1. Va fi disponibil in toate retelele (adica va fi introdus in must carry) sau doar in reteaua Digi? Sper sa fie prima varianta, altfel au investit bani degeaba.

Sunt convins că vor vrea să intre în must-carry, iar pentru asta există două argumente:
- Au dorit să intre cu Digi 24 la concurență, care este un canal de știri, de ce nu ar vrea să facă asta și cu cel generalist?
- Într-un articol pe care l-am citit se preciza faptul că atacă liderul de audiență, PRO TV, iar pentru a face asta e nevoie de o acoperire mai mare decât are RDS-ul.

Quote

3. 3000 mp pentru un sediu de televiziune generalista mi se pare al naibii de putin. La stiri mai merge, ca ai 1 studio, rotesti invitatii in timpul pauzei publicitare, oiti sa dai si stirile de acolo etc. Dar pentru o TV generalista e foarte mic. Ma gandesc ca RAI are studiouri de 1000 mp bucata, dar pe langa studiouri mai trebuie redactii, spatii tehnice, vestiare etc.

Eu nu văd o mare problemă aici. Știrile presupun că le vor prelua de la DIGI 24, Superjurnal si Cusurgiii au studiouri la DIGI 24, vor da multe filme în prime-time și poate că vor prelua și sport/documentare/muzică de pe canalele dedicate.

#44
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Se zice că ar vrea să aibă impactul care la avut Protv la lansare și o grilă fără "fufe" în cracii goi! Pentru început vor aplica metoda fără publicitate în timpul filmelor sau serialelor! Să vedem dacă se vor adeveri!

#45
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
E greu spre imposibil ca in ziua de azi un post de televiziune sa mai aiba acel impact in societate pe care l-a avut PRO TV la vremea aia indiferent de suma de bani investita intr-un post de televiziune. Acuma stau altfel lucrurile, numarul posturilor de televiziune este enorm de mare fata de atunci, alte obiceiuri de consum, dezvoltarea internetului, etc.

#46
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Au mai aparut acum vreo doi-trei ani DigiFilm 2 si Digi Kids...

#47
cretacic

cretacic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 04.02.2006
au mai "aparut"... :)

#48
VH1

VH1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 09.01.2014
http://www.reporterv...i-sigla-hd.html

Grilă cu filme de pe Digi Fim
Astfel, televiziunea ce s-ar numi Digi One şi va avea în grilă program de ştiri, filme care deja sunt achiziţionate prin Digi Film şi show-uri TV, urmând a se demara în viitorul apropiat castinguri pentru acest gen de emisiuni.
Perioada de graţie a proiectului ar fi din câte se zvoneşte un an de zile , postul TV urmând să apară fie în toamnă, lunile septembrie-octombrie, fie în primăvara anului viitor, urmând să emită HD.
Un semn important pentru ceea ce pregăteşte RCS este venirea Serviciului Român de Comedie la Digi 24, ceva total atipic pentru un post de ştiri.
Mai mult, în piaţă sunt zvonuri că Mihai Găinuşă şi echipa sa pot face parte din echipa Digi One.
Grila postului este una clasică pentru o televiziune care vrea să se lupte cu PRO TV şi Antena 1.
Digi One va avea în grilă program de ştiri, filme care deja sunt achiziţionate prin Digi Film şi show-uri TV, urmând a se demara în viitorul apropiat castinguri pentru acest gen de emisiuni.

Baietii se pun pe treaba

http://digione.ro/

Proiectul miliardarului Teszari: Site-ul Digione.ro este în construcţie. A apărut şi sigla HD

Attached Files


Edited by VH1, 03 June 2015 - 11:30.


#49
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,972
  • Înscris: 18.09.2008
Domeniile nu par a fi ale RCS&RDS.

#50
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
N-a mers cu 10 si acum încearcă cu 1?

#51
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014

View PostVH1, on 03 iunie 2015 - 11:23, said:

http://www.reporterv...i-sigla-hd.html

Grilă cu filme de pe Digi Fim
Astfel, televiziunea ce s-ar numi Digi One şi va avea în grilă program de ştiri, filme care deja sunt achiziţionate prin Digi Film şi show-uri TV, urmând a se demara în viitorul apropiat castinguri pentru acest gen de emisiuni.
Perioada de graţie a proiectului ar fi din câte se zvoneşte un an de zile , postul TV urmând să apară fie în toamnă, lunile septembrie-octombrie, fie în primăvara anului viitor, urmând să emită HD.
Un semn important pentru ceea ce pregăteşte RCS este venirea Serviciului Român de Comedie la Digi 24, ceva total atipic pentru un post de ştiri.
Mai mult, în piaţă sunt zvonuri că Mihai Găinuşă şi echipa sa pot face parte din echipa Digi One.
Grila postului este una clasică pentru o televiziune care vrea să se lupte cu PRO TV şi Antena 1.
Digi One va avea în grilă program de ştiri, filme care deja sunt achiziţionate prin Digi Film şi show-uri TV, urmând a se demara în viitorul apropiat castinguri pentru acest gen de emisiuni.

Baietii se pun pe treaba

http://digione.ro/

Proiectul miliardarului Teszari: Site-ul Digione.ro este în construcţie. A apărut şi sigla HD

acel domniu e inregistrat pe o firma din brasov.. ;)  it's  fake !

#52
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Acele domenii au fost inregistrate pe 1 iunie 2015 la doar cateva ore dupa aparitia primului articol(link in prima postare), unu din ele este inregistrat pe persoana fizica iar celalalt este inregistrat de firma ROMARG o firma de web hosting, e o practica a acestor firme si a unora care vor sa faca specula sa cumpere domenii ca apoi sa le revanda la suprapret.

Daca asa se va numi noul post iar RDS nu a cumparat domeniile din timp si nici nu a inregistrat marca inseamna ca au inceputu cu stangu acest proiect.

#53
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Domeniile acelea nu par a fi ale RCS/RDS, 100%! danielavram are dreptate in ceea ce spune legat de practica firmelor de webhosting. Mai exista posibilitatea ca asta sa fie un mare fake instrumentat de oameni plictisiti. Acelasi lucru si pentru logourile acelea facute in paint ori photoshop, de vreun amator. Posted Image

EDIT: Fontul folosit pentru a scrie "ONE" nu este cel de la Digi, ci este cel de la iPhone. Dovada: http://oi60.tinypic.com/294i89l.jpg
Dupa cum spuneam, un mare fas aruncat pe piata de oameni care n-au ce face in casa.

Edited by AleXXander00, 03 June 2015 - 14:12.


#54
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009
E și asta o posibilitate, dar la fel de bine RCS-ul îi poate lăsa cu ochii-n soare pe ăștia cu webhosting-ul lor și să pună un Digi 1 (adică Digi Unu, vorba lu' @necolae)...Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate