Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Schimbare localizare Google Play

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Cum schimb locația Google Play Store de pe România pe altă țară din UE.

Am adăugat noua metodă de plată a noii țări de reședință, am schimbat adresa de factură, am eliminat fosta metodă de plată din RO și tot cu lei o trage și n-am acces la aplicațiile specifice noii țări?

Unde greșesc.

Pe forumul de suport nu mă ajută cu nimic. Pe iOS poți face asta în 10 minute.

#2
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Schimbi limba telefonului!

#3
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

 lik_lights, on 30 mai 2015 - 19:35, said:

Schimbi limba telefonului!
Era deja schimbată de mult. Nu mai e dependentă de la Eclair faza asta cu schimbatul limbii. Poți să ai chineză și-ți afișează prețurile în lei.

Soluțiile de pe forumul de suport Google sunt de rahat.

Am reușit dar numai așa:
  • Scos SIM-ul (încă de Orange în roaming)
  • Eliminată metoda de plată cu card românesc și lăsat gol (la Google Wallet)
  • Factory reset la telefon și reinstalare (doar cu clear data sau cahe la Google Play nu mergea).
Acum apar aplicațiile și serviciile tipice noii țări de reședință. Haleluia.

Obs: încă nu am adăugat soluția de plată a noii țări de reședință.

Edited by LeopardSurd, 30 May 2015 - 19:49.


#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ce te retine sa-ti faci un nou cont?!?

#5
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

 Nero-d, on 30 mai 2015 - 19:47, said:

ce te retine sa-ti faci un nou cont?!?
În mod normal nu ți-aș răspunde la o întrebare așa tâmpită.

Faptul că folosesc actualul cont atât pentru contacte personale cât și profesionale? Eu nu schimb conturile ca pe șosete. E cont vechi de 10 ani, unde acum 10 ani aveam Yahoo cu un căcat pueril de ID înainte de @yahoo.com. Ceva cum folosim noi nicknameurile pe forum.

În plus am cumpărat multe servicii și aplicații cu contul ăsta.

Actuaul cont e de bază și nu renunț la el decât dacă mi-l sparge cineva.

Edited by LeopardSurd, 30 May 2015 - 20:03.


#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in mod normal nici eu n-as raspunde la o asa enormitate!!
unde ai vazut tu ca am scris sa renunti la cont sau sa-l stergi sau whatever!!! ia mai citeste odata!

Edited by Nero-d, 30 May 2015 - 20:09.


#7
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

 Nero-d, on 30 mai 2015 - 20:08, said:

in mod normal nici eu n-as raspunde la o asa enormitate!!
unde ai vazut tu ca am scris sa renunti la cont sau sa-l stergi sau whatever!!! ia mai citeste odata!
Da' matale crezi că-s schizofrenic să fac câte un cont pt fiecare țară în care locuiesc sau mă mut temporar? I-auzi ce strălucește IQ-ul matale. Orbitor.

Dacă nu știi cum se face,  de ce cucu și cu pupăza te bagi cu sfaturi din astea tâmpite?

Edited by LeopardSurd, 30 May 2015 - 21:06.


#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in mod clar esti schizofrenic!!! si nu numai...
nu nici stii sa citesti!! esti analfabet!! te-am intrebat un lucru simplu!!!... nu ti-am dat absolut nici un sfat!!! totul e doar in mintea ta...
te felicit ca stii tu cum se face!!! Posted Image

Edited by Nero-d, 30 May 2015 - 22:01.


#9
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Ia roata și plimbă ursul.

Eu pun o întrebare și tu răspunzi cu alta. Deștept te-a mai făcut cine te-a făcut.

#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
raspund cu alta pentru ca tu... initiatorul si intrebatorul, asa cum se intapla de obicei, n-ai dat suficiente detalii!!!
daca tu spuneai din prima, nu te mai intrebam!!! mergi si te culca, ca esti obosit!!!

ai mai si deschis un topic degeaba!!! super inteligent... genial!!!

Edited by Nero-d, 30 May 2015 - 23:14.


#11
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Nu va mai certati! intrebarea lui Nero-d avea sens si eu cunosc persoane care nici macar nu stiu ce parola au la contul google sau care e contul google, dar avand in vedere ca OP avea o metoda de plata, se putea presupune ca nu vrea sa renunte la cont.

#12
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Dezactiveaza locatia. Google te localizeaza si din cauza asta nu poti schimba tara. Cum sa treci SUA daca te vede in Cucuietii din Deal? :D

#13
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

 nick5roo, on 31 mai 2015 - 09:20, said:

Dezactiveaza locatia. Google te localizeaza si din cauza asta nu poti schimba tara. Cum sa treci SUA daca te vede in Cucuietii din Deal? Posted Image
Tu crezi că nu m-am gândit la asta?

Acuma vine întrebarea: de ce să dezactivez locația dacă sunt deja la noua locație (nu în RO). Efectiv nu merge. Pe forumul de suport nu sunt multe indicii și se pare că Google nu are încă o soluție reală. Cele enumerate de voi:
  • dezactivează locația,
  • pune SIM din noua țară
  • schimbă locația facturării
  • schimbă limba de afișare
  • elimină toate vechile metode românești de plată și adaugă cont din noua țară cu cont și etc...
NU MERG. (confirmate și pe forumul de suport)

@Nero-d: Ai înțeles nerodule? Nu mă mai f*te cu „detaliile”. Tu nici măcar nu a trebuit să-ți schimbi locația dar ești mare expert în dat cu părerea. N-am putut să merg la culcare că m-a bântuit prostia ta.

Singura soluție directă e să faci cum am zis eu.

Edited by LeopardSurd, 31 May 2015 - 11:11.


#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
singura solutie directa pentru un om normal la cap e sa-si faca un alt cont cu alta locatie la care sa ataseze un alt mijloc de plata...
daca poti sa te muti din tara... poti sa-ti deschizi cont acolo unde te-ai mutat si nu esti in stare sa-si faci un amarat de cont google... ai o porblema!!!
conturile pot coexista daca nu ai aflat inca!!! asa cum un cont il poti avea pe mai lulte terminale, asa poti si pe un derminal sa ai mai multe conturi
asta unu la mana...
in subsidiar, mai sunt si alte magazine de aplicatii... in caz ca nu stiai
du-te la culcare ca esti "obosit:!

Edited by Nero-d, 31 May 2015 - 11:25.


#15
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

 Nero-d, on 31 mai 2015 - 11:20, said:

singura solutie directa pentru un om normal la cap e sa-si faca un alt cont cu alta locatie la care sa ataseze un alt mijloc de plata...
Normal că pot coexista, dar zi-mi și mie de ce să am 2 conturi Google dacă eu am nevoie numai de unul cu care pot face tot ceea ce făceam și până acum? Poate ție-ți place așa, mie nu. Deja mă irită că mai am un cont mai vechi pe Outlook de care m-am folosit pe vremea când foloseam WP.

Mie-mi place să am servici gen de toate-ntr-una, cam cum oferă Google și asta numai pe un singur cont.

Soluția e cum am spus: ștergi formele de plată actuale din fosta țară, dai „factory reset” la telefon/tabletă cu locația activată în noua țară și adaugi forma de plată corespunzătoare noii țări.

Eu nu schimb locația Google Play că vrea mușchiu' meu să aibă acces la Netflix sau dracu' latu'. Eu vroiam schimbată tocmai pt că m-am mutat și nu poți avea acces la serviciile de banking sau telefonie (aplicațiile din Google Play) dacă nu le pot accesa pt că am Google Play setat să-mi arate aplicațiile din vechea țară.

Nu știu ce tot o tragi cu fă-ți cont nou, fă-ți cont nou.

#16
coradux

coradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 04.12.2014
Nu mai folosiți locație înloc de. localizare.  E greșit chiar dacă s-au apucat unii să editeze prin Dex doar ca să nu piardă vreun pariu probabil.

#17
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

 coradux, on 01 iunie 2015 - 07:08, said:

Nu mai folosiți locație înloc de. localizare.  E greșit chiar dacă s-au apucat unii să editeze prin Dex doar ca să nu piardă vreun pariu probabil.
Mulțumim dom' Pruteanu, Mă bucură că și Măria Ta folosești diacritice.

Edited by LeopardSurd, 01 June 2015 - 12:56.


#18
coradux

coradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 04.12.2014
Ai putea să zici pur și simplu "mulțumesc pentru informație!" așa cum i-am spus și eu celui care mi-a atras atenția la rândul lui.  Dar la stilul manelist în care ai reacționat mă gândesc că tu ești genul care dă un pumn în gură celui care atrage atenția că umblă cu pantalonii rupți în cur pe stradă înloc să îi mulțumească. Important e ca sentimentul de jenă care te-a determinat să jignești înloc să mulțumești să te facă data viitoare să folosești termenul corect.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate