Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

cazare croatia!

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Eu am fost de 2 ori, de fiecare data am rezervat prin Booking, am stat cate 2-3 nopti in 3 locatii, si am gasit de fiecare data conform descrierii si pozelor. Ai optiunea sa bifezi niste marje de pret cand setezi cautarea, pt ca dif de pret pot fi ft mari, vad pe aici ca unii se simt bine la 300 lei /camera, probabil ar fi sub demnitatea lor sa dea 100 lei/ camera de 3 stele, dar nu toti isi pot permite tariful asta. Booking le da solutie la toti, si ai avantajul ca poti vedea poze cu locatia int/ext ca sa poti aprecia daca iti place.
Eu in 2 vacante nu am intalnit nici o zona nesigura, nu am vazut absolut nici un cocalar, nici un cersetor, cu exceptia Bosnia, dar aia e tara de transit ,nu cred ca-si face cineva vacanta acolo.
Am constatat ca iti poti gasi cazare si la fata locului dar nu stii niciodata cat timp trebuie sa cheltui pana gasesti ceva sa-ti convina. Eu prefer sa-mi fac rezervare din timp, cateva luni inainte.

#56
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Uite, eu nu consider sub demnitatea mea decat daca stau gratis pe capul omului. Dar mi se pare ca fortezi un pic lucrurile. Am facut vreo 10 concedii in Croatia, iar o cazare decenta  in vf de sezon nu am gasit sub 55 euro pe noapte, cel mai des 65-70 a fost. Vorbesc de un apartament decent, nimic fantezist, dormitor si living, si nu la 1 km de prima plaja valabila. Curat, mobilier nou, merg cu 2 copii invatati sa stea pe afara, dar au nevoie si de un loc curat pt odihna.
Iar parerea despre booking mi-am spus-o, in ultimii ani e scump si nu da variante grozave. In general. Pe Croatia cred ca e chiar mai rau. Solutia: site-urile vilelor, cazarea la hotel e exorbitanta (cred eu) in Croatia.

#57
OutOfCtrl

OutOfCtrl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 01.02.2006

View Postbiscatrix, on 13 august 2015 - 10:29, said:

Singurele zone nesigure pe care le-am vazut in Croatia erau marcate cu semnul asta http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mine_warning_sign_in_Croatia.JPG
Posted Image

Iar pentru pretul mediu e la fel de simplu: de la ... pana la ... in functie de foarte multe variabile.
Stiu ca sunt multe variabile, dar pentru curatenie, pat, AC si wifi preturile incep de la... De exemplu in Viena pentru aceste conditii minimul ar fi 20 eur/pers/noapte (nu am gasit mai ieftin si asta la hostel in zona centrala).

View Postflorinbad, on 13 august 2015 - 07:29, said:

Croatia este mare. Unde anume doriti sa mergeti?
Din Budva pana la Rijeka, cu o mica ocolire spre Plitvice.

#58
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Buna ziua,

Pe 26.06.2016 ne vom intoarce din Makarska spre Bucuresti. Nu cred ca e ok sa facem tot drumul dintr-o bucata asa ca as vrea sa ne cazam undeva pe drum, pt noaptea dintre 26-27.06.2016.

Conform google.maps am de ales intre 3 variante de drum:

1. Makarska - Zadar - Zagreb - Belgrad - Drobeta Turnu Severin - Craiova - Bucuresti ~ 1.440 km ~ 15 ore si 30 min

2. Makarska - Zadar - Zagreb - Budapesta - Szeged - Timisoara - Deva - Sibiu - Pitesti - Bucuresti ~ 1.621 km ~ 16 ore si 30 min

3. Makarska - traversez Bosnia si Herzegovina - traversez Serbia - intru in Bulgaria pt vreo 45 km - traversez podul Vidin - Calafat - Craiova - Bucuresti ~ 1050 km ~ 15 ore si 30 min. Acesta pare cel mai scurt traseu ca nr.de kilometrii insa cred ca se pierde timp ptr ca e mai putin drum pe autostrada si mai multe granite de traversat. In plus, ar fi o problema pt ca nu stiu daca e gata Pasaportul pana ies din tara iar in Bosnia si Herzegovina e nevoie de Pasaport, nu se poate doar cu CI, asa cum se poate in Serbia.

Asadar, pentru cele 3 variante de mai sus, aveti vreo recomandare de cazare intermediara? Eventual, pt prima varianta de traseu, cred ca am putea merge pana la Cazanele Mici/ Drobeta si sa ne cazam in zona.

Multumesc,

Edited by kimi_ro, 14 June 2016 - 10:00.


#59
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
Eu le-as alege pe primele doua.
Am calatorit prin Ungaria la dus, si drumul mi s-a parut extrem de scurt.
La intoarcere am mers din Kotor, canionul Tara, apoi Serbia traversata care e extrem de inceata ... linie continua, serpentine, camioane in fata ta din 1940 toamna. A fost un cosmar.

#60
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Primul traseu. Ai autostrada cât cuprinde... (inclusiv în Serbia). Trebuie doar sa rezisti la monotonia drumului. Noi ne-am cazat la Drobeta (Pensiunea Class - mergeam spre Târgoviste). Este important sa ajungi pe lumina la Drobeta deoarece clisura Dunarii pe partea sarbeasca este tapetata cu tuneluri care nu sunt luminate.

#61
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
eu as zice sa imbini utilul cu placutul.  ca tot suntem la ''cazare in croatia'' , as incepe cu zagreb ca prima optiune intermediara (valabila pt primele 2 variante).
pt prima varianta mai poti lua in calcul belgradul sau partea sarba a dunarii.
pt a 2-a varazdin, lacul balaton, budapesta.

#62
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Ramane sa aleg intre primele 2 variante.

Va rog sa imi confirmati si voi ca in Serbia se poate intra/iesi pe baza de CI.

Stiu ca e off-topic dar:

- inteleg ca in Croatia se plateste doar autostrada, la anumite puncte (cand intri pe autostrada primesti un tichet pe care il prezinti atunci cand iesi de pe autostrada); inteleg ca se poate plati si cu cardul dar si cu EURO, daca nu am moneda locala iar restul il primesti in moneda locala - corect?

- in Serbia ce se plateste si cum se plateste (referitor la drum)?

Multumesc,

#63
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Da, in Serbia se poate intra cu CI (incepand cu anul 2010 se aplica aceasta regula).

Pentru autostrada din Croatia ramâne ceea ce ai scris mai sus.

Pentru Serbia se plateste doar autostrada, de regula o taxa fixa. Noi am dat 5 euro in 2014, de la granita cu Croatia pâna la iesirea de la Paracin, apoi am mers pe clisura Dunarii - plictiseala mare, multe curbe, tunele/tuneluri, zone cu bolovani cazuti etc - pana la Drobeta; in anul 2012 am dat 3 euro de la granita cu Croatia pana la intrarea in Belgrad - am traversat Belgradul iar de aici ne-am indreptat spre punctul vamal Naides, asta in cazul in care va abateti de la traseul stabilit si aveti timp berechet (puteti vedea Cazanele Mari si Mici si statuia lui Decebal din apropierea Orsovei)...

Edited by florinbad, 14 June 2016 - 13:47.


#64
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
in serbia e acelasi sistem ca si in croatia. platesti cat mergi. sistemul cu tichet functioneaza si aici. se plateste o data la intrarea in belgrad pt bucata parcursa pana acolo  (autostrada aici  traverseaza orasul si e folosita de toata lumea, practic nu mai are regim de autostrada si e f aglomerata. e bine sa stai pe banda din stanga, celelalte benzi fiind folosite in special de localnici care tot intra si ies) , la iesirea din belgrad se ia din nou tichet si mai platesti unde parasesti autostrada.  din cate-mi amintesc, bucata dintre belgrad si granita cu croatia a fost 3 euro.
in croatia la fel, zagreb e punct terminus. diferenta fata de belgrad e ca autostrada nu continua prin oras, ci au centura ocolitoare (gratuita). practic, schimbi autostrazile folosind centura zagrebului.

#65
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Autostrada atat in Croatia cat si in Serbia se poate plati cu cardul sau cu moneda locala sau cu euro, dar in ultimul caz primesti rest in moneda locala si cursul nu e cel mai bun. Noi platim de obicei cu cardul.

In ambele tari se plateste doar autostrada, nu exista alte taxe de drum.

Noi ne vom intoarce din Hvar in vara asta ( practic venim pe autiostrada de la Split) si am rezervat cazare la Belgrad fiind aproximativ jumatatea drumului. Pe clisura Dunarii e peisaj frumos, mai ales in zona cazanelor pentru ca le vezi de sus, e mai bine sa parcurgeti distanta respctiva pe ziua si dimineata cand sunteti odihniti si aveti chef sa va opriti pt poze.

Edited by mdt, 14 June 2016 - 19:41.


#66
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007

View Postkimi_ro, on 14 iunie 2016 - 09:45, said:

Buna ziua,

Pe 26.06.2016 ne vom intoarce din Makarska spre Bucuresti. Nu cred ca e ok sa facem tot drumul dintr-o bucata asa ca as vrea sa ne cazam undeva pe drum, pt noaptea dintre 26-27.06.2016.

Conform google.maps am de ales intre 3 variante de drum:

1. Makarska - Zadar - Zagreb - Belgrad - Drobeta Turnu Severin - Craiova - Bucuresti ~ 1.440 km ~ 15 ore si 30 min

2. Makarska - Zadar - Zagreb - Budapesta - Szeged - Timisoara - Deva - Sibiu - Pitesti - Bucuresti ~ 1.621 km ~ 16 ore si 30 min

3. Makarska - traversez Bosnia si Herzegovina - traversez Serbia - intru in Bulgaria pt vreo 45 km - traversez podul Vidin - Calafat - Craiova - Bucuresti ~ 1050 km ~ 15 ore si 30 min. Acesta pare cel mai scurt traseu ca nr.de kilometrii insa cred ca se pierde timp ptr ca e mai putin drum pe autostrada si mai multe granite de traversat. In plus, ar fi o problema pt ca nu stiu daca e gata Pasaportul pana ies din tara iar in Bosnia si Herzegovina e nevoie de Pasaport, nu se poate doar cu CI, asa cum se poate in Serbia.

Asadar, pentru cele 3 variante de mai sus, aveti vreo recomandare de cazare intermediara? Eventual, pt prima varianta de traseu, cred ca am putea merge pana la Cazanele Mici/ Drobeta si sa ne cazam in zona.

Multumesc,
In primul rand sa clarificam chestiile legate de pasaport/CI. Si in Bosnia, la fel ca si in Serbia, Muntenegru etc. se poate intra cu CI, nu este nevoie de pasaport. Pt mai multe info vizitati site-ul Ministerul Afacerilor Externe: https://www.mae.ro/t...conditions/3675

Si eu recomand prima varianta: Zagreb-Belgrad. As fi recomandat si drumul prin Muntenegru (cu vizitare Kotor, Zabljak - Lacul negru, Canionul Tara etc.) dar mai aveti nevoie de 1-2 nopti de cazare. Eu unul am ramas placut impresionat de acest drum chiar daca e presarat cu multe serpentine, asfaltul e f bun si mie imi place sa conduc pe astfel de drumuri.

Plata la autostrazi recomand sa o faci cu cardul, e mai comod si mai rapid, iar conversia nu e deloc de speriat. In Croatia e aprox 6 euro / 100km iar in Serbia 3 euro / 100km. Sunt afisate exact preturile pe site-urile companiilor de autostrazi din cele 2 tari.

#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmdt, on 14 iunie 2016 - 19:38, said:

Autostrada atat in Croatia cat si in Serbia se poate plati cu cardul
Card in euro sau si in lei?

#68
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Merge orice card, in euro sau in lei, bani sa ai pe el. Eu am achitat cu cardul pe care primesc salariul (in lei).

Edited by florinbad, 17 June 2016 - 06:57.


#69
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007

View Postshadow_x3x, on 16 iunie 2016 - 09:13, said:

In primul rand sa clarificam chestiile legate de pasaport/CI. Si in Bosnia, la fel ca si in Serbia, Muntenegru etc. se poate intra cu CI, nu este nevoie de pasaport. Pt mai multe info vizitati site-ul Ministerul Afacerilor Externe: https://www.mae.ro/t...conditions/3675

Da, am citit informatiile de pe site-ul MAE in urma cu 1 saptamana dar, pentru a fi sigur de corectitudinea acestor informatii, am dat mail atat catre Ambasada Serbiei cat si catre cea a Bosniei si Herzegovinei din Romania.

Din ambele parti am primit raspuns in urmatoarea zi:
- Ambasada Serbiei mi-a confirmat ca pot intra in Serbia doar cu CI
- Ambasada Bosniei si Herzegovinei mi-a comunicat ca pot intra in tara doar cu Pasaport valabil pentru urmatoarele 3 luni

#70
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Ma indoiesc ca nu te lasa cu CI in Bosnia. Eu anul trecut am mers fara probleme cu CI in Serbia, Croatia, Bosnia (cele 2 vami spre Dubrovnik) si Muntenegru. Pt o perioada mai mare de 90 zile, da, iti trebuie viza.

Edited by shadow_x3x, 17 June 2016 - 10:13.


#71
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Nu imi ramane decat sa vad daca ma lasa sa trec spre Dubrovnik, doar cu CI, atunci cand voi pleca din Makarska Posted Image

Edited by kimi_ro, 17 June 2016 - 10:21.


#72
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Nu ocolesti prea mult daca faci stop-ul la Novi Sad, noi asa am facut, Un oras cochet, pe malul Dunarii si ajungand pe seara, te poti desfata cu o mica plimbare in zona centrala, noi am mancat o inghetata undeva la o terasa, a fost super. Apoi faci partea sarbaesca a dunarii pe lumina, si intri in tara la Tr Severin.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate