Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Circulatia rutiera - intre bun simt si cunoasterea minimala a regulilor

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e greu sa mai clarific la ora asta...
colegul @ sandu222 are impresia ca sunt si conducatori auto bine pregatiti
eu incercam sa spun ca se poate demonstra oricand ca nu e suficient de bine pregatit nici teoretic nici practic si ca e un potential pericol!

#20
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View PostNero-d, on 30 mai 2015 - 22:46, said:

dar dumneata colegule... esti in stare sa manevrezi cu remorca (cu spatele)??? ca permisul pe care presupunem ca-l ai iti da acest drept... sa mergi cu remorca...
pai daca nu esti in stare... nu cumva ar trebui sa ti se ia permisul?



La scoala de soferi (C+E) nu te invata mersul cu spatele, cu remorca, pt. ca nu se cere(si nici daca vrei tu nu prea ti se permite). Nici politistul nu iti da vreo proba in acest sens desi in mod normal ar trebui cursantul invatat si apoi testat.
Cat ma priveste pe mine, da intre timp am invatat cate ceva. Momentan nu conduc nimic cu remorca si chiar daca ar fi sa o fac nu as aduce daune altor persoane. Remorca de regula se manevreaza cu spatele in locuri special amenajate care nu sunt drumuri publice ci garaje, parcari ale unor societati. Cand o sa conduc eu remorca si o sa gresesc, sau daca dupa ani de zile de experienta nu o sa fiu in stare sa manevrez corect atunci o sa ma las singur de meserie. Tu nu intelegi o chestie: diferenta intre unul care persevereaza in prostie (desi conduce zi de zi) si unul care inca nu are experienta necesara pt. a i se cere sa fie perfect. Tu, de exemplu daca ai avea brevet de pilot obtinut recent pe un avion usor si eu ti-as cere sa traversezi Atlanticul in zbor cu un avion de linie ai fi in stare?

#21
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu n-am ncic din ala de usor deci nu se pune problema
e vorba de indemanarea pe care se presupune ca o ai din moment de detii permis iar permisul iti permite sa conduci cu remorca... si e vorba de remorca la autoturism ca vorbim de B aici Posted Image
cu autoturismul cu semiremorca esti nevoit sa manevrezi acolo unde e necesar... nu in "locuri special amenajate" Posted Image
sunt lucruri normale pe care ar trebui sa le stapanesti, nu vorbim de intoarcere cu frana de mana :)

Edited by Nero-d, 31 May 2015 - 07:53.


#22
ImaCela

ImaCela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 02.09.2012
Eu cred ca mai eficiente sunt niste cursuri de bun simt si respect civic decat de circulatie.
De ce credeti ca cele mai multe accidente le au incepatorii? Ca nu stiu regulamentul?
Gresit, abia l-au invatat si il stiu cel mai bine dintre toti participantii la trafic.
Eu insami am avut evenimente rutiere numai in primul an de condus, toate din vina celuilallt
Asa am invatat ca degeaba am dreptate, trebuie sa ma feresc de cei care n-au.

#23
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Sandule da sa manevrezi cu marsarierul un " Dac"  6x6  ce tracteaza un tun antitanc de 100 mm intr-un parc ce are garata una intr-alta   tehnica de miliarde fara sa bulesti ceva si numa din oglinzi laterale cum fac baietii de la auto te bagi ? Si vedem cat de sofer esti atunci . Sau sa urci pe vagoanele Cfr  transcontainer camionul cu munitie fara sa te duci de-a berbelecul in golf la Capul Midia la aplicatie cu antiaeriana  ? Ehee , soferie soferie  !  Attached File  dac_665t-4.jpg   234.32K   24 downloads

Edited by gingisKHAN2015, 31 May 2015 - 09:19.


#24
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

View PostgingisKHAN2015, on 31 mai 2015 - 09:18, said:

Sandule da sa manevrezi cu marsarierul un " Dac"  6x6  ce tracteaza un tun antitanc de 100 mm intr-un parc ce are garata una intr-alta   tehnica de miliarde fara sa bulesti ceva si numa din oglinzi laterale cum fac baietii de la auto te bagi ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cUUqF7X1wg8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Da Bogdane , ceva de genu ' . Era mai greu cu remorca incarcata insa .  Posted Image

#26
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 30.01.2006
Baieti, hai sa avem bun simt in trafic, ce ziceti?

Aaaa nu ma, stai asa, fiti mai departe neaimtiti ca nu stiu eu sa conduc cu remorca...

Nu am carlig si nu o sa conduc cu remorca niciodata chiar daca imi permite permisul. De fapt sper ca o sa conduc, dar camion nu dacie.

Hai cat mai multa nesimtire ca nici sa conduc camion de armata nu cred ca stiu.

#27
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Baieti, hai sa avem bun simt in trafic, ce ziceti?

corect... de acord... hai sa facem un efort si sa trecem peste micile tale frustrari
nu stii sa conduci camion de armata??? pai atunci, bunul simt te obliga sa stai acasa!!! sa-i lasi pe cei ce stiu sa stie... sa nu-i incurci inutil!!! nu esti de acord?? nu e de bun simt asa???
in trafic ca si in viata, sunt persoane mai pregatite si persoane mai habarnaiste... unii mai indemanatici, mai descurcareti, mai bazati... altii mai neandemanatici, mai prosti dar ambitiosi! persoane care pot si stiu sa ajunga undeva si persoane care indiferent cat efort depun, nu ajung nicaieri... (dar reusesc sa incurce si sa puna bete in roate celorlalti)
lasa-i pe aia care se descurca sa se descurce... si sa le umple frigiderele celorlalti pe merit...
daca permisul iti permite si tu nu stii, nu te pricepi e o mare problema... inseamna ca nu te ridici la inaltimea permisului... e prea larg pentru tine... ar trebui luate masuri...

Edited by Nero-d, 31 May 2015 - 21:39.


#28
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Sper  @ test driver ca nu mi te adresezi , ca daca te uiti nici eu nu ma adresez domniei tale asa ca nu stiu de ce crezi ca  e vorba de nesimtire aici . Te rog sa iti cer scuze ca eu nu te pomenesc in postare . Ai onoare  daca se poate .  si esti barbat ,Eu ma adresam lui Sandu si nu il jigneam , daca se simte jignit eu imi cer la moment scuze de la el . Si nu este vorba aici de  camioane si alte dracovenii .Asa ca o paranteza  e si normal  sa aiba experienta un sofer de la  aparare , gandeste -te ca ei fac trei ani doar scoala   nu 30 de ore ca civili  !  Pe langa liceu unde daca sunt pe profil fac si acolo .

#29
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View PostgingisKHAN2015, on 30 mai 2015 - 09:37, said:

Right , amintiti-va de marlanii care merg pe contrasens la terminarea weekendului  pe directia spre Bucuresti   dinspre Valea Prahovei  , obligandu-te pe tine ce meri spre statiuni sa iesi prin zona verde ori prin santuri  !

Dar de ce iesi prin santuri ? Nu poti sa franezi in fata lui ? Nu poti sa suni la 112?

#30
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 30.01.2006
Gingis khan, Nu am facut referire decat la cei ce au impresia ca e mai bine sa ramai nesimtit daca altii nu stiu sa conduca avioane... Imi cer scuze daca te-ai simtit jignit.

Nero-d, adica daca nu stiu sa conduc cu spatele ansamblu de sub 3500 kg inseamna ca incurc traficul? Sincer nu am condus niciodata dar cred ca m-as descurca de minune, am o inclinatie naturala spre ale volanului, insa cred ca daca sunt 1% din cei cu B care stiu sa parcheze cu spatele o masina mica cu remorca sau rulota sunt multi, eu as zice un maxim 1 din 10 000 daca nu mai putin. Deci vorbesti de avioane. Si te asigur ca eu nu incurc traficul, desi dupa cum am spus, am experienta zero cu remorca.

#31
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Test    driver  , e ok  , o zi faina si ... racoroasa sa ai ( avem ) ca vad soarele pregatit si astazi de fiesta . Toate bune de la mine .  Posted Image

#32
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sunt de acord cu procentele avansate de tine... dar atata timp cat permisul iti permite iar tu nu stii (n-ai indemanare) e o problema :) (ori la tine ori la permis)
nu incurci traficul... ok... esti deranjat mai mult de cei care incurca sau de cei care se descurca???
care dintre aceste 2 categorii iti aduce prejudicii mai mari?

#33
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Bai, chiar mi-ar fi prins bine sa practic un pic condusul cu remorca cand am facut scoala de soferi.
Noua ne trebuie amenzi mari pt. situatiile care puteau provoca accident (depasiri pe linie continua, in curbe, viteza mare, alcool, incadrare gresita pe benzi, parcare de-a lela pe colturile strazilor, etc), politie activa si respect. Bagat cu forta in scoala, daca altfel nu se poate. Daca fiecare ar respecta colegii din trafic - fie auto, fie moto, fie bici atunci ar semnaliza din timp, ar parca corect, ar conduce corect pt. ca fiecare sa ajunga intreg acasa.

#34
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View Postsandu222, on 31 mai 2015 - 07:29, said:

La scoala de soferi (C+E) nu te invata mersul cu spatele, cu remorca
Eu am facut inclusiv asta, prin poligon.  Si parcarea remorcii.


View Postsammydo, on 31 mai 2015 - 21:40, said:

Dar de ce iesi prin santuri ? Nu poti sa franezi in fata lui ? Nu poti sa suni la 112?
Franeaza tu si suna la 112 in timp ce faci accident frontal cu berbecu' !

#35
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View PostgingisKHAN2015, on 31 mai 2015 - 09:18, said:

Sandule da sa manevrezi cu marsarierul un " Dac"  6x6  ce tracteaza un tun antitanc de 100 mm intr-un parc ce are garata una intr-alta   tehnica de miliarde fara sa bulesti ceva si numa din oglinzi laterale cum fac baietii de la auto te bagi ? Si vedem cat de sofer esti atunci . Sau sa urci pe vagoanele Cfr  transcontainer camionul cu munitie fara sa te duci de-a berbelecul in golf la Capul Midia la aplicatie cu antiaeriana  ? Ehee , soferie soferie  !  Attachment dac_665t-4.jpg
Te las pe tine (sau pe baietii de la auto) sa manevrezi camioane militare, tancuri, sa tractezi tunuri, sa incarci obuze si ce mai vrei tu.
Cineva trebuie sa faca si treaba asta, nu? la fel cum macaragii, marinarii, sudorii etc isi fac treaba lor.

#36
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Perfect de acord Sandu .   Nu o lua personal te rog , fiecare sa facem bine ceea ce  am fost  invatati  sa facem in domeniu si treaba mere struna pentru societate .  Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate