Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Industria cinematografica in pana de idei...

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Constat cu stupoare ca de cel putin 10-15 ani incoace se tot reincalzesc ciorbe vechi...avem nu stiu cati Terminatori, iarasi Star Wars episodul 7, soldati universali fara numar, etc
Nu pricep chiar nu mai exista idei in cinemtografie? Posted Image

#2
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Sigur ca există,  dar de ce sa nu se continue un succes?

#3
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Mai ales ca unele sunt asteptate de fani...

#4
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Exact ca la o serie buna de cărți....ai vrea ca autorul  sa scrie la nesfarsit.....

#5
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Exista noul trend: cat mai mult sex coroborat cu scenarii fantasy.... iar filmul de succes e gata.

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
pentru ca toate ideile bune au fost folosite deja    :)

asta se cere - si nu se intampla numai in film. zi-mi o piesa de teatru din ultimii 20 de ani comparabila cu un caragiale, de ex (ca sa nu merg pana la shakespeare...). se intampla in toate domeniile, si in muzica, si in sculptura, si in productia de frigidere, daca preferi. asta este societatea de consum - lumea nu mai vrea sa vada un film genial pe an, ci 2 filme usoare pe saptamana pe care sa le uite pana a doua zi la pranz.

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005

View PostValmont43, on 28 mai 2015 - 10:17, said:

Constat cu stupoare ca de cel putin 10-15 ani incoace se tot reincalzesc ciorbe vechi...avem nu stiu cati Terminatori, iarasi Star Wars episodul 7, soldati universali fara numar, etc
Nu pricep chiar nu mai exista idei in cinemtografie? Posted Image

Nu e vorba că se fac continuări la unele filme, problema e că filmele noi sunt o mare porcărie. Nu am mai văzut de exemplu o comedie nouă la care chiar să și râd. Am ajuns să tot revăd filmele din anii 80-90.

#8
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Fast and Furious 7 a avut incasari de 1.5 miliarde $.
E pe locul 3 in topul incasarilor din tot timpul.

Deci de ce sa vina cu ceva nou?

#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

View PostNenea Zap, on 28 mai 2015 - 10:42, said:

Fast and Furious 7 a avut incasari de 1.5 miliarde $.
E pe locul 3 in topul incasarilor din tot timpul.

Deci de ce sa vina cu ceva nou?

Pentru ca filmul a fost varza si nu isi merita banii pe bilet. Imi place seria F&F dar de la F&F 4 o prea dau un sf

Edited by Andreysc7, 28 May 2015 - 10:47.


#10
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015

View Postgerbil, on 28 mai 2015 - 10:41, said:

Nu e vorba că se fac continuări la unele filme, problema e că filmele noi sunt o mare porcărie. Nu am mai văzut de exemplu o comedie nouă la care chiar să și râd. Am ajuns să tot revăd filmele din anii 80-90.
Hot Pursuit
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/86nRuz4YuPY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Neadumitru

Neadumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 02.11.2014
21&22 Jump Street - film de comedie care și-a meritat banii (părerea mea, printre puținele). O să apară și 23 Jump Street.

Jupiter Ascending - bani aruncați pe fereastră.

Mad Max - e remake, dar făcut bine.

Nu am mai văzut un film horror bun (nou) de mult timp.

Până și Avengers ăsta nou mi s-a părut de copii mici, doar efectele au mai salvat filmul...

#12
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Exista si alte filme decat cele americane.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,980
  • Înscris: 18.12.2007
Babadook - film horror nou si foarte bun din punctul meu de vedere.
In alta ordine de idei, adevarul e ca filmele de Hollywood din ultima vreme sunt din ce in ce mai spectaculoase dpdv efecte speciale si tot mai proaste dpdv al povestii.

#14
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Filmele de la Cannes sau Venetia, Toronto, Sundance etc. nu-s chiar pentru oricine. Trebuie doar sa stii unde sa cauti. ;)

#15
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013
Există, dacă știi unde să cauți. Din păcate marketingul ( cea mai mare parte din bugetul unui film se duce pe promovare ) și pirateria fac legea. Când mă gândesc ce discrepanță de audiență e între Fast and furious 7 și EX_MACHINA zic banu face (și) cinematograful.

#16
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Eu as vrea sa ecranizeze astia Afro Samurai....

Edited by I2O, 28 May 2015 - 11:35.


#17
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Si-a pus cineva intrebarea de ce in teatru se tot monteaza Shakespeare ? Cred ca au fost zeci de mii de hamleti si riciarzi reincalziti. probabil ca incet se instaleaza si in cinematografie un fenomen asemanator.
Marea majoritate a spectatorilor prefera sa dea banii pe ceva ce cunosc sau macar au o vaga idee despre, stiu la ce sa se astepte.  Pe aceeasi nevoie de previzibilitate se bazeaza si lanturile fast food: intr-un oras nou stii ca la MCDonalds hamburgerul va avea acelasi gust ca la tine acasa

Edited by iulian_k, 28 May 2015 - 11:42.


#18
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Idei sînt, dar proaste (bune doar pentru filmele low-budget) sau independente. Voi trebuie să înţelegeţi că filmele nu-s cărţi, unde ochii să vadă, creierul să prelucreze. În filme, totul e vizual, chiar şi în alea care cică îţi pun şi creierul la contribuţie, eşti tot dus de mînă spre ce vrea regizorul sau scenaristul să vezi sau să crezi.

Plus, filmele nu trebuie luate drept mai mult decît ceea ce sînt: divertisment pentru mase, afacere pentru creatori. Aia, cu „a 7-a artă” e moartă şi-ngropată. Cînd am descoperit downloadul de pe internet, am descărcat cam toate filmele care-mi plăcuseră pînă la ora aia, le-am pus pe DVD-uri, cu carcase, coperţi scoase la imprimantă, toate cele. M-am oprit din „ocupaţia” asta cînd mi-am dat seama că, după ce le-am tras, nu m-am mai uitat niciodată la ele, deci, pentru ce naiba le trăgeam ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate