Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

De ce tremur si cum scap de tremurat?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
bogocnb

bogocnb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 20.03.2006
Fara glume, dute la medic. Opinii de pe forum nu pot fi relevante.

#20
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007

View Postnycolae, on 28 mai 2015 - 10:15, said:

eu tremur doar când nu beau, ...
Posted Image

Eu cand nu :)

#21
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Posttomoro0505, on 28 mai 2015 - 10:39, said:

Va multumesc! V-am citit parerile si intrebarile.
Dupa mine, sunt calm cam 80-90% din timp si stresat 10-20%. In general, duc o viata linistita.
Adevarul e ca ma crispez cand e vorba sa interactionez cu o persoana, fie ea cunoscuta sau nu (sunt 100% calm daca e vorba doar de parinti si bunici; daca intru in contact cu oricine altcineva, ma crispez). Cum ati zis voi anxietate/fobie sociala. Uneori imi fac prea multe probleme: "Daca nu o sa ii placa modul cum ii raspund?", "Daca se supara?",etc...
De mancat mananc destul de mult. Alimente bogate in vitamine, fier, calciu, etc. Dar recunosc ca nu sunt excluse alimentele nesanatoase.

P.S.: Am avut si un vis cu teama asta a mea. Se facea ca un doctor vroia sa injecteze in corpul meu sange (transfuzie presupun ca se cheama). Si il interb:
- Si daca grupa de sange a sangelui din seringa nu corespunde cu grupa mea de sange Posted Image?
- Măi Posted Image! zice el stramband din nas.
Ești colportor JW /MY , ești împotriva transfuziilor?
Ai suferit cumva un AVC ?
Ești pe cale de dispariție din clipa în care te-ai născut, la fel ca noi toți :naughty: :priest: :roflag:

#22
tomoro0505

tomoro0505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 04.11.2014

View PostSuper Chief, on 28 mai 2015 - 11:40, said:

Zi ce inaltime si greutate ai.

Am 1,95 m si 115 kg.
De la distanta par slab, dar sunt plinut.

View PostViperGFX, on 28 mai 2015 - 11:46, said:

Eu cred ca consumi prea mult alcohol.. Mai lasa berea..

Alcool consum ocazional/foarte rar.

Cu glicemia stau bine. Am facut un test cu scurt timp in urma. Mi-au luat analize de trei ori in ziua aceea. Mi-au dat sa beau apa cu zahar intre analize sa vada daca creste exagerat glicemia (cum se intampla la diabetici). Si au zis ca stau bine cu glicemia, totul e in regula.

Edited by tomoro0505, 28 May 2015 - 12:52.


#23
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Posttomoro0505, on 28 mai 2015 - 12:43, said:

Am 1,95 m si 115 kg.
De la distanta par slab, dar sunt plinut.



Alcool consum ocazional/foarte rar.

Cu glicemia stau bine. Am facut un test cu scurt timp in urma. Mi-au luat analize de trei ori in ziua aceea. Mi-au dat sa beau apa cu zahar intre analize sa vada daca creste exagerat glicemia (cum se intampla la diabetici). Si au zis ca stau bine cu glicemia, totul e in regula.
Numai analiza aia ai facut-o?
Nu ai facut si altele?
Ar fi bine sa faci un tablou complet,nu numai glicemia.

#24
tomoro0505

tomoro0505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 04.11.2014
M-as duce eu la spital, dar pentru "chestii banale" nu cred ca m-ar primi. Ma iau la misto aia de acolo. Trecand putin pe langa subiect: mai demult am fost in afara localitatii (departe de casa, la un doctor bun) sa-mi verifice alunitele. Si una ii parea periculoasa (o alunita pe spate) asa ca mi-a scos-o. Mi-au pus un bandaj, a stat lipit, dar nu pentru mult timp. M-am intors in localitate si am descoperit ca mi-a cazut bandajul. Eram singur acasa si singur nu puteam sa imi pun bandaj. M-am dus la spitalul din oras. Si in ziua aia era un medic tanar (genul ala de smecher care-si bate joc de oricine). S-a uitat pe spate si a vazut taietura aia mica. Si zice el: "Vaaai, dar e imeeensa!!!" (imi venea sa-i trag una...). Si am stat pe banca in speranta ca va veni o asistenta. Ala o tot tinea: "E un caz unic!", "Nu am mai intalnit asa cevaaa...", "Are sange peste tot!!!". Pana la urma a venit o asistenta si mi-a pus bandaj. Na... m-am gandit ca nu e bine sa las taietura (era cusut, binenteles) descoperita.
De aia nu mai vreau sa am treaba cu ei. Bine, mai este un spital in oras, dar cred ca acelasi lucru as pati.

Edited by tomoro0505, 28 May 2015 - 14:55.


#25
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Posttomoro0505, on 28 mai 2015 - 14:52, said:

M-as duce eu la spital, dar pentru "chestii banale" nu cred ca m-ar primi. Ma iau la misto aia de acolo. Trecand putin pe langa subiect: mai demult am fost in afara localitatii (departe de casa, la un doctor bun) sa-mi verifice alunitele. Si una ii parea periculoasa (o alunita pe spate) asa ca mi-a scos-o. Mi-au pus un bandaj, a stat lipit, dar nu pentru mult timp. M-am intors in localitate si am descoperit ca mi-a cazut bandajul. Eram singur acasa si singur nu puteam sa imi pun bandaj. M-am dus la spitalul din oras. Si in ziua aia era un medic tanar (genul ala de smecher care-si bate joc de oricine). S-a uitat pe spate si a vazut taietura aia mica. Si zice el: "Vaaai, dar e imeeensa!!!" (imi venea sa-i trag una...). Si am stat pe banca in speranta ca va veni o asistenta. Ala o tot tinea: "E un caz unic!", "Nu am mai intalnit asa cevaaa...", "Are sange peste tot!!!". Pana la urma a venit o asistenta si mi-a pus bandaj.
De aia nu mai vreau sa am treaba cu ei. Bine, mai este un spital in oras, dar cred ca acelasi lucru as pati.
Si analiza ti-a facut la alunita aia?
ps:stiu ca nu vrei sa ai dea face cu ei...dar uite ca vrei nu vrei tot trebuie sa ai dea face cu ei.

Edited by I2O, 28 May 2015 - 14:55.


#26
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007

View Posttomoro0505, on 28 mai 2015 - 12:43, said:

Am 1,95 m si 115 kg.
De la distanta par slab, dar sunt plinut.

Remarca asta e suprema. O s-o folosesc si eu. Sper ca nu te simti discriminat, peste 100 kg am si eu.

#27
tomoro0505

tomoro0505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 04.11.2014

View PostI2O, on 28 mai 2015 - 14:54, said:

Si analiza ti-a facut la alunita aia?

Mi-a facut si analiza, sigur. Rezultatele au iesit OK (adica in acel moment nu era periculoasa, dar peste un timp putea deveni). E mai bine ca a scos-o.
Dar ma rog. Asta e pe langa subiect.

#28
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008

View Postcorinadaniela, on 28 mai 2015 - 09:30, said:

fa-ti niste analize, sa nu ai probleme cu tiroida (hipertiroidism). si verifica-ti glicemia.
Eu sufar de hipertiroidism si nu tremur deloc Posted Image

#29
tomoro0505

tomoro0505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 04.11.2014
Am ajuns la concluzia ca problema mea tine mai degraba de autocontrol, decat de lipsa de ceva (Ca, Mg...). Poate cu timpul am sa ma schimb...
Va multumesc fumos!

#30
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Incearca niste magneziu (citrate nu oxid)

#31
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
@tomoro0505 . Vezi pe google despre "atac de panica".   Eu cred ca ai parte si de asa ceva.
Sfatul meu, baga niste MagneB6 si Vitamax in tine (fa o cura de 2 saptamani), apoi incearca sa vezi lucrurile din alta perspectiva, sa te linistesti.. Ca totul tine de tine.

#32
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Da, suna a atacuri de panica, mai blande ce e drept. Sunt o forma de manifestare a anxietatii.

Citeste articolele alea doua.

#33
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
Cam tarziu cu replica mea dar exista o boala care se numeste Parkinson care incepe bcu un tremur care creste cu timpul daca nu este tratat.  Sursa bolii se afla la creier cand este lipsa de o materie chimica. Azi exista medicamente care nu vindeca boala care este cronica ci numai potoleste sensibil tremurarea. Medicamentul se ia zilnic.

#34
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Tremurul esential este o boala foarte comunace afecteaza intre 2-5% din populatie, de regula ereditara si de patologie necunoscuta. Se poate manifesta chiar din copilarie insa de obicei afectiunea apare evidenta dupa 40 de ani.
Nu are legatura cu Parkinsonul desi se aseamana ca simptome. Tremurul esential dispare in repaus si somn si este accentuat in starile de stres. Initial incepe cu tremorul mainilor apoi se extinde la muschii gatului si corzile vocale.
In mod gresit este asociata la noi consumului de alcool.
Sunt 3 substante mari si late care ajuta la diminuarea tremurului esential prin mecanisme necunoscute si descoperite incidental:
1. Alcoolul - calmeaza temporar tremurul pentru 1-2 ore - nu este vorba de alcoolism. Unii exagereaza si devin intr-adevar alcoolici.
2. Propanolol
3. Primidon (nu se mai gaseste in Romania)
Propanolol si Primidon se iau in combinatie cu Alprazolam pentru efectul calmant general.
Ca tratament permanent, in ultimii ani a aparut talamotomia cu ultrasunete focalizate sub RMN care se face si in cateva centre in EU insa efectele secundare nu sunt inca bine documentate:
https://www.essentia...ment-centers-2/

Edited by zoom0mooz, 10 January 2019 - 01:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate