Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

cv + scrisoare intentie

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
bgd2006

bgd2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.05.2008
stiu, internetul este plin de asa ceva, dar totusi nu am gasit un model de scrisoare de intentie catre hr care sa nu vizeze un post anume

majoritatea sunt asa:
bla-bla, pentru postul de cizmar, postat pe site-ul xxx.com

dar:
ce scriu intr-un email, in care am atasat un cv, trimis catre firma respectiva care nu are niciun job publicat sau pentru care sa ma incadrez, dar in care imi doresc interesul de a colabora in viitorul foarte apropiat?

acelasi lucru este valabil si pt un cv trimis catre o agentie de recrutare.
poate nu au nimic care sa se potriveasca pentru mine, dar le trimit cv-ul in cazul in care apare ceva

#2
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Bună ziua,

În eventualitate în care apare o poziție nouă în cadrul companiei dvs., vă rog să luați în considerare și CV-ul meu.

Mulțumesc,

Bogdan 2006.



Modelul pentru scrisoare de intenție e cea mai mare cretinătate. Acolo trebuie să-ți așezi tu gândurile în jumate de pagină în așa fel încât angajatorul să vadă ce vrei și cu ce-l poți ajuta.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
scrii ca esti interesat sa colaborezi cu ei.
vezi, nu scrii si acolo ca "imi doresc interesul de a colabora", ca ajunge cv-ul instant la cosul de gunoi.

#4
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Pai cam asta e ideea cu scrisoarea de intentie, sa fie personalizata pe post.

Ai un CV unde zici despre tine si porti sa-l folosesti la toate job-urile, iar in scrisoarea de intentie motivezi de ce te potrivesti pentru un job specific.

Pentru chestii generice ce au zis cei de mai sus, ceva scurt in care zici ca vrei un job (si sa nu faci greseli in cele zece cuvinte pe care le vei scrie).

Edited by mihaicsm, 27 May 2015 - 09:47.


#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,947
  • Înscris: 17.01.2012
"Dear Sir,
Follow-up your announce, I want to apply on this position.
The continuously training which I had during my professional activity, qualify me for this job.
The collaboration with you would be, for me, a development opportunity and for you an experience benefit.
Sincerely,"

bineinteles ca poti face modificari in consecinta...

#6
bgd2006

bgd2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.05.2008
si pentru o agentie de recrutare, cum ar trebui sa fie textul din email?

#7
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005

View Postbgd2006, on 27 mai 2015 - 10:30, said:

.... cum ar trebui sa fie textul din email?

" Buna ZIua,

Sunt interesat.... Voi sunteti ?"
Asta in versiunea scurta.

In cea lunga, spui de ce anume esti interesat si ce anume te-ar face pe tine interesant ....

#8
ViperGFX

ViperGFX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.05.2015
Atasezi CV si ca si scrisoare scrii la ce te astepti de la ei, te descrii, te recomanzi sa zicem asa... Imagineaza-ti ce le'ai spune daca ati fii face to face la interviu. Scrie ce iti vine in minte, nu dupa modele de pe net. E mult mai convingator.

#9
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015
Ce s-ar face lumea fara tutele de la HR care efectiv nu au nici o aptitudine....

#10
rayden26

rayden26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 20.07.2009

View Postgushpi, on 27 mai 2015 - 10:04, said:

"Dear Sir,
Follow-up your announce, I want to apply on this position.
The continuously training which I had during my professional activity, qualify me for this job.
The collaboration with you would be, for me, a development opportunity and for you an experience benefit.
Sincerely,"

bineinteles ca poti face modificari in consecinta...
Dacă scrie exact asa, s-a dus jobul pe apa sâmbetei!

#11
carpathos

carpathos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 07.01.2014
Scrisoarea de intentie e apa de ploaie, nu cred ca o citeste nimeni.

#12
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010
Si atunci la ce o mai cer?

#13
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Ei pe naiba, de cele mai multe ori scrisoare conteaza mai mult decat CV-ul tocmai ca vede mai bine cum gandesti.

#14
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015

View Post-same-, on 27 mai 2015 - 14:36, said:

Ei pe naiba, de cele mai multe ori scrisoare conteaza mai mult decat CV-ul tocmai ca vede mai bine cum gandesti.
Sau cat de bun esti la literatura
cand te angajezi in inginerie

#15
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Cand spui ca vrei doar sa te angajezi lasi impresia ca esti necalificat. Daca zici ca vrei sa te angajezi pe un post de "..." lasi impresia ca stii ce faci pe acel post.

#16
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 16.07.2013
Te chinui sa faci ceva original si catchy ca sa te intrebe o pipitza care a supt-o la ghena universitatea romano-americana cum te vezi peste 5 ani Posted Image

#17
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015

View PostMooF2010, on 27 mai 2015 - 21:12, said:

Cand spui ca vrei doar sa te angajezi lasi impresia ca esti necalificat. Daca zici ca vrei sa te angajezi pe un post de "..." lasi impresia ca stii ce faci pe acel post.
Din moment ce TRIMITI CV nu e evident ? Si din moment ce oricum te cheama la un interviu la ce mai trebuie scrisori labaritstice ?
Repet, ce treaba are compunerea cu postul de inginer pe care vrei sa te angajezi ? si uite asa cei care au studiat literatura de stiinte ingineresti sunt chemati/angajati in locul celor care au studiat ingineria, iar tutele mai fac un ban intrebandu-te "unde te vezi peste 5 ani"

#18
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View Postdeziluminatorul, on 27 mai 2015 - 21:54, said:

Din moment ce TRIMITI CV nu e evident ? Si din moment ce oricum te cheama la un interviu la ce mai trebuie scrisori labaritstice ?
Repet, ce treaba are compunerea cu postul de inginer pe care vrei sa te angajezi ? si uite asa cei care au studiat literatura de stiinte ingineresti sunt chemati/angajati in locul celor care au studiat ingineria, iar tutele mai fac un ban intrebandu-te "unde te vezi peste 5 ani"

O gaselnita cretina a unor HR-isti plictisiti ca sa futizeze timpul si nervii candidatilor.
Pretentia asta la scrisori personalizate denota lipsa de respect pentru profesia omului - de ex, nene, eu una sunt contabila si ma duc la interviuri pentru profesia mea, iar ala care angajeaza trebuie sa se horatasca daca isi cauta contabila sau pe Sadoveanu. Vrei Sadoveanu, sa-ti faca bilantul Sadoveanu si tot el sa-ti calculeze si taxele dar pe urma sa nu plangi cand vine ANAF-u' si-ti f*te amenda.

Eu n-am timp de pierdut cu personalizat scrisoarea curului - schimb numai numele firmei sus si denumirea jobului vizat si aia e. Cine ma vrea musai personalizata sa fie sanatos, pai eu in 15 ani am schimbat 11 joburi, daca scriam compuneri de fiecare data cand cautam un job nou ajungeam la balamuc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate