Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

Probleme/intrebari cu/despre amazon uk !

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
salut !
As vrea sa ma apuc sa comand de pe amazon. Ce sfaturi de inceput imi dati ?
Este la fel ca pe Aliexpress ?

#38
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015
Nu stiu cum e cu Aliexpress, ca n-am comandat niciodata de la ei, dar din ce stiu e site de chinezarie, pe cand din punctul meu de vedere Amazonul e firma serioasa.

Acuma, sunt mai multe aspecte: avand in vedere locatia ta, s-ar putea sa ai surpriza ca Amazonul sa nu livreze produsul respectiv in Romania, din diverse motive.

Apoi, in functie de limbile stiute, poti sa cauti un produs pe diversele site-uri europene (amazon.co.uk, amazon.fr, amazon.de, amazon.es, amazon.it, amazon.nl). Poti sa ai surpriza de preturi diferite (chiar si in euro intre FR, DE, ES, IT si NL). Atentie insa la conversia pounds - euro daca alegi co.uk Daca nu si nu, poti sa vezi amazon.com, amazon.ca dar atentie la vama (nu prea am experienta la asta, am comandat de pe .com doar la colegi si prieteni care mi-au adus / am recuperat eu de la ei).

Dupa aia, atentie exact de la cine cumperi: poti sa cumperi de la Amazon sau de la sumedenia de selleri, profesionali sau privati. Poate ca selleri sa aiba preturi mai mici decat Amazonul, dar intotdeauna verifica profilul sa vezi unde e firma respectiva (poate fi China, Polonia sau oriunde) si dup-aia poate fi complicat cu garantia. Un avantaj ar fi sa cumperi de la sellerii care folosesc FBA (Fulfilled by Amazon), adica isi tin stockul la Amazon si amazonul gestioneaza expedierea. Avantajul ar fi ca daca e o problema de transport, Amazonul se ocupa.

Si nu in ultimul rand, amazonul are cel mai bun serviciu clienti din lume. Eu discutand cu ei pe chat, am reusit sa-mi rambursez de exemplu o baterie externa AmazonBasics care iesise din garantie, sau mi-au inlocuit 2 harddiskuri interne de laptop care erau in garantie, dar ar fi trebuit sa contactez fabricantul si era f. complicat.

Singurul bemol ar fi ca daca cumperi si returnezi "prea mult" (desi anumite chestii cel putin in vestul europei sunt livrabile si returnabile gratuit, cum ar fi hainele incaltamintea, pe care nu poti sa le cumperi fara sa le probezi) te pot penaliza sau pot sa-ti inchida contul. Din pacate nimeni nu stie care e limita asta exact.

Ah si o chestie esentiala. Nu stiu cu ce vrei sa incepi sa cumperi, dar daca e o comanda importanta (gen laptop, telefon etc.) pot sa-ti ceara verificari suplimentare (a identitatii, cardului bancar etc.) si-ti blocheaza contul pana nu te verifica.

#39
remus2509

remus2509

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 17.12.2007
Am platit cu cardul in lei la Amazon UK ,și am ales sa plătesc în lire nu ,cu convertorul Amazonului,au trecut 2 zile și văd că nu mi-a luat decât un 1leu de pe card  și comanda este de 56 lire ,in contul de Amazon imi scrie not yet despach t ce înseamnă?

#40
mihaelaa12

mihaelaa12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.02.2017

View Postremus2509, on 24 februarie 2017 - 20:28, said:

Am platit cu cardul in lei la Amazon UK ,și am ales sa plătesc în lire nu ,cu convertorul Amazonului,au trecut 2 zile și văd că nu mi-a luat decât un 1leu de pe card  și comanda este de 56 lire ,in contul de Amazon imi scrie not yet despach t ce înseamnă?

Esti sigur ca acel leu a fost luat de Amazon? Oricum, in momentul in care iti proceseaza comanda iti iau si banii, urmand sa fii instiintat prin email de toata procedura. In cel mai rau caz poti sa contactezi vanzatorul sa afli care e situatia..

#41
Jaromir

Jaromir

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.07.2016
Am facut o comanda pe amazon.co.uk si problema este ca cel mai probabil nu voi fi acasa cand curierul o sa-mi aduca pachetul. Ce se intampla daca nu sunt acasa cand ma suna, au ei vreun sediu de unde il pot ridica sau ii pot spune sa il aduca in alta zi? Nu are cine sa il ia pentru mine si la vecini nu-l las ca n-am incredere. Am vazut pe site ca difera in functie de firma de curierat, dar as vrea sa-mi spuna cineva care cunoaste situatia de la noi. Comanda vine in Bucuresti. Va rog sa ma ajutati :)

#42
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
te suna curierul daca ai ales expedited shipping.
si daca iti vine prin posta primesti aviz

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate