Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

iMac Late 2006 os

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
MrMacOS

MrMacOS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 29.03.2015
Buna ! Recent am cumparat un iMac Late 2006.Prima data a avut Mac OS X 10.4.11 Tiger dar eu am pus pe el Mac OS X 10.7.5 Lion.Am auzit ca merge cu un program(MLPostFactor) sa instalezi Mac OS X 10.8 Mountain Lion.Dar daca instalez pe el Mountain Lion,vor fi functii care nu vor merge ?Deoarece nu este suportat oficial de catre Apple.Si mai am o intrebare: exista vreo varianta de a pune un os mai nou decat Mountain Lion pe el ?

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Nu exista fiindca Apple au o politica de "planned obsolency". Adica din soft ti-l face sa mearga greu daca e mai vechi de 4 - 5 ani ca sa cumperi altul. La fel si pe iOS te lasa sa faci upgrade cateva versiuni insa de la un anumit nr. incolo iti "da de inteles" ca e depasit telefonul tau si trebuie sa cumperi unul nou, mai performant.

Nu trebuia sa cumperi mac vechi de 10 ani doar ca sa ai laptop cu mar. Sistemul de operare cel mai recomandat pt. ce ai tu e 10.5 Leopard sau ma rog, pana la 10.7.5 sau cat te lasa ei sa faci upgrade. Stiu ca unele aplicatii nu iti vor merge fiindca SO nu e suficient de recent (iarasi, tehnica de planned obsolency impusa asupra developerilor: practic cu uneltele moderne nu te lasa sa faci un software care sa mearga pe versiuni ale sistemului de operare mai mici de 10.8 sau eu stiu.

Lasa ce ai si cauta-ti pe http://www.oldapps.com/mac sau versiontracker versiuni ale programelor care merg pe sistemul ala.

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005

View Postpotae, on 24 mai 2015 - 12:27, said:

Nu trebuia sa cumperi mac vechi de 10 ani doar ca sa ai laptop cu mar.

iMac nu este laptop.

#4
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Nu conteaza ce e, ideea e aceeasi.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
1. Foarte putine programe nu merg pe 10.7.5
E totusi un iMac cu procesor Intel, nu PPC.

2. Poti incerca MLpostfactor pentru a instala 10.8.x
Ai nevoied e fisierul DMG, iar ML va face un stick USB.

3. Nu comparati IOS cu MacOS.
La IOS puterea de procesare a crescut exploziv.
La procesoarel Intel lucrurile nu au sarit asa de rau, mai ales pentru aplicatiile uzuale.
La acel Imac daca ii pui max RAM si un SSD, va merge mai bine decat atunci cand a iesit de pe linia de ansamblare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate