Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Pret de Poarta Metalica

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Nu, dimpotrivă, e prea mare!

#20
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 Digix, on 23 mai 2015 - 15:33, said:

Nu, dimpotrivă, e prea mare!

Este normal pretul acestor porti, avand in vedere cantitatea de fier forjat/ manopera/ energie electrica/ transport/ etc.Posted Image

Daca le faci acasa la aceleasi dimensiuni, crezi ca iesi mai ieftin?

Edited by xmanyacs77, 23 May 2015 - 15:40.


#21
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Normal că ieși mai ieftin dacă le faci singur, ce crezi că prețul respectiv nu conține manopera și adaosul lor comercial? Dacă le iei de la ei nu te mai costă și montajul+ instalarea?

E o părere la prima vedere, poate că or fi iefine pentru alte bugete diferite de al meu.

#22
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 xmanyacs77, on 23 mai 2015 - 14:55, said:

[ http://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/992x356/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/6/0/6003207.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Portile din fier forjat de mai sus, costa la Dedeman 2689.99 lei/ setul/  TVA inclus. http://www.dedeman.r...rti-tip-r9.html Si care arata super ok!Posted Image
Cred ca undeva exista o eroare.Mi-a explicat cineva ca denumirea fier forjat este improprie .Fier forjat inseamna fier plin prelucrat prin incalzire la forja si batut la ciocan pt realizarea profilului si modelelor.Ceea ce ni se vinde sub aceasta denumire este de fapt de tehnologie actuala care inseamna profil laminat (adica teava) cu modele facute pe o masina.Daca o poarta din acest material cu stalpi cu tot din teava de 2 mm in carne atinge 300 kg la 4 lei==!200 materialul pt poarta .Daca ar fi din forjat iti dai seama cate kg si ce pret ar atinge?O foaie de poarta de la Dede o ia un copil intr-o mana e mult sub 2 in carne.Mersi oricum!Orice informatie e de luat in calcul.

#23
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu ieși mai ieftin pentru că îți trebuie și scule să o faci. În + porți asamblate în fabrica sunt vopsite în alte condiții decât manual, cu o rezistenta mai mare în timp. Mai pune la socoteala și sedevistica necesara sudarii porții pentru că o vei dori dreaptă nu? Dacă nu ai experienta în domeniu lasă pe alții să o facă. Nu ne putem pricepe la toate.

#24
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Mai ieftin ieși sigur! Eu am invertor de sudură, dar o bâjbâi în comparație cu un meseriaș.Fiecare cu skill-ul lui!

#25
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Eu prefer sa le cumpar asamblate in fabrica, vopsite electrostatic, patinate, etc.
Au 2 ani garantie acele porti din fier forjat de la Dedeman!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 23 May 2015 - 16:14.


#26
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Invertor o sa imi cumpar si eu, insa nu pocnitori la 500 lei. Din ce am vazut, sub 10 mil nu prea ai a gasi ceva cat de cat, fara pretentii prea mari.
Cum au zis si colegii, denumirea de "fier forjat" s-a pierdut prin economia timpului, acum mai totul se face din materiale profilate, sudate la viteza, vopsite cum da Domnul, insa prezentate ca fiind "arta". Am ramas la lemn pentru porti si gard, nu am cine stie ce casa de prezentat, iar zona in care stau e "asfaltata" doar in acte. Am prin localitate cativa misiriasi in "fer forjat" (intentionat scris fer), da rugina in operele de arta in cativa ani.

#27
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Vezi că e un topic dedicat pentru sudura.

#28
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 xmanyacs77, on 23 mai 2015 - 15:31, said:

Am scris ca portile de la Dedeman sunt din fier forjat!Posted Image
Sau este prea mic pretul?
--------------------------------------
Daca tii neaparat sa le faci acasa, este optiunea ta.
Eu unul, as merge pana la magazin sa le vad.
Un mic amanunt iti scapa.Eu am gasit un meserias sa mi le faca , colegii spun sa mi le fac eu..Eu nu am spus ca vreau sa le fac eu , eu socot cu colegii pretul si ei imi mai dau si varianta de ale face eu.Eu nu sunt incantat sa le fac eu.Socot costurile , material , consumabile , manopera , calitate si socotim care e cea mai rentabila solutie.Doar spre un pic de atentie te indrum,nu-i bai si mie imi scade concentrarea uneori.

#29
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Uitati totusi ca magazinele mai au si TVA, care e de 24%, pret care nu e al lor. Per ansamblu, oricum iesi mai bine daca le faci in regie proprie.

#30
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 xmanyacs77, on 23 mai 2015 - 15:31, said:

Am scris ca portile de la Dedeman sunt din fier forjat!Posted Image
Sau este prea mic pretul?
--------------------------------------
Daca tii neaparat sa le faci acasa, este optiunea ta.
Eu unul, as merge pana la magazin sa le vad.
Si imi cer scuze ca am uitat a spune , pe alea de la Dede le cunosc f bine.

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003
Fierul forjat se foloseste la decoratiuni si unele confectii metalice, nu la toata poarta ca daca e forjata real pai e mult mai scumpa. Profile patrate si dreptunghiulare, cu astea se lucreaza cel mai frumos si e rezonabil.

#32
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 Lucian_M, on 23 mai 2015 - 17:35, said:

Uitati totusi ca magazinele mai au si TVA, care e de 24%, pret care nu e al lor. Per ansamblu, oricum iesi mai bine daca le faci in regie proprie.
Evident ca in regie proprie iesi mai ieftin.Principial vorbind insa --Tu ai un domeniu de activitate.Eu ma pricep ca am vazut la tine si zic ca stiu si eu.Crezi ca pot sa realizez din prima performantele tale care activezi de n ani in domeniu?Deci eu fac home made dar ca sa ajung la aceeasi parametri de calitate , pret cu cel care face asta de n ani nu sunt in stare si pierd si timp in care as putea sa fac domeniu meu in care am randament .Daca tu ai fi chirurg cardiolog ai opera pe mama ta in afectiuni gastrice ca faci home made?Sau platesti cu banii care-i castigi din operatiile de inima pe care stii sa le faci mai bine,ca mama ta sa fie operata de cine trebuie?Nu crezi ca eu ca sa ma apuc sa fac ceva ce nu stapanesc insemna sa inventez apa calda si sa ma spal peste 3 ani , lucru din care nu castiga nimeni?

#33
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cam ai dreptate, insa depinde de fiecare ce vrea sa faca.

#34
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 Lucian_M, on 23 mai 2015 - 16:22, said:

Invertor o sa imi cumpar si eu, insa nu pocnitori la 500 lei. Din ce am vazut, sub 10 mil nu prea ai a gasi ceva cat de cat, fara pretentii prea mari.
Cum au zis si colegii, denumirea de "fier forjat" s-a pierdut prin economia timpului, acum mai totul se face din materiale profilate, sudate la viteza, vopsite cum da Domnul, insa prezentate ca fiind "arta". Am ramas la lemn pentru porti si gard, nu am cine stie ce casa de prezentat, iar zona in care stau e "asfaltata" doar in acte. Am prin localitate cativa misiriasi in "fer forjat" (intentionat scris fer), da rugina in operele de arta in cativa ani.
Este o optiune f buna lemnul dar imi dau si eu cu parerea.Exemplu concret.Alegerea e a ta , eu zic numai din experienta poate e de folos cuiva.Nu stiu de unde esti,nu ma intereseaza La mine la IS la Tg de cherestea "dulap" are 45 mm.si este verde.Cand te socoate te socoate la 50mm cat ar trebui sa aiba dupa stas.(((Eu i-am zis boului--""Ba , tu vii la mine si ceri un kil de orez care ti-am zis ca e 10 Lei/Kilu , tu pui 10 Lei eu cantaresc 900 de gr--Poftim marfa domnu---E corect?""Am crezut ca-mi trage una)))Ca sa-l usuci stai 2 ani (desi ar trebui 4) si mai scade 5mm --ramai cu 40 mm cand ai platit 50 de mm.Ai pierdut 20 %.Pe perioada uscarii unele crapa ,altele se indoaie , daca-l duci la uscator platesti si e mare jelanie cu pierderile acestea.Pt ca am sa-ti mai spun un secret.Cel ce iti vinde material ud nu il intereseaza daca copacul a fost bun de scandura sau nu .Nu tot copacu e bun de scandura,dar el nu pierde ca il usuci TU , pierderile tu le incasezi.Pe material ai platit 450 lei.Socotim cat a pierdut minim fraeru care s-a bucurat de ieftin---Pierzi 5mm la uscare +5 pacaleala=20%=90 Lei.Platesti uscatorul si crapa/stramba min 10%=45 lei lei.Adunam 450+90+45=585 leiTransport acasa 50 lei=635Acesta e pretul real ca tu sa-l poti baga in opera ---FARA PLATA USCATORULUI (pt ca nu stiu cat costa)---.FARA TRANSPORT TUR/RETUR.Sau stai min 2 ani sa se usuce.Eu am facut stupi si am gasit la Frasin cherestea la un pret muuuult mai scump.decat 450 din targ.Uscata de 4 ani , grosime 52 mm , perfect drept ,fara crapaturi.nod etc , la 600 Lei.Transport 50 lei /mc =650 Lei/mc  , in curte Material de facut mobila in sec 2.De mine unii au ras ca cumpar scump.Caaree ..e mai scump??La scandura de 25 este la fel.Punct 2---Lemnul pus pe gard nu e mai ieftin decat fierul.Trebuie Geluit , Transportat tur/tetur , tratat cu 4 straturi de orice vrei , vopsit cu 3 -4 straturi de orice vrei , daca vrei sa tinaToate te sparg la pretz.Ajungi la dublul materialului--650X2=1300 Lei.Si nu tine in nici un caz cat fierul.Daca dai un oil si gata , pune-l pe gard si in max 5 ani cade singur --avantaj --nu platesti demolarea.Socoate asa::1 mc de cherestea 25 mm=1300 ca sa-l pui pe gard pt 15-20de ani((Oare)).1 mc =40 mp=1300.Tabla zincata cutata0,4X0,88X2000X23 coli((40mp))X40 Lei=920.Consideram ca e subtire.Avem Tabla zincata lisa o,7X1000X2000X20coli((40mp))X56=1120.Pret Dede cel mai scump.Daca nu vrei lisa o dai la meserias si face cu 10 lei/coala ambutisari pt rezistenta si estetic.--1120+200=1320.Unde-i ieftin cu scandura?Poate in Franta.Vorbim de garduri interioare pt ca daca zici scandura e sinonim cu--sa nu se vada--La fatada nu are nimeni atata deschidere sa nu-si permita un gard confectie metalica.Sau poti face sistem --Sa nu se vada.Socoteste  , poate am gresit eu ceva.Succes la treaba!!

#35
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007

 xmanyacs77, on 23 mai 2015 - 16:13, said:

... vopsite electrostatic...
Cred că e greu să găsești așa ceva prea ieftin. Vopsirea electrostatică presupune polimerizare în cuptor.
Acesta are anumite dimensiuni, în care nu intră chiar orice.

 unucelalalt, on 23 mai 2015 - 21:16, said:

Succes la treaba!!

Zici foarte bine, dar ar fi minunat să mai pui și tu niște paragrafe ceva, că ești foarte greu de citit așa.

#36
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 Digix, on 23 mai 2015 - 22:26, said:

Cred că e greu să găsești așa ceva prea ieftin. Vopsirea electrostatică presupune polimerizare în cuptor.
Acesta are anumite dimensiuni, în care nu intră chiar orice.



Zici foarte bine, dar ar fi minunat să mai pui și tu niște paragrafe ceva, că ești foarte greu de citit așa.
Ma amuza ca toti cam rupti si vor sa-si faca home made dar viseaza la electrostatic.eu am deschis subiectul pt ca am vazt aici atat de multi cunoscatori de am ramas uimit,poate mai invat sii eu cate ceva                                                                                                                                                                                                                                                                                 Nu prea le am cu paragrafele ,ai dreptate , da" eu nu prea cu PC-ul ca am tinut o viata volanul de salvare si autobuz si aparatu de radio.Aici am zis ca dintr-un schimb de pareri invata toti cate ceva , multi nu m-au ascultat si dupa ce au vazut le-a parut rau ca a pierdut toata lumea.Am dat anunturi ca vand toate jucarelele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate