Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Salarii HR multinationale Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Multinationalele au procese de HR care clasifica angajatii in benzi de salarizare care sant legate de vechime, maturitate profesionala, contributie, competitia in piata pentru ocuparea unui rol sau, reversul, dificultatea pe care o intampina angajatorul in gasirea unor persoane potrivite pt rol, asteptari, experienta, etc.

Aceleasi principii se aplica si personalului din departamentul HR si as spune ca daca angajatii non-HR ajung sa castige salarii de ordinul 2000 - 3000 EUR, personalul HR nu poate sa fie departe de acest ordin de marime. Totusi, HR-ul lucreaza cu date confidentiale atat de business cat si personale si trebuie sa fie platiti in consecinta.

Acestea fiind spuse, nu am informatii concrete referitor la salariile din HR.

#20
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Sotia mea a terminat cu bursa in sua economia si a intrat la un MBA unde erau doar 4 locuri la cateva mii de aplicanti. Ajunsa in Romania lucreaza de 2 ani intr-una din firmele "big four" la nivel mondial. 8 ore pe zi 2300 ron net. E ffff putin ptr ce se cere si pregatirea ei. Daca nu ai viata de familie si esti dispus sa te duci de la 8 dim la 22-23 noaptea ajungi si la 7000 - 8000  ron lunar. Pana in 30 de ani. Deci multinationalele sunt niste plantatii unde sunt cativa sus remunerati regeste pe multele spinari ale celor cu low salaries.
E bine sa se stie, in multinatonale, majoritatea NU au salarii mari si nu sunt platiti corect.

#21
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
In big four am auzit si eu ca se practica asemenea salarii pentru "fraierii" de la baza piramidei organizatiei si consider ca este o MARE magarie si exploatare de cea mai joasa speta.

In multinationalele care sant in industria IT , in schimb, situatia este un pic diferita, datorita competitiei atat in interiorul tarii cat si la nivel regional si chiar continental. In plus, datorita mobilitatii mult mai mari a fortei de munca, si a riscului de a pierde angajatii, companiile au o politica de HR un pic diferita. De exemplu, un software developer cu 4 - 5 ani de experienta, pentru un regim de lucru de 8 - 9 ore pe zi, poate castiga relativ usor 2000 EUR net. Iar pentru anumite nise tehnologice si o experienta la nivel de expert cu skill-uri si competente pe masura, salariile pot ajunge la 3000 - 4000 EUR net.

#22
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postdrndcg, on 10 iunie 2015 - 20:44, said:

Sotia mea a terminat cu bursa in sua economia si a intrat la un MBA unde erau doar 4 locuri la cateva mii de aplicanti. Ajunsa in Romania lucreaza de 2 ani intr-una din firmele "big four" la nivel mondial. 8 ore pe zi 2300 ron net. E ffff putin ptr ce se cere si pregatirea ei. Daca nu ai viata de familie si esti dispus sa te duci de la 8 dim la 22-23 noaptea ajungi si la 7000 - 8000  ron lunar. Pana in 30 de ani. Deci multinationalele sunt niste plantatii unde sunt cativa sus remunerati regeste pe multele spinari ale celor cu low salaries.
E bine sa se stie, in multinatonale, majoritatea NU au salarii mari si nu sunt platiti corect.

Cu tot respectul, sotia ta e cea care greseste. Nu ca angajatorul ala merita macar luat in discutie, dar doamna ta nu ar trebui sa accepte o astfel de injosire.
Ma rog, nu e treaba mea, dar salariul asta mic va fi o piatra de moara pe viitor. Pun pariu ca la viitorul loc de munca nu va primi 3000 euro lunar. Nu ca n-ar merita.

#23
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Ptr denky - situatia e deja de domeniul trecutului. Insa asta vroiam sa subliniez, ca multi tineri sunt f entuziasti cand aud ca merg la interviu la xxxxx si cand se trezesc pe un salariu de 1500 - 2000 ron cu promisiunea ca e 'temporar' unii au senzatia ca L-au prins pe Dumnezeu de picior iar altii, realisti nici nu se aseaza pe scaun ptr suma asta. Din punctul meu de vedere, salariile bune se obtin in firmele mici si mijlocii acolo unde patronul e direct implicat si angajatii sunt aceeasi / sau ma rog, nu se schimba des de ani de zile.

#24
Honestu

Honestu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.03.2015
Directoul de HR este in board, de obicei. iar astia din board, au mai mult de 2.500-3.500 lei. Mi se pare un post foarte important, mai ales ca, functie de deciziile HR-ului, firma are angajati buni sau mai putin buni.

#25
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Doar atât crezi ca ia un HR manager?

#26
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

View Postdrndcg, on 11 iunie 2015 - 19:05, said:

Ptr denky - situatia e deja de domeniul trecutului. Insa asta vroiam sa subliniez, ca multi tineri sunt f entuziasti cand aud ca merg la interviu la xxxxx si cand se trezesc pe un salariu de 1500 - 2000 ron cu promisiunea ca e 'temporar' unii au senzatia ca L-au prins pe Dumnezeu de picior iar altii, realisti nici nu se aseaza pe scaun ptr suma asta. Din punctul meu de vedere, salariile bune se obtin in firmele mici si mijlocii acolo unde patronul e direct implicat si angajatii sunt aceeasi / sau ma rog, nu se schimba des de ani de zile.


eu am impresia ca unii sunteti total rupti de realitate

#27
Whisk3r

Whisk3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 26.02.2010
Grila de salariere expusa mai sus e o gluma

Lucrez in resurse umane ca si Recruiter,  experienta mai putin de 1 an, 2.000 lei pe luna.
Cu un internship, fara experienta in munca 1.800 lei (depinde de companie, poate fi si 1.500 daca esti la ceva mai slab)

Se pot face mai multi bani, depinde ce limbi straine stii, proiecte RO sau Internationale,  pe ce domeniu, etc, experienta, abilitati.

Salariile de mai sus sunt pt Bucuresti.

Edited by Whisk3r, 08 July 2016 - 19:46.


#28
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View PostWhisk3r, on 08 iulie 2016 - 19:45, said:

Lucrez in resurse umane ca si Recruiter,  experienta mai putin de 1 an, 2.000 lei pe luna.

Mult, pentru experienta aproape inexistenta, si pentru ce faci de fapt.

#29
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Hello, inseamna mai putin de 500 EUR pe luna. Din banii astia un tanar are poate de platit chirie, sa manance, sa se imbrace, sa se mai si distreze. Oameni buni, aveti copii, i-ati impinge sa lucreze 10 ore pe zi pe astfel de salarii? Si pt cat timp?

#30
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
Cumnata mea este HR manager la o multinational care se ocupa cu producerea de medicamente si produse farmaceutice.
Salariul ei este undeva pe la 6500-7000 lei net.
Benefici:
-prime mari de paste si craciun.
- masina de servici fara restrictii (a mers in concediu in strainatate cu aceasta masina)
- laptop, internet, telefon - nelimitat
- asigurare medicala (+card de servicii medicale) foarte convenabila.

#31
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
Am uitat sa scriu dezavantajele:
- program de circa 10 ore/zi
- deplasari lungi si dese la Bucuresti

#32
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Eu lucrez la o firma de recrutare si stiu ca un HR Manager are min 2,000 EUR net. Acum de exemplu caut un Director de RU pt o firma cu 250 angajati si se ofera 3500 EUR

#33
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
Nu cred ca e o lege ca un HR manager sa aiba minim 2000 euro....
Dar o sa-I comunic cumnatei , ca sa-si ceara marire de salariu.
O sa-I spun ca Deborah77 de pe softpedia spune ca salariul minim al ei trebe sa fie minim 2000 euro.

#34
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Bineinteles ca nu e o lege, dar asta-i situatia in Bucuresti. Poti sa stabilesti ca tu vrei sa dai doar 5000 de lei, dar daca tie iti trebuie om ca sa stie si aia, si aia, pur si simplu nu o sa gasesti. Eu m-am chinuit acum cateva luni sa gasesc pe la vreo 2500 EUR, pt ca avea echipa mare in subordine, spre 20 de oameni (nu ma intreba ce fac aia asa multi la HR) si pur si simplu nu gaseam pe nimeni cu experienta de management si care sa se incadreze si la restul criteriile. UN HR smecher nu face doar salarii si da adeverinte, daca iti trebuie change management, evaluari, kpi-uri, sa stie sa iti faca o organigrama si fise de post, sa iti creeze o cultura organizationala solida ca sa nu iti plece oamenii, sa vorbeasca si vreo 2 limbi straine, sa faca prezentari prin Board-ul de directori.....trebuie sa platesti.

#35
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostMalus_Dacus, on 15 iulie 2016 - 10:11, said:

Nu cred ca e o lege ca un HR manager sa aiba minim 2000 euro....
Dar o sa-I comunic cumnatei , ca sa-si ceara marire de salariu.
O sa-I spun ca Deborah77 de pe softpedia spune ca salariul minim al ei trebe sa fie minim 2000 euro.

Faci misto degeaba, in farma adevarata aia 7000 lei ai cumnatei tale sunt bani de decont...

#36
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View PostDeborah77, on 13 iulie 2016 - 12:31, said:

Hello, inseamna mai putin de 500 EUR pe luna. Din banii astia un tanar are poate de platit chirie, sa manance, sa se imbrace, sa se mai si distreze. Oameni buni, aveti copii, i-ati impinge sa lucreze 10 ore pe zi pe astfel de salarii? Si pt cat timp?

Cred că locuiești în altă țară,nu în România.

Eu zic ca tinerii fără experiență să nu accepte salarii sub 500 de euro, să le explice angajatorilor că ei trebuie să-și cumpere haine si sa se distreze, să vedem ce părere au aceștia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate