Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

procura trecere granita?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
lari_90

lari_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.12.2014
Neata. In luna viitoare trebuie sa merge in Germania cu masina.
Fiindca asigurarea era uriasa pe numele meu, am inscris masina pe numele lu tata!
Am nevoie de vreo procura ca sa pot trece granita cu masina?
Zi faina tuturor.

#2
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
nu. trebuie sa ai talonu si asigurare

#3
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Da. Îți trebuie procură.

#4
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,198
  • Înscris: 13.07.2005
Daca masina nu neste pe numele tau, ai nevoie de procura la iesirea din tara.
Desi mie in 8-9 ani mi-a fost ceruta o singura data, e suficient ca acum sa fie SINGURA data si sa te intoarca de la granita ...

Daca masina era inmatriculata pe firma, era mult mai simplu fiind suficienta o procura semnata si stampilata de administratorul firmei.
Daca este pe persoana fizica, am impresia ca-ti trebuie procura notariala. Si probabil ai nevoie si de ea tradusa ( eu de regula o am facuta si in romana si in engleza).
Uite aici actele de care ai nevoie la iesirea din tara cu un autoturism: ACR
Desi conform unui raspuns oficial al Politiei de Frontiera publicat pe avocanet, politia de frontiera nu solicita niciun act ce sa demonstreze relatia juridica dintre conducatorul si proprietarul autoturismului ( procura, contract comodat, etc) ci doar:
- permisul de conducere al soferului aflat la volan,
- asigurarea de raspundere civila auto si
- certificatul de inmatriculare a masinii (la acest document fiind vizata rubrica referitoare la valabilitatea inspectiei tehnice perioadice a autoturismului).

Dar asta e valabil pentru Politia de Frontiera din Romania. Te poti trezi ca-ti cwr un astfel de act politistii din alte state tranzitate ( mie cand mi-a fost ceruta procura, a fost vorba despre politia de frontiera din Ungaria).
Ca atare, ca sa nu-ti strici sejurul, mai bine faci si hartia asta ( neaparat sa fie si tradusa).
Niciodata n-o sa ai prea multe hartii !!!

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Avantaj cei de moda veche, pe care ii cheama ca pe taxu!

#6
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Si la mine in vreo 10 iesiri cu masina, o singura data mi-au cerut sa prezint procura, si tot la fel, s-a intamplat la vama cu Ungaria... Mai bine sa o ai decat sa intampini probleme.

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Bineinteles ca e bine ptr linistea plimbarii sa ai o procura. Nu stiu ce se intampla intr-un caz de accident intr-o tara straina dat fiind ca de exemplu in unele tari vestice daca asigurarea RCA este pe alt nume decat al soferului lucrurile se complica.

#8
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Si la mine 50 de iesiri cu masina...nu a intrebat nimeni de nimic...doar arati CI....

#9
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Nu iti trebuie nicio imputernicire, procura sau contract de comodat pentru calatorii in UE. Vei avea nevoie doar daca pleci in tari non-UE , precum Turcia , Ucraina ,etc.(sunt chiar si tari non-ue in care nu e nevoie de procura)

Poti consulata conditiile de calatorie ale MAE  sectiunea Conditii privind traficul auto.

Pentru tarile tranzitate nu exista reglementari/specificatii cu privire la imputerniciri/procure/contracte de comodate:
http://www.mae.ro/tr...conditions/3756 Ungaria
http://www.mae.ro/tr...conditions/3670 Austria
http://www.mae.ro/tr...conditions/3700 Germania

Exemplu de tari non-UE in care se specifica la sectiunea conditiile privind traficul auto ca trebuie imputernicire/procura:
http://www.mae.ro/tr...conditions/3755 Ucraina
Pentru persoanele care se deplasează cu autoturismul personal este necesară cartea verde, iar în cazul în care nu este prezent proprietarul, cel care introduce maşina în Ucraina trebuie să prezinte o procură speciala, autentificată la notar. Relaţii suplimentare pentru Kiev pot fi obţinute la telefonul: (044) 228-4934.
http://www.mae.ro/tr...conditions/3753 Turcia  
Împuternicire (procură), tradusă în limba turcă, din partea proprietarului autoturismului (persoană fizică sau juridică), pentru a putea conduce autoturismul respectiv din România în Turcia şi retur.


Am cel putin 40-50 de iesiri/intrari din/in RO  din care aprox. 30% aveau ca destinatie finala Germania. Cele 5-6 masini ( 3-4 cu numere romanesti , 1 cu numere de Germania si alta cu numere de Danemarca) cu care am iesit/intrat/tranzitat UE nu au fost pe numele meu. Toti cei care m-au oprit m-au intrebat de Certificat , Carte Verde , Permis si Carte de Identitate.

Edited by polizei, 21 May 2015 - 11:40.


#10
lari_90

lari_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.12.2014
Aveti idee cam cat costa o asfel de procura?

#11
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
725 lei. Minim

#12
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Niciodata nu mi-au cerut procura, desi toate masinile le-am avut pe numele tatalui meu.  Nici in Ungaria.
Da-i drept, avem acelasi nume si aceeasi adresa in acte.

#13
lari_90

lari_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.12.2014
pai ei eu am la fel, aceasi adresa, si acelasi nume, numai ca pe mine ma mai cheama si cosmin in plus...

#14
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
"Acelasi nume" se referea la numele de familie, prenumele difera.
Am facut precizarea (initial) doar pt ca s-a zis mai sus:

Quote

Avantaj cei de moda veche, pe care ii cheama ca pe taxu!

Quote

asigurarea RCA este pe alt nume decat al soferului
Da, este foarte posibil ca ei sa se fi referit la prenume... eu m-am gandit la numele de familie, pt ca si ala poate fi diferit de-al parintilor.

#15
bripserv

bripserv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.07.2008
PROCURA

S.C. ..... cu sediul in ...., inregistrata la registrul comertului sub nr...... si Cod Unic de Inregistrare ..... reprezentata legal prin Dl. ..... in calitate de proprietar al autovehiculului marca..... cu numarul de inmatriculare..... si serie sasiu ....., imputernicim prin prezenta pe Dl...... legitimat cu CI. Seria ....... sa utilizeze in EUROPA autovehiculul proprietatea noastra in perioada ........



Director data

POWER OF ATTORNEY



S.C. ...., with headquarters in ................, registered with the Trade Register no. ............... and VAT number ............., represented by Mr. ................, as owner of the vehicle make ............... with registration number ................ and chassis number ................., hereby emplower Mr. .............. identified with .............., to use in EUROPA, the vehicle being our property, during the period .........



Best regards,
General Manager

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate