Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Top 10 Deadliest Animals

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostI2O, on 21 mai 2015 - 16:37, said:

[ http://image.stirileprotv.ro/media/images/620xX/Oct2013/61393925.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Cumva viespii dinastea?
Asta sigur:
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a8/Picture_Vespa.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tin minte ca la un moment dat ne-a intrat unul in casa ( de obicei vara usile stau inchise, sunt multe insecte ciudate/ periculoase...just in case ). In rest le mai vedeam pe afara dar nu era asa mare panica.

Si mai sunt si altele, e plina vara de rahati cu ochi.


ps. se numesc Oosuzumebachi


Mie imi este frica de cateva chestii:
Albine, viespi de orice fel dupa cosmarurile cu ala de mai sus. Efectiv si daca vad una mica in fauna mioritica, sunt in stare sa sar 2 etaje daca n-am alta optiune
Mukade - is niste...nici nu stiu cum sa le zic. Centipezi. Destul de comuni la inceputul toamnei.
Serpi - nu ma intereseaza specia.
Irukandji + inca cativa pesti - motiv pentru care n-am prea calcat plaja in JP. Foarte rar si doar in zone special amenajate si populate. Nu-ti permiti sa mergi la plaja intr-un loc pustiu. Meduzele si inca niste pesti killari sunt un lucru comun. Rechinii sunt un fel de maidanezi, periculosi dar ii mai mare sperietura decat posibilitatea sa mori. Vazut si rechini, macar ii vezi.

Am avut, oarecu, ghinionul sa stau pe o strada cu 4 case in mijlocul padurii ( ceva padure de palmieri super inghesuiti in fata si una de bambus in spate. Nu erau calcabile, nu aveai loc ). Vara incepea distractia cu insectele. Ajungeam in momentul in care imi era teama de orice insecta necunoscuta. Intr-o noapte alergam prin casa dupa un gandac mare si plat, foarte rapid. M-am trezit cu el pe masa, parea simpatic si am zis ca iau o foaie de hartie si-l scot afara. Nici n-am apucat sa ma apropii prea bine c-o sarit in celalat colt de camera. No, distractie. Fugi cu-n papuc si spray-ul antigandaci dupa el :lol: Nu cred ca era periculos, era varianta mai mare si mai slim a gandacului de bucatarie, cu antene cat ¾ din dimensiunea corpului. Insa zona era misto, foarte relaxanta. Si acum imi e dor de cantecul cicadelor, mi-am propus sa ma mut langa un cabinet stomatologic sau sa-mi cumpar o turbina.

In RO, pe langa viespi/ albine mi-e frica de cainii maidanezi si destul de rar am mai vazut niste insecte mari, nu stiu ce erau dar nu-mi pareau cunoscute.

Edited by lex404, 21 May 2015 - 17:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate