Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Islamul permite sau încurajează sacrificiile umane?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Unii compară terorismul musulman cu porunca uciderii canaaniților de către evreii lui Moise. Totuși este o mare diferență: Dumnezeu a poruncit distrugerea acelor popoare nu pentru că se închinau la idoli, ci pentru că practicau sacrificiile umane și chiar canibalismul. Pe câtă vreme musulmanii omoară creștini pentru că ”sunt idolatri”, chiar dacă acei creștini n-ar ucide o muscă poate. Eu zic că este o diferență ca de la cer la pământ. Întrucât nu sunt expert în Coran, chiar dacă l-am citit o dată, aș vrea să-mi spună și mie cineva ce versete din Coran le dau voie acestora să ucidă pe cei de altă credință cu ei? Pentru că, ceea ce fac ei mi se pare foarte asemănător cu ceea ce făceau popoarele Canaanului, ce credeau că le va fi binecuvântat pământul dacă îi sacrifică zeilor pe cei de altă credință cu ei și pe toți dușmanii lor. Ori, la fel musulmanii, par să fie convinși că dacă ucid creștini vor fi răsplătiți de Allah. Deci, de unde au tras această concluzie teroriștii lor? Din ce capitol, ce sură, ce versete?

#2
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
http://www.thereligi...23-violence.htm

normal ca daca americanu  mi-ar  bate la usa cu tancu as face la fel...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l8GDLy9K2Fk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Un exemplu ( 2:62 , al baqarah ):
آمَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ وَعَمِلَ صَالِحًا فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِندَ رَبِّهِمْ وَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ

Cei care cred, evrei, nazareeni, sabeeni, care cred în Dumnezeu şi în Ziua de Apoi şi săvârşesc fapte bune, aceştia îşi vor afla răsplata la Domnul lor, acolo nu vor fi încercaţi de teamă şi nu se vor mâhni.



In tari islamice ( cu mici exceptii unde 99.999% din populatie este musulmana ) crestinii au drepturi, uneori chiar mai multe drepturi ( de exemplu in Iran ).
Mai era un verset dar nu-l gasesc acum si nu-mi aduc aminte sura. Era ceva de genul: Protejati pe fiii lui Israel, fiii lui Avraam.


Intradevar, sunt versete ce explica anumite diferente ( precum trinitatea sau Isus ca fiu ), dar nu exista niciun indemn catre musulmani sa ia decizii impotriva celor care mentin trinitatea sau cred altceva. Ba din contra, ( Al Ma'idah ), 5:73

لَّقَدْ كَفَرَ الَّذِينَ قَالُوا إِنَّ اللَّهَ ثَالِثُ ثَلَاثَةٍ ۘ وَمَا مِنْ إِلَٰهٍ إِلَّا إِلَٰهٌ وَاحِدٌ ۚ وَإِن لَّمْ يَنتَهُوا عَمَّا يَقُولُونَ لَيَمَسَّنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ
Cei care spun: “Dumnezeu este al treilea din trei” sunt tăgăduitori. Nu este dumnezeu afară de Dumnezeu, Unul. Dacă nu se leapădă de ceea ce spun, o osândă dureroasă îi va atinge pe cei care tăgăduiesc dintre ei.
74:
أَفَلَا يَتُوبُونَ إِلَى اللَّهِ وَيَسْتَغْفِرُونَهُ ۚ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ
Nu se vor întoarce la Dumnezeu? Nu-i vor cere iertare? Dumnezeu este Iertător, Milostiv.



Nu m-am putut abtine sa nu-ti raspund. Dar va fi unicul mesaj de pe topic. Nu ma cita ca oricum nu voi vedea.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007
Vezi aici:

http://altafsir.com/...nslationBook=12

http://altafsir.com/...nslationBook=12

#5
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Deci vreo optezeci de versete care îndeamnă la violență... Nu-i de mirare atunci că sunt teroriștii lumii. Mi-e și frică să traduc în românește tot ce scrie acolo!

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttudorel666, on 20 mai 2015 - 15:11, said:

Deci vreo optezeci de versete care îndeamnă la violență
Nu stiu daca-s chiar atat de multe. Posibil sa gasesti, daca faci o cautare minutioasa.
Cert e ca jihadistii si teroristii de acum depasesc in barbarie orice porunca sau indemn din Coran...

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Posttudorel666, on 20 mai 2015 - 15:11, said:

Deci vreo optezeci de versete care îndeamnă la violență... Nu-i de mirare atunci că sunt teroriștii lumii. Mi-e și frică să traduc în românește tot ce scrie acolo!
Uita-te putin peste psalmul 136, 8-9.


Si mai sunt cateva episoade, asemanatoare...

#8
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Mda.
Leviticul - cartea a treia a lui Moise
Cap. 20
2. "Spune fiilor lui Israel acestea: Dacă cineva dintre fiii lui Israel şi dintre străinii care trăiesc printre Israeliţi va da din copiii săi lui Moloh, acela să fie dat morţii : poporul băştinaş să-l ucidă cu pietre.

27. Bărbatul sau femeia, de vor chema morţi sau de vor vrăji, să moară neapărat: cu pietre să fie ucişi, că sângele lor este asupra lor".
Cap. 24
14. "Scoate pe hulitor afară din tabără şi toţi cei ce au auzit să-şi pună mâinile lor pe capul lui, iar toată obştea să-l ucidă cu pietre.
16. Hulitorul numelui Domnului să fie omorât neapărat; toată obştea să-l ucidă cu pietre. Sau străinul, sau băştinaşul, de va huli numele Domnului, să fie omorât.
23. Şi după ce Moise a spus acestea fiilor lui Israel şi au făcut fiii lui Israel cum poruncise Domnul lui Moise, au scos pe hulitor afară din tabără şi l-au ucis cu pietre.
Plus altele

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View PostKarhu, on 20 mai 2015 - 15:15, said:

Nu stiu daca-s chiar atat de multe. Posibil sa gasesti, daca faci o cautare minutioasa.
Cert e ca jihadistii si teroristii de acum depasesc in barbarie orice porunca sau indemn din Coran...

Evident. E destul de controversata treab. Multe versete nu fac referire la crestini/evrei/ cei ce crdc ( oarecum ) in dumnezeu.
in 2:190 spune, de exemplu, ca trebuie luptat doar cu cei ce lupta impotriva ta ( sau cei ce lupta impotriva lui Dumnezeu ).

Problema nu sta in Qur'an, cum nu sta nici in Biblie. Ci in oameni.
Daca shi'a si majoritatea sunnitilor pot sta cuminti, exista anumite miscari extremiste. Si intelege fiecare ce vrea, mai ales in tarile nevorbitoare de limba araba.

#10
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Post_Claudiu_, on 20 mai 2015 - 15:24, said:

Mda.
Leviticul - cartea a treia a lui Moise
Cap. 20
2. "Spune fiilor lui Israel acestea: Dacă cineva dintre fiii lui Israel şi dintre străinii care trăiesc printre Israeliţi va da din copiii săi lui Moloh, acela să fie dat morţii : poporul băştinaş să-l ucidă cu pietre.

27. Bărbatul sau femeia, de vor chema morţi sau de vor vrăji, să moară neapărat: cu pietre să fie ucişi, că sângele lor este asupra lor".
Cap. 24
14. "Scoate pe hulitor afară din tabără şi toţi cei ce au auzit să-şi pună mâinile lor pe capul lui, iar toată obştea să-l ucidă cu pietre.
16. Hulitorul numelui Domnului să fie omorât neapărat; toată obştea să-l ucidă cu pietre. Sau străinul, sau băştinaşul, de va huli numele Domnului, să fie omorât.
23. Şi după ce Moise a spus acestea fiilor lui Israel şi au făcut fiii lui Israel cum poruncise Domnul lui Moise, au scos pe hulitor afară din tabără şi l-au ucis cu pietre.
Plus altele

Unii dintre voi parcă ar fi plătiți de teroriștii musulmani... Păi, măi omule, nu neg existența acestor porunci, dar reproșează-le evreilor, nu creștinilor, presupunând că și ei le mai țin! În creștinism orice astfel de comportament este total interzis! Scriptura evreilor a fost preluată doar ca plidă, nu ca poruncă, cel mult unii creștini au păstrat cele zece porunci și în niciuna dintre acestea nu există îndemnuri la ucidere, dimpotrivă!

View Postlex404, on 20 mai 2015 - 15:30, said:

Evident. E destul de controversata treab. Multe versete nu fac referire la crestini/evrei/ cei ce crdc ( oarecum ) in dumnezeu.
in 2:190 spune, de exemplu, ca trebuie luptat doar cu cei ce lupta impotriva ta ( sau cei ce lupta impotriva lui Dumnezeu ).

Problema nu sta in Qur'an, cum nu sta nici in Biblie. Ci in oameni.
Daca shi'a si majoritatea sunnitilor pot sta cuminti, exista anumite miscari extremiste. Si intelege fiecare ce vrea, mai ales in tarile nevorbitoare de limba araba.

Ba problema stă în Coran, de vreme ce vedem cu ochii noștri cum musulmanii pot fi oameni la fel ca și noi creștinii, până când vine unul de-ai lor și-i înnebunește cu ”Războiul Sfânt”. Și cum să nu înnebunească, și cel mai blând dintre ei, când există pericolul ca, dacă nu taie mâini, picioare și capete la creștini, să i se taie lui și familiei lui?!

#11
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Posttudorel666, on 20 mai 2015 - 14:30, said:

Ori, la fel musulmanii, par să fie convinși că dacă ucid creștini vor fi răsplătiți de Allah.
nu este nici o diferenta intre cel ce ucide crestini convins fiind ca va fi rasplatit de Alah, cel ce ucide mahomedani in numele lui Dumnezeu - aka Democratiei, in cazul statelor laice - , sau cel ce ucide evrei in numele purificarii genetice.

se da urmatorul scenariu:
Tara: Libia
Conducator: un mascarici care tine la respect triburile locale, facand din aceasta tara una lejer de vizitat
Situatie: Liderii europeni, sub pretextul "primaverii arabe" si a democratizarii tarii, il executa pe mascarici, le distrug casele si habitatul locuitorilor acestei tari, instalând in tara haosul si terorismul, transformând acest stat nu doar intr-unul imposibil de vizitat, ci intr-unul imposibil de guvernat.
Urmare: Localnicii, isi lasa toata agoniseala in urma, încercând sa se refugieze in Europa, in cautarea unui habitat prielnic, in locul celui distrus.
Raspuns[la urmarea situatiei]: Liderii europeni, aceeasi care le-au distrus si transformat tara intr-una imposibil de guvernat, declara razboi imigratiei, distrugând toate vasele maritime de transport al nenorocitilor.
Concluzie: Crima este crima, indiferent de motivul invocat, si inseamna acelasi lucru: luarea unei vieti a unui om de catre alt om muritor, intr-o circumstanta favorabila temporar celui din urma. Motivele invocate sunt de doi bani, indiferent ca sunt: religia - voci divine, facerea de bine -implementarea cu forta a Democratiei, patriotismul sau autoapararea - lupta cu invadatorii de orice soi, etc,etc,etc

#12
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDude_2nd, on 20 mai 2015 - 15:46, said:

nu este nici o diferenta intre cel ce ucide crestini convins fiind ca va fi rasplatit de Alah, cel ce ucide mahomedani in numele lui Dumnezeu - aka Democratiei, in cazul statelor laice - , sau cel ce ucide evrei in numele purificarii genetice.

se da urmatorul scenariu:
Tara: Libia
Conducator: un mascarici care tine la respect triburile locale, facand din aceasta tara una lejer de vizitat
Situatie: Liderii europeni, sub pretextul "primaverii arabe" si a democratizarii tarii, il executa pe mascarici, le distrug casele si habitatul locuitorilor acestei tari, instalând in tara haosul si terorismul, transformând acest stat nu doar intr-unul imposibil de vizitat, ci intr-unul imposibil de guvernat.
Urmare: Localnicii, isi lasa toata agoniseala in urma, încercând sa se refugieze in Europa, in cautarea unui habitat prielnic, in locul celui distrus.
Raspuns[la urmarea situatiei]: Liderii europeni, aceeasi care le-au distrus si transformat tara intr-una imposibil de guvernat, declara razboi imigratiei, distrugând toate vasele maritime de transport al nenorocitilor.
Concluzie: Crima este crima, indiferent de motivul invocat, si inseamna acelasi lucru: luarea unei vieti a unui om de catre alt om muritor, intr-o circumstanta favorabila temporar celui din urma. Motivele invocate sunt de doi bani, indiferent ca sunt: religia - voci divine, facerea de bine -implementarea cu forta a Democratiei, patriotismul sau autoapararea - lupta cu invadatorii de orice soi, etc,etc,etc

Ba există mare diferență între un criminal în serie ce ucide din pură plăcere și un om cât se poate de normal care devine criminal în serie pentru că-i convins că așa cere religia lui! Dacă nu sesizezi aceasta este ca și cum ai fi complice cu musulmanii care taie cu cuțitul capetele creștinilor!

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Tudorel, ele exista si in Biblie.
SI iar comparam ploaia cu vanatul caprelor.


Da, sunt pentru evrei. Dar ele exista in biblie si sunt "secte" care se folosesc de ele. SImpla lor existenta le da unora "dreptul" sa se foloseasca de ele.

Asa cum si in Qur'an exista, sunt cateva miscari care se folosesc de ele ( salafitii in special, si unii mai noi/ mai mici aparuti peste noapte ).

Iar, ajungem in postura in care crestinii is perfect, chiar daca au biblia murdara dar musulmanii sunt terro pentru ca unii o fac.


Sa nu-l uitam pe Brejvik, care a ucis impotriva islamului si a imigrantilor ( plus altii ).  Era crestin.

Asta ii face terro pe toti crestinii?

caz mai nou, pilotul GW...150 de oameni ucisi intr-o secunda.
Asta ii face pe toti crestinii terro? Nu, nu-i face.


Eu nu neg existenta terorismului in anumite organizatii islamice, dar nici pe cel provocat de crestini.
Daca un crestin ucide in masa, evident, nu-i terorist. E doar ucigas.

Eu zic sa deschidem capacele la toate oalele pentru ca toate dau in clocot.

Problema islamului nu sta in versetele alea ci in oameni, in special cei nevorbitori nativ de limba araba.
Daca biblia ar fi ramas in ebraica/ greaca si in ziua de azi ( ma refer, strict in limbile astea ) ar fi existat sute/ zeci de alte interpretari. Fiecare-si facea propria biserica si interpreta ce voia.
Interpretari penibile sunt oricum, biblii scoase de diverse organizatii ( jw ) traduse cum au vrut ei.

Edited by lex404, 20 May 2015 - 15:56.


#14
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Posttudorel666, on 20 mai 2015 - 15:49, said:

Dacă nu sesizezi aceasta este ca și cum ai fi complice cu musulmanii care taie cu cuțitul capetele creștinilor!
nu mai spune! :D
si cine ma rog, spune asta? Tu, dupa ce ai tras un joint citind Coranul sau Biblia? :D

#15
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postlex404, on 20 mai 2015 - 15:50, said:

Tudorel, ele exista si in Biblie.
SI iar comparam ploaia cu vanatul caprelor.


Da, sunt pentru evrei. Dar ele exista in biblie si sunt "secte" care se folosesc de ele. SImpla lor existenta le da unora "dreptul" sa se foloseasca de ele.

Asa cum si in Qur'an exista, sunt cateva miscari care se folosesc de ele ( salafitii in special, si unii mai noi/ mai mici aparuti peste noapte ).

Iar, ajungem in postura in care crestinii is perfect, chiar daca au biblia murdara dar musulmanii sunt terro pentru ca unii o fac.


Sa nu-l uitam pe Brejvik, care a ucis impotriva islamului si a imigrantilor ( plus altii ).  Era crestin.

Asta ii face terro pe toti crestinii?

caz mai nou, pilotul GW...150 de oameni ucisi intr-o secunda.
Asta ii face pe toti crestinii terro? Nu, nu-i face.


Eu nu neg existenta terorismului in anumite organizatii islamice, dar nici pe cel provocat de crestini.
Daca un crestin ucide in masa, evident, nu-i terorist. E doar ucigas.

Eu zic sa deschidem capacele la toate oalele pentru ca toate dau in clocot.

Problema islamului nu sta in versetele alea ci in oameni, in special cei nevorbitori nativ de limba araba.
Daca biblia ar fi ramas in ebraica/ greaca si in ziua de azi ( ma refer, strict in limbile astea ) ar fi existat sute/ zeci de alte interpretari. Fiecare-si facea propria biserica si interpreta ce voia.
Interpretari penibile sunt oricum, biblii scoase de diverse organizatii ( jw ) traduse cum au vrut ei.

Visezi sau ești treaz?! Dă-mi și mie exemplul unei singure ”secte creștine” care taie capete în numele creștinismului!

#16
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Mai, numai eu remarc ca este o neconcordanta intre titlul topicului si ce intreaba de fapt tudorel? Titlul sugereaza ca sacrificiile umane sunt in practicarea cultului religios (cum aveau dacii cand aruncau tineri in suliti ca sa fie mesageri pentru Zalmoxe) si atunci raspunsul este clar: NU.

Tudorel cred ca a gresit intentionat doar ca sa provoace. Totusi in descriere formuleaza intrebarea daca se permite omorul necredinciosilor conform religiei.

Edited by Bogdansv1, 20 May 2015 - 15:59.


#17
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Posttudorel666, on 20 mai 2015 - 15:57, said:


Visezi sau ești treaz?! Dă-mi și mie exemplul unei singure ”secte creștine” care taie capete în numele creștinismului!
Catolicismul a facut-o, Ortodoxia a facut-o, Protestantismul a facut-o, Neoprotestantismul a facut-o...Posted Image

#18
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostBogdansv1, on 20 mai 2015 - 15:59, said:

Mai, numai eu remarc ca este o neconcordanta intre titlul topicului si ce intreaba de fapt tudorel? Titlul sugereaza ca sacrificiile umane sunt in practicarea cultului religios (cum aveau dacii cand aruncau tineri in suliti ca sa fie mesageri pentru Zalmoxe) si atunci raspunsul este clar: NU.

Tudorel cred ca a gresit intentionat doar ca sa provoace. Totusi in descriere formuleaza intrebarea daca se permite omorul necredinciosilor conform religiei.

Adevărat, am forțat nițel, dar numai pentru că de fapt aceasta mi se pare numele real al uciderilor în numele credinței: sacrificii umane! Și îndrăznește să spui că nu-i așa.
Și nu i-aș compara cu dacii pe musulmani, ci cu incașii și mayașii.

Edited by tudorel666, 20 May 2015 - 16:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate