Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

The Witcher 3

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
Salut.

Astazi am inceput sa joc the witcher 3 (pe ps4) si vreau sa va spun ca isi merita banii. Am jucat 4 ore si e foarte intersant, o harta enorma, si imi place foarte mult sistemul de crafting pentru ca e complex, lucru ce il face si mai "challenging".

Comanda am facut-o pe amazon.fr si in carcasa amai primit si urmatoarele
- o harta (nu prea e folositoare dar arata fain)
- stickere
- un cd cu soundtrack-urile din joc
- o carte micuta despre anumite chestii din joc
- un "bilet" de multumire din partea celor de la cd projekt in care au mai specificat ca urmeaza sa primim 16 dlc gratuite

Grafica arata foarte bine si povestea e captivanta :)

E un joc pe care il recomand



#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Din ce spun si site-urile de specialitate, cei de la CD Projekt RED s-au tinut de promisiuni si au creat un joc fenomenal, ce promite macar 100 de ore de gameplay daca joci atat storyline-ul principal cat si questurile suplimentare.
Singurul lucru ce ma supara la The Witcher 3 e faptul ca cere o placa video mai puternica decat ceea ce am eu, si nu stiu cand o voi putea schimba ca sa pot juca si eu jocul.

#3
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Io am luat editia digitala pt. PC de pe gog.com plus CE-ul pt. PS4 de pe amazon.co.uk. N-am nici PS4 (inca) si nici PC capabil. Da' nici timp, cu kinderii in jur, sa joc chestii de 18+

P.S: TW3 e RPG, nu adventure.

/later edit: CE edition e pe drum!!! Yaaaaaaaay!!!!!!!!!1Posted Image

Edited by shiva, 20 May 2015 - 09:57.


#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View PostHider141, on 20 mai 2015 - 09:05, said:

Din ce spun si site-urile de specialitate, cei de la CD Projekt RED s-au tinut de promisiuni si au creat un joc fenomenal, ce promite macar 100 de ore de gameplay daca joci atat storyline-ul principal cat si questurile suplimentare.

Eu stiam ca doar cele principale dureaza 100 de ore

Ps: nu ersm sigur daca sa il pun in rpg sau adventure :P . Se poate muta daca e musai :)

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Cei de la CDPR au spus ca povestea principala dureaza cam 50 de ore si questurile secundare inca 50 de ore. La astea se mai adauga din cate stiu orele de gameplay din viitoarele DLC-uri, ceea ce e foarte bine in comparatie cu majoritatea jocurilor recente.
Dintre RPG-urile recente cred ca numai TES 5:Skyrim il intrece, cu o medie de 300 de ore de joc.

Edited by Hider141, 20 May 2015 - 12:32.


#6
jojocosmin99

jojocosmin99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.03.2014

View PostHider141, on 20 mai 2015 - 09:05, said:

Din ce spun si site-urile de specialitate, cei de la CD Projekt RED s-au tinut de promisiuni si au creat un joc fenomenal, ce promite macar 100 de ore de gameplay daca joci atat storyline-ul principal cat si questurile suplimentare.
Singurul lucru ce ma supara la The Witcher 3 e faptul ca cere o placa video mai puternica decat ceea ce am eu, si nu stiu cand o voi putea schimba ca sa pot juca si eu jocul.

Joaca pe low diferenta foarte mica vizual la hight , ultra uita te pe youtube pe forumuri , singura diferenta se vede la fps care este destul de mare , nu se merita alta placa  video pentru jocul asta sincer , sau laudat atit cu grafica aia dar de unde sa nu ma zic ca iarba parca e facuta in 2D

Edited by jojocosmin99, 20 May 2015 - 17:31.


#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View Postjojocosmin99, on 20 mai 2015 - 17:29, said:

iarba parca e facuta in 2D

In nici un joc pana in prezent, nu ai intalnit niciodata iarba facuta in 3D. In jocurile ce s-au facut pana acum, vegetatia a fost facuta folosind un sau mai multe plane, pe care s-a aplicat o textura a ierbii :)

#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
@jojo: Esti intr-o eroare destul de mare. Toate video-urile de pe youtube sunt comprimate si se pierde din calitatea imaginilor,  la fel si daca pozele/imaginile sunt redimensionate. Mai mult, o mare parte din comparatii sunt aiurea, nespecificandu-se despre ce configuratie hardware e vorba si ce setari s-au facut. Adaugam la mix si faptul ca ochiul uman nu distinge diferente de la 30 de fps in sus si concluzia e destul de evidenta. Cel putin pentru iubitorii de RPG-uri, care si acum se delecteaza cu clasicele Baldur's Gate si/sau Gothic.

Oricum, pe forumul oficial se gasesc deja informatii despre ajustarea setarilor grafice pentru efecte de wow si/sau performanta. Important e si actualizarea driverului video.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postjojocosmin99, on 20 mai 2015 - 17:29, said:

Joaca pe low diferenta foarte mica vizual la hight , ultra uita te pe youtube pe forumuri , singura diferenta se vede la fps care este destul de mare , nu se merita alta placa  video pentru jocul asta sincer , sau laudat atit cu grafica aia dar de unde sa nu ma zic ca iarba parca e facuta in 2D
Nici pe low nu cred ca-mi merge. Jocul cere minim GTX 660 si eu am GTX 460 pana la un eventual upgrade. Dar de curiozitate am sa cumpar jocul saptamana asta si il incerc sa vad daca-mi merge si ce fps scot cu setarile pe low.

View Postshiva, on 20 mai 2015 - 22:00, said:

Adaugam la mix si faptul ca ochiul uman nu distinge diferente de la 30 de fps in sus si concluzia e destul de evidenta. Cel putin pentru iubitorii de RPG-uri, care si acum se delecteaza cu clasicele Baldur's Gate si/sau Gothic.
Sunt nevoit sa te contrazic aici. Ochiul distinge si peste 30fps, atat ca intr-un RPG nu e chiar asa de important daca ai 30fps sau 100fps ca tot la fel de bine te joci.
Daca nu ma crezi poti cauta clipuri cu comparatii intre 30fps si 60 fps (sau mai mult) sa vezi la ce ma refer.

Edited by Hider141, 20 May 2015 - 22:22.


#10
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
O lamurire oficiala pe tema downgrade-ului http://www.eurogamer...e-issue-head-on

#11
jojocosmin99

jojocosmin99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.03.2014

View Postshiva, on 20 mai 2015 - 22:00, said:

@jojo: Esti intr-o eroare destul de mare. Toate video-urile de pe youtube sunt comprimate si se pierde din calitatea imaginilor,  la fel si daca pozele/imaginile sunt redimensionate. Mai mult, o mare parte din comparatii sunt aiurea, nespecificandu-se despre ce configuratie hardware e vorba si ce setari s-au facut. Adaugam la mix si faptul ca ochiul uman nu distinge diferente de la 30 de fps in sus si concluzia e destul de evidenta. Cel putin pentru iubitorii de RPG-uri, care si acum se delecteaza cu clasicele Baldur's Gate si/sau Gothic.

Oricum, pe forumul oficial se gasesc deja informatii despre ajustarea setarilor grafice pentru efecte de wow si/sau performanta. Important e si actualizarea driverului video.
Toate video-urile de pe youtube sunt comprimate si se pierde din calitatea imaginilor asa si asta e valabil la low , hight si ultra iar diferentele sint infirme vizual la asta m am referit , deci cine e in eroare pina la urma ?
Iar daca tu poti juca cu 30 fps dai bice , in fine pina la urma este un joc superb cu cerinte foarte mari pentru o grafica mediocra , sint atitea jocuri care poti spune ca au grafica si tot nu cer placi de top , dar acum na trebuie sa si vinda si nvidia seria 9xx .

#12
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Super joc pacat ca nu am un PC capabil.

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Daca ai ceva echivalent cu AMD Phenom II X4 la 3,2Ghz, 8GB ram si GTX 460 (sau ceva mai bun, dar sub cerintele minime) ar trebui sa poti scoate minim 30-35 de cadre pe secunda cu absolut toate setarile pe minim. Eu am configuratia de mai sus si doar cand incepe sa ploua scade sub 35 de cadre, in rest am intre 35-40 de cadre pe secunda.

Edited by Hider141, 17 June 2015 - 18:26.


#14
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Decat sa il joc pe minim mai bine nu il joc.

View Postshiva, on 20 mai 2015 - 09:55, said:

Io am luat editia digitala pt. PC de pe gog.com plus CE-ul pt. PS4 de pe amazon.co.uk. N-am nici PS4 (inca) si nici PC capabil. Da' nici timp, cu kinderii in jur, sa joc chestii de 18+
L-ai cumparat ca sa susti site-ul, nu?

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostPapillon_, on 18 iunie 2015 - 09:58, said:

Decat sa il joc pe minim mai bine nu il joc.
Si eu spuneam asta inainte sa-l prind la un pret bun. Dar gamerul din mine nu a rezistat cand l-am vazut in editie retail la 129RON pe forumul computergames.

Dar incep sa ma gandesc si eu la asta, sa-l las deoparte pana imi schimb placa video. Oricum mai am de terminat Skyrim si multe alte jocuri pe care nici macar nu le-am instalat inca.

Edited by Hider141, 18 June 2015 - 10:15.


#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Nu m-a prins inca, nu-s gamer si poate de asta imi pare cam greoi cu retete, vraji, potions, crafting, etc. M-am dat la un ghoul cu nivel ridicat si dupa ce l-am obosit vreo 5 minute am aflat intr-un mod neplacut ca si arma ia damage si trebuie sa o repari. Sa vad lista de misiuni a trebuit sa caut pe google, ca n-o gaseam nicaieri.

Grafica m-a dezamagit dupa ce am jucat saptamana trecuta Middle-earth: Shadow of Mordor

#17
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013

View PostHider141, on 20 mai 2015 - 22:20, said:

Nici pe low nu cred ca-mi merge. Jocul cere minim GTX 660 si eu am GTX 460 pana la un eventual upgrade. Dar de curiozitate am sa cumpar jocul saptamana asta si il incerc sa vad daca-mi merge si ce fps scot cu setarile pe low.

Mie imi merge jocul cu totul la low si pe rezolutie mai mica de 1366x768 cu 20-28 fps. Am un laptop Acer cu procesor i5m generatia a 3 a, 4 gb de ram si placa video gt640m.

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Intre timp l-am testat si am scris putin mai sus ca imi merge cu un framerate cat de cat acceptabil. Dar deocamdata l-am lasat deoparte si astept sa schimb placa video cu ceva mai bun, ca sa-l pot juca la detalii mai mari si framerate mai apropiat de 50-60fps.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate