Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sistem inchidere programatã a ușii de la balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Mobuntu

Mobuntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 12.04.2011
Am usa de termopan la balcon. Noaptea sunt temperaturi placute, hinghierii si-au facut treaba si au redus drastic numarul maidanezilor, vreau sa dorm cu usa deschisa cat se mai poate, pana vin iar caldurile.

Dar pe sub geam am o straduta destul de circulata, inclusiv linie RATB care isi goleste butoaiele de aer comprimat, sau ce naiba sunt alea, fix sub geamul meu. La 5 dimineata, cu usa deschisa, trezirea e garantata la orice ora m-as culca.

As vrea sa fac un sistem automat de inchidere a usii la ora 4.59am.

Stiti daca exista amortizoare declansate electric? Programator de priza am, transformator gasesc daca e nevoie.

Ceva in genul asta dar la preturi decente: http://www.onlinedoo...oser-fd60-rated

Orice solutii sunt binevenite. :)

Edited by Mobuntu, 19 May 2015 - 21:34.


#2
Robertvly

Robertvly

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.05.2015
Amortizatoarele actionate electric sunt montate de obicei pe usile antiincediu sau pe usile cu iesire de siguranta gen(MALL) si se declaseaza deschizanduse in momente de pericol(incediu,cutremur etc) PAREREA MEA
Cea ce cauti u nu cred ca l-au inventat!deocamdata.

#3
Mobuntu

Mobuntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 12.04.2011
D'asta caut putina imaginatie. Sa zicem ca pun un amortizor clasic care trage de usa. Imi mai trebuie atunci un sistem de blocare a usii in pozitia deschisa, care sa poata fi comandat electric. As putea pune un bat intre cadru si usa, tras din pozitie de un motoras electric, dar ar fi o metoda prea putin ... eleganta. :)

#4
established

established

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.05.2015
Vrei metoda eleganta ? domeniul auto are asemenea automatizari pentru usi . Singura problema pare a fi greutatea usii .
Hayon hands- free

Edited by established, 20 May 2015 - 07:15.


#5
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Amortizorul are scopul de a amortiza.

Cred ca tu cauti un motor sau un actuator electric. Ia legatura cu o firma de tamplarie, preferabil de aluminiu pentru a ti se oferi o solutie motorizata.

Probabil va trebui sa inlocuiesti usa cu o solutie cu motorizare. Eu personal as face efortul asta. Si eu sunt rau la trezirea din somn.

Edited by Groot, 20 May 2015 - 06:58.


#6
Mobuntu

Mobuntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 12.04.2011

View Postestablished, on 20 mai 2015 - 06:54, said:

Vrei metoda eleganta ? domeniul auto are asemenea automatizari pentru usi . Singura problema pare a fi greutatea usii .
E o problema destul de mare, fiind greutati foarte diferite.

View PostGroot, on 20 mai 2015 - 06:56, said:

Amortizorul are scopul de a amortiza.

Cred ca tu cauti un motor sau un actuator electric. Ia legatura cu o firma de tamplarie, preferabil de aluminiu pentru a ti se oferi o solutie motorizata.

Probabil va trebui sa inlocuiesti usa cu o solutie cu motorizare. Eu personal as face efortul asta. Si eu sunt rau la trezirea din somn.
Amortizorul are si scopul de a inchide usa. O inchide lent, sa nu ma trezeasca o usa trantita la 5 dimineata. Dar imi trebuie ceva sa tina usa deschisa pana la ora aia. :)

#7
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Bine, cumpara un amortizor si ai rezolvat problema.

#8
Mobuntu

Mobuntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 12.04.2011
Citeste tot si iti dai seama ca doar un amortizor nu rezolva problema.

#9
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Da, am citi tot. Tu vrei un amortizor. E irelevant ce face acesta si ce ti se recomanda. Tu tot un amortizor vrei. Cumpara-ti un amortizor.

#10
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Uite ceva adaptabil , daca iti permite inaltimea , mai precis adincimea de sub usa . Normal , trebuie adaptari la usa si automatizarea ... http://www.divid.ro/...la-23metri.html

#11
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Daca usa are amortizor e suficient un motoras care sa traga de usa pentru a-i da impulsul de plecare, dupa care usa se va inchide singura .

#12
Mobuntu

Mobuntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 12.04.2011

View PostGroot, on 20 mai 2015 - 07:30, said:

Da, am citi tot. Tu vrei un amortizor. E irelevant ce face acesta si ce ti se recomanda. Tu tot un amortizor vrei. Cumpara-ti un amortizor.
Nervos tare in dimineata asta, noapte grea? Daca nu ignori tu topicul atunci va trebui sa te ignor eu.

View Postmaximg, on 20 mai 2015 - 07:52, said:

Uite ceva adaptabil , daca iti permite inaltimea , mai precis adincimea de sub usa . Normal , trebuie adaptari la usa si automatizarea ... http://www.divid.ro/...la-23metri.html
Hmm, m-am uitat pe automatizari pentru usi batante dar au niste preturi de-ti sta mintea-n loc. Caut ceva sub 100 Euro.

View PostAcrisios, on 20 mai 2015 - 07:59, said:

Daca usa are amortizor e suficient un motoras care sa traga de usa pentru a-i da impulsul de plecare, dupa care usa se va inchide singura .
Si ce o tine deschisa ca sa nu se inchida singura?

Edited by Mobuntu, 20 May 2015 - 08:08.


#13
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
sunt amortizoare care blocheaza usa pe pozitia "deschis" atunci cand aceasta este deschisa la maxim...


sau se poate bloca fortat usa in pozitia deschis cu un carlig fixat pe peretele spre care se deschide usa iar motorasul sau actuatorul va inlatura acest carlig la ora programata permitand usii sa se inchida ...

Edited by Acrisios, 20 May 2015 - 08:11.


#14
Mobuntu

Mobuntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 12.04.2011

View PostAcrisios, on 20 mai 2015 - 08:09, said:

sau se poate bloca fortat usa in pozitia deschis cu un carlig fixat pe peretele spre care se deschide usa iar motorasul sau actuatorul va inlatura acest carlig la ora programata permitand usii sa se inchida ...
Pfuai, asta mi-a dat o idee si mai buna si mai simpla: electromagnet.

Cautat pe net si se pare ca exista ceva fix pentru asta: laxtek.ro/produse/67-control-acces/149-incuietori-electromagnetica/184-electromagneti-retinere-usa-deschisa/530-electromagnet-retinere-usa-deschisa-yd-604.html (adaugati http://www. in fata, sa nu creada cineva ca fac reclama).

Cam 120 lei un amortizor decent, 120 lei electromagnet, 20 lei priza programabila, 20 lei transformatorul la 12V, 10 lei cabluri, iese la un pret rezonabil.

Merci Acrisios pentru idee. :)

#15
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
un door closer plus un electromagnet cu priza programabila. Problem solved!

LE: vad ca cineva ti-a dat ideea deja. Aveam topicul deschis si neactualizat si pana am raspuns... :)

Edited by flp014, 20 May 2015 - 09:04.


#16
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Daca vorbim de o usa de termopan normala, cred ca ai putea adapta un motoras de stergatoare de parbriz. Daca il iei cu tot cu mecanisme ma gandesc ca ne putem gandi la un posibil aranjament al lui astfel incat sa iti inchida / deschida usa cat ai tu nevoie.
Ai nevoie de o sursa de 12V sa-l alimentezi + un circuit care sa-ti inchida usa.
Zici ca ai un programator de priza. Il poti folosi sa dai un semnal ca sa inchida usa.
Pe programatorul respectiv alimentezi un incarcator de telefon sau orice altceva care are un consum mic si care tine un releu cuplat.
Releul il folosesti in felul urmator:
Cat timp timerul tau da tensiune la incarcator releul este in pozitia 1.
Cand timerul ajunge la 0, tensiunea este taiata si releul trece in pozitia 2.

In pozitia 2, se face conexiunea la motorasul care actioneaza usa si incepe sa o traga pentru a o inchide. Cand ajunge la capat, iti trebuie un buton care sa taie alimentarea.
Ca sa il reprogramezi, potrivesti timerul ca sa treaca releul in pozitia 1 si dupa deschizi usa.

Solutii sunt, mai complicate sau mai simple.

Sper ca te ajuta!

#17
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Citesc si ma minunez ce idei le pot trece prin cap unora... Betze, carlige prinse in pereti, motorase de stergatoare, alimentatoare de telefon, etc. in loc de un banal electromagnet cu temporizator.

#18
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Un link concret catre electromagnetii de care tot vorbiti ?
Am incercat sa gasesc ceva pe google dar nu cred ca e acelasi lucru pe care il recomandati.
Link-ul de mai sus nu-mi functioneaza deloc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate