Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

help orice browser 100% CPU usage

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
clickuserx

clickuserx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 13.02.2012
Deci cam asta e si IE, Firefox, Chrome toate imi folosesc 100% din procesor si nu merge bine calculatorul bineinteles. Rulez Windows Vista home basic, stiu ca am un calculator vechi AMD 2800+ Barton 1GB DDR1 dar mergea, pe vremea lui toata lumea vroia sa stea la el, acum nu stiu cum sa rezolv asta din software sau procesorul e stricat.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
vremea lui a trecut.

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,179
  • Înscris: 27.06.2007
ce placa video folosesti?

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Una din cele mai nepotrivite combinatii. Pe configuratia aia hardware nu are ce cauta vista. Pune un XP SP3 si un mozilla versiunea 32 (nu ultima) si PC ul tau o sa se miste mult mai bine.

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010
Si merge vista mai decent decat xp pe sistemul asta?

#6
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Cred ca problema e ca ai prea putin RAM, doar 1GB. La ora actuala, orice site mai pricajit are poze si filmulete pe el si din start poti incarca 100-200 KB in memorie. Deschizi cateva site-uri si e gata. ARunca o privire in Task Manager sa vezi daca asta e problema si daca da, vezi daca mai gasesti o placuta suplimentara de RAM.
A, si mareste dimensiunea la page file, daca nu ai facut-o deja.

Edited by aflorin27, 19 May 2015 - 15:55.


#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Alt calculator (mai modern)...
Software-ul a evoluat. Windows Vista nu mai este ce era imediat dupa lansare si nici browserele de web din prezent nu mai sunt cele de atunci.
Ai putea reinstala Windows Vista si versiuni mai vechi ale browserelor, apoi sa dezactivezi actualizarile automate, dar aceasta inseamna sa te expui unor riscuri de securitate, sa pierzi compatibilitatea cu anumite aplicatii si sa nu mai poti vizualiza anumite continuturi din web, pe langa multe alte probleme. Deci ar fi nerecomandabil sa procedezi astfel.
Windows XP ar fi o solutie la fel de proasta, deorece a iesit din perioada de suport extins. Nu mai primeste actualizari. Isi pierde treptat compatibilitatea cu tot mai mult continut din web.
Probabil ca singurul modalitate prin care ai mai putea resuscita acest computer si sa beneficiezi totodata de majoritatea continutului din web, ar fi sa instalezi o distributie Linux moderna, dar cu cerinte hardware reduse.

#8
bogdaneltucu

bogdaneltucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 03.02.2007
baga-l in prastie si trage cu el

#9
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006

View Post_-_, on 19 mai 2015 - 15:54, said:

Windows XP ar fi o solutie la fel de proasta, deorece a iesit din perioada de suport extins. Nu mai primeste actualizari. Isi pierde treptat compatibilitatea cu tot mai mult continut din web.
Probabil ca singurul modalitate prin care ai mai putea resuscita acest computer si sa beneficiezi totodata de majoritatea continutului din web, ar fi sa instalezi o distributie Linux moderna, dar cu cerinte hardware reduse.
Da-mi te rog un exemplu de incompatibilitate intre continut din web si sistemul de operare Windows XP.

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu folosesc Windows XP si uite ca nu m-a dus capul sa salvez special pentru tine bookmark-uri catre pagini de web ce nu se pot deschide in web browsere sub Windows XP!
Dar ia la rand subiectele deschise in ultimele luni in aria corespunzatoare si vei gasi exemplele pe care le cauti: pagini care nu se mai incarca corect in browsere, butoane din pagini care nu functioneaza, downloaduri care raman blocate in 0% etc.
Ultima versiune de Internet Explorer din Windows XP este mult ramasa in urma, pentru marile browsere de web nu se mai ofera in ceea ce priveste Windows XP decat un minim de suport (si acesta nu se stie cat va mai tine), antivirusii au inceput deja sa-si piarda compatibilitatea cu Windows XP, pentru ultimele versiuni de Java nu mai exista suport in Windows XP (ca sa iti dau inca un reper in cautarea exemplelor), Flash Player produce crash-uri frecvente in browsere atat sub Windows XP cat si sub Windows Vista (aici link-uri iti pot da, daca nu te descurci sa le gasesti singur) s.a.m.d.

#11
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,689
  • Înscris: 28.08.2010
Nu te lua dupa rautaciosi nici un browser nu iti tine procesorul la 100%. Ai un virus cu siguranta. dai ctrl alt delete si vezi ce procese iti tine procesorul la 100%. Posibil sa fie dgen.exe pe care il poti inchide din task manager temporar dar la restart apare iar. Mai multe detalii aici http://answers.micro...ec-e9542bb3b3b1

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,567
  • Înscris: 15.06.2004

View Post_-_, on 19 mai 2015 - 18:22, said:

Nu folosesc Windows XP si uite ca nu m-a dus capul sa salvez special pentru tine bookmark-uri catre pagini de web ce nu se pot deschide in web browsere sub Windows XP!

Aici e eronat. IE-ul intr-adevar are deja mari probleme cu multe site-uri. Firefox sau Chrome nu au probleme insa.
Inca folosesc XP-ul zilnic la munca si folosesc cam toate browserele - mai putin Chrome, dar folosesc Opera.

Virus ar putea fi. sau ceva Adware. Poate n-ar strica urmati primii pasi de-aici - http://forum.softped...hide-topic-nou/
Dar calculatorul ala e total depasit, in special ptr Vista - 7-le s-ar misca mai bine pe el. Dar Vista fara 4 Gb de Ram ( ideal minim 8... )...

#13
clickuserx

clickuserx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 13.02.2012

View Post_Smiley_, on 19 mai 2015 - 15:38, said:

vremea lui a trecut.

View PostA10, on 19 mai 2015 - 15:41, said:

Una din cele mai nepotrivite combinatii. Pe configuratia aia hardware nu are ce cauta vista. Pune un XP SP3 si un mozilla versiunea 32 (nu ultima) si PC ul tau o sa se miste mult mai bine.



View Posteiffel, on 19 mai 2015 - 19:06, said:

Aici e eronat. IE-ul intr-adevar are deja mari probleme cu multe site-uri. Firefox sau Chrome nu au probleme insa.
Inca folosesc XP-ul zilnic la munca si folosesc cam toate browserele - mai putin Chrome, dar folosesc Opera.

Virus ar putea fi. sau ceva Adware. Poate n-ar strica urmati primii pasi de-aici - http://forum.softped...hide-topic-nou/
Dar calculatorul ala e total depasit, in special ptr Vista - 7-le s-ar misca mai bine pe el. Dar Vista fara 4 Gb de Ram ( ideal minim 8... )...

care minim 4 GB RAM frate ..


Windows Vista Home Basic
800-megahertz (MHz) 32-bit (x86) processor or 800-MHz 64-bit (x64) processor
512 megabytes (MB) of system memory
Note On system configurations that use system memory as graphics memory, at least 448 MB of system memory must be available to the operating system after some memory is allocated for graphics.
DirectX 9-class graphics card
32 MB of graphics memory
20-gigabyte (GB) hard disk that has 15 GB of free hard disk space
Internal or external DVD drive
Internet access capability
Audio output capability


Video am : GeForce FX 5200

WIndows XP imi da tot timpul erori "Don't send" nu stiu de ce si de asta am pus vista si chiar W7 care merg fara erori, cum pun XP SP3 e plin de erori si cere permisiune ptr fiecare site si eroare Don't send la orice. RAM am vazut ca foloseste 600-700MB deci as putea pune usor dar de as mai baga 1GB.....la CPU pare problema

Edited by clickuserx, 19 May 2015 - 19:32.


#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Posteiffel, on 19 mai 2015 - 19:06, said:

Aici e eronat. IE-ul intr-adevar are deja mari probleme cu multe site-uri. Firefox sau Chrome nu au probleme insa.
Inca folosesc XP-ul zilnic la munca si folosesc cam toate browserele - mai putin Chrome, dar folosesc Opera.

Si cu paginile de web care cer ultima versiune de Java, de exemplu, ce faci? Cum le deschizi?

Dar cu paginile care cer ActiveX Controls si versiuni actualizate de Internet Explorer? Poti, de exemplu, sa joci table aici, ca parca a fost actualizat recent acest joc? (Alt exemplu de site care foloseste controale ActiveX nu imi vine in mine).

View Postclickuserx, on 19 mai 2015 - 19:26, said:

WIndows XP imi da tot timpul erori "Don't send" nu stiu de ce si de asta am pus vista si chiar W7 care merg fara erori, cum pun XP SP3 e plin de erori si cere permisiune ptr fiecare site si eroare Don't send la orice.

Erorile astea probabil ca le da la paginile care contin flash. Din cate mi-am dat seama Flash Playerul crapa pe XP indiferent de browser. Dar si pe Vista am inteles ca ar exista aceasta problema.

#15
clickuserx

clickuserx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 13.02.2012

View Post_-_, on 19 mai 2015 - 19:38, said:

Si cu paginile de web care cer ultima versiune de Java, de exemplu, ce faci? Cum le deschizi?

Dar cu paginile care cer ActiveX Controls si versiuni actualizate de Internet Explorer? Poti, de exemplu, sa joci table aici, ca parca a fost actualizat recent acest joc? (Alt exemplu de site care foloseste controale ActiveX nu imi vine in mine).



Erorile astea probabil ca le da la paginile care contin flash. Din cate mi-am dat seama Flash Playerul crapa pe XP indiferent de browser. Dar si pe Vista am inteles ca ar exista aceasta problema.

da , nu ma lasa sa instalez flash ....

in fine mai am un  3800+ X2 cu 2GB RAM si Radeon 6670 care merge foarte bine chiar daca e o vechitura s-a impotmolit abia la AC III si un Lenovo N500 cu 4GB RAM  , dar vroiam sa am si acest Barton sa citesc ziare si un youtube....

Edited by clickuserx, 19 May 2015 - 19:52.


#16
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,516
  • Înscris: 16.03.2004

View PostA10, on 19 mai 2015 - 15:41, said:

mozilla versiunea 32

Care nu mai e compatibila cu youtube sau alte site-uri populare.

View Post_Smiley_, on 19 mai 2015 - 15:38, said:

vremea lui a trecut.
Nu poti sa faci din martoaga armasar de curse.

#17
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postclickuserx, on 19 mai 2015 - 19:50, said:

in fine mai am un  3800+ X2 cu 2GB RAM si Radeon 6670 care merge foarte bine chiar daca e o vechitura s-a impotmolit abia la AC III si un Lenovo N500 cu 4GB RAM  , dar vroiam sa am si acest Barton sa citesc ziare si un youtube....
Ce solutie antivirus folosesti? Cand ai scanat ultima oara PCul de malware - cu MBAM, de exemplu?

Edited by dexterash, 19 May 2015 - 19:55.


#18
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006

View Post_-_, on 19 mai 2015 - 18:22, said:

Nu folosesc Windows XP si uite ca nu m-a dus capul sa salvez special pentru tine bookmark-uri catre pagini de web ce nu se pot deschide in web browsere sub Windows XP!
Dar ia la rand subiectele deschise in ultimele luni in aria corespunzatoare si vei gasi exemplele pe care le cauti: pagini care nu se mai incarca corect in browsere, butoane din pagini care nu functioneaza, downloaduri care raman blocate in 0% etc.
Ultima versiune de Internet Explorer din Windows XP este mult ramasa in urma, pentru marile browsere de web nu se mai ofera in ceea ce priveste Windows XP decat un minim de suport (si acesta nu se stie cat va mai tine), antivirusii au inceput deja sa-si piarda compatibilitatea cu Windows XP, pentru ultimele versiuni de Java nu mai exista suport in Windows XP (ca sa iti dau inca un reper in cautarea exemplelor), Flash Player produce crash-uri frecvente in browsere atat sub Windows XP cat si sub Windows Vista (aici link-uri iti pot da, daca nu te descurci sa le gasesti singur) s.a.m.d.

Confunzi capra cu varza. Sistemul de operare e una, browserul folosit este alta. IE este mort, Microsoft lucreaza la alt browser. Dar Firefox ofera in continuare suport pentru XP. Flash Player e varza pe orice sistem de operare, eu nici nu l-am mai instalat.
Si asa varza cum e, XP tot are cota de piata mai mare decat toate versiunile de Linux adunate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate