Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

The Expanse (2015)

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#127
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Destul de slab fata de seria precedenta, dar poate ca aveam asteptari prea mari. Bine, mie nu mi-a placut nici prima serie, dupa cateva episoade nici nu am mai urmarit serialul.

#128
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Arcul precedent a tinut 3 sezoane si am presupus din start ca sezonul 4 reprezinta doar inceputul arcului si nu vom vedea mare lucru decat cum se pregateste terenul pentru ceva mai mare. Asa ca a fost pe asteptarile mele.

#129
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Sezonul ăsta mi s-a părut un pic mai slăbuț, dar cum a spus un coleg de forum mai sus așa era și-n cărți( din păcate, nu le-am citit). Totuși, scenariștii, nu trebuiau să lungească partea asta plicticoasă într-un sezon întreg. In 5 episoade puteau să isprăvească ce a fost în 10 episoade. Mai nimic despre "arhitecți" și adversarii lor. Mai nimic despre artefactele despre planetă.
Probabil în următorul sezon se vor axa mai mult pe un fel de război de gherilă între facțiunile OPA vs Pământ/Marte, iar la mijloc vor fi cei de pe Lună și o parte din OPA, care vor încerca să evite o escaladare a conflictului. ...și cine știe, poate la un moment dat vor veni și "băieții" răi, adică ăia răii:))

#130
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Wow, a aparut Expanse :)
Abia l-asteptam. Sa vad cand apuc sa ma uit la el.

Altfel.
Vad ca unii au renuntat in primul sezon la el. Si eu. Imi aducea cumva aminte de Blade Runner, ceva nu mergea...
Apoi din plictiseala maxima si lipsa de altceva am zis ca mnah, hai sa mai vad un pic din serialul asta. Apoi m-a prins si l-am urmarit pe tot.

ps - in caz ca nu se intelege, Blade Runner nu mi-a placut; nici continuarea lui; am urmarit doar pt. ca fan SF

#131
intruderul

intruderul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.12.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/caLji74IIp4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Pe 16 decembrie incepe season 5!

#132
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
blade runner este un tip aparte de sf. the expanse incepe greu, dar nu e nicicum in aceeasi categorie. nu mai exista nimic ca blade runner. coloana sonora facuta de vangelis - unul dintre cele mai bune albume de muzica electronica progresiva ever.

din pacate sezonul 6 va fi si ultimul: https://www.theverge...g-amazon-cancel
ceea ce inseamna c-o sa condenseze 5 carti in 2 sezoane. nu inteleg. e clar in top 10 seriale in state.

#133
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Măcar de l-ar termina cumva okay.

#134
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
pai nu poa' sa-l termine decat cum se termina cartile :) nu vad de ce-ar face altfel. james corey nu e george martin :)

#135
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Am văzut prea multe ca să am încredere în ăștia.

#136
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
Adevarul e ca-s praf astia de la Amazon pe partea de marketing: iti dau asa cu un morcovel pe la nas cu prelungirea serialului cu inca un sezon, dupa care-ti trag o caraba peste ochi ca-l anuleaza. Ce-au rezolvat cu anuntul asta inaintea penultimului sezon, cred ei ca o sa-i creasca asa audienta?

Adevarul e ca intr-adevar, e prea costisitor si produce prea putina vîlvă ca sa fie rentabil, dar puteau sa lase sezonul asta asa cum e si abia la anul sa anunte "the final season". Asa, tot buzz-ul pe care l-au produs e ca au dat dreptate celor care cobeau si-i dadeau la radacina de cind a fost anulat de SyFy.

#137
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
amazon va deveni probabil cea mai puternica si influenta companie de pe glob, am impresia ca partea asta cu filmele e o joaca. adevarul e insa unul simplu: sf-ul nu vinde. e nisa. desi repet, serialul e unul dintre cele mai apreciate in state, are public.

#138
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010

 DeathRipple, on 26 noiembrie 2020 - 20:04, said:

am impresia ca partea asta cu filmele e o joaca.
Prime Video vine cadou daca-ti iei Amazon Prime (serviciul de livrare gratuita acasa a cumparaturilor de pe Amazon). Prea putini sau aproape nimeni nu-si ia Amazon Prime de dragul content-ului de la Prime Video.

De citiva ani se chinuie (adica baga bani seriosi) in productie proprie si au dat niste lovituri, dar tot n-au sanse sa depaseasca Netflix, ba chiar sint pe cale sa fie depasiti de Disney+, cu tot purcoiul de clienti moca de la Amazon Prime. Zic eu din cauza marketingului defectuos.

In rest, Amazon, Apple, Tesla sint doar baloane pe bursa, o sa fie un mare aoleu cind or sa plesneasca.

#139
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

 hellmarvel, on 27 noiembrie 2020 - 07:34, said:

Prime Video vine cadou daca-ti iei Amazon Prime (serviciul de livrare gratuita acasa a cumparaturilor de pe Amazon). Prea putini sau aproape nimeni nu-si ia Amazon Prime de dragul content-ului de la Prime Video.

De citiva ani se chinuie (adica baga bani seriosi) in productie proprie si au dat niste lovituri, dar tot n-au sanse sa depaseasca Netflix, ba chiar sint pe cale sa fie depasiti de Disney+, cu tot purcoiul de clienti moca de la Amazon Prime. Zic eu din cauza marketingului defectuos.

In rest, Amazon, Apple, Tesla sint doar baloane pe bursa, o sa fie un mare aoleu cind or sa plesneasca.

nu stiu de unde-ti iei tu informatiile, da' zilele trecute a avut probleme AWS si a picat juma' de internet. amazon isi face banii din storage si cloud unde are cvasimonopol, peste IBM, micromoale si google combinate. apple are actualmente liste de asteptare la iPhone 12 max pro (1400$ la liber, se da cu 1800+ pe ebay). tesla are 4 fabrici si mai deschide. ca sa nu mai mentionam space-x, unde n-are competitie. musk tocmai a ajuns numaru' 2, dupa bezos.

nivelul amazon:

https://news.slashdo...shdot (Slashdot)&fbclid=IwAR2jgZYRfUVG-cBhqn6QGbOi0i3p3bNaAusVD8beKfZx_EdUNksP00y-Gh4

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ojGveiE51Hk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

destul off-topic.

Edited by DeathRipple, 28 November 2020 - 14:18.


#140
dragos1405

dragos1405

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.10.2015
Serial foarte bun, dar nu inteleg de ce Amazon are un marketing aiurea.

#141
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu am facut rost de ebookurile in engleza, pentru ca din pacate nu au fost traduse la noi. Cred ca este prima data cand intai ma uit la un film si abia apoi citesc cartea dupa care s-a facut ecranizarea.

#142
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Primele 3 volume sunt traduse iar al patrulea e în pregătire, dar e drept că până la opt mai sunt... :)

#143
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Am asteptat doi ani traducerea dupa Zeul Gol, a lui Hamilton, desi era aparuta de 14 ani. Acum gandeste-te cat o sa dureze pana se traduce Tiamat's Wrath, aparuta abia anul trecut.

#144
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 15.05.2018
Au aparut primele 3 episoade din Sezonul 5.

Daca vreti sa vedeti toata povestea atunci cartile sunt baza. De exemplu episoadele astea 3 sunt mai mult un rezumat al actiunii carti. Sunt momentan 8 carti si la anul ar trebui sa mai apara inca una.

Ziceau ca au sa mai faca si Sezonul 6 dar sincer nu stiu cum au sa reuseasca sa bage 3 carti in ~20 de episoade.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate