Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Dusmania si ura intre romani

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#37
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

View PostVal888, on 19 mai 2015 - 14:22, said:

Si de cati ani te-ai intors in Romania ? Cam cate rude apropiate ai prin strainataturi si prin tara ?
Cine a spus ca m-am intors? :) Am o singura ruda foarte apropiata aici, amandoi ne-am luat cetatenia, restul rudelor sunt in tara. What's that got to do with anything?

#38
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostPollux, on 19 mai 2015 - 14:15, said:

despre asta este vorba... daca ai plecat din Romania in occident ca sa formezi acolo o comunitate compacta  

Păi, asta se-ntâmplă deja în anumite zone din Spania sau Italia. Se formează comunităţi compacte. E firesc, nu doar noi facem asta.

#39
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostFumatorul, on 19 mai 2015 - 14:26, said:

Păi, asta se-ntâmplă deja în anumite zone din Spania sau Italia. Se formează comunităţi compacte. E firesc, nu doar noi facem asta.

stiu. e firesc, dar nu prea e bine...
pe termen lung o sa fie o problema sociala cu copiii emigrantilor de azi.
cam aceeasi problema care este acum in Franta cu copiii emigrantilor maghrebieni. au cetatenie franceza, dar nu sunt nici pe departe integrati in cultura franceza.
asa o sa fie peste 20 de ani cu copiii capsunarilor de azi.

parerea mea...

Edited by Pollux, 19 May 2015 - 14:29.


#40
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012

View Postpv7722, on 19 mai 2015 - 14:24, said:

Cine a spus ca m-am intors? Posted Image Am o singura ruda foarte apropiata aici, amandoi ne-am luat cetatenia, restul rudelor sunt in tara. What's that got to do with anything?

Intoarce-te, stai vreo 3-4 anisori p-aici si-ai sa vezi ce si cum. In plus, ar fi recomandabil sa ai juma' de familion in vest. Diferentele specifice culturilor comunitare diferite ar deveni al dreaq de evidente.

#41
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

View PostVal888, on 19 mai 2015 - 14:30, said:

Intoarce-te, stai vreo 3-4 anisori p-aici si-ai sa vezi ce si cum. In plus, ar fi recomandabil sa ai juma' de familion in vest. Diferentele specifice culturilor comunitare diferite ar deveni al dreaq de evidente.
Stai linistita ca am stat fro 20 de anisori in rromanica. Ceea ce vroiam sa spun eu este ca eu cred ca romanii chiar nu au cultura comunitara, adica subscriam initiatorului topicului.

#42
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

View PostVal888, on 19 mai 2015 - 14:21, said:

NU. Pentru ca romanii sunt NESIGURI. Aia e marea problema nationala. Nu ura, invidia sau alte chestii pe care le poti gasi si pe la alte natii. Romanu' e al dreaq de nesigur apropo de statutu' lui in afara tarii. Si d-aia are tendinta sa 'dea' in ceea ce-i provoaca nesiguranta. Adica in conationali si-n cetatenia romana. El se simte mult mai sigur pe el daca le comunica altor romani cum si-a definit el un anumit statut in vest. Ca statutu' ala poa' sa fie la nivel de 'clima bizonica', asta e altceva.
Nesguranta provine tot din invidie. Romanii sunt mult mai invidiosi decat alte natii.

#43
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

View Postwattu, on 19 mai 2015 - 14:32, said:

Nesguranta provine tot din invidie. Romanii sunt mult mai invidiosi decat alte natii.
Nu stiu daca "sa moara capra vecinului" mai exista si la altii...

#44
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012

View PostPollux, on 19 mai 2015 - 14:28, said:

stiu. e firesc, dar nu prea e bine...
pe termen lung o sa fie o problema sociala cu copiii emigrantilor de azi.
cam aceeasi problema care este acum in Franta cu copiii emigrantilor maghrebieni. au cetatenie franceza, dar nu sunt nici pe departe integrati in cultura franceza.
asa o sa fie peste 20 de ani cu copiii capsunarilor de azi.

Killerii italo-irlandezi care-au terorizat America in anii 1900 - 1940 erau in marea majoritate emigranti la a doua generatie. Adica puradei ai alora care s-au urcat pe vapoare si-au debarcat in SUA. Killerii aia NU erau nici 'americani', nici 'italieni' sau 'irlandezi'. Preluau cate ceva din ambele culturi. Si de obicei preluau ceea ce le permitea sa castige mai multi bani. Culmea e c-aveau o constiinta 'nationala' da' li se rupea de rudele lor din Europa. Din punctu' lor de vedere 'constiinta nationala' se referea strict la comunitatea americana.

View Postwattu, on 19 mai 2015 - 14:32, said:

Nesguranta provine tot din invidie. Romanii sunt mult mai invidiosi decat alte natii.

E exact invers. Invidia e un efect al nesigurantei.

#45
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Nu am inteles la ce nesiguranta te referi tu. Nesiguranta de sine ?

#46
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostPollux, on 19 mai 2015 - 14:28, said:

stiu. e firesc, dar nu prea e bine...
pe termen lung o sa fie o problema sociala cu copiii emigrantilor de azi.
cam aceeasi problema care este acum in Franta cu copiii emigrantilor maghrebieni. au cetatenie franceza, dar nu sunt nici pe departe integrati in cultura franceza.
asa o sa fie peste 20 de ani cu copiii capsunarilor de azi.

parerea mea...

Nu, comparaţia nu e bună.
Ar trebui să te uiţi, mai degrabă, la comunităţile de italieni sau irlandezi din America.
În plus, românii nu-s ataşaţi solid acolo, vezi numeroase situaţii de reîntoarcere sau de deplasare dintr-o ţară-n alta.
Nu avem cum să ştim ce se va-ntâmpla, e prea devreme.

#47
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012

View Postpv7722, on 19 mai 2015 - 14:33, said:

Nu stiu daca "sa moara capra vecinului" mai exista si la altii...

Sigur ca exista. Doar ca in cazu' altora dorintele absconse apropo de decesu' caprei sunt directionate INCLUSIV catre alte natii/etnii. Romanii au o tendinta accentuata de a-si directiona dorinta respectiva mai ales catre propria natie/etnie.

View Postwattu, on 19 mai 2015 - 14:37, said:

Nu am inteles la ce nesiguranta te referi tu. Nesiguranta de sine ?

Nesiguranta statutului in tara straina

Edited by Val888, 19 May 2015 - 14:40.


#48
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

View PostVal888, on 19 mai 2015 - 14:40, said:

Sigur ca exista. Doar ca in cazu' altora dorintele absconse apropo de decesu' caprei sunt directionate INCLUSIV catre alte natii/etnii. Romanii au o tendinta accentuata de a-si directiona dorinta respectiva mai ales catre propria natie/etnie.



Nesiguranta statutului in tara straina
:) Esti sigura de ceea ce afirmi? Chestia cu sa moara capra vecinului s-a nascut IN ROMANIA! :)

#49
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostPollux, on 19 mai 2015 - 14:15, said:

despre asta este vorba... daca ai plecat din Romania in occident ca sa formezi acolo o comunitate compacta
Nu pleacă nimeni din România, pentru asta. Iar prietenii îi faci pe alte criterii, nu refuzi pe cineva doar pentru că este român, iar tu ți-ai stricat raportul impus, străini/români.

#50
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostVal888, on 19 mai 2015 - 14:36, said:

Killerii italo-irlandezi care-au terorizat America in anii 1900 - 1940 erau in marea majoritate emigranti la a doua generatie. Adica puradei ai alora care s-au urcat pe vapoare si-au debarcat in SUA. Killerii aia NU erau nici 'americani', nici 'italieni' sau 'irlandezi'. Preluau cate ceva din ambele culturi. Si de obicei preluau ceea ce le permitea sa castige mai multi bani. Culmea e c-aveau o constiinta 'nationala' da' li se rupea de rudele lor din Europa. Din punctu' lor de vedere 'constiinta nationala' se referea strict la comunitatea americana.


Lasă filmele cu gangsteri şi verifică firmele americane care-au făcut investiţii masive în Irlanda.

#51
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postdualis, on 19 mai 2015 - 14:44, said:

Iar prietenii îi faci pe alte criterii, nu refuzi pe cineva doar pentru că este român, iar tu ți-ai stricat raportul impus, străini/români.

de ce nu? poate fi si asta un criteriu. eu stiu oameni care l-au aplicat cu succes.

View PostFumatorul, on 19 mai 2015 - 14:39, said:

Nu avem cum să ştim ce se va-ntâmpla, e prea devreme.

tocmai pentru ca nu avem de unde sa stim ce se va intampla cu comunitatiile de imigranti est-europeni din occident, cred ca strategia optima pentru fiecare cetatean este sa faca tot posibilul sa se integreze acolo, astfel incat copiii lui sa aiba sanse mai mari sa fie acceptati drept "de-al casei" si nu ca copii de imigranti.

Edited by Pollux, 19 May 2015 - 14:50.


#52
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012

View Postpv7722, on 19 mai 2015 - 14:42, said:

Posted Image Esti sigura de ceea ce afirmi? Chestia cu sa moara capra vecinului s-a nascut IN ROMANIA! Posted Image

Sunt sigur. Ar fi bine sa se fi nascut in Romania. Din pacate, nici macar la capitolu' asta nu suntem buricu' universului. Romanu' are-o viziune comunitara specifica. Si viziunea aia sustine, de exemplu, ca 'realizat' e ala care-n vest face ceva ce n-ar putea face in Romania. Din punctu' asta de vedere occidentalu' e diferit. Majoritatea occidentalilor sunt convinsi c-ar putea face-n tara lor o gramada de chestii. D-aia migratia interna-n UE e destul de redusa.

#53
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

View PostVal888, on 19 mai 2015 - 14:50, said:

Sunt sigur. Ar fi bine sa se fi nascut in Romania. Din pacate, nici macar la capitolu' asta nu suntem buricu' universului. Romanu' are-o viziune comunitara specifica. Si viziunea aia sustine, de exemplu, ca 'realizat' e ala care-n vest face ceva ce n-ar putea face in Romania. Din punctu' asta de vedere occidentalu' e diferit. Majoritatea occidentalilor sunt convinsi c-ar putea face-n tara lor o gramada de chestii. D-aia migratia interna-n UE e destul de redusa.
Din experienta proprie, ma vad nevoit sa te contrazic in ambele privinte. Clar aici am putut sa fac lucruri pe care nu as fi putut sa le fac in Romania, asta pe de-o parte, si pe de alta am avut parte de destui colegi imigranti europeni (sau fii de imigranti europeni); acu cativa zeci de ani existau inegalitati mai mari in Europa, Franta a avut valuri de imigranti italieni si portughezi de exemplu.

#54
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

View PostVal888, on 19 mai 2015 - 14:40, said:

Nesiguranta statutului in tara straina
Nesiguranta statutului este si in tara de bastina, nu doar in tara straina.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate