Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Dusmania si ura intre romani

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#1
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Ura si dusmania e o trasatura generala la romani, desi nu inteleg de ce. Daca va uitati la comunitatile de chinezi, turci tigani, etc veti vedea ca sunt foarte uniti si se ajuta intre ei oriunde ar fi, in timp ce in cazul nostru sfatul principal este: fereste-te de romani.


#2
-As-

-As-

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 94
  • Înscris: 03.05.2015

View Postgaleo, on 19 mai 2015 - 10:22, said:

Ura si dusmania e o trasatura generala la romani, desi nu inteleg de ce. Daca va uitati la comunitatile de chinezi, turci tigani, etc veti vedea ca sunt foarte uniti si se ajuta intre ei oriunde ar fi, in timp ce in cazul nostru sfatul principal este: fereste-te de romani.
Invidia este ceva normal, nu discut despre aria asta sau a de religie, aici sunt clar alte interese.
Ca om normal nu poti sa nu te uiti enervat pe cei care injura scaderea de TVA, sau pe cei care se fac ca nu vad ca Guvernul asta a facut ceva, fata de aia care au trecut, care doar au privatizat, taiat, astia au dat, automat te simti putin deranjat, dar asta este democratia si diversitatea, nu te poti astepta sa fie toti fara interes sau fara o parere, traire persoanala.

Vorba aia... parca eu nu sunt invidios, pe cate nu sunt si eu invidios, si pe cati...

#3
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

View Postgaleo, on 19 mai 2015 - 10:22, said:

Ura si dusmania e o trasatura generala la romani, desi nu inteleg de ce.

Nu te intelegi tu cu romanii de acolo si de aceea caracterizezi un popor intreg?
Cred ca depasesti niste limite...

Edited by gabicen, 19 May 2015 - 10:35.


#4
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
nu chiar,  dar oricum ne caracterizeaza, pe langa cele scrise de tine ar mai fi , plansul de mila si exageratul, pur si simplu marii majoritati le place sa se vaite  si sa dea vina pe altii pentru situatia in care se afla .
In general comunitatile de i/emigranti sunt mai unite, desigur ca exista uscaturi si acolo, daca te duci de exemplu in turcia o sa vezi ca si acolo  sunt pb, padure fara uscaturi nu exista.

#5
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postgaleo, on 19 mai 2015 - 10:22, said:

Daca va uitati la comunitatile de chinezi, turci tigani, etc veti vedea ca sunt foarte uniti si se ajuta intre ei oriunde ar fi,
O mare parte din vină o poartă și mass-media care cultivă exemplele negative, ne tot spune cât de nașpa sunt românii.

#6
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postgaleo, on 19 mai 2015 - 10:22, said:

Daca va uitati la comunitatile de chinezi, turci tigani, etc veti vedea ca sunt foarte uniti si se ajuta intre ei oriunde ar fi.
Nu-s uniți nici ei, se prefac. Mai rar se naște un Gandhi sau o Maica Tereza, oamenii de obicei sunt egoiști și nu sunt fericiți când te văd fericit.
Românii sunt sinceri. :)

#7
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Trebuie sa rectific, nu e valabil doar la romani, ci cam la toate neamurile din estul europei care au trait sub comunism.

#8
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Ura și dușmănia nu este o trăsătură doar a românilor,ci a tuturor popoarelor(etnii,nații,etc.).
La noi doar este mai accentuată și mai scoasă în evidență decât la ceilalți.
Doar pentru că cineva nu a trăit o viață sau suficient de mult timp printre alte nații,și nu le-a aflat "urile" și "dușmăniile",nu înseamnă că sunt "pâinea lui Dumnezeu".
Sau altă variantă,ei "urăsc" și "dușmănesc" alte nații/popoare.
Dar nu suntem noi cei mai "răi",așa cum nici alții nu sunt cei mai "sfinți",oricât de mult se străduiesc unii sau alții să "inoculeze"această idee în mintea celorlalți.

P.S.
Nu are treabă cu comunismul,sau cu o altă "orânduire" a unei societăți.

Edited by ascended, 19 May 2015 - 12:06.


#9
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 18.06.2006
cum te tufe romanul in strainatate nu te tufe nimeni. polacii sunt mai uniti ca noi. sa mai zic ca ma inteleg mai bine cu negrii din jamaica sau guiana decat cu romanii?

#10
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

View Postgaleo, on 19 mai 2015 - 11:48, said:

Trebuie sa rectific, nu e valabil doar la romani, ci cam la toate neamurile din estul europei care au trait sub comunism.

Ti-am subliniat cauza. Datorita comunismului s-a generat egoismul si implicit invidia. Daca iti amintesti, toti erau gelosi pe X ca se descurca sa faca rost Y lucruri.

La tinerii nascuti dupa '90, nu includem aici ciorile, drogatii si restul categoriilor de joasa speta, o sa remarci mai putina invidie, ba chiar vei observa ca majoritatea returneaza portofele, telefoane si lucruri pierdute de alti cetateni.

#11
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,379
  • Înscris: 20.05.2005

View Postgaleo, on 19 mai 2015 - 10:22, said:

. . . fereste-te de romani.

E boala veche dinainte de '89 cand Securitatea vana inteligentele din strainatate in timp ce in alte tari erau folosite pentru spionaj economic.
Sa ne aducem aminte si de lupta de clasa reinnoita de Iliescu cu ocazia mineriadelor.

Edited by gdans, 19 May 2015 - 12:24.


#12
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Ba eu zic ca nu e adevarat...
Depinde de om si om...eu cind ma intilnesc cu romani in parcare pe autostrada in occident numai ca nu punem si de un gratar...

#13
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Post_Dadi_, on 19 mai 2015 - 12:24, said:

Ba eu zic ca nu e adevarat...
Depinde de om si om...eu cind ma intilnesc cu romani in parcare pe autostrada in occident numai ca nu punem si de un gratar...

Cumpara-ti o masina noua,vezi daca o mai puneti numai de o bere.

#14
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postgaleo, on 19 mai 2015 - 10:22, said:

sfatul principal este: fereste-te de romani.

am primit si eu sfatul asta cu ocazia sederii mele in strainataturi.
la inceput l-am luat in nume de rau, ca si tine.
spre sfarsit mi-am dat seama cat adevar exprima.

ideea este in felul urmator:

daca planul tau de viata este sa te stabilesti in tara Ics, atunci cea mai buna strategie a ta este sa nu mai iei niciodata contact cu romanii si sa faci tot posibilul sa te invarti in cercuri de icsulesti. nu pentru ca romanii ar fi prosti, urati si rai ci pentru ca astfel iti cresti sansele de a fi acceptat, integrat, asimilat. sau daca nu tu, macar copiii tai.
daca o arzi cu romanii, atunci o sa te trezesti dupa niste ani ca tu de fapt tot intre romani stai, ca sunteti un fel de cluster compact imposibil de acceptat, integrat si asimilat de populatia locala majoritara - de icsulesti. si te trezesti ca ai dat micul+berea din romania pe micul+berea din Ics. dar pe fond nu ai schimbat nimic.

sfatul meu pentru oricine pleaca din Romania este sa inceteze sa o mai arda romaneste si cu romani. in fond, de-aia ati plecat, ca sa traiti "ca afara".

Edited by Pollux, 19 May 2015 - 12:46.


#15
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Am masina noua...

Pe la tine, Wels, trec de 2 ori pe luna...

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Exemplu edificator, mi-au sters postul, probabil tot din ura pentru romani.

View PostPollux, on 19 mai 2015 - 12:35, said:

sfatul meu pentru oricine pleaca din Romania este sa inceteze sa o mai arda romaneste si cu romani. in fond, de-aia ati plecat, ca sa traiti "ca afara".
Asta si fac, insa e imposibil. Colegi romani am, ma duc la zoo aud numai romaneste, vecinu de peste drum roman, bine ca a plecat ...
Ies la iarba verde, cat p'aci sa facem schimb de conturi FB. Asta a fost tare, am stat de vorba 20 minute si deja hai sa fim prieteni pe FB :lol: Nu i-am mai vazut de atunci Posted Image

Insa mai am un coleg care nu vrea sa vb deloc romaneste :lol: Evident toti astialalti l-am barfit. Nici buna ziua macar nu da. Asta da ura (de amble parti) :lol:

BTW, voi ati auzit cat de mult se iubesc madrilenii si barcelonezii? Si nu are nici o tangenta cu fotbalul.

#17
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostBursul, on 19 mai 2015 - 12:46, said:

Insa mai am un coleg care nu vrea sa vb deloc romaneste Posted Image Evident toti astialalti l-am barfit. Nici buna ziua macar nu da. Asta da ura (de amble parti) Posted Image

ala este cel mai destept dintre voi. Posted Image
ar trebui sa faci ca el. sa vorbesti numai catalana/spaniola. chiar daca o sa te considere arogant si o sa te barfeasca ceilalti colegi romani. accepti asta, inghiti in sec, si esti cu gandul ca pe termen lung este strategia corecta spre a deveni un bun cetatean spaniol (sau catalun, sau ce o mai fi pana atunci...).

Edited by Pollux, 19 May 2015 - 12:52.


#18
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007
Strainii sunt mult mai omogeni dpv social si pregatire educationala, pe cand la noi am ramas in secolul XIX unii cu sapa altii cu mapa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate