Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Acesta e un Oxiur ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Salutare, am gasit in rahatelul fetitei (de 1 an) 2 chestii ca cele din imagine (cam aproape 1cm au). Nu miscau, nu misunau, dar nici din mancare nu sunt. Am cautat pe net paraziti intestinali si par oxiuri. Am facut examen coproparazitologic si e negativ, mai repetam in cateva zile.

In rest, nu are niciun simptom, nimic, in afara de o roseata in zona perineala, care poate fi provocata de ouale de oxiuri, ma gandesc.

Din ce se vede in poza, par oxiuri ? Intreb medici sau parinti care au avut copii cu viermisori.

Multumesc,

Attached Files


Edited by tablagiu_xxx, 19 May 2015 - 10:09.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Sigur seamana :/
http://ro.wikipedia....wiki/Oxiuriază

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7b/Threadworm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

 tablagiu_xxx, on 19 mai 2015 - 10:07, said:

Salutare, am gasit in rahatelul fetitei (de 1 an) 2 chestii ca cele din imagine (cam aproape 1cm au). Nu miscau, nu misunau, dar nici din mancare nu sunt. Am cautat pe net paraziti intestinali si par oxiuri. Am facut examen coproparazitologic si e negativ, mai repetam in cateva zile.

In rest, nu are niciun simptom, nimic, in afara de o roseata in zona perineala, care poate fi provocata de ouale de oxiuri, ma gandesc.

Din ce se vede in poza, par oxiuri ? Intreb medici sau parinti care au avut copii cu viermisori.

Multumesc,
Întreabă fetița dacă are mâncărimi la fund mai ales seara. Se întâmplă din cauză că atunci femelele ies să depună ouăle în zona perianală. Mergi la un laborator pt examen coproparazitologic și eventual scotch test. Dacă primul examen e negativ, nu e suficient. Trebuie repetate de mai multe ori pentru excludere.

Dacă ea are, sunteți la risc să faceți toți din familie pt că e contagioasă ușor prin ouăle care contaminează suprafețele comune.
E vorba de gratajul copilului (se scarpină la fund necontrolat) apoi atinge orice. Fă-i examenul și apoi igiena lucrurilor de uz comun și tratament la toată familia de contact direct.

Edited by LeopardSurd, 19 May 2015 - 10:34.


#4
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006
@initiator: nu. ce ai tu acolo seamana mai degraba cu o celula nedigerata din pulpa unei citrice.

#5
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 LeopardSurd, on 19 mai 2015 - 10:33, said:

Întreabă fetița dacă are mâncărimi la fund mai ales seara. Se întâmplă din cauză că atunci femelele ies să depună ouăle în zona perianală. Mergi la un laborator pt examen coproparazitologic și eventual scotch test. Dacă primul examen e negativ, nu e suficient. Trebuie repetate de mai multe ori pentru excludere.

Dacă ea are, sunteți la risc să faceți toți din familie pt că e contagioasă ușor prin ouăle care contaminează suprafețele comune.
E vorba de gratajul copilului (se scarpină la fund necontrolat) apoi atinge orice. Fă-i examenul și apoi igiena lucrurilor de uz comun și tratament la toată familia de contact direct.

O intreb, dar nu stie sa raspunda, ca e prea mica Posted Image
De scarpinat nu se scarpina, Cert e ca vom mai face testul, presupun ca daca are, e abia la inceput, de aceea am gasit doar 2 si aia pricajiti;  de cateva zile ii monitorizez rahatelul, dar nu am mai gasit.
I'll keep searching Posted Image
Pulpa de citrice nu e, ca nu a mancat citrice.

Edited by tablagiu_xxx, 19 May 2015 - 10:54.


#6
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Stai că m-am prins că are doar 1 anișor. E destul de ciudat la vârsta asta. De obicei oxiurii se iau în comunități de copii cum sunt creșele sau grădinițele. Adică să intre în contact cu alți copii și obiecte contaminate.

#7
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 LeopardSurd, on 19 mai 2015 - 13:14, said:

Stai că m-am prins că are doar 1 anișor. E destul de ciudat la vârsta asta. De obicei oxiurii se iau în comunități de copii cum sunt creșele sau grădinițele. Adică să intre în contact cu alți copii și obiecte contaminate.

petrece mult timp in parc si la locurile de joaca ... 2-3h pe zi ...pune mainile si gura pe tot ce prinde ... degeaba stau cu servetelele umede dupa ea, ca tot mai scapa,  asta e explicatia.

#8
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Da, din păcate. Lasă că e ok că își întărește imunitatea. E ușor de tratat oxiuroza doar că recomand să vă tratați și voi preventiv, cei care vă ocupați de igiena ei. Dacă ea n-are acces la scărpinat acolo (scutecele) e bine pentru ea și pentru voi (evitați reinfectarea).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate