Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Proteine pe piata romaneasca?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
1026 replies to this topic

#73
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View PostMembruAnonim, on 24 septembrie 2019 - 19:54, said:

Ce scandal a fost in Spania?

edit: lumea din afara vad ca este foarte multumita de MyProtein. Au fabrici proprii, linii de ambalare etc. Ma gandesc ca nu este chiar nea Gigel care ambaleaza produse in garaj Posted Image


pai da, dar ei sunt doar ambalatori nu sunt si producatori.
ei cumpara pudra de zer in cantitati industriale de la fabricile de branza si apoi fac mixul si il ambaleaza.

poblema e ca piata suplimentelor nu prea e reglementata de nimeni... el poate pune pe etichea ca e puritate 85% dar de fapt poate e 60% si difera de la batch la batch.
nu e ca si cand ar fi recunoscute niste standarde ISO dupa care sa se ia toata lumea si nici testare obligatorie in laborator nu e, ca nu e medicament.

producatorul poate testa un batch din 10 sa zicem ca sa poata oferi certificat de garantie ambalatorului.... dar sa fim seriosi... doar nu vorbim de Novartis sau Pfizer...

#74
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostMembruAnonim, on 24 septembrie 2019 - 19:54, said:

Ce scandal a fost in Spania?

edit: lumea din afara vad ca este foarte multumita de MyProtein. Au fabrici proprii, linii de ambalare etc. Ma gandesc ca nu este chiar nea Gigel care ambaleaza produse in garaj Posted Image

A scris colegul CIP03 pe undeva de Spania.

Lumea poate fi multumita, pentru ca lumea in general(99% oameni normali si 1% sportivi autentici) se raporteaza la gust, mixabilitate, lipsa problemelor digestive etc. Pentru ei, asta este sinonim cu , calitatea! Dar calitate inseamna sa primesti in fiecare cutie un produs conform buletinului de analiza , un produs nedenaturat, cu proportiile ca in tabel. In realitate nu stii daca se intampla asta.

Poti incerca Myprotein,  merita $, nu ai sa patesti nimic, nu ai sa iti iei vreo mare tzeapa (sau poate o sa iti iei una mica dar nu o sa stii si o sa fii "multumit" de produs si o sa comanzi din nou , intelegi ideea de mai sus). Restul, care vor sa mearga la sigur isi cumpara Weider, ON, BSN etc

#75
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Myprotein izolat sub 87 lei kg nu am prins cu nici o mega reducere.

#76
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postoverseas, on 27 septembrie 2019 - 08:02, said:

Myprotein izolat sub 87 lei kg nu am prins cu nici o mega reducere.

Izolat Myprotein 5kg - 300 lei

Cod reducere: myro

Attached File  Screenshot_20190927-181547.png   207.4K   22 downloads

#77
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postoverseas, on 27 septembrie 2019 - 08:02, said:

Myprotein izolat sub 87 lei kg nu am prins cu nici o mega reducere.
Izolatul e scump peste tot, unii vand cu 90lei-100lei altii cu 150lei.

#78
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
In schimb eu am prins hidrolizat ( care de regula e mai scump) la pret de concentrat cand e la promotie, nu mai tin minte cat am dat exact dar sigur era sub 30 euro 5 kg. Avea un gust aiurea de tot,  credeam ca nu-l mai termin. Cand am revenit la concentrat imi parea miere. Si nu pot spune ca am observat sa se absoarba mai rapid decat concentatul.  Tot de o ora aveam nevoie dupa un shake de vreo 40g proteine ca sa ma simt usurel si numai bun de inceput programul de antrenament.

#79
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wNrpqqYagOI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am pus acest clip pentru a intelege lumea care mai intra pe aici ca BCAA e un ....

#80
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Atentie la tzepele care se dau acum de Black Fridey, pe site-urile romanesti de suplimente.


Ma uitam de exemplu pe Vitabolic, doar 3 exemple:

creatina 200g Universal pret vechi 40lei - pret nou 20lei  (cu 41lei iti iei 300g creatina ON sau pe alt site 500g creatina Universal 54lei ). Ideea e ca nu e nici o oferta sau reducere, e doar pretul normal.

Whey 4,5kg pret vechi 350lei - pret nou 270lei cand acelasi produs costa in alta parte fara reduceri 226lei pret constant de mult timp, deci pret mai mic decat reducerea lor

Gainer 6,8kg pret vechi 265lei - pret nou 225lei  cand acelasi produs costa 199lei fara vreo reducere pe alt site, deci mai ieftin.

Un alt site care practica aceeasi metoda este megaproteine. Ei oricum au preturi exagerate iar cand reduc dau defapt la pretul normal deci nu e nici o reducere.

Edited by sandu222, 13 November 2019 - 17:21.


#81
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Cum spuneam, la noi a fost Fake Black Fridey. Doar un mic exemplu:

Pentru cine nu stie, Gymbeam trimite produsele din Slovacia cu 9lei taxa de transport.
Diferenta e de 50lei.....

Attached Files


Edited by sandu222, 28 November 2019 - 16:24.


#82
sportgalaxxy

sportgalaxxy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.10.2011

 sandu222, on 28 noiembrie 2019 - 16:19, said:

Cum spuneam, la noi a fost Fake Black Fridey. Doar un mic exemplu:

Pentru cine nu stie, Gymbeam trimite produsele din Slovacia cu 9lei taxa de transport.
Diferenta e de 50lei.....

Depinde si cand expira produsul. Din ce stiu GymBean practica preturi de ruinare, sub pretul de achizitie. Aceasta practica este interzisa de lege pentru ca scopul principal e sa falimenteze concurenta apoi sa controleze piata. Gymbean este un fond de investiti, astia 1-3 ani pompeaza bani si nu se uita la profit. Vedeti MYPROTEIN la fel au procedat, si de un an scumpescperiodic marfa, ofera servcii de transport cu termen mai lung de livrare si mai scump.

Glanbia (ON si BSN) a intevenit si le-a interzis sa mai vanda Whey Gold 2.25kg, astfel ca de 2 zile a disparut de pe site, si in curand vor scoate toate produsele ON!

Cu toate ca interesul clientului este de a cumpara cel mai ieftin, pe termen lung cand concurenta scade, preturile cresc! Interesul clientului este sa existe cat mai multe firme si sa functioneze cu un adaos comercial mic dar nu negativ! E ca si cum un sportiv ar urca pe scena cu unul dopat, atat timp cai ai bani ieftini proveniti dintr-un fond de investitii arab sau alte ilegalitati, spalare de bani etc, concurenta preturilor de ruinare este una interzisa!

Gymbean e o firma cu practici comerciale dubioase (cine a colaborat cu persoane din zona araba le cunoaste stilul), sunt convins ca eticheta nu corespunde cu realitatea din borcan. Si in plus am cumparat de la Gymbean si nu am primit nicio factura fiscala, aia din colet e un bon de comanda nu factura.

Daca va uitati la profitul firmelor din Romania, veti vedea ca nu e unul stralucit, marja se invarte la 10% adaos comercial peste toate taxele deci nu se pune problema sa fie firme calice.
Cu o mica exceptie, este o firma din Romania cu profit astronomic dar acolo e un sistem piramidal, se foloseste de o duzina de sportivi consacrati sau mai putin  pentru a gira calitatea slaba a produselor vs preturi mari!

Vedeti aici ce inseamna politica "preturi de ruinare ";   http://www.euroavoca...turi_de_ruinare

Edited by sportgalaxxy, 28 November 2019 - 18:34.


#83
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 sportgalaxxy, on 28 noiembrie 2019 - 18:28, said:

Depinde si cand expira produsul. Din ce stiu GymBean practica preturi de ruinare, sub pretul de achizitie. Aceasta practica este interzisa de lege pentru ca scopul principal e sa falimenteze concurenta apoi sa controleze piata. Gymbean este un fond de investiti, astia 1-3 ani pompeaza bani si nu se uita la profit. Vedeti MYPROTEIN la fel au procedat, si de un an scumpescperiodic marfa, ofera servcii de transport cu termen mai lung de livrare si mai scump.

Glanbia (ON si BSN) a intevenit si le-a interzis sa mai vanda Whey Gold 2.25kg, astfel ca de 2 zile a disparut de pe site, si in curand vor scoate toate produsele ON!

Cu toate ca interesul clientului este de a cumpara cel mai ieftin, pe termen lung cand concurenta scade, preturile cresc! Interesul clientului este sa existe cat mai multe firme si sa functioneze cu un adaos comercial mic dar nu negativ! E ca si cum un sportiv ar urca pe scena cu unul dopat, atat timp cai ai bani ieftini proveniti dintr-un fond de investitii arab sau alte ilegalitati, spalare de bani etc, concurenta preturilor de ruinare este una interzisa!

Gymbean e o firma cu practici comerciale dubioase (cine a colaborat cu persoane din zona araba le cunoaste stilul), sunt convins ca eticheta nu corespunde cu realitatea din borcan. Si in plus am cumparat de la Gymbean si nu am primit nicio factura fiscala, aia din colet e un bon de comanda nu factura.

Daca va uitati la profitul firmelor din Romania, veti vedea ca nu e unul stralucit, marja se invarte la 10% adaos comercial peste toate taxele deci nu se pune problema sa fie firme calice.
Cu o mica exceptie, este o firma din Romania cu profit astronomic dar acolo e un sistem piramidal, se foloseste de o duzina de sportivi consacrati sau mai putin  pentru a gira calitatea slaba a produselor vs preturi mari!

Vedeti aici ce inseamna politica "preturi de ruinare ";   http://www.euroavoca...turi_de_ruinare

Nu contest ce scrii, poate ai informatii mai multe decat noi. Eu stiu doar ca Gymbeam vinde aceleasi produse pe care le vand si altii. Si de regula au cam cele mai bune preturi. Acum e vorba de Black Fridey, de asta pretul asta. Pretul normal e 189lei la Gymbeam.  Pentru mine   e clar, Megaproteine are preturi umflate, vinde cel mai scump.  Ma gandesc ca acum de Black Fridey au profitat de ocazie sa mai vanda ceva doar ca nu e nimic redus e aproape pretul normal de pe alte site-uri.

#84
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Legat de Gymbeam, factura se trimite pe mail, daca doresti, iar produse am primit cu valabilitate 1an minim.

Si am 3 intrebari pentru tine:

1)cat consideri tu ca ar costa sa produci 1kg de whey concentrat si cat ajunge sa coste la un brand mare? adica cat e adaosul comerciantului ?

2)cum se face ca Myprotein isi permite sa vanda whey concentrat la 50lei/kg si acelasi produs costa 80-90lei/kg la alte firme?

3)pe care site ai vazut tu ca Myprotein vinde produse ON?

#85
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019
Prostii, am cumparta 2 xtend unul expira in decembrie si celalalt in ianuarie. Cred ca de aia au si limitat la doua cutii, ca sa nu fie nevoiti sa faca retururi
Legat de factura nici eu nu am primit niciodata nimic, daca ceri o trimite dupa 2-3 luni, oricum coletul nu este insotit de factura si asta este dubios

Edited by CIP03, 29 November 2019 - 10:28.


#86
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 CIP03, on 29 noiembrie 2019 - 10:27, said:

Prostii, am cumparta 2 xtend unul expira in decembrie si celalalt in ianuarie.

Ca sa nu zica lumea ca vorbesc prostii. Am luat 3 cutii de creatina(batoanele deja le-am mancat), se pot vedea datele expirarii. Eu nu mi-as face griji referitor la cand expira, oricum termenul real de valabilitate depinde de multi alti factori.

Attached Files



#87
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019
La ale lor da, este cum spui, da ale lor nu le poti compara cu o alta firma la pret, ca doar e marca lor.
Eu ma refer la cele multibrand cand tot anul vezi xtend cu 100 si vin unii cu 62 sigur poate fi o problema, si a fost! Asa si la whey-ul ala de la ON din exemplu, depinde mult si cand expira.
Si eu am cumparat BSN True Mass 2.27kg cu 90lei de la un magazin,  aveau termen o luna si ceva!
O sa vina si vremea cand gymbean vor mari preturile, nu pot face duping la nesfarsit, au crezut ca ingenuncheaza rapid companiile romanesti si devin lideri, dar daca nu a reusit myprotein nu vad cum ar putea  gymbean. Vad ca la alteti a renuntat, dar oricum in Romania sunt merceneri si nu te poti baza pe parerea unui sportiv ca ala o sa zica de bine despre compania care ofera mai mult si oricum sunt dopati toti.

#88
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 CIP03, on 29 noiembrie 2019 - 14:45, said:

La ale lor da, este cum spui, da ale lor nu le poti compara cu o alta firma la pret, ca doar e marca lor.
Eu ma refer la cele multibrand cand tot anul vezi xtend cu 100 si vin unii cu 62 sigur poate fi o problema, si a fost! Asa si la whey-ul ala de la ON din exemplu, depinde mult si cand expira.

Pe mine nu m-ar deranja atat de mult ca mai au 2 luni pana la expirare, ca doar le cumpar sa le folosesc imediat. Suplimentele sunt cam la fel cu medicamentele, au termen mare de valabilitate, ce mai conteaza 2-3luni, ca doar nu se strica chiar atunci la cate chimicale baga in ele si mai zic ca sunt 100 naturale.
Tu ai fi preferat sa iei de la Megaproteine cu 15 lei in plus?

 CIP03, on 29 noiembrie 2019 - 14:45, said:

Vad ca la alteti a renuntat, dar oricum in Romania sunt merceneri si nu te poti baza pe parerea unui sportiv ca ala o sa zica de bine despre compania care ofera mai mult si oricum sunt dopati toti.

Foarte bine zis! Marius Mitrache de exemplu a trecut in 2 ani prin 3 companii: Myprotein, Gymbeam, Prozis.
Pe toate le-a laudat (la un momentdat se facu de cacao intr-un clip cu Velea, nu stia nici ce contine cutia aia, ce aroma e etc). Sunt convins ca nu ar avea nici o problema sa treaca la alta companie daca ar avea mai mult de castigat, inclusiv la Redis ca tot e coleg de sala cu Uceanu caruia i-a si dedicat un clip laudativ.

CiP03, daca tot "te-am prins" online, zi ce parere ai de Genius care recruteaza tot ce prinde, prosti, dopati, habarnisti, IFBB PRO( ultimul e Alfred Chiriac) nu conteaza , sa fie acolo la numar, sa acapareze toate opiniile celor ce pot influenta publicul.

Edited by sandu222, 29 November 2019 - 16:09.


#89
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

 sandu222, on 29 noiembrie 2019 - 16:06, said:


CiP03, daca tot "te-am prins" online, zi ce parere ai de Genius care recruteaza tot ce prinde, prosti, dopati, habarnisti, IFBB PRO( ultimul e Alfred Chiriac) nu conteaza , sa fie acolo la numar, sa acapareze toate opiniile celor ce pot influenta publicul.

Pai ce sa fie, ca sa tii un nr asa mare de sportivi ai nevoie sa produci ieftin si sa vinzi scump, si vad ca au si profit foarte mare undeva la 30% peste toate firmele din Romania.

Acum oare la ce se renunta ca sa le ai pe toate astea? Calitatea sa fie?
Intr-un pre w ai bagat 300-400 cofeina si devine cel mai bun, restul nici nu mai conteaza...caffeina este un ingredient super ieftin

#90
dave_vl

dave_vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 09.12.2006
Până la urmă de la ce firma pot cumpăra un produs care să nu fie fake, sa fie de calitate? Mă refer la whey. De 1 an folosesc izolată de la myprotein însă au scumpit-o și deja au preț apropiat de gold standard de la ON. Caut un whey de calitate. Gold standard de la Decathlon e ok? Sau ce altceva și de unde?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate