Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Proteine pe piata romaneasca?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
1022 replies to this topic

#667
CIP04

CIP04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.06.2023

 pele, on 08 iunie 2023 - 21:58, said:

Ieftin de unde?izolatul lor de 2.5 kg Costa 450 lei.

Ce magazin online ai avut?asta daca nu e secret?

culturism-suplimente vândut către kingnutrition, firma care administra pana acum o luna isi face rebranduire pe www.advancednutrition.ro . Nu mai dețin nimic, sunt imparțial ca si pana acum.

Intre timp proteina s-a ieftinit cu 15% si creatina cu 20%, nu va faceți stocuri ca vor scădea preturile.

#668
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.03.2006
De la advanced nutrition cumpar si eu,sunt multumit de preturi,au  10% reducere la comenzi de 300 lei, transport gratuit pt comenzi de 200 lei.Am cumparat si de la culturism-suplimente pana s-a desfintat.

Kingprotein si advanced nutrition,sunt parteneri?Magazinele sunt trecute la comun pe ambele site-uri.

Edited by pele, 09 June 2023 - 09:23.


#669
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
da care-i faza pe advanced nutrition, zice:
Comanda minima 1000 RON

#670
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.03.2006
Ai intrat pe site-ul de angro.Adresa corecta e cea pusa de cip.

#671
CIP04

CIP04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.06.2023

 pele, on 09 iunie 2023 - 09:10, said:


Kingprotein si advanced nutrition,sunt parteneri?Magazinele sunt trecute la comun pe ambele site-uri.

da, sunt parteneri, am deținut domeniul (nu si firma), Kingprotein a cumparat domeniul.
sunt multe firme care cumpăra de la advancednutrition (wclass, megaproteine, farmacia tei, etc.), dar la prima mana e cel mai ieftin.

#672
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006

 pele, on 09 iunie 2023 - 13:39, said:

Ai intrat pe site-ul de angro.Adresa corecta e cea pusa de cip.
ok, mersi
nu ma deranjeaza sa iau de 1000 daca marfa e de calitate raportata la pret, totusi m-am uitat la batoane, preturi bune si acolo dar unele au sirop de glucoza primul ingredient, zahar, nu mersi. Altele au maltitol despre care nu stiu inca daca e inofensiv. Totusi cutiile cu prafuri de zer au preturi bune si ma tenteaza.

#673
CIP04

CIP04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.06.2023

 andreim77, on 09 iunie 2023 - 17:16, said:

Totusi cutiile cu prafuri de zer au preturi bune si ma tenteaza.
Au fabrica lor (inclusiv ProNutrition au de la ei batoane sub marca proprie), e fabrica mare. Uite aici un tur virtual: https://prohlidky.vi....cz/nutrend/#EN

#674
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
CIP04 avea dreptate cand spunea ca unele suplimente (daca nu chiar majoritatea as zice eu) se justifica doar in cazul culturistilor de performanta. Exceptand creatina, un preworkout (dar e buna si o cafea), poate si o proteina (desi o portie de friptura e mai buna) cred ca restul sunt prosteala pentru 90% din cei care le iau.  Luati care doriti, n-o sa aiba nici un efect.  Ne intalnim peste 1an si garantez ca Bursucel (cu soia lui la 2lei/kg) va obtine rezultate mai mari decat toti. Animal Pak, Flex,  Beef Aminos, Stak, stimulente, tribulus, izolat scump in loc sa iei un concentrat,  vrajeala. Bani aruncati. Am mai zis, astia cu firmele de nutritie baieti destepti. Creduli ca sa nu zic prosti, vor fi mereu.

Ca sa mai adaug ceva, dupa o portie de 200g de carne sau un drob de branza de 300g.....uiiiii.....te simti ca Batman gata sa invinga inamicul. Dupa o cupa de proteina ...simti ca ai manca ceva, tot timpul am avut senzatia asta. Prafuri concentrate si ultra-filtrate....

Edited by sandu222, 09 June 2023 - 19:27.


#675
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Pai atat timp cat au client, multi, merge afacerea si va merge in continuare. Eu unul nu pot infuleca 200g de carne si/sau 300 de branza plus leguma si carbo, s-ar aduna aproape 1kg de mancare, nu mai am nevoie toata ziua, tre sa ma fortez. De asta mesele mele sunt mici spre medii, normale. Bine, uneori mai infulec ca spartu. Asa ca o masa cu proteine praf care se digera mai repede merge. Nu ca ma bazez pe ele. Acum am o cutie de proteina Hydro Pro de la ProNutrition, culmea am gasit-o mai ieftin la Dr Max langa mine decat online. Cu niste lapte normal sau vegetal in care mai pun nuci, fulgi iese o masa aproape completa. Maxim o data pe zi, uneori la 2 3 zile. Pana la urma nu praful in sine e problema, ci ultra procesarea, nu ai nici o garantie ca proteina sau ce e praful ala are intr-adevar efect, nu stii daca mai e proteina activa in produs.

Edited by andreim77, 09 June 2023 - 19:46.


#676
CIP04

CIP04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.06.2023
Pe lângă cei care fac sport de performanta mai exista și alte categorii care au nevoie de suplimente: dansatori și cei care fac video-chat (multi sunt pe stero), persoane care depun un efort mare pe o perioada mai lunga, persoane care nu pot consuma alimente în stare solida (au anumite boli și nu mai pot consuma alimente solide).
Bine ar fi sa existe niște analize înainte pentru a vedea ce ii lipsește corpului, cultivatorii profesioniști fac teste la pământ și apoi dau cu îngrășămintele necesare.
La noi daca cineva promovează o prostie toți se grăbesc sa înghită acea prostie.

#677
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
M-am lămurit, până aici :-)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1B98PDEe4vU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xcS9x01gB18?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#678
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 andreim77, on 09 iunie 2023 - 19:44, said:

Acum am o cutie de proteina Hydro Pro de la ProNutrition, culmea am gasit-o mai ieftin la Dr Max langa mine decat online. Cu niste lapte normal sau vegetal in care mai pun nuci, fulgi iese o masa aproape completa.

Daca o amesteci cu lapte i-ai redus  principalul asa zis avantaj, "viteza de absorbtie warp 1 "
Si asta cu viteza de absorbtie e tot o prosteala, de parca ar conta 15minute mai devreme la omul normal. Conteaza viteza, da, la Steve Kuclo......, eventual in loc de hidrolizat sa fie niste peptide de aminoacizi si eventual sa fie vreo 40g.

Bursucel (nu stiu daca citeste subiectul asta) si-a dat seama singur de niste chestii. Va zic si voua da' nu mai spuneti la nimeni Posted Image
Daca inainte de antrenament mananci o bucata de carne sa zicem cam la 40-50g proteina, daca mai e si de porc sau vita, atunci nu mai ai nevoie dupa antrenament de nici un fel de praf proteic. Efectiv mananci masa urmatoare de dupa antrenament care poate fi la 1 ora sa zicem, care masa ar fi bine sa cotina alimente ce se digera mai repede.

#679
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 CIP04, on 09 iunie 2023 - 22:13, said:






  https://www.suplimenteoriginale.ro/

Astia din Bulgaria parca erau tzepari, nu?
Exista posibilitatea sa reambaleze suplimente, sa le cumpere de la intermediari dubiosi sau sa le cumpere de la distribuitori neseriosi din Asia?

#680
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Din ce zic doctorii, pe youtube ca daca mergi la vreun cabinet s-ar putea sa dea din colt in colt, rata de metabolizare pentru crestere a proteinelor din suplimente e mult mai mica decat din mancare. asa ca e tzeapa toata industria asta.

#681
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Logic ca asa e daca vorbim in special de praf proteic ieftin. Ala poate fi denaturat, poate fi cu diverse adaugiri ca sa iasa cantitatea de aminoacizi, ce conteaza ca proteina din zer are un anumit profil de aminoacizi si baietii mai baga un L-triptopfan din soia sau niste leucina ca sa dea bine ori niste BCAA din colagen.

Cum zicea CIP04, ori dymatize iso (as adauga eu Weider CFM, Multipower) ori deloc.
Dar....adevarul e ca mai luam din cand in cand cate o cutie de proteina din asta ieftina, ca nu stiu cine e asa dispus sa dea 400RON pe 2kg. Sigur sunt care cumpara.

#682
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.03.2006
Si carnea e injectata cu apa si sare,zici ca ai 200grcarne=40 gr de proteine,in realitate poate ai doar 30.Branza si cascavalul din comert posibil sa fie facute cu prafuri,adaosuri,etc.iti bagi p... In tot,toti vor sa faca profit din nimic.

#683
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Cand o gatesti apa dispare, ramane sarea :) Daca o toci si o gatesti in tigaie si o pui peste paste sau faci un wrap...ramane ce e bun. Eu toata carnea o cumpar din Selgros , cea ambalata de ei, mi se pare foarte buna. Am incercat o gramada de carmangerii , azi luam ceva bun, maine..praf, la fel si la Kaufland, era ok, acum nu. Puiul - CocoRico.
La prafuri , eu am incredere in QNT si Dymatize .

Edited by Dodo03, 16 June 2023 - 11:11.


#684
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015

 andreim77, on 15 iunie 2023 - 00:14, said:

Din ce zic doctorii, pe youtube ca daca mergi la vreun cabinet s-ar putea sa dea din colt in colt, rata de metabolizare pentru crestere a proteinelor din suplimente e mult mai mica decat din mancare. asa ca e tzeapa toata industria asta.

Explica mai detaliat ce ai vrut sa spui prin asta ca sa nu incepem dezbateri degeaba.

In orice caz nu cred ca concentratele proteice nu-si fac treaba, adica nu furnizeaza aminoacizii necesari pentru constructie. Multi copii cresc cu lapte praf, in medicina se folosesc concentrate proteice de zer pentru persoanele extrem de slabe.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate