Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Proteine pe piata romaneasca?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
1026 replies to this topic

#55
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 CIP03, on 12 august 2019 - 19:01, said:






. bodyline alt mincinos, produsele sunt fabricate in Spania, fix in fabrica unde sunt fabricate o parte din produsele Advanced si Vitabolic, pretul real si corect e cel dat de ultimele 2 firme, nu te ajuta cu nimic sa stii materia prima, ei pot scrie orice pentru ca in Romania nu se verifica nimic, nu exista nici-un laborator si in afara de concentratia proteica pe metoda azot (care si asta poate fi pacalita cu amino spiking) nu se poate face nicio analiza, doar in cazuri grave se iau mostre si se duc la analize in alte tari, am incercat eu sa fac analize la o cutie de pre-w si nu am gasit nici-un laborator in Romania.
Exact asta imi inspira si Bodyline, adica ceva urma de minciuna(doar ca incearca sa fie cat de cat transparenti). Eu ii cunosc mai bine, la inceput acum 14-15ani, erau un simplu butic in Mall, in Iasi, vindeau produse Pronutrition ca distribuitor autorizat. Apoi au facut o sala, apoi au deschis magazin in centrul Iasi-ului. Le-a mers binisor si cred ca au avut initiativa sa urce si mai sus. Nu am consumat niciodata produsele lor proprii din simplul motiv ca sunt sceptic ca ar contine ce scriu ei pe eticheta. Desi pretul ar reflecta ceva calitate, dar e foarte posibil sa fie fix cum spui tu. Tocmai din cauza ca la noi orice e posibil sunt sceptic. Oricum la banii aia prefer ceva de renume sau pur si simplu cumpar mancare. A da, si la ei recenziile sunt false, cu greu am reusit sa adaug o parere pe site la ei acum ceva vreme. Sunt scrise acolo niste aberatii de ai impresia ca le-a scris vanzatoarea de la magazin(o tipa frumoasa) sau prietena patronului, sunt review-uri cu zero documentatie stiintifica, perle!

 CIP03, on 12 august 2019 - 19:01, said:

- de ce firma Genius nu prezinta buletine de analiza, pentru unele produse macar? - si chiar daca avea, buletinul se poate face usor in fotoshop, nu exista nicio posibilitate sa verifici acele analize decat daca vrei sa o faci personal la un laborator de prin vest, costa cam 500-1000 euro/produs! si chiar si asa nu-i poti acuza de nimic, pentru ca si ei pot sa zica ca mostrele trimise au fost contaminate inainte ca sa le faci rau...


Corect ce spui, mai rau e ca lumea il crede 110% in continuare pe Andu Preda, are o mare credibilitate printre copii naivi, desi nu stiu exact pe ce se bazeaza credibilitatea asta. Cred ca stii personajul, mie imi e antipatic(desi asta nu conteaza) si sincer sa fiu nu cred ca e chiar "savantul" care pretinde a fi. Ce e asa de greu sa urmezi o facultate in Anglia apoi sa intri la un doctorat, nu cunocsc exact,
am un singur amic la doctorat in Anglia, in fizica, dar omul a facut facultatea aici in Romania, omul era geniu si un betiv notoriu Posted Image  mergea imbracat ca un gentleman la Opera in Iasi apoi venea beat ca un porc si se culca sub pat, in camin, cu tot cu acele haine, Florin Piersic e minciuna pe langa el.

#56
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019
Dymatzie acum sunt made Belgia
Muscletech acum sunt made Belgia si made China
Cellucor made Belgia

Eu sunt fan QNT Belgia, macar ei sunt nascuti acolo Posted Image, proteinele sunt foarte bune, nu au pre-w bune si nici alti stimulatori buni! In Belgia pana si Tribulusul e interzis, asa ca-i inteleg de ce nu au stimulatori buni!

Nu exista producatori made Romania, sa cumperi o meterie prima sa-i dau un gust nu se cheama ca o produci, eu zic ca-i ambalare si atat! Mi-am adus aminte sa zic asta pentru ca azi am cautat usturoi produs in Romania, si am gasit doar usturoi pe care scria "ambalat in Romania", mi s-a parut o prostie si in acelasi timp o escrocherie pentru naivi!

Edited by CIP03, 14 August 2019 - 22:32.


#57
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 CIP03, on 14 august 2019 - 22:31, said:

Dymatzie acum sunt made Belgia
Muscletech acum sunt made Belgia si made China
Cellucor made Belgia

Eu sunt fan QNT Belgia, macar ei sunt nascuti acolo Posted Image, proteinele sunt foarte bune, nu au pre-w bune si nici alti stimulatori buni! In Belgia pana si Tribulusul e interzis, asa ca-i inteleg de ce nu au stimulatori buni!

Nu exista producatori made Romania, sa cumperi o meterie prima sa-i dau un gust nu se cheama ca o produci, eu zic ca-i ambalare si atat! Mi-am adus aminte sa zic asta pentru ca azi am cautat usturoi produs in Romania, si am gasit doar usturoi pe care scria "ambalat in Romania", mi s-a parut o prostie si in acelasi timp o escrocherie pentru naivi!

Cu Muscletech mi-am "luat-o" si eu. Creatina Made in China, dar ambalata in USA, pret evident de USA, calitate China.....In mod ironic mai si scria pe cutie ca au castigat cu acest produs nu stiu ce premii pentru creatina anului pe BB sau ceva de genu'
Daca as fi stiut dinainte ca e Made in China nu as fi luat.
Inca o teapa luata la creatina a fost ON, pe site scria ca e Creapure, pe cutie nimic. Am luat creatina Made in China la pret de Creapure. Dar am invatat ceva din asta.

O firma care m-a surprins totusi e Mutant Canada. Chiar mi-a placut Whe-ul lor. La fel si creatina "Creakong"
Dar cel mai mult m-a impresionat creatina "Crea7ine" de la Gymbeam, singura chestie de la ei care isi merita banii.

Ca tot era vorba  pe aici de True Whey, ei afirma ca e CFM. E posibil asa ceva la banii astia? eu nu cred, am scris mai sus de ce. La Weider 900g Whey CFM e 170Ron...la Multipower si mai scump....Te intreb pe tine pentru ca vad ca pari a sti ce vorbesti.

Cred ca singurele produse Made in Romania le-a produs Redis la sfarsitul anilor '90, Mass R2 si alte taratze...

Edited by sandu222, 17 August 2019 - 19:02.


#58
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019
nu stiu cum e proteina lor truewhey da am citit odata un comentariu la acest produs "mai bine renuntati la tricou si bagati calitate in produs", acum 125 ron 2.5kg este destul de evident ca e cam imposibil, nici produse de masa "mass gain" decent nu gasesti la banii astia!

Este complicat sa crezi o eticheta, nu se fac analize in Ro asa ca practic oricine poate vinde orice, poti trece ceva pe eticheta si in cutie sa gasesti altceva, cum notificarile se fac doar pe niste hratii facute in photoshop orice e posibil!
Anii 2010 au fost de top, multe produse erau ce scria pe eticheta, acum a devenit tot numai marketing, daca Alex Velea face reclama la suplimente sau pana si Dorian Popa si-a facut linie de produse, cica sun produse in fabrica genius Posted Image asta e gluma buna, genius nu are fabrica, la registrul comertului are declarat un angajat, daca ala nu e superman sau batman nu vad cum ar putea ei sa produca ceva!

Eu nu mai am incredere in nicio firma, comand ceva la sac de 25kg de la o fabrica din Germania si sunt multumit, nu as cumpara sub nicio forma de la firme precum Genius, nici la caini nu as avea incredere sa le dau produse romanesti! Eu cred ca nici patronul de la Genius nu stie ce are in produse! E doar o afacere gandita bine pe youtube si facebook si ca va pica la prima criza finaciara, atunci cand prostii nu vor mai avea bani de suplimente!

#59
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 CIP03, on 17 august 2019 - 19:34, said:


Eu nu mai am incredere in nicio firma, comand ceva la sac de 25kg de la o fabrica din Germania si sunt multumit, nu as cumpara sub nicio forma de la firme precum Genius, nici la caini nu as avea incredere sa le dau produse romanesti! Eu cred ca nici patronul de la Genius nu stie ce are in produse! E doar o afacere gandita bine pe youtube si facebook si ca va pica la prima criza finaciara, atunci cand prostii nu vor mai avea bani de suplimente!

Am mai auzit persoane care cumpara la sac de 25kg. Tu esti vreun sportiv cunoscut sau esti doar un simplu pasionat? ai avut cont pe topcult... by Redis?

#60
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 sandu222, on 17 august 2019 - 18:57, said:



Cu Muscletech mi-am "luat-o" si eu. Creatina Made in China, dar ambalata in USA, pret evident de USA, calitate China.....In mod ironic mai si scria pe cutie ca au castigat cu acest produs nu stiu ce premii pentru creatina anului pe BB sau ceva de genu'
Daca as fi stiut dinainte ca e Made in China nu as fi luat.
Inca o teapa luata la creatina a fost ON, pe site scria ca e Creapure, pe cutie nimic. Am luat creatina Made in China la pret de Creapure. Dar am invatat ceva din asta.

O firma care m-a surprins totusi e Mutant Canada. Chiar mi-a placut Whe-ul lor. La fel si creatina "Creakong"
Dar cel mai mult m-a impresionat creatina "Crea7ine" de la Gymbeam, singura chestie de la ei care isi merita banii.

Ca tot era vorba  pe aici de True Whey, ei afirma ca e CFM. E posibil asa ceva la banii astia? eu nu cred, am scris mai sus de ce. La Weider 900g Whey CFM e 170Ron...la Multipower si mai scump....Te intreb pe tine pentru ca vad ca pari a sti ce vorbesti.

Cred ca singurele produse Made in Romania le-a produs Redis la sfarsitul anilor '90, Mass R2 si alte taratze...

Eu am luat odata din intamplare micronised creatine ON si atunci chiar am avansat putin in forta si pompare dar inca nu-s sigur ca de la ea a fost.

Ce parere aveti de pronutrition? Stiu ca e o firma mai de buget dar uite ca am luat un supliment pentru articulatii de la ei saptamana trecuta plus MSM de la o firma poloneza tot cam de buget "ostrovit" si deja vad ca e mai bine, sper sa ajute. Fiindca tot sunt in vacanta mi-am zis sa nu ma antrenez deloc, sa mai las incheieturile sa se refaca chiar daca risc sa pierd ceva in performanta, voi recupera pe urma.

Cred ca "glucozima plus chondroitina" de la myprotein e un supliment destul de slab avand in vedere ca iau de un an aproape si nimic.

#61
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 vinciun, on 18 august 2019 - 16:22, said:

Eu am luat odata din intamplare micronised creatine ON si atunci chiar am avansat putin in forta si pompare dar inca nu-s sigur ca de la ea a fost.

Ce parere aveti de pronutrition? Stiu ca e o firma mai de buget dar uite ca am luat un supliment pentru articulatii de la ei saptamana trecuta plus MSM de la o firma poloneza tot cam de buget "ostrovit" si deja vad ca e mai bine, sper sa ajute. Fiindca tot sunt in vacanta mi-am zis sa nu ma antrenez deloc, sa mai las incheieturile sa se refaca chiar daca risc sa pierd ceva in performanta, voi recupera pe urma.


De la creatina ON, ironic, desi era sigur chinezeasca si eu am sintit ceva efecte insa la fel nici eu nu sunt singur ca e doar de la creatina. Poate a fost doar o crestere spontana sau poate fiind iarna am mancat mai multa carne rosie.

Pe creatina aia care ti-am mai zis de ea, de la gymbeam as merge la sigur, eu cel putin, am testat, am vazut, am fost multumit. Efectiv bara imi parea mai usoara, asa peste noapte(de fapt dupa vreo 12-14zile) si s-au adunat 1-2 repetari in plus la greutatile cele mai mari(daca inainte puteam 2rep acum puteam 3-4 ceea ce pe mine m-a impresionat). Nu poti chiar asa peste noapte la 2rep cu 95% din 1RM sa mai adaugi 1-2 repetari orice ai face. Fiind un produs complex, daca as sti care din cele vreo 10 ingrediente e cheia succesului, doar pe ala l-as cumpara...Eu "banuiesc" creatina fosfat sau pyruvat. O singura firma am vazut care mai vinde fosfat, Biotech Usa dar nu am incredere in firma asta, plus ca e la pret de Weider....

Pronutrition, nu am fost multumit de aproape nici un produs, am comandat de mai multe ori. Dar daca ai luat ceva care a fost bun ce mai conteaza, important e ca a functionat. Acum multi multi multi ani :) am luat niste creatina capsule de la HardBody(Nutritech), a fost grozava creatina aia, desi lumea zicea ca firma e de evitat.

#62
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Stati ma ca zic prostii.. E biotech USA suplimentul pentru articulatii de care am scris nu pronutrition. Nu stiu unde mi-a fost capul cand am scris. Pun si o poza acus cu cutiuta sa nu zica lumea ca vorbesc a ploaie.



Arthro Guard biotechUSA

#63
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

 sandu222, on 18 august 2019 - 14:13, said:


Am mai auzit persoane care cumpara la sac de 25kg. Tu esti vreun sportiv cunoscut sau esti doar un simplu pasionat? ai avut cont pe topcult... by Redis?

Sunt # 1 in Romania, nu exista persoana mai informata ca mine legat de suplimente alimentare, dintr-o privire iti spun pentru orice firme daca e prods de ei sau e fabrica comuna! Arata-mi produsul si eu iti arat fabrica si pretul de achizitie Posted Image , mai sunt numit si spaima distribuitorilor de suplimente Posted Image

 vinciun, on 18 august 2019 - 19:04, said:

Stati ma ca zic prostii.. E biotech USA suplimentul pentru articulatii de care am scris nu pronutrition. Nu stiu unde mi-a fost capul cand am scris. Pun si o poza acus cu cutiuta sa nu zica lumea ca vorbesc a ploaie.

P_20190818_195817.jpg P_20190818_195954.jpg P_20190818_195942.jpg

Arthro Guard biotechUSA
nu exista nimic USA in BiotechUSA,  sunt fabricate in Ungaria, mai bine se numea biotech István Posted Image
cum am mai zis, in esenta poti pune ce vrei pe eticheta poti pune pe produsele Weider (care in proportie de 90% sun fabricate in Spania, dar marca e inregistrata in Germania) steagul USA ca da bine. ah..., dar deja se intampla asta!

Daca vrei maine sa te apuci de vandut suplimente iti recomand sa-ti cumepri o adresa de cutie postala USA, sa pui steagul USA pe cutie si totul e legal! In cutii poti sa bagi ce vrei tu mai ieftin, important este ce vrei sa scrii la ingrediente! Ah, da chiar stiu o firma din Romania care face asta deja!
La naiba, sunt in urma rau legat de suplimente pentru sportivi...

#64
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 vinciun, on 18 august 2019 - 19:04, said:

.. E biotech USA suplimentul pentru articulatii

Arthro Guard biotechUSA

Am de gand sa il incerc si eu, inclusiv pe cel de la Ostrovit.

 CIP03, on 18 august 2019 - 21:50, said:

Arata-mi produsul si eu iti arat fabrica si pretul de achizitie Posted Image , mai sunt numit si spaima distribuitorilor de suplimente Posted Image
Doar asa de curiozitate(sa stiu ce tzepe am mai luat), daca tot ai scris. Ce parere ai despre:

*gama "supliment pak" de la Redis? WPC80 Milk powders Olanda, am prins si FrieslandCampina cred ca si ceva Noua Zeelanda
izolat proteic din soia Redis, Solae Belgia
caseinat de calciu Redis, FrieslandCampina

LiftagSport dar Made in Belgia
Allnutrition Polonia
Koliba Slovacia WPC80 https://kolibamilk.s...ovy-koncentrat/
As vrea sa imi spui daca stii ceva despre astia in mod deosebit, ei scriu pe site la ei asa " Hriňová dairy KOLIBA was founded in 1993 as a private company processing milk from the Podpoľanie region. Nowadays, company focuses on producing semi-hard cheeses, traditional butter and dried milk products."

https://kolibamilk.sk/en/wpc/
De aici inteleg ca sunt procesatori de lapte nu doar ambalatori ca firmele din Romania.


Si daca ar fi sa recomanzi o firma de asta comuna, care vinde whey concentrat, care sa nu fie denaturat, fake, adaugat tot felul de aminoacizi sa iasa concentratia si care sa nu coste 120RON/kg....ce ai recomanda?  Eu ma gandeam la Scitec dar nu stiu.

Edited by sandu222, 19 August 2019 - 16:23.


#65
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Ca tot ai amintit. Imi aduc ca candva nu stiu ce aveam ca ma apuca nevoia imediat daca luam in shake de concentrat proteic de zer dimineata insa stiu ca luasem odata scitech si mergea foarte bine. Aduceau la o sala unde ma antrenam si ofereau si preturi mai bune pentru acei abonati, de asta si il luasem altfel imi parea scump. Nu stiu de ce dar firma asta mereu mi-a parut de incredere.

#66
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Vine de la science si technologie, nu are cum sa nu fie bun :D

#67
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 03.12.2005

 vinciun, on 18 august 2019 - 16:22, said:

Eu am luat odata din intamplare micronised creatine ON si atunci chiar am avansat putin in forta si pompare dar inca nu-s sigur ca de la ea a fost.

Ce parere aveti de pronutrition? Stiu ca e o firma mai de buget dar uite ca am luat un supliment pentru articulatii de la ei saptamana trecuta plus MSM de la o firma poloneza tot cam de buget "ostrovit" si deja vad ca e mai bine, sper sa ajute. Fiindca tot sunt in vacanta mi-am zis sa nu ma antrenez deloc, sa mai las incheieturile sa se refaca chiar daca risc sa pierd ceva in performanta, voi recupera pe urma.

Cred ca "glucozima plus chondroitina" de la myprotein e un supliment destul de slab avand in vedere ca iau de un an aproape si nimic.


eu cumpar izolat proteic WPI de la Pronutrition si sunt super multumit fiindca lactoza ma cam omoara la stomac iar asta e singurul izolat cu care chiar nu am probleme.
considerand ca bidonul de 2 kile e doar 220 lei pentru un izolat..... nu e rau de loc zic eu.

#68
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Da, dar ai vazut ca eu confundasem. De fapt ma refeream la biotechUSA.

#69
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 takillya, on 01 septembrie 2019 - 07:40, said:




considerand ca bidonul de 2 kile e doar 220 lei pentru un izolat..... nu e rau de loc zic eu.

E bun pretul, alte firme de renume iti dau la 180-200lei concentrat cu 60% proteina. Americanii astia imi dau impresia ca nu vor sau nu pot sa scoata produse decente la pretul corect, vand tot felul de balarii. Am si cumparat asa ceva ca era oferta, cupa avea 50g Posted Image
aveam in produs creatina, betaina...jmecher produs ce sa zic...macar a fost ieftin. Da, si aveam si bucati de prajiturele "reale" in el.

#70
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCIP03, on 18 august 2019 - 21:50, said:

Arata-mi produsul si eu iti arat fabrica si pretul de achizitie Posted Image , mai sunt numit si spaima distribuitorilor de suplimente Posted Image


Ce parere ai de brandul MyProtein?
Ce parere ai de Impact Whey Protein ?

#71
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Myprotein este un brand de buget, dar care vinde mult de tot. Nu poti sti ce este in acele cutii, ai vazut ca se scria ceva de un scandal in Spania.

Parerea mea personala este ca nu ai cum sa vinzi whey de calitate la 45lei/kg, asta dupa toate reducerile posibile la cantitate mare. Inteleg ca ei vand mult dar totusi

#72
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce scandal a fost in Spania?

edit: lumea din afara vad ca este foarte multumita de MyProtein. Au fabrici proprii, linii de ambalare etc. Ma gandesc ca nu este chiar nea Gigel care ambaleaza produse in garaj :)

Edited by MembruAnonim, 24 September 2019 - 19:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate