Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Proteine pe piata romaneasca?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
1026 replies to this topic

#37
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011
Prostia aia de se facea ca sarlota, este clar ca era soia de calitate slaba.

Daca nu calculai bine combinatia produs/apa te trezeai cu un glet care nu curge.


#38
Moldovan18

Moldovan18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2015

 crisstonne, on 16 iulie 2015 - 11:34, said:

Pai acolo am luat teapa [ http://1.1.1.4/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/biggrin.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  asa credeam si eu , ca sint doar reambalatori.

Si sint, dar pun ce vor ei in pungi, cind au ei chef  [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/smile.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Stau prost cu mirosul dar la gust... am niste papile gustative de degustator profesionist.
Eu luam de la ei prot. de soia din Belgia.
Ultima data am vazut mixabilitate diferita la produs, gust diferit.

Am avut si o mostra veche de proteina (cea Belgiana), hopa, cam doua nuante de culoare mai inchisa la ultimul lot.

Nu cred ca fac belgienii chestii  deastea, au pus ai nostrii (probabil) cu buna stiinta altceva, sa aiba cistig mai mare.

Referitor la mixabilitate, a trebuit sa adaug un 0,5 ml. apa in plus pe scala de la shaker ca altfel se facea ca terciul si nu o mai puteam misca, nu avea fluiditate, la degustare se simtea diferenta de granulatie si gust.
Eu nu mai sint clientul lor.

 crisstonne, on 16 iulie 2015 - 11:34, said:

Pai acolo am luat teapa [ http://1.1.1.4/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/biggrin.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  asa credeam si eu , ca sint doar reambalatori.

Si sint, dar pun ce vor ei in pungi, cind au ei chef  [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/smile.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Stau prost cu mirosul dar la gust... am niste papile gustative de degustator profesionist.
Eu luam de la ei prot. de soia din Belgia.
Ultima data am vazut mixabilitate diferita la produs, gust diferit.

Am avut si o mostra veche de proteina (cea Belgiana), hopa, cam doua nuante de culoare mai inchisa la ultimul lot.

Nu cred ca fac belgienii chestii  deastea, au pus ai nostrii (probabil) cu buna stiinta altceva, sa aiba cistig mai mare.

Referitor la mixabilitate, a trebuit sa adaug un 0,5 ml. apa in plus pe scala de la shaker ca altfel se facea ca terciul si nu o mai puteam misca, nu avea fluiditate, la degustare se simtea diferenta de granulatie si gust.
Eu nu mai sint clientul lor.
si eu am luat de la redis si nu am fost prea multumit,apoi am incercat de la natural plus si mi-au placut mult suplimentele mai ales whey-ul care se absoarbe foarte rapid!

#39
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Natural plus a ramas o firma la fel de mica precum a fost si la inceput. Imi aduc aminte ca la sfarsitul anilor '90 isi faceau reclama pe o pagina la mijlocul revistei "Culturism"(By Redis) avand o mega oferta de 5-6 produse ieftine desigur. Tot pe atunci isi faceau reclama pe ultimele pagini ale revistei "Culturism" si Pro Nutrition. Dar Pro Nutrition a ajuns unde a ajuns, adica cam in top la noi. Natural Plus au ramas cam tot pe acolo unde au inceput, o gama subtire de produse, vanzari nu cred ca au cine stie ce, intre timp au fost asimilati de Universal sau reprezinta ei pe Universal In Ro ca nu prea am inteles manevra.

#40
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011
Am impresia ca sint importatorul oficial Universal.

 andreim77, on 12 august 2015 - 15:40, said:

... cum verific ca am proteina din zer in whey-cutia aia?

Este ca in reclama asta :D

https://m.youtube.co...h?v=7PScP_QR3Bg

Dupa 15, 20 de ani de sala si un vagon de suplimente consumate, nu o sa mai ai dubii.

Sau exista varianta mostrelor duse la laborator, dar nu stiu cine isi permite sa testeze din banii lui zeci de suplimente.

#41
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Revin cu o corectura: Pro-Nutrition isi faceau reclama in revista "Hard Body" a lui Razvan ionita, nu in revista "Culturism". SI astia de la Hard Body :) alta firma de talie mondiala, cu reclama mincinoasa fara nici o jena, prezentau total mass4200-le de parca era vreun Gain fast new formula :) Nu mai zic de colostrum si bor complex. De buni ce au fost s-au transformat si ei in Nutritech.

#42
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

 crisstonne, on 16 iulie 2015 - 11:34, said:


Eu luam de la ei prot. de soia din Belgia.


Banuiesc ca ai stat putin pe ganduri inainte de a te hotari daca sa folosesti sau nu proteina din soia.
As vrea sa imi spui parerea ta despre acest tip de proteina, daca o consideri o varianta buna sau nu.
Pe unele bloguri( al lui Margarit de exemplu) proteina din soia este prezentata ca o otrava mai degraba dar exista si altii care spun ca nu e asa http://drcalinmargin...le-diverse.html

#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Nu vad la Natural Plus o varianta de zer microfiltrat gol, fara arome si indulcitori.

#44
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011
@sandu

Vad ca ai pus un link pro soia  :D
Nu am stat sa ma gindesc mult, nu sint influentabil  ;)  inteleg ca sintem in cea mai prolifica perioada a dezinformarii.

Am consumat multa, cit sa pot sa iti confirm ca nu creaza probleme in organismul sanatos (nu stiu cum este la cei cu sensibilitati !)

Problema este sursa de provenienta.
Din pacate, nu gasesti soia mai de firma, nu se aduce probabil pentru ca este prea ieftina, ori din alte motive.

De la Redis nu mai am incredere sa iau.
As consuma oricind, din surse sigure/serioase.

A, sa nu uit, poate sa substituie proteinele din lapte, la mine care fac sala de intretinere, a avut acelasi efect ca cea din lapte, mentine masa musculara fara probleme, evident, impreuna cu alte suplimente.

#45
bigflo29

bigflo29

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.07.2015
Nu mai stii ce sa crezi su cu soya asta , am vazut la un Fibo cred ca acu 2 ani, o prezentare/degustare , izolat proteic din soya de la Du Pont, fara gust fara miros, iar cea aromatizata , era buna de tot , practic daca nu vedeai cum pune in bleder proteina de soya , nu iti puteai da seama dupa gust.

#46
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011
Am gasit asta, dar nu cunosc nimic despre seriozitatea magazinului.

Attached Files



#47
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 bogdy340, on 16 iulie 2015 - 19:17, said:

Iso Whey - Gold de la Pronutrition ce parere aveti?
HydroPro am luat de la ei, şi n-am avut nicio problemă de digestie cum tot aberează unii antinaţionalişti pe-aici. :) Am pus şi masă în perioada aia, deci mă declar mulţumit şi plănuiesc să iau tot din ăla dacă mă mai apucă damblaua. (În rest, nu văd de ce aş lua altceva decât hidrolizat din zer, odată ce se ştie destul de clar că e cea mai rapid absorbită formă, la distanţă mare de orice altceva.)

#48
Fender_Tremolo

Fender_Tremolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.11.2016
Donjoe esti cumva cine cred eu? Si anume P D ?

#49
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Cea mai Ieftina si buna cost/calitate   Thrue whey de la spam.ro doar varianta unflavoured (cu 82% )proteine pe100gr. Made in Slovacia.

Edited by Lipsum, 13 August 2019 - 22:10.


#50
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Posteboda, on 10 iunie 2019 - 23:57, said:

Cea mai Ieftina si buna cost/calitate   Thrue whey de la spam.ro doar varianta unflavoured (cu 82% )proteine pe100gr. Made in Slovacia.


Ha ha....True Whey am luat eu 5kg la "oferta", am simtit-o ca pe o "proteina goala" nu stiu cum sa ma exprim, am mai multi ani experienta in sport, asa ca aia care au si ei experienta inteleg mai bine ce vreau sa zic. Probabil o proteina denaturata, pretul este foarte mic, probabil o proteina care in loc de 82% sa fi avut 40-50 % , probabil o proteina cu adaos de izolat de soia, probabil am prins eu un loc naspa...cine stie, orice varianta e posibila. Cert este ca am simtit praful ala ca pe niste "calorii goale", nu am simtit acel adaos de proteina in alimentatie(care chiar sa imi completeze necesarul).
Cum zicea cineva "putin dai putin primesti"

Edited by Lipsum, 13 August 2019 - 22:10.


#51
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

View Posteboda, on 10 iunie 2019 - 23:57, said:

Cea mai Ieftina si buna cost/calitate   Thrue whey de la Gymbeam.ro doar varianta unflavoured (cu 82% )proteine pe100gr. Made in Slovacia.
  https://gymbeam.ro/p...ey-gymbeam.html
spam.ro are numai produse de calitate de lumea a 3-a, ca si o alta firma Genius, diferenta intre firme este ca spam.ro le vand ieftin iar ceilalti scumpe, ambele firme platesc persoane din medie pentru a le gira produsele. Din punctul meu de vedere e un sistem piramidal la ei conceput diferit, au cate 30-40-50 sportivi imprastiati prin toata tara si le impune printr-un cod un anumit prag de vanzari, tot ce trebuie sa faca acesti sportivi este sa gaseasca persoane care sa le foloseasca acel cod la cumparaturi!

La spam.ro fiind din Slovacia nu pot vedea datele finaciare, da ceilalti au sediul in Pipera si confrom dateleor de la registrul comertului profitul este undeva la 40% din cifra de afaceri, adica dupa ce si-au platit taxele, au platit sportivii, si-au mai facut si ei una alta cu banii firmei (am vazut pe youtube ca si-a cumparat un Mercedes de 50 mii euro), tot a reusit sa faca un profit colosal, si daca cumpari cu celelalte firme din Romania (Pro Nutrition, Vitabolic, Advanced, Wider, Megaprotiene) diferenta este uriasa, aceste firma au undeva la 10% profit din cifra de afaceri.

Nu este rau sa faci profit, da eu ma intreb dintr-un produs de 200 ron, daca jumate e profitul si cel putin 25% sunt cheltuieli de firma atunci valoarea reala a acelui produs etse de doar 25% din produs, acum ma gandesc ca calitate nu are cum sa fie.

Si inca ceva, daca compari formulele, ambalajele pot sa-ti indetific un produs vandut de 3 firme diferite cu o alta eticheta, adica aceste firme nu au fabrica lor, le aduc pe comanda fara etichete.
La Vitabolic este 150 la Genius 235, fix acelasi produs.

Sfatul meu e sa cumparati de la firme cu istoric, o firma cum este Genius cu sediu intr-un apartament cu 1 sigur angajat (probabil patronul) nu poate fi o firma de incredere. O firma cu istoric are laboratoare si sute de angajati!

Eu as merge pe mana firmelor Optimum Nutrition, Weider, Scitec, Nutrend, Qnt, Myprotein, au mai fost si alte firme bune da intre timp s-au prostit, BSN, Universal Nutrition de exemplu

Edited by Lipsum, 13 August 2019 - 22:11.


#52
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View PostCIP03, on 11 august 2019 - 23:30, said:

Gymbeam are numai produse de calitate de lumea a 3-a, ca si o alta firma Genius, diferenta intre firme este ca Gymbean le vand ieftin iar ceilalti scumpe, ambele firme platesc persoane din medie pentru a le gira produsele. Din punctul meu de vedere e un sistem piramidal la ei conceput diferit, au cate 30-40-50 sportivi imprastiati prin toata tara si le impune printr-un cod un anumit prag de vanzari, tot ce trebuie sa faca acesti sportivi este sa gaseasca persoane care sa le foloseasca acel cod la cumparaturi!

La gymbean fiind din Slovacia nu pot vedea datele finaciare, da ceilalti au sediul in Pipera si confrom dateleor de la registrul comertului profitul este undeva la 40% din cifra de afaceri, adica dupa ce si-au platit taxele, au platit sportivii, si-au mai facut si ei una alta cu banii firmei (am vazut pe youtube ca si-a cumparat un Mercedes de 50 mii euro), tot a reusit sa faca un profit colosal, si daca cumpari cu celelalte firme din Romania (Pro Nutrition, Vitabolic, Advanced, Wider, Megaprotiene) diferenta este uriasa, aceste firma au undeva la 10% profit din cifra de afaceri.

Nu este rau sa faci profit, da eu ma intreb dintr-un produs de 200 ron, daca jumate e profitul si cel putin 25% sunt cheltuieli de firma atunci valoarea reala a acelui produs etse de doar 25% din produs, acum ma gandesc ca calitate nu are cum sa fie.

Si inca ceva, daca compari formulele, ambalajele pot sa-ti indetific un produs vandut de 3 firme diferite cu o alta eticheta, adica aceste firme nu au fabrica lor, le aduc pe comanda fara etichete.
La Vitabolic este 150 la Genius 235, fix acelasi produs.
https://www.geniusnu...y-x5-2000g.html
https://www.suplimen...stant-whey-2-kg

Sfatul meu e sa cumparati de la firme cu istoric, o firma cum este Genius cu sediu intr-un apartament cu 1 sigur angajat (probabil patronul) nu poate fi o firma de incredere. O firma cu istoric are laboratoare si sute de angajati!

Eu as merge pe mana firmelor Optimum Nutrition, Weider, Scitec, Nutrend, Qnt, Myprotein, au mai fost si alte firme bune da intre timp s-au prostit, BSN, Universal Nutrition de exemplu

Si eu, care credeam ca sunt singurul suspicios. Acum suntem 2, cel putin! Cand le ziceam pe youtube, zicea lumea ca-s hater....

Gymbeam, ramane totusi cel mai bun/serios site de pe care sa iti comanzi suplimente, dar nu pe ale lor, ci suplimente Weider, Dymatize, Muscletech, ON etc comanda vine in 24h, taxa e 9RON, iar preturile sunt bune de tot.

Legat de Genius sunt 100% de acord cu tine, nici eu nu as fi scris mai bine, probabil unii o sa zica ca esti vreo clona de-a mea Posted Image

Am mai scris si eu pe forum despre Genius, despre unele aberatii scrise chiar de ei pe propriul site.

Ca sa completez, am ridicat pe canalul lor de youtube(si al unor sponsorizati foarte vocali), urmatoarele intrebari:

-de ce firma Genius nu are pe site poze REALE cu sediul, locul de depozitare, ambalare, procesare sau poze cu angajatii firmei
-de ce firma Genius nu specifica clar (precum alte firme), sursa materiei prime, adica de unde au cumparat produsul brut. Ca sa dau un exemplu, Redis, firma "mediocra" specifica faptul ca WPC80, concentratul lor proteic este produs de Milk Powders Olanda(Alpha Grup NL) sau firma Bodyline din Iasi specifica ca isi iau marfa de la Glanbia. Simplu si cinstit.

- de ce firma Genius nu prezinta buletine de analiza, pentru unele produse macar?
-de ce la inceput Genius a fost un simplu SRL - D, devenit mai apoi SRL

Doar si aceste aspecte "omise" ar trebui sa faca pe cineva sa fie mai atent in alegerea facuta. Faptul ca ei platesc/sponsorizeaza 10-20 de persoane cunoscute din fitness, inclusiv pe "marele" doctror in stiinta, Andu Preda, pentru mine nu este de ajuns. Garantia verbala a  lui X sau Y (care se da natural cu 50cm in brat in forma de concurs)   nu ma convinge! Mi-am mai luat tzeapa asta odata(si la fel ca mine alte sute de mii de oameni), citind revistele lui Florin Uceanu, in care "garanta" el prin cele 17 titluri de campion, ca produsele Redis sunt cele mai bune din Romania.....

Mai nou, Genius are magazin in Bucuresti : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sNwTK5sL2bI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sandu222, 12 August 2019 - 16:38.


#53
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
True whey pare aceeasi proteina precum impact de la mp.

Cred ca e aceeasi marfa

#54
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019
Si eu, care credeam ca sunt singurul suspicios. Acum suntem 2, cel putin! Cand le ziceam pe youtube, zicea lumea ca-s hater.... normal ca asa au zis daca ei isi lasa singuri recenzii, daca te uiti pe google toate 19 recenzii sunt ale lor, iti dai seama usor pentru ca toti sunt la prima recenzie

Legat de Genius sunt 100% de acord cu tine, nici eu nu as fi scris mai bine, probabil unii o sa zica ca esti vreo clona de-a mea Posted Image Genius e doar o firma online, se concentreaza pe partea asta si o fac bine, este imposibil pentru un incepator sa prinda escrocheria, el vede ca consuma x y dorian popa etc si au incredere in ce spun ei chiar daca dupa ce inchid filmarea se duc la baie si vomit tot Posted Image Posted Image

-de ce firma Genius nu are pe site poze REALE cu sediul, locul de depozitare, ambalare, procesare sau poze cu angajatii firmei - angajatii firmei sunt in Polonia hahaha:)), dar au multe poze cu sportivi actori platiti pentru asa ceva
-de ce firma Genius nu specifica clar (precum alte firme), sursa materiei prime, adica de unde au cumparat produsul brut. Ca sa dau un exemplu, Redis, firma "mediocra" specifica faptul ca WPC80, concentratul lor proteic este produs de Milk Powders Olanda(Alpha Grup NL) sau firma Bodyline din Iasi specifica ca isi iau marfa de la Glanbia. Simplu si cinstit. bodyline alt mincinos, produsele sunt fabricate in Spania, fix in fabrica unde sunt fabricate o parte din produsele Advanced si Vitabolic, pretul real si corect e cel dat de ultimele 2 firme, nu te ajuta cu nimic sa stii materia prima, ei pot scrie orice pentru ca in Romania nu se verifica nimic, nu exista nici-un laborator si in afara de concentratia proteica pe metoda azot (care si asta poate fi pacalita cu amino spiking) nu se poate face nicio analiza, doar in cazuri grave se iau mostre si se duc la analize in alte tari, am incercat eu sa fac analize la o cutie de pre-w si nu am gasit nici-un laborator in Romania.

- de ce firma Genius nu prezinta buletine de analiza, pentru unele produse macar? - si chiar daca avea, buletinul se poate face usor in fotoshop, nu exista nicio posibilitate sa verifici acele analize decat daca vrei sa o faci personal la un laborator de prin vest, costa cam 500-1000 euro/produs! si chiar si asa nu-i poti acuza de nimic, pentru ca si ei pot sa zica ca mostrele trimise au fost contaminate inainte ca sa le faci rau...
-de ce la inceput Genius a fost un simplu SRL - D, devenit mai apoi SRL de la inceput au facut o pagina cu un nume diferit au atras useri si apoi a schimbat numele paginii de fb avand din start 15.000 mii de urmaritori, din start aceasta firma a plecat pe minciuna, majoritatea recenziilor sunt platite, sunt firme care oferta astfel de servicii - recenzii false

exista piata pentru orice forma de vanzare in Romania, Genius si Gymbean nu reprezinta nimic, cei din domeniul cu produse pentru "potenta"sunt si mai si, daca verifici firmele pe online toti au ban la ban profit! In Romania mama prostilor e mereu gravida!Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate