Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

P+M in Chisinau

- - - - -
  • Please log in to reply
330 replies to this topic

#19
LexSanea

LexSanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.12.2006

View PostoMariusRO, on 18 mai 2015 - 18:30, said:

Chiar vreti bucatarie deschisa? O sa aveti copil, o sa gatiti, chiar crezi ca e o idee buna sa te uiti la TV cand nevasta toaca ceapa sau prajeste carnati?! Posted Image

Eu am avut bucatarie deschisa la apartament, ca asa i-a placut propietarului de la care am cumparat. Dupa 2 ani i-am facut un perete de termopan si usa, ca nu mai rezistam.

Daca nu ai nevoie de birou poti face bucataria acolo (eventual cu iesire directa pe terasa) si incluzi bucata care e acum bucatarie in living.

La cum e acum, daca vrei sa iei masa pe terasa o sa treci cu mancarea prin tot livingul. Ai toate sansele sa te trezesti cu ciorba pe jos in mijocul casei Posted Image

Bine accentuat asta Posted Image dar noi am gandit asta deja Posted Image. Chiar de eu nu iubesc ceapa prajita dar iubesc carnaciorii, bucatria va avea usa spre coridor si o usa glisanta in doua sectii spre livingul cu sufragieria ca sa fie deschisa 90% din timp iar in timpul ritualurilor de pregatire a mincarii sa fie inchisa. Sper sa fac una cu ceva perii sau cauciucuri care sa izoleze cat mai bine mirosurile si ventilatia si hota o gandesc de pe acum sa traga bine.
Terasa va fi extinsa spre geamul din fata casei unde usor se va putea trece peste geam ciorba si de imprastiat pe perete Posted Image.

Am uitat sa spun de birou, nu am nevoie de el dar, pina gatesc mansarda sper sa ma folosesc de el ca dormitor iar cand va fi sus gata asta va fi camera pentru oaspeti sau pentru un parinte cand va ramane singur ca Doamne Doamne.. asta e viata si trebuie si asta luat in calcul.

Edited by LexSanea, 18 May 2015 - 18:41.


#20
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
In cazul asta e mai bine Posted Image

Daca tot maresti terasa, nu crezi ca ar fi o idee sa faci si usa pe terasa mai aproape de bucatarie, undeva in zona unde este geamul acela mare?

Nu stiu, dar mie unu parca imi sta in cap usa aia de la terasa care este intre canapea si TV. Ceva asemanator aveam si eu in varianta initiala de la proiect dar am gasit o alta solutie de mobilare ca sa nu treci printre tv si cel care se uita la el de cate ori iesi pe terasa.

Edited by oMariusRO, 18 May 2015 - 18:44.


#21
LexSanea

LexSanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.12.2006
@ oMariusRO,
Am primit asa idee si de la arhitect dar nustiu cum parca va arata urit, si cand vei sta la masa ai impresia ca mananci in coridor. Totusi la terasa se va iesi doar pe timp frumos si daca e timpul frumos de ce sa stai la TV. Accept incomoditatea asta in favoarea design-ului iar usa aia care-ti sta in cap, defapt priveste spre un pom si sper eu sa si amenajez ceva frumos acolo sa ai ce vedea. Poate sunt tinar si naiv dar nu ma vad eu la plantat rosii si castraveti, poate doar niste verdeata dar nu fac mare gradina.


O intrebare intrebatoare catre cunoscatori.
Se poate de facut planesul cu grinzile in sus? adica planesul sa fie neted de jos nu de sus pentru ca ulterior sa umplu golurile dintre grinzi cu incalzirea mea in podea. Si daca se poate atunci cum se face legarea armaturii si turnarea?

Inca o intrebatoare catre everyone, ce inaltime aveti la parter intre podea si pod (finisat) la fel si la ce inaltime incep si se termina geamurile?

Edited by LexSanea, 18 May 2015 - 18:57.


#22
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Teoretic grinzi intoarse se pot face, dar depinde de proiect. La tine s-ar putea sa fie o problema ca la cum vad eu planurile, o grinda intoarsa ar iesi exact pe linia unde ai usile de la dormitoare. Cred ca e posibil doar daca grinda o sa vina pana in usa dormitorului cel mai mare. Daca trebuie sa fie mai lunga, nu mai merge. Oricum nu cred ca umplii grinzile cu incalzirea in podea, grinda o sa fie mai inalta decat ce ai nevoie pt incalzire in pardoseala. Cum se face armarea si cofrarea, nu stiu sa iti zic :)

Inaltimea unui apartament este 2.5m in stare finita (de la parchet pana la tavan). La case se foloseste mai mult de obicei, 2.7-2.8, poti sa ai si 3 dar nu vad rostul... Geamurile pot incepe unde vrei si se pot termina tot unde vrei (adica de sus pana jos maxim). Uzual incep pe la 80-90cm si au in jur de 1.6-1.7m inaltime

#23
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View PostLexSanea, on 18 mai 2015 - 17:55, said:


In privinta BCA-ului, m-am documentat mult, am vazut si proiecte realizate live, i-am inteles plusurile si minusurile si am ramas la BCA de 40cm fara incalzire suplimentara gandindu-ma ca proiectul va avea coloane de 30cm pe care le voi acoperi pe din afara cu 10cm de polistiren la fel cum si planseul pentru a inchide puntile termice dar se pare ca in cazul proiectului meu se cer coloane si grinzi de 40cm si pentru a fi si eu sigur ca la sigur nu inghet iarna ii trag 50cm de BCA. Cineva va spune ca e exagerat, multi din voi vor spune ca mai bine 25 BCA +20 polistiren altii vor incepe razboiul Parothermului Posted Image

Fiule, mare greseala faci ca nu vrei sa pui polistiren de 20 cm, recomandat ar fi de 30 cm. De ce nu faci tu ca toata lumea, stalpi de 30 cm, BCA de 30 cm si polistiren? Ca am auzit ca la voi gazul e mai scump decat la noi, iar taica putin sta tot timpul cu degetul pe robinetul de gaz.


O faci in regie proprie, cu echipa de meseriasi, sau cu firma? Apropo, la voi cum il cheama pe Dorel..?! Posted Image



#24
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postdraculescu, on 18 mai 2015 - 19:29, said:

De ce nu faci tu ca toata lumea, stalpi de 30 cm, BCA de 30 cm si polistiren?
Pentru ca standardele de proiectare in RM nu s-au modificat prea mult (ca sa nu zic mai deloc) fata de cele care erau in URSS (cand de un salariu mediu puteai sa cumperi 4000 de mc de gaz metan, acum echivalentul ar fi 5400 lei romanesti) .. Prin urmare sansele sa-i aprobe cineva o structura de rezistenta de 25cm cum ar fi normal sa fie pentru un P+M tind spre zero... Posted Image

Sanea, fara 500 Euro/mp nu cred ca faci ceva la standarde europene.. Imi pare rau sa te dezamagesc..

View PostoMariusRO, on 18 mai 2015 - 19:04, said:

Inaltimea unui apartament este 2.5m in stare finita (de la parchet pana la tavan). La case se foloseste mai mult de obicei, 2.7-2.8, poti sa ai si 3 dar nu vad rostul... Geamurile pot incepe unde vrei si se pot termina tot unde vrei (adica de sus pana jos maxim). Uzual incep pe la 80-90cm si au in jur de 1.6-1.7m inaltime
Marius rostul este tocmai ca sa pot ascunde grinzile sub plafonul fals..

Edited by andreilesan, 18 May 2015 - 20:08.


#25
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Hmm.. nu stiu ce sa zic Andrei, daca mi-ar conveni sa am 30cm in plus la inaltime ca sa ascund grinda. Desi e si asta o idee, ca si eu o sa am o grinda prin living Posted Image

Si daca ma gandesc mai bine.. ai dreptate, numai sa nu ma afecteze la retrageri, ca eu am lot destul de ingust, terasa sus.. si orice cm conteaza :)

Edited by oMariusRO, 18 May 2015 - 20:23.


#26
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Salutare!
Ma bag si eu in seama pe aici:
- Daca tot ai intrat la "vorbitor" cu dl. Lesan, lasa loc din proiect pentru un cos de fum + loc pentru o soba/semineu. Cine stie ce vremuri vin sau este pana la gaz, si sa nu faci frigul.
- Organizarea, cu modificarile tale, e buna. Mai gandeste-te o data la izolatie. Va fi important mai pe viitor, asa.
- In Moldova sunt case frumoase, arhitectura traditionala arata muuult mai bine ca noile "creatii". Nu iti plac? Poate ar arata mai bine decat ce este in randarile postate. Dar aici depinde de gusturi. BTW, nu faci prea multe case intr-o viata .... Macar sa fie frumoasa si sa iti creasca sufletul cand vii acasa si o vezi. Zic si eu. Totusi, atentie la elementele rotunjite/atipice, ca is scumpe rau.

Observatii la locatie:
- Cauta sa afli care e starea liniei de inalta tensiune (cati kv trec prin ea, daca mai trec, si pentru cat timp). Exista o limita de siguranta data de normative la care se poate construi fata de ele, functie de tensiunea din ea. Intreaba-l pe userul @anaki, cel putin pe privat (pm) sa te lumineze. Campul electromagnetic in exces duce la leucemii/cancere. Dupa mine, asta e singurul comentariu/obiectie la locatia ta.
- Tantari, broaste - o sa le inveti ritualurile de imperechere si hranire si nu va fi nici o problema cu ele. Plus o sa te obisnuiesti cu ei. La fel cu galagiosii de pe lac, dar vad ca esti cat de cat mai la 50-100 m de locul de distractie.
- Trenurile - eu am locuit langa gara de mic, nu le-am auzit decat ocazional, desi treceau cam 30-40 de trenuri pe zi. Dupa maxim 1 an nu o sa le mai auzi nici tu.

Numa bine si spor la construit. Posted Image

#27
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postradu_vasile59, on 18 mai 2015 - 21:09, said:

- Daca tot ai intrat la "vorbitor" cu dl. Lesan, lasa loc din proiect pentru un cos de fum + loc pentru o soba/semineu. Cine stie ce vremuri vin sau este pana la gaz, si sa nu faci frigul...

View PostLexSanea, on 18 mai 2015 - 17:55, said:

...Apropo, ca sursa adaugatoare de caldura si de rezerva, va fi un semineu in centrul casei cu usa spre living iar fumul va trece prin soba la al doilea etaj care va incalzi doua dormitoare. Tatal meu se ocupa cu sobe si semineie si avem acasa unul de acest tip care face minuni..

Cat priveste "'cultul gazelor'" la cei din fosta URSS exista o diferenta fata de cei din Romania... Va povestesc astea caci am cu ce compara.. Aici in Romania, se arunca/inghesuie lumea la gaze de parca zici ca le da gratis cineva acel gaz... Nu voi intra in analize amanuntite de ce se intampla asa, ci doar am sa spun ca ar fi pacat sa se construiasca locuinte unifamiliale care sa nu detina o sursa alternativa, independenta de retelele nationale si internationale...Posted Image

Edited by andreilesan, 18 May 2015 - 21:21.


#28
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
My bad, nu am vazut faza cu semineul. Sa nu uiti de ea pentru nici un motiv.

#29
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postradu_vasile59, on 18 mai 2015 - 21:36, said:

My bad, nu am vazut faza cu semineul. Sa nu uiti de ea pentru nici un motiv..
Pun pariu ca nu uita! Posted Image  Chiar daca cu bugetul alocat nu termina casa si se muta doar la Parter - cosul si sursa alternativa le va face.. Posted Image

Eh, la noi, in Romania, frecvent se intalnesc situatii in care cand se ajunge la ''fundul sacului'" mai repede se renunta la cos si soba/semineu decat la un finisaj anume, spre exemplu...Posted Image

Edited by andreilesan, 18 May 2015 - 21:46.


#30
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Salut, si Bine ai venit, Sanea.....

Frumos om si spiritul la fel...nu numai tu ci si cei din gasca ta!

Pentru inceput eu am o intrebare.....sper sa nu te superi pe mine.....Daca foloseai acea "cabana" pe durata santierului, si o daramai pe urma nu erai oare  mai inspirat, mai economiseai niste €!

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

View Postitzi-bitzi, on 18 mai 2015 - 15:54, said:

Neah, e prea rusificata si prea pro-comunista tara.
Nu se va schimba nimic, nu fi naiv Posted Image

In fine, nu asta e subiectul topicului.

De ce? Ca spui tu?
Asa credeam si eu, am calcat anul trecut in Moldova ( si m-as mai duce, dar m-am despartit de respectiva si nu mai am la cine merge Posted Image ) si chiar mi-a placut. 2 saptaani am stat Posted Image
Si crede-ma, moldovenii importa mult mai multe chestii misto, de mancare, decat ce gasim in Romania. WTF, am gasit in Greenhills sepie de la Topvalu, din JP. Am ramas Posted Image Posted Image Posted Image
Si multe alte chestii, in plus e un fel de "test land" pentru diverse tehnologii ( mai ales in telecomunicatii ).
Moldova o sa se ridice mult spre foarte mult in viitorii ani, si terenul asta de langa lac va avea un pret imens, asap.

Ce, Romania era mare ra7at cu mot in 2005-2006? Abea din 2007, cu "libera circulatie" am inceput sa ne ridicam, sa ne plimbam ( bine, unii s-au plimbat de inainte ca avem pasapoarte si vize misto ) si sa aducem idei in tara.
Si apropo, moldovenii au de mult timp unificat-informatizat sistemul de evidenta al populatiei. La ei bagi CNP si afli tot intr-un singur site.
La noi, bagi unul pe CNAS, altul pe la taxe si impozite, altul pe te miri unde.
E chiar misto la ei, si eu nu-i vad deloc rau in urmatorii 10 ani. Si au multe plusuri, chit ca oamenii inca sunt reticenti, inca sunt comunisti ( unii ), eu cum sunt si barbos si pletos m-o intrebat o taxatoare in autobuz daca-s popa...na, ce sa-i zic? Dar hai sa ne aducem aminte cum era RO cu 2-3 ani inainte sa intre in...EU. Nu zic c-o fost o afacere foarte buna, dar nici proasta. Ca daca nu eram in EU, nu stia nici dracu de noi nici in ziua de azi. Era foarte misto sa spui unui strain ca esti din Romania si sa-ti asocieze tara cu una din America Latina, vorbitoare nativ de limba engleza. Si daca-i ziceai ca nu engleza e limba oficiala, atunci spaniola cu siguranta. Huh, exista limba romana?  Am patit-o de foarte multe ori. De cand ne-am civilizat, am inceput ( destul de des ) sa-i vad in vizita in Romania, ca turisti. Oamenii acelei tari care ma intreba acum ceva ani, unde-i Romania.

Moldova nu-i singura tara "izolata" cu potential, si nici singura din blocul sovietic. De fapt, si Romania era tot singura, in fundu europei.

@Initiator: Nu privet Posted Image

Exceptand faptul ca terenul e situat langa linia de inalta tensiune, calea aia ferata nu cred ca va mai rezista mult¹.
Eu nu ma pricep la case, sunt "blochist". Dar din punct de vedere demografic iti spun cateva lucruri:


Zona e buna, exceptand evident cablurile alea. Poate vor fi deviate, la un moment dat.
Lacul ala face totul, unde crezi ca se va extinde orasul cand va "exploda" banana constructiilor? Evident, in zone verzi cu lac cu tot. Stim deja povestea cu micul Paris. Si e cam cel mai aproape lac mai maricel in zona.
¹Calea aia ferata va disparea sau va ramane la stadiul de 2-3 curse/ zi. Nici legatura importanta nu-i, nici amplasare buna nu are. Daca orasul se extinde, ea dispare. Sau, se sisteaza ( precum aia din herestrau pe unde trec cateva trenulete pe zi, vara ). Pana atunci nu zgomotul trebuie sa fie problema ( pentru ca izolezi fonic ) ci trepidatiile. Ai mei au casa intr-o zona in care s-a gandit un idiot de la rutiera/ primarie/ma-sa sa bage toate masinile de mare tonaj. Iti spun, peretii nu rezista prea mult...

Asteapta-te ca o data cu integrarea in EU, sa urmeze boomul industrial ( impropriu industrial...asta s-a oprit in ungaria. Noi mergem pe domenii umaniste, software...chestii ce nu necesita autostrazi ), oameni noi, mai multi concentrati, mai multe locuri de case, mai multe constructii, redecorarea orasului ( apropo, daramati blocurile alea de la intrare in Chisinau, alea in forma de dulap in scari ), etc.

ps. chiar daca dureaza, ii mai scump si nu vezi rostul acum: incearca sa faci totul cat mai legal. Exat in periaoda mai sus amintita ( 2003-2006/7 ) si in RO s-a construit in prostie fara autorizatii. De cativa ani, se demoleaza. Asa ca gaseste o metoda ca la sfarsit sa ai toate actele.

No, spor sa ai Posted Image  



ps. daca peste 5 ani creste pretul de 5 ori in zona, dai o sticla de vin. Vezi ca-ti bat la usa, sigur mai gasesc eu o fatuca din Chisinau pana atunci Posted Image

Edited by lex404, 18 May 2015 - 22:25.


#32
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
AI dreptate LEx.....
Am fost si eu indragostit de o moldoveaca.......huh.....frumoasa fata......dar nu a fost sa fie!

#33
LexSanea

LexSanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.12.2006

View Postdraculescu, on 18 mai 2015 - 19:29, said:

...

O faci in regie proprie, cu echipa de meseriasi, sau cu firma? Apropo, la voi cum il cheama pe Dorel..?! Posted Image


Dorel :D la noi nu au asa nume, sunt simpli lucratori, si dintr-un serial comedie rusesc, le mai spunem Djamshuti :D ca in rusia lucreaza tot felul de natiuni si in acel serial era unul trasnit la cap si-l chema Djamshut si iata asta e o diagnoza, daca faci peretii strimbi si pui caloriferul pe din afara - esti djamshut. La noi e plin de meseriasi de astia care au lucrat la carat piatra in Moscova si au vazut cum cineva facea electrica si acum sunt mesteri in toate. Decat sa le incredintez lor unele lucruri mai bine le fac eu singurel, mie imi place sa am tot felul de instrumente si sa-mi fac singurel.



View Postandreilesan, on 18 mai 2015 - 20:12, said:

...
Sanea, fara 500 Euro/mp nu cred ca faci ceva la standarde europene.. Imi pare rau sa te dezamagesc..

Nu ma dezamagesti, sunt pregatit de sume mari dar la noi e alta moda, nu finisam casa apoi ne mutam ci facem trei camere si trecem in ele apoi mai facem 3 si ne extindem si tot asa pina la momentul cand se termina toata casa, incepem de la inceput cu reparatiile :D si noi moldovenii ne construim/reparam tot timpul.


View Postradu_vasile59, on 18 mai 2015 - 21:09, said:

...
- In Moldova sunt case frumoase, arhitectura traditionala arata muuult mai bine ca noile "creatii". Nu iti plac? Poate ar arata mai bine decat ce este in randarile postate. Dar aici depinde de gusturi. BTW, nu faci prea multe case intr-o viata .... Macar sa fie frumoasa si sa iti creasca sufletul cand vii acasa si o vezi. Zic si eu. Totusi, atentie la elementele rotunjite/atipice, ca is scumpe rau.

Observatii la locatie:
- Cauta sa afli care e starea liniei de inalta tensiune (cati kv trec prin ea, daca mai trec, si pentru cat timp). Exista o limita de siguranta data de normative la care se poate construi fata de ele, functie de tensiunea din ea. Intreaba-l pe userul @anaki, cel putin pe privat (pm) sa te lumineze. Campul electromagnetic in exces duce la leucemii/cancere. Dupa mine, asta e singurul comentariu/obiectie la locatia ta.
...
Multumesc de sfaturi :) sper sa nu am probleme cu broastele. O sa aflu ce tensiune e acolo si daca se mai foloseste. Dar in privinta designu-lui, cum adica traditional? din lut cu paie si dat cu var albastru? :D nu ma excita ideea. Mie imi place ceva simplu si relativ modern iar sotiei ii plac clasice si am vazut noi prin Germania si Austria casute frumusele, bombonele, si asta parca nu e departe de ce era acolo, vom vedea pote modificam balustrada aia de sticla si teava inox pe niste scandura lata cafenie.

View Postradu_vasile59, on 18 mai 2015 - 21:36, said:

My bad, nu am vazut faza cu semineul. Sa nu uiti de ea pentru nici un motiv.

Nu am cum sa uit :D practic punctul "semineu in mijlocul casei" a fost la baza proiectului si tatal meu imi zice ca poate sa prevad si doua sobe :D ca sa pot fi autonom 100% desi un semineu stiu ca are potential enorm. Apropo de gaze, daca va este interesant, la noi pentru lunile de iarna pe gaz se plateste cam ~3000lei md, asta cam 150euro pe gaze doar si deja variaza in dependenta de metri si termoizolatie.

View PostBodCasa, on 18 mai 2015 - 21:50, said:

Salut, si Bine ai venit, Sanea.....

Frumos om si spiritul la fel...nu numai tu ci si cei din gasca ta!

Pentru inceput eu am o intrebare.....sper sa nu te superi pe mine.....Daca foloseai acea "cabana" pe durata santierului, si o daramai pe urma nu erai oare  mai inspirat, mai economiseai niste €!
Ms.
Ai dreptate asa era in plan, dar foile alea de ardezie erau a naibii de grele si sudate de sus pina jos de parca iti spun ca se pregatea sa vina Catrina din SUA si ca sa le tai trebuia sa omor o multime de vreme, efort si materiale, restul elementelor de structura insa erau pe baza de muci si se dezlipeau la o lovitura cu ciocanul. Am dezvelit noi casuta si am vrut sa o mutam cu mina sau sa o rostogolim dar era atat de irazional sudata... asta trebuia doar sa vezi. Am incercat cu tractorul sa o impingem doar si ea s-a strins toata bot... am ris si eu isteric si ce sa-i faci... oricum pentru a o imbraca la loc cu OSB sau ceva trebuia efort si nu avea nici formele si dimensiunile cele mai reusite, asa ca sa o confectionam de la inceput era mult mai simplu.
Pentru jurnal, am cheltuit pe tractor 500MDL (25euro) ca l-am prins prin apropiere si pe casuta pina acum sub 7mii MDL (350euro) mai era si varianta unor containere dar ele incep de la 500euro de marimi mai mici sau la mia de euro de ceva dimensiuni rezonabile si in stare buna, asta insa o pot dezasambla oricand pe cand cele de fier trebuiesc la fel evacuate cumva.



View Postlex404, on 18 mai 2015 - 22:22, said:

...
@Initiator: Nu privet Posted Image

Exceptand faptul ca terenul e situat langa linia de inalta tensiune, calea aia ferata nu cred ca va mai rezista mult¹.

... Pana atunci nu zgomotul trebuie sa fie problema ( pentru ca izolezi fonic ) ci trepidatiile. Iti spun, peretii nu rezista prea mult...

ps. chiar daca dureaza, ii mai scump si nu vezi rostul acum: incearca sa faci totul cat mai legal. Exat in periaoda mai sus amintita ( 2003-2006/7 ) si in RO s-a construit in prostie fara autorizatii. De cativa ani, se demoleaza. Asa ca gaseste o metoda ca la sfarsit sa ai toate actele.

No, spor sa ai Posted Image
ps. daca peste 5 ani creste pretul de 5 ori in zona, dai o sticla de vin. Vezi ca-ti bat la usa, sigur mai gasesc eu o fatuca din Chisinau pana atunci Posted Image
Privet :)
De ce zici ca nu va fi calea ferata dupa un timp? nu vad legatura

Zgomotul nu e mare, adica e mai mult un zgoot continu decat bocanituri accentuate si intre teren si calea ferata e o ripa adinca care probabil impiedica vibratiile ca nu se simte absolut deloc nici o vibratie.
Despre legal si autorizatie, eu probabil sunt unul din putinii de prin zona care face cu autorizatie :D chiar de toti imi spun ca ea naibii nu-mi trebuie ca nimeni nu o are.

Tie multumesc de urari si Welcome la un pahar de vin :D

#34
LexSanea

LexSanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.12.2006

View Postdraculescu, on 18 mai 2015 - 19:29, said:

O faci in regie proprie, cu echipa de meseriasi, sau cu firma?


Nu prea am un buget mare de bani pentru a lua la lucru o echipa de meseriasi dar voi apela la ei probabil la lucrurile importante cu legatul armaturii si turnatul planseului, voi vedea unde eu nu pot.. si trebuie sa ma hotarasc cum fac, mai intii structura pe cadre si apoi peretii sau peretii si apoi coloanele.
Nu vreau sa ma incredintez totalmente meseriasilor ca stiu eu cum fac, se cred ei mari mesteri si spun ca "noi atatea case am facut as asi nici una n-a cazut" pe mine asa comentarii nu ma bucura si daca sa le arat poze de cum s-au facut case aici pe forumul asta ei o sa spunca ca e fier ingropat aiurea :) de acceea parca as vrea sa-mi iau niste baieti de treaba carora sa le arat eu cum sa faca iar eu am deja o multime de poze cu totul cum se face cum se leaga cum se trece si inainte de turnare sa chem o cunostinta de a mea sa-mi spuna daca e bine si daca sa incepem turnarea.
Vreau degraba sa-mi procur un vibrator de beton sa nu ma imprumut si incet incet sa o fac la maxim cu propriile forte. Voi ce spuneti? e real?

#35
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
e real :)
dupa masinilea alea, voi nu sunteti in Gorj ? :D

#36
LexSanea

LexSanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.12.2006

View Postbobitzaaa, on 19 mai 2015 - 12:49, said:

e real Posted Image
dupa masinilea alea, voi nu sunteti in Gorj ? Posted Image

Cred ca aici pentru mine va trebui sa-mi explici sensul glumei Posted Image  ca nu ma prind

Edited by LexSanea, 19 May 2015 - 13:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate