Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Nvidia Shield Pro

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#973
Rufus70

Rufus70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.04.2012
Unde este fabricata consola?Este vreo diferenta daca  comand din America sau din Europa?Sau sunt ambele made in China?

#974
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Unde este fabricata consola? - Sau sunt ambele made in China? - Orice brand care se respecta isi asambleaza produsele in china din cauza costurilor de productie mai ieftine decat in tara de origine
Daca ai pc , uita-te unde sunt fabricate pl de baza/pl. video si sa nu te mire daca vei citi - Made in China - asa si cu acest shield tv
Chinezii sunt OBLIGATI sa respecte standardele de fabricatie impuse de brandul in cauza , astfel pierd sume foarte mari de bani daca pierd un astfel de contact

Este vreo diferenta daca  comand din America sau din Europa? - DA , cel mai bine este daca ai cont pe amazon/ebay sau ai pe cineva care are un astfel de cont
Daca il cumperi dintr-un stat membru UE , nu vei mai plati taxele vamale ca in cazul daca il cumperi din SUA
Platesti doar transportul ( daca nu e inclus in pret ) si atat , asta din cate stiu eu
Cei care cumpara de pe amazon/ebay din UE iti pot da detalii mai multe

#975
Rufus70

Rufus70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.04.2012
Multumesc,wather!

#976
enderdream

enderdream

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.03.2009
Salutare

Am un TV Samsung Qled 6fn ,care nu suporta DTS si nici passthrough nu face. Mai am un Receiver AV Yamaha V485 +Boxe 5.1 Q Acoustics

Acum doresc sa achizitionez Nvidia Shield in special pentru DTS si am cateva nelamuri :

1. Filmele 4k de pe warez_spam pana in 50GB ruleaza fluent ,sau apar ceva sacadari?
2. Cum sta cu subtitrarile , marime ,pozitionare ?
3. Cum ar trebuii conectat sa-mi vada DTS receiverul? Vad ca are o singura mufa HDMI si daca trec prin TV nu cred ca merge DTS.
4. Se poate conecta un HDD extern cu filme si sa le redau prin consola?
5. Ar fii mai ok un Egreat A10 ll tinand cont de cerintele mele?

Multumesc

#977
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Sa le luam pe rand :

1 - Depinde de pe ce si cum le redai , adica daca le redai de pe un nas/hdd conectat la un router sau un hdd conectat direct la shied
Personal am un hdd de 6TB cu o enclosure adecvata conectata prin usb3.0 la un router si redau filmele de le hdd direct pe tv
2 - Depinde ce player folosesti la redare , insa eu nu prea am intalnit prb de vizibilitatea a subtitrarii , indiferent daca redau filme online sau de pe hdd
3 - In cazul asta , ar trebui ca hdd-ul cu filme sa il conectezi direct la shield si shield-ul la receiver
Alegi intrarea hdmi dedicata shield-ului din receiver si vizualizezi filmul in cauza
Astfel shieldul poate/stie DTS/Passthrough catre receiver si mai departe........
4 - Mai degraba faci cum ti-am scris la pct 1 , adica un router cu usb3.0 s.a.m.d
5 - Per general DA , avand in vedere ca shield-ul nu stie 3D

#978
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Zvonuri despre un posibil update, micut dar ceva este ...
https://www.xda-deve...ObNE10MZ5QlwbY.

@enderdream dat fiind ca tu te invarti doar in jurul filmelor piratate probabil ca  o cutie chinezeasca Egreat, Ziddoo ar fi mai potrivita pentru tine (una cu spatiu pt. HDD).
Azi discutam de Dolby Atmos, Dolby TrueHD  si DTS X, DTS HD MasterAudio un banal DTS decodeaza cam orice chiezarie de android box de 20$ (cum sa-l conectezi ti-a scris wather mai sus).

N-am inteles partea cu 3D-ul wather, tv-ul lui, Q6FN nu este 3D deci cu ce-l ajuta ?

Edited by MD, 20 June 2019 - 07:58.


#979
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Vezi ce a intrebat la numarul 5 si eu I-am raspuns ''minusul'' shield-ului , fata de Egreat A10
Aici a intrebat despre media player si nu despre tv
Poate isi va cumpara si un tv cu posibilitatea de a reda 3D si atunci ar trebui sa stie ce poate si ce NU poate shield-ul comparativ cu Egreat-ul A10

#980
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu stau și ma întreb cine mai baga bani azi în tehnologie 3d pentru acasă? E un concept născut mort pentru home-use.

#981
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Are un tv cumparat de cateva luni si crezi ca-l vinde pt. unu cu 3D ? Ce tv cu 3D gasesti azi in magazine ? Sau sugerezi sa-si vanda tv-ul relativ nou si sa-si cumpere unu mai vechi cu 3D ?

#982
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Fiecare intelege cum doreste , eu i-am raspuns doar la intrebarea numarul 5 :
5. Ar fii mai ok un Egreat A10 ll tinand cont de cerintele mele?
Nu este adus in discutie/in intrebare nici vorba de vreun tv fie el 3D sau NU
I-am raspuns per genral , fiindca eu detin atat un Egreat A10 cat si nvidia shield pro si mi-se pare normal ca viitorul cumparator sa stie per general ce poate si ce NU fiecare dintre cele doua modele de media player pe care le-a mentionat
Personal am aproape 300 de filme 3D si cand am chef de vizinat un astfel de film........
Pana la urma 3D-ul e o doleanta a fiecaruia si ca atare - Daca tie NU iti place , Nu e obligatoriu ca si la altii sa NU le placa

Edited by wather, 23 June 2019 - 14:57.


#983
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Intr-adevar sunt ceva speculatii pe net despre un eventual upgrade la android 9 pt shield tv - https://www.androidp...og/#ap-lightbox
Totusi si asa , cred ca este cel mai longeviv device care a suportat/va suporta 3 sau 4 actualizari ale s.o android , tinand cont ca in 2015 cand a aparut a venit cu android 5.1 preinstalat

#984
aaddyymaster

aaddyymaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.02.2009
Salutare, am un NS model 2017 varianta fara HDD de 500 GB si se pare ca am ramas fara memorie. Cum modelul din 2017 nu mai are card reader, ce ar merge mai bine: un stick sau un card microsd bagat la un card reader prin USB?

Am 2 stick-uri USB dar din pacate ambele pe usb 2.0 si cam sughita in Kodi, sacadeaza in meniu si intra greu in addon-uri mai ales daca ai build instalat de peste 300mb.
Si-a mai prelungit cineva memoria prin USB (as avea HDD extern de 2Tb dar daca il montez ca prelungire memorie, nu mai poate fi folosit decat daca il formatezi), deci am nevoie de un card memorie sau stick USB 3.0/3.1 de maxim 16 Gb care sper sa mearga la fel de repede ca memoria interna, cel pe USB 2.0 are viteza mica de scriere.citire.

#985
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Cred ca solutia ideala ar fi doar un stick usb 3.0 de 16Gb sau mai mare
Varianta cu card readerul pe usb cade fiindca poti fi limitat de adaptor
Ca sa cumperi un card reader usb3.0 + card de 16Gb = stick usb 3.0 16Gb
Stick-ul usb fiind mult mai usor de manevrat/folosit si in caz de........stii sigur ca e doar de la stick , nu te intrebi ce poate fi - card-ul de 16Gb sau adaptorul usb 3.0



PS: Stiti pe cineva care se ocupa cu inlocuirea hdd-ului intern cu un ssd
Vreau sa inlocuiesc vechiul hdd de 500Gb ( are cel putin 3 ani ) cu un ssd de 120 sau 250Gb
Cei 500Gb ai hdd-ului nu I-am folosit niciodata de cand il am ( de peste 3 ani ) la maxim si de acea vreau o capacitate mai mica , dar mai rapida

Edited by wather, 22 July 2019 - 21:49.


#986
aaddyymaster

aaddyymaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.02.2009
Asa ma gandeam si eu, am nevoie sa fie rapid ca pt stocare am 2tb hdd extern
Din ce am vazut pe forumuri...
Cu memoria interna de 16 gb
READ: 232 MB/s
WRITE: 42 MB/s
Cu versiunea Pro 500 gb
READ: 70 MB/s
WRITE: 69 MB/s
Cu un SSD mai calumea
READ: 228 MB/s
WRITE: 375 MB/s

Edited by aaddyymaster, 22 July 2019 - 22:27.


#987
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
La stick usb 3.0 depinde de fabricant/model ce viteze de scrire/citire are , la fel si in cazul ssd-ului
Insa la ssd unul de la Samsung e destul de OK , avand in vedere ca vitezele de scriere/citire sunt amandoua peste 500MB/s
Am avut Samsung 840 si acum Samsung 850 ca si ssd si nu am viteze de.......... sub 500MB/s
Pacat ca nu stiu/nu sa incercat si instalarea/folosirea unui ssd m2 nvme , atunci sa vezi viteza
Cu un Samsung 970 de 256gb ai viteza de scriere tripla ( peste 1500MB/s ) si cea de citire de 6x ori mai mare ( peste 3500MB/s )

#988
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Si a venit si Pie-ul pe Shield-ul lansat in 2015 ... buna treaba nvidia asteptam si Q-ul

#989
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
What’s New in 8.0?

SHIELD TV Gets Upgraded to Android P
Android P brings a redesigned Settings menu and a streamlined setup for new users.

Hulu Live TV is Coming to SHIELD
The new Hulu app with Live TV has started rolling out to SHIELD users. Enjoy live sports, news and events on 60+ top channels.
The rollout is expected to complete in the coming weeks.

New or Upgraded Apps

Netflix Enables High-Quality Surround Sound
Now on SHIELD, Netflix dynamically delivers Dolby Digital Plus 5.1 audio up to 640 kbps for sound quality that rivals professional recording studios.

Prime Video adds 4K Cast for SHIELD
Use your mobile phone to discover and cast your favorite Prime Video movies or TV shows right on your SHIELD in up to 4K resolutions.

Watch Movies in 4K + HDR with FandangoNOW
FandangoNOW has been upgraded, letting you watch newly released UHD movies like Captain Marvel, Dumbo, or Us in stunning HDR on your SHIELD TV.

Twitch Gets a UI Makeover
Enjoy a thoroughly updated UI, improved navigation, and most importantly, the ability to interact with your favorite streamer with the onscreen keyboard.

Bravo
Watch full episodes of The Real Housewives, Southern Charm, Below Deck Mediterranean, or Project Runway.

SYFY
Watch full episodes of The Magicians, Krypton, Futurama, or Killjoys SYFY is the new home of the Harry Potter films!

E!
Get full episodes of E!'s must-know pop culture shows like Keeping Up with the Kardashians, Very Cavallari, Relatively Nat & Liv, and Hollywood Medium with Tyler Henry.

USA
Watch full episodes of Suits, WWE Raw, Chrisley Knows Best, Temptation Island, AND MANY MORE!

Yahoo! Finance
Watch free live market coverage from the comfort of your home and get everything you need to know about the market from our daily programs.

XUMO
Unlock 160+ free channels and a huge library containing thousands of Hollywood movies, 24/7 network news, popular TV shows, and comprehensive sports coverage.

Lifetime
Watch full episodes of Dance Moms, Married At First Sight, Bring It!, Little Women, The Rap Game, Project Runway, the latest Lifetime movies, and more!

MotoGP
Enjoy the best all-inclusive tool for following the World Championship in detail, including live video multi-cameras in HD, live timing and 3D tracking, and audio commentary.


New Games

GeForce NOW adds 20+ games
Stream the hottest new games right on your SHIELD with the GeForce NOW beta. To try GeForce NOW for free, open the NVIDIA Games app and sign up today!

Unknown Fate
This single-player, first-person puzzle-adventure features a mysterious story, puzzles to solve, and enemies to defeat.

SiNKR2
This minimalist puzzle game evolved from the award winning SiNKR, delivering familiar contraptions in new layouts.

Wonder Boy: The Dragon’s Trap
You’re cursed into a half-human half-lizard monstrosity by the Meka-Dragon and in search for a cure!


Other Enhancements

Updates "Display and Sounds" advanced setting into two easier to navigate menus.
Adds option to match content color space (Settings > Display & Sound > Advanced).
Improves volume dynamic range for USB and bluetooth connected headsets.
SHIELD TV remote app adds bluetooth assist for pairing and improves connection.
Enables 720p refresh rate switching on supported apps.
Adds "Disconnect Bluetooth accessories" option to quick settings.
Adds IR power control options to customize on/off functionality.
Adds option to turn off USB power when SHIELD sleeps. - Pt cine foloseste hdd-uri/ssd-uri conectate prin USB
Adds option to connect to 2.4GHz or 5GHz Wi-Fi network with shared SSID.
Latest accessory firmware versions:
SHIELD controller (2017): v1.30
SHIELD controller (2015): v1.96/99/3.71/0.32
SHIELD remote (2017): v1.43
SHIELD remote (2015): v.1.36

sursa - https://shield.nvidi...release-notes/1

#990
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Chiar dacă are 4 ani de la apariție,  shield tv continuă să primească în continuare upgrade-uri
Chiar acum i-am făcut upgrade la ultima versiune - 8.0.1
Această corectează mici bug-uri ale versiunii 9 de android

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate