Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

doctorat și loc de muncă

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#55
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostOmule, on 19 mai 2015 - 11:59, said:

Eu văd că nu s-a înțeles nici după 3 pagini întrebarea și fiecare a interpretat după gândurile sale. Niciodată nu am zis că vreau să lucrez ca doctor în X. Nu mă interesează asta. Mi-e ok să lucrez la nivelul la care sunt acum și la care foarte probabil voi avansa fiind foarte competent în ceea ce fac la locul actual de muncă. Pur și simplu aș face respectivul doctorat deoarece ar fi o ocupație ce îmi place foarte mult și am anumite posibilități ce nu le-aș avea pe cont propriu. Problema mea era ca nu cumva, din cauză că am doctorat, să mă respingă un posibil viitor angajat de la Resurse Umane pe motiv că aș fi supracalificat. Atât. Nu mă interesează mai mulți bani sau bucata aia de hârtie. Și nu am înțeles de ce atât de mulți oameni mi-au sărit în cap din simplul motiv că întrebam dacă doctoratul îmi poate sta în calea unui post de muncă cum este cel actual în care lucrez (inginer).

Eu tot nu am înțeles cum s-a ajuns la o discuție de genul importanța doctoratului pentru a câștiga mai mulți bani. Niciodată nu mi-am pus problema asta. Nu sunt genul de om care să facă sute de studii și apoi să aștepte să vină toți banii. Unul din motivele pentru care mi-e frică să mă duc la un doctorat e să nu mă prostesc încât să ajung ca unii care și-au luat doctoratul și erau destul de slabi (unul a fost angajat și în perioada de pregătire la un moment dat i s-a spus că e supracalificat și de asta nu poate fi angajat la firmă. A luat cel mai mic punctaj la un examen care s-a dat după perioada de pregătire în firmă).

imi zici si mie ce ;lucrezi si la ce doctorat te-ai gandit?

View PostFriskey, on 19 mai 2015 - 07:16, said:

Exact asta este. Esti pe langa.


In cazurile astea intotdeauna exista contracte de confidentialitate, atunci cand te angajezi cercetator la o astfel de firma semnezi ca tot ceea ce dezvolti devine proprietatea companiei. Asa ca nu poti sa brevetezi nimic, breveteaza compania.
In acelasi contract e specificat clar si raspicat ca esti obligat sa iti tii gura. Astfel de companii au adevarate servicii de informatii care asigura securitatea informatiilor si nu de putine ori chiar apeleaza la serviciile de informatii alea adevarate, statale.
E treaba serioasa, dar de asta cercetatorii din acele companii sunt tratati si platiti regeste.

@tsunami: ai fi un manager ffff slab, altfel ai angaja consultant direct profesorul universitar care stie deja cum pocnesc bicele. Altfel ai toate sansele sa iti iei teapa. In Ro ti-ai trimite angajatul la studii 2 ani si vei constata ca a plecat bou si s-a intors curca. In strainatate, in tarile cu apa calda unde doctoratele sunt pe bune un doctorat te costa 150.000-200.000 de euro/dolari si nu are durata limita, poate sa dureze si 8-10 ani. Si apoi vei avea surpriza ca angajatul respectiv isi da demisia si se duce la altul.

Si totusi aratati-mi si mie un anunt de angajare in care zice "Angajez doctor in ... " ce vreti voi, pocnit bice de exemplu.
Nu mai cautati ca nu veti gasi. Case closed.

1. respectul ar impune ca atunci cand vezi ca am raspuns deja la ceea ce ai scris tu, mai ales dupa ce scrii "case closed" sa nu mai modifici textul la care s-a raspuns.
2. e parerea ta ca eu as fi un manager ffff slab. sa-ti spun de ce nu as angaja consultant profesorul universitar?
- nu cauta de lucru
- este slab
- nu ma intereseaza sa afle secretele mele pe care le poate vinde concurentei
- nu are chef sa ma ajute. daca tu crezi ca un ph poate din gura sa estimeze influenta anumitor factori in cazul unui sistem complex, esti nascut ieri, pentru asta trebuie baza materiala, pe care eu o am la companie, teste, care costa, secrete etc- erai mai istet sa propui sa fac un contract cu universitatea, dar nici aia nu-mi convine
- ca tot ai intrebat cine cauta doctori si ti-am raspuns, asa te intreb si eu, de unde ai scos ca un dcotorat te costa €150-250k???

n-am spus ca as trimite un angajat la doctorat in afara. aia o poti face tu ca ai idei "bune" si crezi ca ai fi un manager ffff bun, mai ales ca ai astepta ca angajatul pe care inca il platesti sa vina peste 10 ani inapoi.

#56
NecroDead

NecroDead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 30.05.2010
Pai din punctul meu de vedere nu vad la ce ti-ar folosi. Este posibil ca unii angajatori sa te respinga. Totusi, pentru un job de inginer nu cred ca ar fi o piedica atat de mare. Aici sunt de vina si universitatile, care produc doctorate pe banda. Pe de alta parte pentru un doctorat iti trebuie destul timp liber deoarece, din cate am citit de pe net, vei petrece foarte mult timp cercetand si studiind. Eu daca as fi manager de firma as angaja si ingineri cu doctorat, unii insa vad in asta mai degraba o anatema decat o calitate.

#57
NecroDead

NecroDead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 30.05.2010
Poate te-ar ajura sa mai faci un masterat, eventual intr-un domeniu nou sau o noua facultate, poate o postliceala. Daca te gandesti mai bine, oricare dintre variante este mai buna decat un doctorat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate