Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

doctorat și loc de muncă

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015
Bună la toată lumea,

     Să zicem că aș urma un doctorat și mi-aș lua și diploma de doctorat. Există posibilitatea să îmi fie o piedică pe piața muncii? Mă gândesc la ceva de genul că aș fi supracalificat și de asta firmele ar evita să-și bată capul cu unul cu doctorat. Am mai auzit de cazuri de oameni cu doctorate ce au avut probleme apoi la angajare așa că mă întreb cât de reale sunt aceste zvonuri.

#2
mecoparsapteplus

mecoparsapteplus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 08.05.2012
Pai nu le spui ca esti Doctor si te-ai scos...

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Doar daca ai pretentii la mai multi bani. Daca nu, poti lucra pe un post ca unul care are doar liceul, fiind platit ca si acesta.

#4
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 Omule, on 17 mai 2015 - 20:42, said:

Bună la toată lumea,

Să zicem că aș urma un doctorat și mi-aș lua și diploma de doctorat. Există posibilitatea să îmi fie o piedică pe piața muncii? Mă gândesc la ceva de genul că aș fi supracalificat și de asta firmele ar evita să-și bată capul cu unul cu doctorat. Am mai auzit de cazuri de oameni cu doctorate ce au avut probleme apoi la angajare așa că mă întreb cât de reale sunt aceste zvonuri.

nu cred. La McDonald nu tin cont de domeniul in care ti.ai luat doctoratul. :)

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
omule, tu ai probleme mari de toate felurile (esti un magnet de probleme)
daca ai ajuns in faza de doctorat si iti pui asemenea intrebari, ai o asemenea gandire, nu prea ai ce cauta acolo... esti fraudac :)
ceea ce-mi induce ideea ca esti troll
oricand poti da cu matura, posesor (absolvent) de doctorat sau nu...
ca sa-ti pierzi timpul studiind (ca asta faci de fapt) ca sa atarni la un angajator... mi se pare cel putin stupid
nu mai zic ca facultate + masterat + doctorat ajungi la un 30 de ani, fara sa fi avut vreun job si cu experienta zero... esti foarte dezirabil... firmele se vor bate pe tine... go for it

Edited by Nero-d, 17 May 2015 - 21:04.


#6
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Daca vrei sa urmezi o cariera universitara sau in cercetare, fa doctoratul. Daca il faci numai ca sa ai si tu o hartie, mai bine uita. Masteratul e suficient. In timpul in care tu stai in facultate facand studiile doctorale, altul aduna 4-5 ani de experienta practica si daca ajungeti amandoi sa va bateti pe aceeasi pozitie, angajatorul face ceva pe hartia ta.

#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Se presupune ca doctoratul e o specializare aprofundata in domeniul in care activezi. Tu vrei sa faci un doctorat fara sa activezi? Stii ca la doctorat trebuie sa predai acel domeniu undeva la 6 ore pe saptamana timp de un semestru parca? Cum reusesti sa faci partea aplicativa o temei de doctorat daca tu nu activezi in acel domeniul, cine iti da tie uneltele necesare pe mana? SI mai costa si vreo 30 de milioane pe an sau semestru parca... vreo 3-5 ani ....

Edited by MooF2010, 17 May 2015 - 21:05.


#8
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015
Nu întreb pentru posturi de măturător de stradă sau la MacDonalds ca angajat necalificat când întreb de diploma de doctorat. Momentan lucrez și aș face doctoratul mai mult deoarece prin intermediul facultății am acces la anumite echipamente ce, în mod normal, nu aș avea. Deci aș face doctoratul mai mult pentru lucrarea de cercetare ce mi se pare interesantă (bineînțeles, în paralel cu munca). Întrebarea mea e, dacă e să plec de la firma asta și să mă angajez în altă parte ca inginer e posibil să fiu respins din start din simplul motiv că am respectivele studii? Știu chiar un caz când o persoană cu doctorat a fost respinsă la firma la care lucrez din cauză că ar fi fost supracalificat pentru postul de inginer (cel puțin asta susținea tipul). De asta îmi pun problema ca respectiva diplomă să nu îmi provoace piedici în carieră.

 MooF2010, on 17 mai 2015 - 21:04, said:

Stii ca la doctorat trebuie sa predai acel domeniu undeva la 6 ore pe saptamana timp de un semestru parca?
Asta nu știam. Credeam că se lucrează strict pe cercetare....

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Da, au fost cazuri cu oameni cu doctorate care au avut probleme, oameni care in afara de a preda un curs la facultate in locul profesorului nu erau in stare de nimic dar care trebuiau sa fie platiti conform studiilor.

#10
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Ultima oara cand am fost in contact cu subiectul, nu aveai posibilitatea de a lucra si a face doctoratul in paralel. Probabil s-or fi schimbat regulile sau era o regula valabila doar la Universitatea Transilvania, dar se presupune ca activitatea doctorala iti mananca aproape tot timpul, inclusiv "timpul liber". Asta in cazul in care vrei sa faci cercetare adevarata, ca daca vrei doar hartia, vezi ce ti-am scris mai devreme.
Tu ai studiat problema sau doar ti-a venit o idee acum la ceas de seara?

#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Omule, esti copil?
Daca fiul meu care mai are putin si face 18 ani mi-ar pune o asemnea intrebare i-as spune verde in fata ca sau e tampit sau e prost.
Si e al meu.
Pt ca aici nu pot sa raspund asa, si eu cred ca la Dristor Kebab nu o sa ai probleme cu angajarea. Chiar daca prezinti diploma de doctor..
Dar am auzit ca acolo se pune accent pe dorinta de auoafirmare. Asa ca primul post este cel de maturator.

Dzeule mare, si cand ma gandesc ca eu cred despre mine ca nu stiu suficienta matematica pt ca sa ma inscriu la doctorat...
Si cand vad pe astia...de azi, mai tineri..

#12
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015
Mi-a recomandat cineva chestia asta și vreau să văd dacă se merită să îmi dau interesul pe așa ceva sau nu. Nu știu foarte multe lucruri și de aceea întreb.

 Prien, on 17 mai 2015 - 21:14, said:

Dzeule mare, si cand ma gandesc ca eu cred despre mine ca nu stiu suficienta matematica pt ca sa ma inscriu la doctorat...
Depinde de fiecare "câtă matematică știe". Poate eu știu mai multă matematică decât știi tu.

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

 MooF2010, on 17 mai 2015 - 21:04, said:

Stii ca la doctorat trebuie sa predai acel domeniu undeva la 6 ore pe saptamana timp de un semestru parca?

Nu te obliga nimeni sa predai nimic. Multi aleg sa aibe si activitate didactica pentru a mai primi ceva bani in plus.

 MooF2010, on 17 mai 2015 - 21:04, said:

Cum reusesti sa faci partea aplicativa o temei de doctorat daca tu nu activezi in acel domeniul,

Exista n domenii. Multe sunt teoretice si nu seamana cu nimic din ce ai face la un loc de munca obisnuit (in Romania).

 MooF2010, on 17 mai 2015 - 21:04, said:

SI mai costa si vreo 30 de milioane pe an sau semestru parca... vreo 3-5 ani ....

Faci la buget, mai primesti si bursa.

Edited by dani.user, 17 May 2015 - 21:19.


#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mai omule... tu nu intelegi ca din felul in care pui problemele si cazul de fata nu face exceptie, deducem ca n-ai promovat nici macar BACul???
felul in care te exprimi denota o gandire sumara, infantila, precara... n-ai nici o treaba frate...

Quote

Mi-a recomandat cineva chestia asta și vreau să văd dacă se merită să îmi dau interesul pe așa ceva sau nu.
model de fraza antologica de doctorand in manele

Edited by Nero-d, 17 May 2015 - 21:41.


#15
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Eu cred ca legal esti obligat sa informezi angajatorul integral despre situatia studiilor si calificarilor tale. Nu poti sa ascunzi calificari dobandite.

Iar supracalificarea este intr-adevar o mare problema pentru cine se pricepe cat de cat la resurse umane.

#16
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 Lowrider, on 17 mai 2015 - 21:00, said:

Daca vrei sa urmezi o cariera universitara sau in cercetare, fa doctoratul. Daca il faci numai ca sa ai si tu o hartie, mai bine uita. Masteratul e suficient. In timpul in care tu stai in facultate facand studiile doctorale, altul aduna 4-5 ani de experienta practica si daca ajungeti amandoi sa va bateti pe aceeasi pozitie, angajatorul face ceva pe hartia ta.
Asta e gândită cu dosul.

Dacă ai un doctorat, în general ești un om de știință și nu te calci pe bombeuri cu cei care adună 4-5 ani de experiență. Nu vei face aceleași lucruri, nu vei avea aceleași atribuții. Desigur că la spălat pe jos, o femeie de serviciu cu 10 ani de experiență este de preferat cuiva care are un doctorat.

Treaba ta e să gândești să vii cu idei noi, cu soluții, să experimentezi. Nu muncești pe bandă.

Dar Microsoft, Apple, Facebook probabil că sunt mai cretini decât angajatorii cu care ai avut tu experiență și de aceea angajează foarte mulți oameni cu doctorat.

În fine, nu contează doar să ai doctorat ci să și știi ceva, doctoratul ăla să fie o certificare a competențelor tale în cercetare.

#17
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010

 MooF2010, on 17 mai 2015 - 21:04, said:

Se presupune ca doctoratul e o specializare aprofundata in domeniul in care activezi. Tu vrei sa faci un doctorat fara sa activezi? Stii ca la doctorat trebuie sa predai acel domeniu undeva la 6 ore pe saptamana timp de un semestru parca? Cum reusesti sa faci partea aplicativa o temei de doctorat daca tu nu activezi in acel domeniul, cine iti da tie uneltele necesare pe mana? SI mai costa si vreo 30 de milioane pe an sau semestru parca... vreo 3-5 ani ....

Ce te miri? acum 2 luni a fost la noi un baiat ca sa vada ce si cum. era in anul 3 la TCM, era varza.  nu stia diferenta intre o freza si strung. mai rau, dupa ce o saptamana jumate i explic ce si cum(eu lucrand pe o masina swiss screw cu alimentator), ma intreaba inocent care e strungul Posted Image. desi era vreo 2-3 luni la noi in fiecare zi intreba ce face  G0 si G1.
VARZA.

acum dupa ce termina facultatea, poate si un master sau chiar doctorat. o sa faca desene technice pe calculator generate automat. uneori cu cote uitate, sau imposibile de masurat. Da... lumea o sa-i spuna domn' injiner.

#18
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Vorbim de Romania si angajatorii din Romania, asa ca scuteste-ma de exemple cu Facebook. Eu i-am spus omului cu ce se va confrunta, nu balariile tale teoretice.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate