Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Amenda "alcool" in spatiile publice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#1
Sori_Sori

Sori_Sori

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.05.2015
Buna ziua,



Fiind o zi calduroasa de mai am consumat consumat o bere in parc de o banca cu un prieten. In acest timp a venit un politist care ne-a legitimat si ne-a amendat pentru consumul de alcool. Eu consider ca berea (si vinul) nu sunt bauturi alcoolice si aliment, asa ca amenda este abuziva.

In alte tari, de exemplu Germania, consumul de bere in spatiile publice este permis, si doar deranjarea linistitii publice in caz de scandal este sanctionata. La noi se pare ca desi consumatorul de bere este linistit si in niciun caz in stare de ebrietate...poate fi amendat...


Intrebari:

Exista amenda pentru consumul de alcool in spatiile publice?
Exista amenda pentru cosnumul de bere/vin (Alimente) in spatiile publice?
In cazul meu este un abuz?
Daca da, cum as putea remedia problema?


Orice sfat este bine venit si bine primit!

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Nu conteaza ce consideri tu, conteaza ce spune legea.
Iar daca pe doza scrie x % alcool, eu spun ca iti meriti amenda.

Quote

In alte tari, de exemplu Germania, consumul de bere in spatiile publice este permis, si doar deranjarea linistitii publice in caz de scandal este sanctionata.
este mai bine sa previi un incident decat sa-l regreti
cel putin la romani se lasa cu scaune rupte dupa o betie

Edited by MarianG, 17 May 2015 - 17:31.


#3
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Sori_Sori, on 17 mai 2015 - 17:27, said:

Buna ziua,



Fiind o zi calduroasa de mai am consumat consumat o bere in parc de o banca cu un prieten. In acest timp a venit un politist care ne-a legitimat si ne-a amendat pentru consumul de alcool. Eu consider ca berea (si vinul) nu sunt bauturi alcoolice si aliment, asa ca amenda este abuziva.

...............
Incerca sa citesti dupa trezire .....

#4
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 MarianG, on 17 mai 2015 - 17:29, said:

este mai bine sa previi un incident decat sa-l regreti
cel putin la romani se lasa cu scaune rupte dupa o betie
Nu previi nici un incident, e doar o restrictie imbecila.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
"Eu consider ca berea (si vinul) nu sunt bauturi alcoolice" - tare asta, dar complet gresit! Orice bautura care are alcool in ea, chiar si sub 1% (daca exista asa ceva) va fi considerata bautura alcoolica.

-Exista amenda pentru consumul de alcool in spatiile publice?
Da! Si legea pentru asa ceva e de mult in vigoare. Acum, nu confunda spatiile publice cu localurile, fie ele si pe un trotuar. In local ai voie, e spatiu privat, pe trotuar nu ai voie, e spatiu public.

-In cazul meu este un abuz?
NU!


"In alte tari, de exemplu Germania...". Fiecare tara are legile ei si te vei supune lor atata timp cat esti pe teritoriul tarii respective! Faptul ca n-o cunosti e doar problema ta.

Pastreaza procesul verbal, "lauda-te" prietenilor cu prostia facuta si n-o mai repeta. Sper ca nu esti si sofer, cu gandirea asta.

Data viitoare foloseste asa ceva

Edited by sorin147, 17 May 2015 - 17:42.


#6
Sori_Sori

Sori_Sori

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.05.2015
Ideea e urmatoarea. Eu pot sa beau o bere in parc si nici sa nu ma ametesc....sau 50 de beri la terasa....si sa fac scandal. Ideea este, cum e legea in ceea ce priveste cele expuse mai sus de subsemnatul.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

 Sori_Sori, on 17 mai 2015 - 17:27, said:

Buna ziua,



Fiind o zi calduroasa de mai am consumat consumat o bere in parc de o banca cu un prieten. In acest timp a venit un politist care ne-a legitimat si ne-a amendat pentru consumul de alcool. Eu consider ca berea (si vinul) nu sunt bauturi alcoolice si aliment, asa ca amenda este abuziva.

In alte tari, de exemplu Germania, consumul de bere in spatiile publice este permis, si doar deranjarea linistitii publice in caz de scandal este sanctionata. La noi se pare ca desi consumatorul de bere este linistit si in niciun caz in stare de ebrietate...poate fi amendat...


Intrebari:

Exista amenda pentru consumul de alcool in spatiile publice?

DA
Exista amenda pentru cosnumul de bere/vin (Alimente) in spatiile publice?

DA
In cazul meu este un abuz?

NU
Daca da, cum as putea remedia problema?
NU MAI BEI IN SPATII PUBLICE

Orice sfat este bine venit si bine primit!


:) Lege veche de cand lumea

#8
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 Sori_Sori, on 17 mai 2015 - 17:36, said:

Ideea este, cum e legea in ceea ce priveste cele expuse mai sus de subsemnatul.

Fix cum a zis militianu' in procesu' verbal.

#9
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 Sori_Sori, on 17 mai 2015 - 17:27, said:

Exista amenda pentru cosnumul de bere/vin (Alimente) in spatiile publice?
In cazul meu este un abuz?
Da, exista legislatie cretina la noi, te pot amenda pentru asta. Berea si vinul, indiferent cat le consideri de alimente, sunt inclusiv bauturi alcoolice.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

 Sori_Sori, on 17 mai 2015 - 17:36, said:

Ideea e urmatoarea. Eu pot sa beau o bere in parc si nici sa nu ma ametesc....sau 50 de beri la terasa....si sa fac scandal. Ideea este, cum e legea in ceea ce priveste cele expuse mai sus de subsemnatul.

In spatiul PUBLIC respecti legea si legea previne ca tu sa faci scandal.
in spatiul PRIVAT, proprietarul este obligat sa asigure paza. Daca sari calul de tot, abea atunci vine politia. Dar proprietarul previne.

#11
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009

 Sori_Sori, on 17 mai 2015 - 17:27, said:

Buna ziua,



Fiind o zi calduroasa de mai am consumat consumat o bere in parc de o banca cu un prieten. In acest timp a venit un politist care ne-a legitimat si ne-a amendat pentru consumul de alcool. Eu consider ca berea (si vinul) nu sunt bauturi alcoolice si aliment, asa ca amenda este abuziva.

In alte tari, de exemplu Germania, consumul de bere in spatiile publice este permis, si doar deranjarea linistitii publice in caz de scandal este sanctionata. La noi se pare ca desi consumatorul de bere este linistit si in niciun caz in stare de ebrietate...poate fi amendat...


Intrebari:

Exista amenda pentru consumul de alcool in spatiile publice?
Exista amenda pentru cosnumul de bere/vin (Alimente) in spatiile publice?
In cazul meu este un abuz?
Daca da, cum as putea remedia problema?


Orice sfat este bine venit si bine primit!

1. De ce nu mergi atunci in Germania?
2. Din punct de vedere a principiului de fabricare si materii prime folosite este considerat aliment.
3. Mi se pare de prost gust, adica sa imi plimb copilul prin parc si sa vad ca se consuma alcool (ma rog alimente) pe banca si sa mai si spargi niste seminte.
4. Momentan in RO avem carciumi la fiecare colt de strada cu terasa pe domeniul public unde nu iti are nimeni treaba.
5. Domnul militian a aplicat corect legea, sper sa se aplice peste tot la fel.
6. Unele lucruri tin de educatie(fara suparare, nu am nimic cu tine, mananci, respiri, bei pe banii tai) dar totusi, hai sa incercam putin cate putin sa ne civilizam, de ce tot timpul se spune ca in nu stiu care tara se poate si nu se poate, de ce acolo stii ce ai voie sa faci si ce nu si in RO totul ti se pare absurd ?

Edited by mviorel, 17 May 2015 - 17:43.


#12
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 Sori_Sori, on 17 mai 2015 - 17:27, said:

In alte tari, de exemplu Germania,

Ia du-te in Germania si spune politistilor ca tu ai dreptul, de exemplu in Romania, sa parchezi masina pe trotuar. Sa vedem ce zic.

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca berea si vinul ar fi alimente, toti soferii prinsi bauti ar putea spune ca ei n-au baut, doar s-au "alimentat". Din moment ce berea contine alcool, consumul de alcool e interzis in parcuri, pe strada, esti bun de plata, legea nu prevede o concentratie anume, sau un anumit numar de sticle, peturi, sau doze. N-ai vazut in filmele americane? Toti betivii au sticla intr-o punga, asa nu se poate vedea ce beu, si scapa.

#14
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 rumegus, on 17 mai 2015 - 17:45, said:

Daca berea si vinul ar fi alimente, toti soferii prinsi bauti ar putea spune ca ei n-au baut, doar s-au "alimentat".

"Domnu' politist (hâc!), n-am baut nimic, am luat doar 3 butelii de Cotnari cu paine si o salata de 5 doze de Ursus. Hâc!".

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Sori_Sori, on 17 mai 2015 - 17:27, said:

Buna ziua,
Intrebari:

Exista amenda pentru consumul de alcool in spatiile publice?
Exista amenda pentru cosnumul de bere/vin (Alimente) in spatiile publice?
In cazul meu este un abuz?
Daca da, cum as putea remedia problema?


Orice sfat este bine venit si bine primit!
Buna ziua
Raspunsuri
Da
Da
Nu
Bei doar in locuri private: birt, dormitor, privata.....
Sa fie primit!Posted Image Chiar daca e amenda.

#16
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Incalcam o lege care pare mai degraba inofensiva si apoi ne plangem ca am luat amenda si am vrea sa o contestam, cam tipic as zice.

#17
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 14.04.2005
Terminaţi cu prostiile... În orice ţară civilizată poţi bea liniştit pe stradă o bere atâta vreme cât nu faci scandal, mai ales în zilele mai călduroase...
Eu, venind stresat din românica, chiar am întrebat în aeroport la Frankfurt nişte poliţişti dacă pot să beau o  bere... şi mi-au zis că dacă nu beau prea mult e ok Posted Image
Cel mai  mult mi-a plăcut în Helsinki Posted Image

Edited by afh, 17 May 2015 - 18:14.


#18
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011
data viitoare cand bei in fata blicului/in parc/ pe strada, ar fi bine sa nu se mai vada ce bei , de exemplu in America cei care beau o bere in fata casei  baga sticla sau doza intr-o punga de hartie ca sa nu se vada ce bea . Asa nu are nimeni ce sa-ti faca , poti si sa bei rachiu daca ai sticla bagata in punga de hartie...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate